atarionline.pl PTODT Stereo - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2022 zmieniony
     
    Istotne info. Tylko do końca najbliższej niedzieli, do 4 grudnia 2022 roku stowarzyszenie przyjmuje zamówienia na płytkę PTODT Stereo z odbiorem osobistym na Silly Venture. Potem nie będzie już możliwości wygodnego odebrania na SV i/lub zaoszczędzenia na przesyłce. Można zamówienie oczywiście łączyć z czasopismem "Atari Fan" oraz "Grel".

    Tutaj zamówienie (proszę zaznaczyć odbiór na SV): ->link<-
    Tutaj opis PTODT Stereo wraz z instrukcją montażu: ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2022 zmieniony
     
    Spływają pierwsze opinie o płytce od tych, co nie tylko ją kupili, ale i zamontowali :)

    BHA:

    zainstalowałem, problemów jakichkolwiek nie było, gra wspaniale. Nie mam co prawda porównania z innymi płytkami, bo to jedyne stereo u mnie na tą chwilę, ale faktycznie zero trzasków czy szumów. Dźwięk czysty nawet przy dużym wzmocnieniu. Jestem zaskoczony na plus nowym brzmieniem, dema wypadają rewelacyjnie.
    Myślę, że niedługo zamówię jeszcze jedną płytkę. PS. Nie tylko jakość dźwięku, ale i techniczne wykonanie modułu jest na zacnym poziomie.


    Inna przyszła SMS-em:
    • 3: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime24 Dec 2022 zmieniony
     
    W odpowiedzi na SMS:

    Podłączenie pinu "SR" jest potrzebne po to aby na wyjściu monitorowym DIN z tyłu komputera lub na wyjściu RF czyli z modulatora był prawidłowy dźwięk z obydwu kanałów (czyli mono) a nie tylko dźwięk z lewego kanału fałszując wrażenia muzyczne.

    Proszę na podanych powyżej wyjściach posłuchać utworów stereo z kabelkiem i bez tego kabelka. Różnica w dźwięku będzie widoczna.

    Gdy używane będzie tylko wyłącznie wyjście stereo z płytki to podane połączenie "SR" nie jest wymagane gdyż nie wpływa na pracę stereo, ale jest polecane (to tylko jeden kabelek).
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    kkrys - kolega wie, bo przecież mu pisałem, ale kolega ma taką zajawkę, że chce bez i co zrobisz? :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    Kolejna recenzja sprzed chwili, od fachowca, bo od demoscenowca Epiego:

    Epi:

    Płyteczkę zamontowałem, faktycznie montaż bardzo prosty, choć pewnie lepiej byłoby, gdyby opis podał też alternatywne lokalizacje potrzebnych sygnałów, bo dostęp do nóg CPU i OS ROMu w już dopalonej atarce bywa problematyczny. ;) Ale nie jest to duży kłopot, bo nawet amator z łatwością znajdzie schemat i zlokalizuje te sygnały na płycie w wygodnych dla siebie miejscach.

    Po zmontowaniu przetestowałem na studyjnych słuchawkach podłączonych przez mikser (nie sprawdzałem bezpośredniego podłączenia słuchawek do wyjścia z płytki) i brzmi to bardzo dobrze. Obydwa pokeye grają z jednakową głośnością i w podobnym, szerokim paśmie. Udało się nawet wydobyć nieco basów, brzmią całkiem ciepło i nie potrzebują podkręcania na equalizerze. Brzęczenie z magistral jest słyszalne gdy nic nie gra, ale znośne.

    Autostereo faktycznie włącza się natychmiast, bez żadnych słyszalnych opóźnień. Czas przełączenia na mono jest też moim zdaniem dobrze dobrany. Nie słychać żadnych pyknięć ani kliknięć przy przełączaniu. W niektórych sytuacjach typu kodowanie i debugowanie przydałaby się możliwość ręcznego wymuszenia trybu, ale do normalnego oglądania demek i grania obecne rozwiązanie jest idealne.

    Podsumowując, jest to dopracowany produkt bez zbędnych bajerów, za to bardzo dobrze realizujący założone wymagania i nie sprawiający żadnych problemów w instalacji i użytkowaniu.
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    Ja założyłem w kompie, w którym wcześniej miałem PokeyMAX v.2, a którego to musiałem wyjąć do innego projektu. Podłączenie w tym przypadku było plug-and-play bo PokeyMAX wykorzystywał te same sygnały - wpiąłem więc jedynie gotowe już kabelki w goldpiny i gotowe.
    Jako drugiego Pokeya wykorzystałem uszkodzoną kość z niedziałającym SIO. Trafiają się czasami takie - dźwięk jest ale SIO nie działa. Idealny kandydat na drugi kanał. Jakby się komuś trafił - nie wyrzucajcie bo szkoda.
    Co do jakości dźwięku nie będę się wypowiadał bo po pierwsze, mój system audio jest średniej jakości a po drugie, moje uszy też dokładnością nie grzeszą. Ale podoba mi się. Robi co ma robić i to jest najważniejsze.
    • 7:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    I ważne, ze piny nie "gwałcą" podstawek! Jak co u niektórych interfejsiarzy... Świetna robota Kkrys.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    Potwierdzam, miałem sprawną 1050..
    • 9: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime25 Dec 2022 zmieniony
     
    • 10: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    Tutaj do testowania dźwięku z GTIA
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    Normalnie by mi się nie chciało tego sprawdzać... ale Peri Noid mnie zaintrygował. Podpiąłem Atari do SB i nagrałem ścieżki w Audacity by się im przyjrzeć.. no i wygląda to dobrze :-)

    Można posłuchać fragmentu na:



    według mnie gra miodnie (jak na POKEY-a) :-)
    • 12:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    Ale dlaczego pokey miałby grać źle?
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Dec 2022
     
    Ja napisałem jasno, że nie oceniam jak gra z przyczyn obiektywnych :-)
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 Dec 2022 zmieniony
     
    Pokey jak Pokey... jest jednak trochę elementów w torze, które mogą mieć wpływ na jakość. Ale wydaje się, że mimo kanapki gra to to dobrze!
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2023 zmieniony
     
    Jak ktoś coś potrzebuje ze sklepiku AtariFan.pl (magazyn "AtariFan", "Grel" albo płytki rewelacyjnego PTODT Stereo) to uruchomiliśmy właśnie opcję odbioru osobistego na Last Party. Można oszczędzić 15 zł na przesyłce. Zamówienia tylko do piątku włącznie.

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2023 zmieniony
     
    I kolejna opinia o naszej płytce stereo, o tyle wartościowa, że w porównaniu do starszych płytek tego typu (kolegi Dr.InSide z Niemiec), na jego stronie z recenzjami sprzętu:

    ->link<-

    Dr.InSide:

    For my second Atari 800XL I was looking for a stereo module. But it has become difficult to find stereo modules for the Atari XL/XE. The only available stereo module I found in European stores was the PTODT module from atarifan.pl. The product description sounded interesting, it is a relatively new development with some improvements compared to the old stereo modules. Because the PTODT module was relatively cheap, I decided to order it. A few days later I received the module, it was well and safely packed. The installation was done quickly and easily with the pictures and description in the store. For the sound output, I attached a 3.5mm stereo jack to the back of the case. Already at the first test the sound of the PTODT surprised me positively. Compared to the old module in my other Atari, the PTODT sounds much better on my HiFi system. The sound is clear and basses are very strong. This makes playing and watching demos really fun! Practical is the automatic switching between mono/stereo. If stereo is not used, the module switches to mono after a few seconds and outputs the mono signal on the left and right audio channel. In case I want to use the Atari without stereo, I made the address line A4 switchable by a small switch, so the second POKEY chip is not recognized anymore. In general, the quality of manufacturing and the price/performance ratio of the PTODT module is very good. For a fair price you get a modern and good sounding stereo module. I would buy it again at any time. The only problem is still to find cheap POKEY chips.


    Dziękujemy za pozytywną opinię!
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 Apr 2023
     
    @Pancio,
    A pod tym obrazkiem między sio a gniazdem carta co tam siedzi....?
    Savo gold ;)
    • 18: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Aug 2023
     
    Pytanko, jak jest z autodetekcją tego stereo...
    Czy programy normalnie wykrywają płytkę jako stereo, a dopiero po pojawieniu się dźwięku na drugim kanale wyjścia przerzucają się w tryb stereo?
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2023 zmieniony
     
    Tak. Cały opis jest tutaj:
    ->link<-

    a tu fragment, który odpowiada na Twoje pytania:

    - dorobione jest automatyczne przełączanie dźwięku z mono na stereo oraz ze stereo na mono, w zależności od czego, czy POKEY prawego kanału generuje dźwięk.

    - automat przełączający na stereo jest błyskawiczny: w momencie otrzymania sygnału z prawego kanału natychmiast przełącza się na stereo.

    - automat przełączający na mono sprawuje się lepiej niż inne automaty, ze względu na pewien trick: przy braku sygnału z prawego kanału dopiero po około 20-30 sekundach przełącza na tryb mono. To z tego powodu, że niektóre programy generujące muzykę stereo przez chwilę grają tylko na jednym kanale, co powodowałoby niepotrzebne przełączenie na tryb mono. Większość automatów przełącza od razu na mono, co psuje wrażenia dźwiękowe;

    - automatyczne przełączanie mono/stereo dokonuje się bez trzasków czy „pyrkania”, obecnego w wielu innych rozwiązaniach;

    - w trybie mono w obydwu kanałach słychać ten sam dźwięk – niektóre płytki stereo puszczają dźwięk tylko na jeden, lewy kanał, co utrudnia słuchanie na przykład na słuchawkach;
    • 20: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    kaz... to nie odpowiada na moje pytanie..

    Chodzi o softwarową autodetekcję realizowaną przez programy.

    Czy urządzonko pracuje cały czas w trybie stereo, a tylko tor audio jest przełączany zgodnie z użyciem wg opisu jw?

    Jeśli domyślnie pracuje w trybie mono i przełącza się na stereo jak jest dźwięk na drugim pokeyu to programy z autodetekcją nie zagrają w stereo, bo wykryją mono.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Rocky - wszystkie znane mi autodetekcje rozpoznają płytki stereo (nie tylko PTODT Stereo) w ten sam sposób. Z programu wysyłany jest sygnał m.in. do drugiego POKEY-a, a jeśli jest odzew, to wysyłają dane do niego. Tutaj też tak jest i wszystko działa prawidłowo. Dlatego na Twoje pytanie:

    Rocky:

    Czy programy normalnie wykrywają płytkę jako stereo, a dopiero po pojawieniu się dźwięku na drugim kanale wyjścia przerzucają się w tryb stereo?


    mogę tylko powtórzyć moją wcześniejszą odpowiedź:

    Kaz:

    Tak.
    • 22: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Dzięki za info... doszły do mnie słuchy, że są z tym problemy, stąd pytanie..
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Słuchy o problemach z autodetekcją? Nie spotkałem się z takimi problemami, ale nie posiadam wszystkich płytek stereo jakie powstały w historii. W PTODT Stereo żadnego problemu z autodetekcją na szczęście nie ma.
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    "Problemy" są natury ogólnej i wynikają z przełączania się ze stereo na mono. Znaczy, jak masz kawałek w stereo a potem drugi w mono i autodetekcja jest czasowa, jak tutaj, to będziesz miał przez jakiś czas dźwięk w jednym kanale (według tego co podał KAZ 20-30s). Są tacy, którym to absolutnie nie pasuje i wolą mieć ręczne przełączanie na konkretne ustawienie. Ma to sens. Dotyczy to dowolnego stereo z autodetekcją.
    • 25:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Są takie gry, w których popełniono jakieś tam mniejsze lub większe błędy związane z wykorzystaniem rejestrów powtórzonych w obszarze adresów Pokeya, i wówczas w momencie kiedy mamy sobie włączone stereo, to muzyka gra nieprawidłowo. Takim przykładem jest Lasermania, która niektóre rzeczy dla Pokeya z niewiadomych przyczyn wrzuca sobie w rejestry powtórzone, co koliduje z odrębnymi adresami dla drugiego kanału w przypadku dwóch Pokeyów stereo. Krótko mówiąc w oryginale mamy tu muzykę mono i gra sobie pierwszy Pokey, ale niektóre rejestry sterujące są zapisywane w drugim Pokeyu zamiast w pierwszym, w związku z czym muzyka gra źle i nie ma w niej niektórych dźwięków w ogóle, a niektóre instrumenty mają zmienione brzmienie, bo nie dostały wszystkich danych.

    Z tego powodu ja na przykład wolę mieć możliwość przełączenia normalnym przełącznikiem trybów mono i stereo, żeby mieć nad tym jakąś kontrolę. Pełne przełączanie mono-stereo powinno sterować zarówno samym torem audio, jak i przełączać sterowanie chip select w taki sposób, że jeśli jest mono, to ma działać tylko pierwszy Pokey.

    Z tego powodu jestem ciekaw podobnie jak Rocky, jak rozwiązano tutaj to automagiczne przełączanie mono/stereo. Wg mnie układ musi być przełączony na stereo, żeby zadziałała autodetekcja w grach i programach. W sensie że musi działać zapis do obu Pokeyów, żeby dało się w grze taką autodetekcję przeprowadzić. Z tego wnioskuję, że Wasze rozwiązanie pozostawia na stałe włączone dwa Pokeye, a steruje tylko przełączaniem torów audio. Jeśli tak jest, to np. w Lasermanii macie zepsutą muzykę. Niech ktoś, kto się na tym zna od strony elektronicznej, napisze jak działa automatyczne przełączanie w tym Waszym rozwiązaniu, bo ja sobie osobiście nie wyobrażam żeby dało się zrobić taki automat, który automatycznie będzie poprawnie przełączał mono/stereo.
    • 26: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Jako autor płytki stereo "magicznie" rozwiązałem wykrywanie i przełączanie mono-stereo.
    • 27: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Kaz nie wie tyle co Wy i jest zadowolony i szczęśliwy, a Wy chcecie przekazać mu nową wiedzę która go unieszczęśliwi ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Panowie, wiem, że ciekawość Was zżera, jak to zostało zrobione, że działa dobrze, ale autor nie jest skłonny dzielić się rozwiązaniem publicznie, szczególnie, że nie raz już próbowano mu różne rzeczy skopiować bez jego zgody czy wiedzy. A ja nie jestem upoważniony do przekazywania tych informacji. Autor spędził nad projektem pół roku, dlatego, że wcześniej takiego rozwiązania autodetekcji nie było i jest to własny pomysł kkrysa.

    Podsumowując, PTODT Stereo to jest płytka z autodetekcją mono/stereo, działa to prawidłowo i wygodnie, najlepiej ze znanych mi płytek, zgodnie z opisem pod podanym linkiem. Także "Lasermania" działa prawidłowo, bo zostało to sprawdzone i tyle mam w temacie do powiedzenia.

    Tebe - wiedzę to ja mam od kkrysa, a to wyżej to są dywagacje :)
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Przecież w całym tym auto-stereo chodzi o odbiór wrażeń dźwiękowych u słuchacza, więc z punktu widzenia programisty obydwa chipy powinny być dostępne i z detekcją nie powinno być żadnego problemu. Auto-stereo powinno tylko przełączać WYJŚCIE audio a nie załączać chip czy go odłączać.
    Odłączanie chipu jest błędem, bo jeśli dane lecą do POKEY-a to go może np. skonfigurują - w przypadku kiedy automatyka nagle w środku takiego strumienia włączy czy odłączy chip, no to to będzie fałszować i grać źle. Nie sądzę, żeby rozsądny konstruktor robił takie numery.
    Co innego manualny włącznik stereo-mono, bo to odłącza chip i koniec - użytkownik sam sobie jest winny że ma włączone mono :)

    Edit: Hmmm. Można by jeszcze multipleksować wejście (chipy są na stałe włączone), ale:
    - w trybie stereo zapis do pierwszego trafia do pierwszego, zapis do drugiego trafia do drugiego
    - w trybie mono zapis do pierwszego trafia do obydwu, zapis do drugiego trafia do drugiego
    Wyjście wtedy jest na stałe podłączone do odpowiednich kanałów i nie jest miksowane, a autostereo decyduje tylko do ilu chipów trafia zapis do rejestrów pierwszego chipa.
    Ale wtedy ma znaczenie w jakiej kolejności odbywają się zapisy do chipów - powinny być najpierw do pierwszego, potem do drugiego.
    I wtedy player CMC w grach Avalonu będzie grał dobrze na obydwóch kanałach.

    Edit 2: Właściwie to wydaje mi się nawet, że przy zachowaniu kolejności zapisów niepotrzebne byłoby jakiekolwiek wykrywanie zapisów tylko sztywne założenie że zapis do pierwszego chipu idzie do obydwóch, a zapis do drugiego idzie tylko do drugiego. Tylko za każdym razem trzeba by zapisywać wszystkie rejestry.
    I detekcja stereo też powinna działać poprawnie.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    A to wszystko osobiście można sprawdzić, kupując płytkę :P

    ->link<-
    • 31: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Myślę, że jeśli płytka domyślnie działa w trybie stereo, a przełączanie dotyczy tylko toru audio, żeby grały oba kanały przy dźwiękach mono to jest ok.
    Przypadek lasermanii potwierdza, że zawsze znajdzie się jakiś program łamiący jakieś reguły.. Może mały patch załatwi sprawę?

    Jest napisane, że jak płytka nie wykryje drugiego pokeya to pracuje jako mono.. może wystarczy zasilić tego drugiego pokeya (+5V) poprzez pstryczek, jak ktoś potrzebuje i będzie ok.. chyba, że autor przewidział miejsce na pstryczek fizyczny... lub lepiej, żeby można było to wyłączyć z poziomu Ultimata jak w simple stereo.

    Dla mnie to rozwiązanie jest ok
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Ok o nic więcej nie pytam, schowajcie tak, żeby nikt nigdy tego nie zobaczył i najlepiej nie sprzedawajcie też, bo jak ktoś kupi, to może skopiować. Paranoja i obsesja, najlepiej konstruować i zakopywać pod ziemią wszystko, no i lepiej w ogóle nikomu o tym nie mówić że się w ogóle coś konstruuje.

    Edit: a o patch do Lasermanii kiedyś pytałem na forum, ale niestety dostałem odpowiedź, że nie jest to takie proste, bo Lasermania jest skompresowana i nie da się ot tak po prostu czegoś tam poprawić. Ja nie umiem tego zrobić niestety, nigdy nie grzebałem takich poprawek i nawet nie wiem jak by się trzeba za to zabrać, chociaż może się kiedyś nauczę.
    Na stereo każda wersja Lasermanii gra źle, a jest to jedna z ważniejszych gier wszechczasów na Atari, więc przełączam zawsze sobie pstryczek w kompie na mono jak chcę pograć w Lasermanię i uważam, że bez takiego pstryczka rozwiązanie stereo automatyczne to jest lipa.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Mq - to jest prawo autora, żeby nie ujawniać informacji o zastosowanym rozwiązaniu, nie wiem czego tu się czepiać. Sam też nie wrzucasz wszystkich swoich pomysłów i kodu publicznie na każde żądanie, a o paranoję i obsesję chyba nikt Cię nie oskarża? :)

    Płytka jest w sprzedaży - możesz sobie ją analizować do woli, a jeśli kopiować to za zgodą autora. Nie słyszałem o takiej praktyce zakupu np. pralki czy telewizora, żeby potem konstruktorom sprzętu wmawiać obsesję czy paranoję, bo dostarczają tylko instrukcję obsługi, a nie całą dokumentację techniczną :D

    Ponadto nie wiem, jakie masz stereo, ale widocznie takie, które ma problem z odtwarzaniem dźwięku. Bo w PTODT Stereo niczego nie trzeba przełączać ręcznie, pięknie i automatycznie sobie radzi z "Lasermanią". Żadne "nieprawidłowe" dane nie idą do drugiego Pokeya i żadne patche nie są potrzebne. Sprawdzone, nawet przed chwilą słuchałem.
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Gdyby jednak autor podzielił się z programistami jakąś informacją o założeniach (w kontekście mojej analizy kilka postów wyżej), to wiadomo byłoby czego się spodziewać a nie trzeba byłoby do tego dochodzić żmudnymi testami. I np nie pisać złośliwego kodu, który nie zadziała na konkretnym rozwiązaniu, albo pisać kod który będzie działał z każdym.
    Nie ma rozwiązań doskonałych i każde w jakichś warunkach może okazać się słabe. Chodzi o to, żeby wiedzieć kiedy się sprawdzi, a kiedy nie.

    Edit: A gdyby podzielił się tym w Atariki to już w ogóle.
    • 35:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    (Edit: dokładnie to mam na myśli, o czym napisał powyżej mono).

    Kurde... Nie chodzi przecież o opublikowanie schematów i dokumentacji produkcyjnej do skopiowania rozwiązania, tylko właśnie o to, żeby przekazać instrukcję obsługi. Czyli jak to działa, żeby np. programista mógł sobie uzmysłowić jak programować.

    Piszesz o pralce: ok, świetny przykład. Producent pralki podaje, że pralka ma programy różne i np. program "3" służy do prania "bawełny". Ale Ty chcesz wiedzieć co konkretnie ten program oznacza, więc zaglądasz do instrukcji i tam masz podane szczegółowo jaka w tym programie będzie temperatura, jak długo będzie trwało pranie, czy będzie wirowanie, ile obrotów na minutę będzie miało itd. Niewystarczająca jest informacja "program do bawełny", bo programów jest zamknięta liczba, a prać możesz różne inne rzeczy i w oparciu o konkretne parametry podejmujesz decyzję samemu jaki program wybrać, a nie robi tego za Ciebie producent pralki.

    Tutaj chodzi mi o to samo. Nie wystarczy informacja że układ przełącza z mono na stereo i odwrotnie. Ja chcę wiedzieć co konkretnie jest przełączane: czy Pokeye oba są podpięte na stałe od strony przestrzeni adresowej, czy przełączanie dotyczy zarówno strony przestrzeni adresowej i strony audio, czy może przełączane jest tylko samo audio, a od strony programowej widoczne są w Atari cały czas dwa Pokeye. Chcę również wiedzieć na jakiej podstawie odbywa się automatyzacja przełączania, tzn. co jest sprawdzane przez układ żeby podjąć decyzję o przełączeniu się na mono lub stereo. I nie chcę wiedzieć jak to rozwiązano technicznie, ani widzieć schematów, tylko chcę wiedzieć po prostu jak działa urządzenie i co ono robi. Na takie pytania brak jest jak dotąd odpowiedzi. Zwłaszcza że piszecie, że Wasze rozwiązanie jest lepsze niż wszystkie inne jakie dotychczas powstały, a tymczasem jak na razie to dla mnie wygląda na nieprawdę, bo każde inne dotychczasowe rozwiązanie było dokładnie opisane i wiadomo jak działa, więc każde inne rozwiązanie jest lepsze od Waszego, które nie wiadomo jak działa.
    • 36: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Widzę lenistwo u osób tutaj wypowiadających się teoretycznie fachowo.

    Wszystkie szczegóły były opisane tutaj: ->link<- , a skąd były brane informacje do zbudowania płytki są wyszczególnione w poście 19 ->link<- .

    Tyle na temat dla tak zwanych krzykaczy !!!!!!!
    • 37:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Zarówno w linkach powyższych, jak i na stronie sklepu nie ma informacji jak działa urządzenie.
    Z "lenistwa" przeczytałem, te wszystkie opisy raz jeszcze i nawet znalazłem w tamtym wątku swoje trzy grosze i przypomniałem sobie, że coś takiego faktycznie było.
    Ja w swoich egzemplarzach Atari w których chciałem mam już od lat stereo, więc mnie to raczej niewiele dotyczy, ale chciałem po prostu wiedzieć w jakim kierunku rozwijają się pomysły i czym różnią się nowe rozwiązania od starszych.
    Spoko, dla mnie nie ma problemu. Nie chcecie powiedzieć jak działa urządzenie, to nie mówcie, w zasadzie co mi tam do tego...
    Tylko w sumie po co jest ta cała dyskusja? Kolejny raz na AOL okazuje się, że nie ma tu co dyskutować, bo na forum się informacji nie otrzyma. Najgorsze, że w przyszłości jak ktoś będzie czegoś szukał, to w większości znajdzie takie właśnie wątki z przepychankami i zero informacji. Kiedy po latach wróciłem do Atari jakieś 6-7 lat temu, to właśnie dzięki przeszukiwaniu forów trafiłem na masę ciekawej wiedzy, która mnie pchnęła w kierunku zabawy Atari na nowo. Jak ktoś za jakiś czas będzie miał podobną zajawkę na powrót, to po znalezieniu takiego śmietnika na forach raczej zrezygnuje z zabawy niż do tego wróci. Takie jest moje zdanie i tyle chciałem powiedzieć. A "krzykaczem" być nie zamierzam, po prostu się zamknę i już, będzie wszystkim milej:-)
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    Mq - od pierwszego postu nie brzmisz jakbyś szukał informacji, za to wystąpiłeś z pozycji znawcy autodetekcji, który domyśla się jak działa PTODT Stereo i że źle działa. Ponadto napisałeś o autorze, że ma obsesję i paranoję, a urządzenie autodetekcji to lipa. Spuść trochę powietrza z balonika, bo to Ty rozpocząłeś przepychanki, więc i Ty możesz je zakończyć. Autor nie chce publicznie ujawniać szczegółów elektronicznych swojego rozwiązania i się z tym pogódź, a nie strasz i nie awanturuj się, bo to bezcelowe. Kto umie i chce dyskutować to będzie dyskutował i się dowie. Ale nie w ten sposób, że "daj informacje, które chcę, bo jak nie to AOL to zło", bo to dziecinne.

    1) jak najbardziej jest na stronie urządzenia i stronie sklepu napisane jak urządzenie działa, wszystkie przypadki. Jest to bardzo proste, uruchamiasz programy grające stereo i słyszysz muzykę stereo :D. W analogii do pralki - Ty nie chcesz znać programów do prania, tylko sposób programowania pralki, a to już wykracza poza jej instrukcję użytkowania.

    2) ale ok, przekraczajmy instrukcję użytkowania :). No to od strony programistycznej - nie musisz posiadać żadnej tajemnej, specjalistycznej wiedzy do odgrywania stereo na PTODT Stereo, ponieważ jak napiszesz program działający w stereo na inne płytki niż PTODT Stereo to na PTODT Stereo też się uruchomi stereo :)

    3) jeżeli masz stereo w swoich kompach i ono działa Ci nieprawidłowo, to różnica obecnie jest taka, że PTODT Stereo działa prawidłowo. I tyle.

    4) Mono potrafił kulturalnie podejść do tematu, zapytał o szczegóły programistyczne i o ile wiem, dostał informacje i wrzuci info na Atariki. Kwestia podejścia :)
    • 39: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Pax, pax między chrześcijany. Artykuł w Atariki jest bazowany na opisie produktu ze strony sklepu.
    Kluczową informacją linkowaną zresztą przez @kkrys jest to, że inspirował się rozwiązaniami dostępnymi na rynku w tym Pasiowym i zoptymalizował elektronikę.
    Więc powinno się zachowywać tak, jak inne rozwiązania dostępne na rynku, tylko lepiej :)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023
     
    No właśnie: "tak samo, ale lepiej" :D
    Przecież to powtarzam od początku... programistycznie nic się nie zmienia, po prostu stereo w każdym przypadku gra poprawnie.
    • 41:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    Wnioski logiczne mam co najmniej dwa:

    [wnioski_logiczne]
    1. Kaz ma zawsze rację i na wszystkim najlepiej się zna.
    2. Kaz nie pierze skarpet, bo nie ma na pokrętle od pralki napisu "skarpety".
    [/wnioski_logiczne]
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    To nie są wnioski logiczne, tylko emocjonalne - obrażanie się, że Twoi rozmówcy mogą wiedzieć coś lepiej czy więcej od Ciebie :).

    A przypomnę, że to nie ja mam tu rację, tylko kkrys, bo to jego płytka. Ja tylko, w przeciwieństwie do Ciebie, słucham i czytam, co ma do powiedzenia.

    Według Ciebie autodetekcja w ogóle działa źle, a PTODT Stereo jest lipą. Dość bezczelne stwierdzenie jak na kogoś, kto tego stereo nie ma, za to ma inne stereo - bez detekcji, które dodatkowo mu nie działa prawidłowo :) No i w końcu nie powiedziałeś, jakie to stereo, a chętnie się dowiem.

    Dostałeś pełne informacje użytkowe płytki, a mimo to zaatakowałeś autora, że ma obsesję i paranoję. Ja uważam, że należy autorów chronić przed takimi atakami.

    PS. Na długi email prywatny, który mi przysłałeś, odpowiem, ale dziwna strategia, że prywatnie starasz się sprawy rozegrać łagodniej, a publicznie robić dymy. Skuteczniejsze by było odwrotnie :)
    • 43: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Aug 2023 zmieniony
     
    Widzę tu sporo piany powstało..

    Jeśli urządzenie działa zgodnie z istniejącym oprogramowaniem i zachowuje się zgodnie z opisem to nie ma co męczyć autora o szczegóły.
    Być może jest tam ficzer symulujący istnienie drugiego Pokeya, a włącza go dopiero jak jest potrzebny lub po prostu załącza jedynie tor audio.. najważniejszy jest efekt.
    Na pewno fajnym dodatkiem byłaby możliwość wyłączenia rozszerzenia permanentnie za pomocą przełącznika lub sygnału z U1MB... w zasadzie to wszystkie rozszerzenia powinno się dać wyłączyć permanentnie!
    Może autor udostępni sposób na stałe mono, a w przyszłości doda taką możliwość do płytki.. to powinno zadowolić każdego.

    Aktualnie nie ma co porównywać tego z innymi rozwiązaniami, których praktycznie nie ma jak kupić.
    Doceńmy to, że komuś się chce i robi to..
    • 44: CommentAuthorDope
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    Fajna cudeńko. Chętnie bym nawet zanabył, tylko z moimi umiejętnościami manualno-montażowymi to pewnie bym swoją atarynkę popsuł niż to zainstalował. :/
    • 45:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    @Rocky: stałe mono jest trywialne, wystarczy odciąć linię A4. Ja sobie wstawiłem przełącznik. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przestawiać w trakcie pracy komputera. Poza tym - działa.
    • 46: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    Dzięki Peri Noid.. tak sądziłem, że to drobna rzecz..
    Może bardziej poprawnie byłoby poprzez jakiś rezystor, żeby nie było stanów nieustalonych.. a jak wysterować to z poziomu Ultimata .. może autor coś podpowie..
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    Z Ultimate to tak po prostu się nie da. Ale można zrobić prosty układ, do którego wystarczyłby zapewne jeden tranzystor i góra dwa rezystory. Baza-emiter spinające linię A4 a bramka połączona z M1 na Ultimate sterującą tym przełącznikiem. Rezystory żeby to nie wybuchło. I tyle.
    • 48: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime8 Aug 2023 zmieniony
     
    Zostałem zaintrygowany nie tylko Waszymi propozycjami wyłączania rozszerzenia jak i załączania na stałe stereo.
    Jestem już po testach i mogę powiedzieć tylko tyle - da się w prosty sposób osiągnąć Wasze zachcianki i to nawet bardzo prostym sposobem.
    Wystarczy 3-pozycyjny przełącznik i dolutować 3 kabelki do płytki stereo.
    Przełączanie trybów pracy można dokonywać bez wyłączania atari (nie ma możliwości uszkodzenia atari).
    Problem jest tylko taki, że nie każdy ma wprawę dolutowywania kabelków do elementów SMD ;).
    Dla chętnych mogę podać gdzie te kabelki należy dolutować.
    Jak widać mój projekt płytki jest dość elastyczny i ma możliwści modyfikacji.
    W kolejnych wersjach płytek będzie to rozwiązanie uwzględnione.


    P.S.

    Przełącznik 3 pozycyjny:
    1 - Mono - wyłączony drugi Pokey - programy go nie wykrywają
    2 - Stereo z automatem przełączającym mono/stereo - tak jak obecnie pracuje płytka
    3 - Na stałe załączone stereo - bez automatu mono/stereo
    • 49:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Aug 2023
     

    kkrys:

    W kolejnych wersjach płytek będzie to rozwiązanie uwzględnione.

    I właśnie o takie płytkie walczylim!

    (nonptawie, bo mogłoby to być sterowalne z U1MB ale to szczegół)
    • 50: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Aug 2023
     
    I to jest pozytywna wiadomość. Uzupełniłem Atariki.