atarionline.pl Początki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Mar 2010 zmieniony
     
    Na forum pada często wiele pytań od początkujących programistów w stylu "jak zrobić to, czy tamto"?
    Warto wiedzieć, że istnieją ogromne zasoby informacji zawierające odpowiedzi na wiele pytań, które są gotowe do wykorzystania w każdej chwili niezależnie od tego, czy ktokolwiek kto może się okazać pomocny znajduje się akurat na forum czy też nie (wiadomo - praca, dom, rodzina itd.).
    I tak wydaje mi się, że warto zacząć od przeczytania literatury którą napisano dla naszego komputera - a jest jej niemało.

    1. Podstawą jest Atari Basic - praca zbiorowa pod red. Wiesława Miguta ->link<- . Ta pozycja zawiera absolutne podstawy związane z wieloma zagadnieniami programowania grafiki, dźwięku, obsługi manipulatorów, komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi.
    Analogicznie "Poradnik programisty Atari" Wojciecha Zientary (bardzo dobrze opracowany rozdział opisujący możliwości dźwiękowe Atari).

    2. Jeśli ktoś chciałby poznać tajniki programowania w assemblerze processora 6502 należą się mu dwie pozycje: Jan Ruszczyc "Assembler 6502" ->link<- (również nie pozbawiona błędów, ale bardzo dobra pod względem dydaktycznym) i "Processor 6502 i jego rodzina" ->link<- - od strony sprzętowej opisane są też inne prócz CPU układy rodziny 65xx.

    3. Na nieco wyższym poziomie zaawansowania stoi kolekcja książek Wojciecha Zientary wydanych przez SOETO ->link<- . Pomimo wielu błędów, które zebrane są ->link<- książki te pozwalają zgłębić szczegóły pracy systemu - wymagana znajomość assemblera 6502.

    4. Dalej gazety: Bajtek (klan Atari, klan C64), Moje Atari, Tajemnice Atari (wszystko dostępne w archiwum atarionline). Można też spojrzeć w świat owoców ->link<- za mikroklanami (choć to nie Atari :D)

    5. Magazyny dyskowe:
    ->link<- - chyba wszystko co na Atari się ukazało
    ->link<- - doskonałe artykuły o programowaniu konsoli Atari 7800, TBXL i inne
    ->link<- - jest energetycznie

    6. Materiały w sieci:
    ->link<- - Altirra Hardware Reference Manual - chyba najlepszy dokument opisujący działanie sprzętu
    ->link<- - wiki
    ->link<- - ogromna skarbnica materiałów związanych z Atari i nie tylko
    ->link<- - strona grupy madteam
    ->link<- - zenona strona
    ->link<- - tajemnice atari i soeto
    ->link<- - chomik voy'a gdzie jest trochę dobrej dokumentacji
    ->link<- - artykuły na atariarea
    ->link<- - strona macgyvera
    ->link<- - atari internet magazyn
    ->link<- - biblioteka dostępna na atarionline
    ->link<- - biblioteka klasyki komputerowej
    ->link<- - archiwum z książkami i czasopismami
    ->link<- - strona z zasobami dotyczącymi procesora 6502
    ->link<- - opis systemu QMEG
    ->link<- - ArSoft Corporation czyli strona Larka
    ->link<- - strona Jaskra ze źródłami jego programów i np. edytorem fontów AFM

    7. Elektronicy również nie będą zawiedzeni:
    ->link<- - pasia stołówka
    ->link<- - strona jera o atari (schematy, specyfikacje) i jeszcze ->link<-
    ->link<- - strona candle z jego projektami (m.in. support dla vbxe)
    ->link<- - strona electrona o vbxe
    ->link<- - zenona strona
    ->link<- - strona lotharka
    ->link<- - strona piguły
    ->link<- - strona monsofta
    ->link<- - strona zaxona

    8. Sparta Dos X:
    ->link<- - oficjalna strona sdx
    ->link<- - strona truba o sdx i cp/m
    ->link<- - strona draco o sdx i innych narządach

    9. Portale:
    ->link<- - atarionline
    ->link<- - atariarea
    ->link<- - atari8
    ->link<- - atariage
    Warto też szukać informacji na stronach słowackich i czeskich - człowiek kulturalny powinien znać kilka języków (programowania :D):
    ->link<- strona Rastra
    ->link<- - portal prowadzony przez Jana Krupkę (portal czechosłowacki (!))
    ->link<- - strona Fly'a
    ->link<- - strona -XI-

    10. xBIOS
    ->link<- - strona Xxl'a

    Na stronach głównych portali jest wiele linków do stron grup (np. animkomials, madteam) - warto je przejrzeć, bo na niektórych znajdują się nie tylko ich produkcje, ale również artykuły.

    Warto czytać również dokumenty dotyczące innych platform, które posiadały ten sam procesor. Np. dla C64 istnieje wiele stron opisujących algorytmy i ich implementacje właśnie na 6502 ( ->link<- ).
    Na pigwie natomiast można spotkać źródła do gier i dem na Atari.

    Źródeł jest całe multum o różnym stopniu zaawansowania - i to bardzo dobrze. Pozwala to na wyłapanie błędów i utrwalenie wiedzy. Warto więc czytać i szukać odpowiedzi na swoje pytania. Ktoś, kto poważnie traktuje swoje hobby :) nie będzie oszczędzał tych kilku wieczorów i spędzi je na przyswojeniu sobie literatury podstawowej. Da mu to bazę dla dalszych przemyśleń - a przede wszystkim - będzie wiedział o co dalej pytać. A to jest istotna wiedza :)
    Niepodważalną zaletą literatury jest to, że można ją ściągnąć na dysk i w spokoju czytać siedząc w wygodnym fotelu.

    Na pewno nie wymieniłem wszystkich - jest ich zresztą naprawdę dużo. Pajero od czasu do czasu na atariarea publikuje swoje znaleziska. Wątek ten powstał też między innymi po to, żeby takie linki zgromadzić.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Brawo! Takie zestawienie jest przydatne dla szukajacych wiedzy. Zastanawiam sie, czy po pewnej redakcji nie mozna by tego wrzucic do dzialu FAQ.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Mar 2010 zmieniony
     
    Zapomniałem o źródłach dem i gier: ->link<-

    Edit: Dodałem do pierwszego posta.
    • 4:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    O! Super - nie wiedziałem, że są takie źródła.
    • 5:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    Bardzo zgrabne opracowanie. Ja ze swojej strony dodam, że

    "Poradnik programisty Atari" wyd. SOETO wymiata. Nauczyłem się z niego od Basica do assemblera. Pewnie, że nie zawiera wszystkiego, ale ślizga się dość dobrze chropowatym językiem po tematach. W starych czasach czytałem to wielokrotnie całe jako lekturę.

    Cokolwiek znajdę na sieci - wydaje mi się tylko uzupełnieniem tej książki :)
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    To prawda. Mnie szczególnie przypadł do gustu rozdział opisujący możliwości dźwiękowe Atari, który opisuje je lepiej niż "Procedury wejścia-wyjścia".
    Uzupełniłem.
  1.  
    W imieniu wszystkich początkujących Wielkie Podziękowania!
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Apr 2010
     
    Dodałem portal czechosłowacki(!) oraz stronę Fly'a.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Apr 2010
     
    Dodałem www.atariarchives.org - dzięki ilr.
    • 10: CommentAuthorilr
    • CommentTime15 Apr 2010
     
    Nie zapomnij też o stronie poświęconej naszemu ulubionemu procesorowi, na której można znaleźć różne ciekawostki.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Apr 2010
     
    Mam od dawna w linkach, ale przegapiłem :)
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Apr 2013
     
    Dzieki Mono - super linkownia;)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Apr 2013
     
    dzięki tdc :-)
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Sep 2014
     
    Dodany ->link<-
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    jak mozna bylo przegapic niezbednik xB kazdego dobrego kodera: ->link<-
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    Uzupełnione :]
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Odkopię wątek przy okazji pytania od programisty, który po latach wraca do programowania Atari:

    Potrzebuje skonwertowac te pliki z asm na ascii. Wiesz moze czy do atari800win mozna podstawic katalog na pc jako dysk atari?


    Tak, można podpiąć folder na pececie jako twardy dysk Atari i mieć bezpośredni dostęp z emulatora Atari do takich plików. W skrócie: w opcji "Hard disk" wybierasz pecetowy folder, który ma być Twoim twardym dyskiem do Atari. W "Options" zaznaczasz "H: patch". Od teraz po zbootowaniu Atari możesz się odwoływać do twardego dysku przez "H1:" lub "H6:" - w tym drugim przypadku od razu masz konwersję między atarowskimi a pecetowymi znakami końca wiersza.

    Emulator Atari800Win ma też konwerter ATASCII do ASCII jako osobną opcję "Misc" -> "Convert", więc można pliki txt typowo atarowskie przekonwertować do formatu pecetowego i odwrotnie. Alternatywnie można skorzystać z emulatora Altirra, który pozwala zaznaczać tekst na ekranie emulowanego Atari i kopiować do schowka peceta oraz odwrotnie - wklejać program do Altirry. Widzę o tym trochę tutaj: ->link<-

    Inne podstawy emulatora Atari800Win tutaj w FAQ: ->link<-

    Pytam o katalog, bo nie udalo mi sie znalezc wspolczesnego toola do extracji plikow z atr


    Jest trochę takich programów, najczęściej używam pod Windows "Atari 8bit Disk Image Utility" oraz "MakeATR", ale jest też plugin MadTeamu do Total Commandera ( ->link<- ), etc.

    Przydala by sie tez pomoc z znalezieniu gdzie kupic zasilacz, co by pasowal do 1050. Stacje i sio wlasnie kupilem


    Tego nie wiem, może ktoś z kolegów pomoże.