atarionline.pl Emulacja XEP80 na RP2040 z DVI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarkit
    • CommentTime1 Feb 2023
     
    Cześć,

    Właśnie bawię się Rpi pico z biblioteką PicoDVI (https://github.com/Wren6991/PicoDVI). Zintegrowałem to z emulacja XEP80 zwiększając przy okazji trochę liczbę wierszy względem oryginału.
    Testuję podstawowe funkcje na DOSie i basicu i wyglada to obiecująco. Czy na XEP80 wyszedł kiedyś jakiś sensowny soft? Czy jest większy sens dalszej zabawy. Z tego co widzę to komendy menu i ed na SDX nie działają z XEP80.
    • 2: CommentAuthormarkit
    • CommentTime1 Feb 2023
     
    załączam przykładowego screen'a
    • 3: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Feb 2023
     
    cep, żerał klawisz.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 Feb 2023
     
    @as...: Nie znasz się, to Atari do jazdy bez hamulców. "No brakes"... prawie ;-)
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    ale zajexxxte, mam pica, będę montować na sto pro!!! ponoć atari writer rozumie cepa, nie wiem, czy któryś konkretny.
    też po tym, jak phaeron dodał emulgację do altiry to się coś tam wyszukało, może warto zerknąć?

    mytek też zaczął robić klona oryginalnego xepa, także zainteresowanie jest, warto to ciągnąć!!!!!!!!
    • 6: CommentAuthoradi
    • CommentTime2 Feb 2023 zmieniony
     
    Przepraszam, ale tutaj Atari robi tylko za klawiaturę.

    Jak ktoś ma na zbyciu starą klawiaturę PS2 to polecam projekt picomite ->link<-
    Kilka rezystorów, gniazdko VGA i mamy fajny komputerek z Basic-em. Z możliwością zapisania 8 programów w pamięci wewnętrznej PI Pico oraz wygodnym sterowaniem portami.
    • 7: CommentAuthoradi
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    Doczytałem i zwracam honor :).

    Jednak u Ciebie Pico robi za kartę graficzną do Atari a nie Atari za klawiaturę do Pico, jak wcześniej napisałem.

    Gratulacje!
    • 8:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    @markit koniecznie podziel sie skematem itp. jak bedziesz mogl. masz troche gpio wolnych w pico? bo jesli tak, to moglbym przerobic driver(y), żeby latały po cartridge, moze by troche szybciej dzialalo.
    na aage widziałem, że ludzie znaleźli "Silent Butler", ale to mało ciekawy soft na atarce.

    reprodukcja cepa:
    ->link<-
    • 9: CommentAuthormarkit
    • CommentTime2 Feb 2023 zmieniony
     
    Załączam opis połączeń w pliku tekstowym. Tak jak w oryginale podłaczmy się do drugiego portu Joysticka. Rpi pico zasiliłem też z tego portu. Koniecznie należy użyć konwertera napięć 5V<->3.3V dla lini RX i TX (piny 1 i 2 joya). Bez tego uwalimy pico. Warto też dodać mikrowłącznik na pinie 30 do masy. Działa jak reset. Ja przeciąłem kabel hdmi i lutowałem przez rezystory 270R wszystkie sygnały HDMI z opisu. Do tego musiałem podłączyć +5V do wtyczki HDMI bo telewizor nie wykrywał sygnału.
    Całość działa na driverze XEP80.SYS który mam na SDX z SIDE2

    Zajętych jest 10 pinów GPIO. Można pokusić się o zbudowanie kartridza jednak do niego będzie trzeba napisać od nowa sterownik na Atari. Wtedy można by się pokusić o zaimplementowanie także trybów graficznych, tyle że chyba żaden stary soft tego nie obsłuży.
    Pozostając przy złączu joysticka także jest możliwość poprawy transferu. Obecnie komunikacja idzie 2 drutami, a w sumie mamy 5.
    I mozna zrezygnowac z serial'a na rzecz innego protokołu.

    Implementacja XEP-80 jest w oparciu o repo: ->link<-
    obecnie jest bardzo ograniczona:
    * 1 font
    * domyślna wielkość znaków
    * bez atrybutów
    * bez migania (kursora i tekstu)
    * bez scroll'a
    * bez trybu graficznego
    wysokość ekranu obciąłem do 25 znaków po po poprawieniu komunikacji gdzie pico odpowiada pozycją kursora gdy była ona większa od 25 cały tekst trafiał do ostatniej linii statusu. To jest chyba ograniczenie sterownika XEP80.SYS
    Obecna implementacja umożliwia zdefiniowanie koloru tła, tekstu i kursora. Teoretycznie kolor tła i znaków można definiowac niezależnie dla każdego znaku 8x8px ale sterownik XEP tego nie wspiera. Tak więc kolory sa globalne i na razie zahardkodowane.
    Mogę dodac tylko 1 plik, w następnym poście wrzuce wsad do pico.
    • 10: CommentAuthormarkit
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    wsad do pico.
    • 11: CommentAuthormarkit
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    opis połączeń
    • 12: CommentAuthormarkit
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    Opis połączeń. Nie wiem dlaczego ale załączany plik jest pusty. Czy to problem z kodowaniem znaków na forum?

    port 2 joysticka:
    1. J_UP (RX) -> level shifter -> pico pin 5
    2. J_DOWN (TX) -> level shifter -> pico pin 6
    7. +5V ---------------------------> pico pin 39
    8. GND ---------------------------> pico pin 3
    pico pin 30 -> mikrowłącznik do GND (reset pico)
    pico pin 16 -> 270R -> TMDS Clock + (HDMI pin 10)
    pico pin 17 -> 270R -> TMDS Clock - (HDMI pin 12)
    pico pin 19 -> 270R -> TMDS red + (HDMI pin 1)
    pico pin 20 -> 270R -> TMDS red - (HDMI pin 3)
    pico pin 21 -> 270R -> TMDS green + (HDMI pin 4)
    pico pin 22 -> 270R -> TMDS green - (HDMI pin 6)
    pico pin 24 -> 270R -> TMDS blue + (HDMI pin 7)
    pico pin 25 -> 270R -> TMDS blue - (HDMI pin 9)

    HDMI pin 18 -> +5V
    HDMI pins: 2,5,8,11,17 oraz oplot do GND
    • 13: CommentAuthormarkit
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    gdyby ktoś jeszcze miał ochotę się pobawić wrzucam wersję wyświetlającą pełnoekranowo obraz z Atari w formacie 80x25 znaków.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Feb 2023 zmieniony
     
    Ktoś gdzieś kiedyś rzekł, że USlandzie XEP80 był bardzo popularny.
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Feb 2023
     
    @markit no naprawdę dobry projekt - proszę dociągnij sprzęt do takiego punktu, żeby lajkonik mógł sobie zmontować, może jakieś płytki żeby pico dolutować, włożyć jakiś header do hdmi (coś jak ->link<-
    tak na dziś to za cienkim w uszach, żeby to sobie majstrować :(

    jeśli chodzi o sofcik to zaprawdę powiadam Ci, zaangażuję się chętnie, tylko teraz mam akurat kilka projektów i projekcików w pajplajnie. ale blokuję slot i będziem walczyć.
    • 16: CommentAuthormarkit
    • CommentTime4 Feb 2023 zmieniony
     
    @pirx mam już zamówione lepsze płytki ->link<-
    . Zweryfikuję nad poprawieniem komunikacji na porcie joy'a.
    Od strony pico mogę dołożyć więcej linii tekstu a nawet możliwość ustawiania kolorów niezależnie na każdy znak.
    Można też dodać tryb graficzny 320x240 monochromatyczny lub z definicja kolorów tła i pixeli na 8x1. To już będzie wymagało zmian w sterowniku.
    Od strony hardware i programowania pico jestem w stanie to ogarnąć. Na Atarynce pisałem coś w ASM 35 lat temu ostatnio.... Tak więc przydałoby się wsparcie.

    Dodatkowo zauważyłem, że sterownik od Altirry ALTXEP80.SYS działa lepiej niż ten z SDX
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Feb 2023 zmieniony
     
    o tak, phaeron (gość od altirki) zrobił kawał roboty, teraz tylko czerpać z tego wszyscy.
    fajnie, że działa z tym driverem, znaczy się już masz naprawdę zacną kompatydebilność.
    • 18: CommentAuthormarkit
    • CommentTime12 Feb 2023 zmieniony
     
    Opublikowałem źródła projektu. Schemat prototypu jest tu:
    ->link<-
    tutaj demonstracja: ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    coś pięknego!

    wrzuć na atariage.com koniecznie, zdebugują Ci stuknięci osiemdziesięciokolumniarze z hameryki.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    Pikne. Rozważam zrobienie sobie tego :)
    • 21: CommentAuthorVLX
    • CommentTime3 Oct 2023
     
    Bardzo fajny projekt.

    Czy jest nadzieja na dociągnięcie projektu do 100% zgodności? Chętnie bym sobie zrobił taki emulator.
    • 22: CommentAuthormarkit
    • CommentTime27 Dec 2023
     
    Aktualnie projekt jest zawieszony. Pracuję nad innym układem generującym obraz HDMI bezpośrednio z GTIA.
    Być może kiedyś wrócę do emulacji XEP80, ale nie widzę większych możliwości jego wykorzystania w praktyce. Mało softu jest do tego sprzętu. Obecnie zgodność jest porównywalna z Altirrą. Jeżeli mówimy o zgodności z oryginałem, to ciężko będzie zapewnić bez dostępu do oryginalnego sprzętu.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2023
     

    markit:

    Jeżeli mówimy o zgodności z oryginałem, to ciężko będzie zapewnić bez dostępu do oryginalnego sprzętu.


    Z jakich okolic jesteś? Bo w razie czego jest parę osób, które mogłyby Ci pożyczyć. Ja też mam XEP80, Wrocław. A projektowi, jak przedmówcy kibicuję.

    • 24: CommentAuthormarkit
    • CommentTime28 Dec 2023
     
    @Kaz: Warszawa, Byłbyś w stanie dostarczyć zdjęcia tego co generują programy demonstaracyjne dla oryginalnego urządzenia?
    W wolnej chwili, zobaczę co da się zrobić. Może uda się zapewnić zgodność z Atari Writer oraz trybu graficznego.

    Płytkę dla urządzenia już ktoś zdaje się zaprojektował na ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2023
     
    Nie mam jeszcze działającej dyskietki do XEP80, ale jak zrobię to czemu nie, zdjęcia możliwe. Ewentualnie mogę podesłać.
    • 26:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime28 Dec 2023 zmieniony
     
    dyskietkę mam oryginalną.. mogę zrzucić..
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Dzięki, zajmę się tym po nowym roku.
    • 28:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    @markit, może zrobimy sobie małą sesyjkę na Zoom-ie tak byś poopowiadał co i jak? Chętnie się czegoś dowiem i może będę w stanie pomóc w projekcie...
    • 29: CommentAuthorZenon
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Ano, też chętnie posłucham bo mam to ustrojstwo więcej na ozdobę niż do użytku, może ta sesyjka spowoduje że po latach uruchomię.
  1.  
    pewnie! świetny pomysł!
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    No u mnie XEP przy serwerze na Atari robi za wyświetlacz log'ów, bo zysk taki przy okazji, że Antic mam off i wszystko szybciej śmiga ;)
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    • 33: CommentAuthormarkit
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    @pancio możemy porozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi projektem na Zoomie. Termin dogadajmy na priv.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    O! Pięknie, czuję, że wyjdzie fajna współpraca :)
    • 35:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Oczywiście @markit, po pierwszej połowie stycznia (po LastP) będę dostępny to ustalimy co i jak :-)
    • 36: CommentAuthormarkit
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    @pancio i wszyscy zainteresowani: ustalmy termin spotkania. Możecie coś zaproponować w tygodniu w godzinach wieczornych (19-21)? Czekam na info na priv.