atarionline.pl Gdzie pliki *.bas zapisane z Atari na sio2sd? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortommy
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Zapisałem z Atari pliki w basicu jako .bas na sio2sd. Pliki wczytuja sie bezproblemowo, lecz gdzie one są zapisane? Nie moge ich znalezc na karcie SD z poziomu wyswietlacza sio2sd i z PC. Jak ich znalezc lub skopiowac na PC ? Prosze o pomoc. tombeneszusun@usunwp.pl
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    I nie znajdziesz w ten sposób. Te pliki zostały zapisane przez Atari na wirtualnej dyskietce, której to nazwa wyświetlana jest na wyświetlaczu SIO2SD. Dopiero z tej dyskietki (pliku *.ATR) można te pliki "wyciągnąć" np. programem makeATR lub AtrUtil95 (na PC!). Ale w zasadzie po to robić? Taki plik *.BAS sam z siebie nie będzie się dał uruchomić bez żadnego nośnika, na którym normalnie jest zapisany.
    • 3: CommentAuthortommy
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    OK, dzieki za info. Interesuje mnie możliwość. Wyciągania tych plików .BAS z sio2sd do pecetu. Poprawiania, przetwarzania, tworzenia i programowania w basicu na pececie i wkładania spowrotem do sio2sd. Czy istnieje taka opcja? Nie moge znaleźć tych programów makeATR i ArtUtil95. Gdzie one są ?
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Mar 2010 zmieniony
     
    Tak istnieje taka możliwość (pod poniżej podanym warunkiem), choć ja uważam, że pisze się programy w Basicu najwygodniej w edytorze Basica na emulatorze Atari na PC, a nie bezpośrednio w jakimś edytorze tekstu PC. No, ale to moje takie stare przyzwyczajenie :)

    Wspomniany warunek jest taki, iż program nie będzie zapisany poprzez SAVE, tylko poprzez LIST. Rozszerzenie tu nie ma znaczenia (bo można je wpisać dowolne), ale przyjęło się, że pliki *.BAS to pliki programu w Basicu zapisane w formie stokenizowanej, czyli poprzez instrukcję SAVE (ew. CSAVE), a pliki *.LST to zapis "czystego" kodu ATASCII, czyli poprzez instrukcję LIST. I w zasadzie tylko te ostatnie da się obrabiać (po małej konwersji znaków końca linii) w edytorze tekstu na PC, np. w Notatniku. Plików zapisanych na Atari poprzez SAVE nie odczytasz poprawnie w edytorze tekstu na PC, bo w tym przypadku Atari koduje plik w znany tylko sobie sposób, którego edytory na PC nie potrafią obsłużyć.

    AtrUtil: ->link<-
    makeATR: ->link<-
    Oba programy są w katalogu: ->link<-
    • 5: CommentAuthortommy
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Okey! Dzieki wielkie. Czy moglbys polecic jeszcze dobry edytor Basica i emulator Atari, najlepiej przystosowane do tych funkcji?
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Mar 2010 zmieniony
     
    ??? no, to mnie trochę zaskoczyłeś pytaniem :)
    Edytor Basica jest w... Atari. Zarówno tym realnym Atari, jak również tym emulowanym. A według mnie jednym z lepszych emulatorów jest Atari800Win PLus. Do pobrania tu: ->link<-
    a tu w miarę przystępnie opisany: ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Zobacz, jak ja sobie poradziłem - może Ci będzie odpowiadało: ->link<-
    • 8: CommentAuthortommy
    • CommentTime31 Mar 2010
     
    Dzięki! Jak dokonywać konwersji znaku końca linii w Notatniku lub Notatniku2, lub zmiany widoku, tak aby widok programu w basicu byl wieloliniowy?
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime31 Mar 2010
     
    Notatnik tego nie potrafi. Potrafi to natomiast zrobić Atari800Win PLus. Menu Misc-->Convert-->ATASCII to ASCII (lub odwrotnie).
    • 10:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime31 Mar 2010 zmieniony
     
    ależ jak najbardziej potrafi! Larek, przyjrzyj się mojemu screenowi - okienko dół po prawej stronie: ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Apr 2010
     
    I to potrafi windowsowy notatnik? No, ja pierniczę. Przyznam, że nie wiedziałem :) Cóż, człowiek cały czas się czegoś uczy.
    • 12:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime1 Apr 2010 zmieniony
     
    Nie windowsowy, a wypasiony ( ->link<- ) :P
    • 13: CommentAuthortommy
    • CommentTime2 Apr 2010
     
    No to jak odregulowac Notepad2, aby pokazywał widok wieloliniowy?
    • 14:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime3 Apr 2010 zmieniony
     
    jak eksportujesz z atari za pomocą LIST"H:plik.lst" to masz zapis typu:
    10 REM PRZYKŁAD>20 ? "HELLO WORLD">30 GOTO 20>
    potrzebujesz zmienić ten znak:
    na te dwa
    \r\n
    co się da zrobić, jeżeli w okienku replace jest zaznaczone "transform backslashes", w drugą stronę robisz podobnie - windowsową nową linię
    \r\n
    zamieniasz na
    ›\r\n›
    co powoduje, że co drugą linię przy imporcie do basica masz "ERROR - //" ale te errory nie przeszkadzają na wgranie prawidłowych linii listingu.

    Ja sobie upraszczam jeszcze bardziej sprawę - zamieniam
    od razu na
    ›\r\n›
    co pozwala na edytowanie "czytelnego" listingu bezpośrednio po eksporcie z atarynki (podzielonego na linie) i bezpośredni import z powrotem.

    PS. Żeby podświetlało komendy (część zgodną z VB) trzeba wybrać w menu VIEW-> Syntax Scheme: Visual Basic