atarionline.pl Najmniejsze na świecie Atari 8-bit (FPGA) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    Moje przemyślenia w sprawie aktywacji i sprawdzenia toru audio były dość stanowcze: Jest to etap, którego zakończenie warunkuje dalsze działania. Nie będę rozpisywał się nad zawodem, którego doznałem w związku z produktami popularnego producenta (Chodzi o przetwornik cyfrowo-analogowy) dość powiedzieć, że postanowiłem wypróbować inną serię tych samych układów, zamawiając je u innego dystrybutora. Te zadziałały (surprise, surprise...).

    W załączeniu pierwsze efekty. Należy pamiętać o blisko 20% zmianie tempa, ze wzlględu na odmienną częstotliwość wykonywania VBLKI.
    • 2: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    I kolejny przykład...
    • 3:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime19 Mar 2024 zmieniony
     
    Wiem - powtarzam się :)

    Dobre.

    Jestem wiernym kibicem!

    tOri

    P.S. Jak ten maluch będzie miał wszystkie "ficzery" 65XE no to szacun i wieczyste uznanie po stokroć!
    • 4: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    @tOri: Bez przesady :)
    • 5: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime19 Mar 2024 zmieniony
     
    To nie jest żadna przesada. U mnie też dozgonna wdzięczność i uznanie. Nic do tej pory nie pisałem ale śledzę cały czas i pewnie nie jestem jedyny.
    • 6:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Mar 2024
     
    @paptak: nie jesteś. @thewasp: kibicuję.
    • 7:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime20 Mar 2024 zmieniony
     
    ->thewasp

    Tak nieśmiało zapytam - złącze CART będzie?

    Jak dociągniesz projekt do końca to naprawdę ochów i achów nie będzie brakowało + honorowy wpis do Atariki :D

    Trzymam kciuki. To zbyt wysoki poziom jak dla mnie, więc raczej w niczym nie pomogę, ale jakbyś czegoś potrzebował a bym to miał, to daj znać.

    Powodzenia

    tOri

    P.S. a i byłoby miło gdyby się dało taką Atarynkę samodzielnie zbudowac
    • 8: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Mar 2024 zmieniony
     
    @tOri: Architektura projektowanego systemu nie wyklucza możliwości zastosowaniu CARTa. Szczerze mówiąc, myślałem o tym od samego początku. Jedyną przeszkodą jest ograniczony zbiór wyprowadzeń I/O zastosowanego układu programowalnego

    Zabawne określenie "najmniejsze na świecie" tyczy się w zasadzie faktu, że całe AoC ("Atari on a Chip") zmieści się nawet w układzie o wymiarach 2.15mmx2.55mm (BGA o 30 kulkach) - w takim przypadku trudno byłoby się z tym określeniem nie zgodzić :).

    Istnieją oczywiście warianty układów z podobnej serii, sensownie wyposażone w I/O - w nieco większych obudowach (BGA).

    Póki co, jest na czym (i nad czym) pracować.

    Od razu warto wspomnieć, że mam już na stole prototyp nowej formy, która znacznie bardziej przypadnie wszystkim do gustu. Wkrótce na pewno napiszę więcej.
    • 9:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime20 Mar 2024
     
    No to świetnie :)

    Czekamy na dalsze informacje. Tzn. ja i zapewne inni obserwatorzy.

    W zasadzie złącze CART w Atari to bardzo istotna sprawa ponieważ istnieje wiele modułów rozszerzeń. Nie tylko ROM, które z tego złącza korzystają. Obcięcie tej funkcjonalności to wielki ból niestety :(

    Pozdrawiam

    P.S. Będę kiedyś składał sobie stację IR BGA, więc kulki mi nie straszne. nawet więcej niż 30 ;-)

    tOri
    • 10: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime20 Mar 2024 zmieniony
     
    @tOri: UWG30 z "pitchem" 0.5mm to ... straszna obudowa. Nie tyle w lutowaniu (tego procesu nie należy lekceważyć), co przy wykonaniu PCB. Na granicy możliwości popularnych, chińskich producentów (chodzi głównie o "breakout", choć 5*6 nie jest jeszcze wielką tragedią)
    • 11:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Tak - wykonanie może być problemem :(
    • 12: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Ale tylko w przypadku układu w obudowie UWG30. Ta została podana wyłącznie jako przykład, potwierdzający że "na upartego" można zamknąć system w faktycznie małym module.
    • 13:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Ale to Atari nie musi być aż tak małe :) Wystarczy, gdy będzie działać jak oryginał + ewentualne boostery. Trochę to śmieszne gdy złącza są większe od jądra elektroniki. Jakaś ładna obudowa też będzie większa, ewentualnie wraz z napędami masowymi można zamknąć w ITX
    • 14: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime22 Mar 2024 zmieniony
     
    tOri: W rzeczy samej!

    Podałem jedynie przykład, związany z faktem, że cała architektura zajmuje obecnie ok. 2600LUTów (ze wszystkim, in overall).

    Po powrocie do domu wrzucę zdjęcie bardziej docelowej postaci (obecna - mniej lub bardziej "ewaluacyjna" też świetnie spełnia swoją rolę. Została przedstawiona parędziesiąt wiadomości temu)
    • 15:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime22 Mar 2024 zmieniony
     
    O qrcze - to naprawdę niewiele skoro celowałeś w 3k. No to jest miejsce na dalsze szaleństwa (?). Jej. A jakie będziesz miał plany? Uwolnisz wszystko, niech idzie "w ludzi"? Na oryginały to nie powinno wpłynąć a maluch dalej by żył w nowej formie :)

    Czekam na dalsze informacje. Ładnie opisujesz swoje działania. Może jednak miałbyś chwilę na jakiś blog? Mogę wrzucać materiały na mój serwer obyś tylko chciał pisać.

    tOri

    PS. Memory...Jak z rozszerzeniami PortB? Zewnętrzna sRAM jak rozumiem? Poza tym można by dorzucić rozszerzenie Axlon? Będzie potrzebna FPGA z większą ilością i/o.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Mar 2024
     
    Śledzę ten wątek od początku. Najpierw Łapałem o co chodzi. Potem trochę mniej. Teraz wiruje mi w głowie. No zajebista sprawa. Kibicuje to mało powiedziane.
    • 17:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime22 Mar 2024 zmieniony
     
    Nonono :) Trafił się nam poważny sprzętowiec z czego się cieszę.
    Co do Atari - lepiej niech będzie większe, ale z możliwością dołączania czego się da - tak jak w oryginale. Np. U1MB. Ja mogę żyć bez tego U1MB, ale inni użytkownicy? Albo jakieś freezery, itd :) Osobiście chciałbym mieć 1MB oraz dostęp do portu CART/ECI.

    Poddaję pod rozwagę żeby to nie stanęło na pozycji pseudo konsolki do gier..

    tOri
    • 18: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime23 Mar 2024 zmieniony
     
    @tOri: Uwaga o konsoli do gier jest trafna, ponieważ pokrywa się z podstawowymi założeniami tego projektu, a w nim nie chodzi o ograniczone podejście o charakterze "yet another...".

    Pomysł budowania (od absolutnych podstaw) sprzętowej platformy kompatybilnej z A8, wyłącznie w celu uruchomienia ulubionych gier... jest słaby. Mało tego - uważam, że przy takich zamiarach naprawdę lepiej będzie uruchomić emulator na jednym z szybkich RISCów.

    Zasadniczo, tutaj chodzi o coś więcej. Jeśli jednak ktoś będzie chciał uruchamiać gry - powinien mieć taką możliwość. Pracuję nad utrzymaniem kompatybilności, a to nie wyklucza podobnych zapędów.

    Stare oprogramowanie niesie spory ładunek emocjonalny - to oczywiste. Znacznie bardziej fascynująca jest jednak praca pasjonatów, którzy cały czas pokazują, że "brak możliwości" jest w istocie pustym hasłem - to tyczy się gier (kto nie marzył o "Last Ninja" na A8, ręka w górę. PRESTO! ), to tyczy się programów i ogólnie - całej społeczności Atari/Retro.

    RBPi, Arduino itp. - jak już wspomniałem podczas rozmowy z KAZem - "my to wszystko już widzieliśmy". A jeśli... zamiast modułów z rdzeniem AVR zastosować AoC (Atari on a chip), a dokładniej gotowy moduł w postaci, która bez większego problemu pozwoli na zastosowanie we własnych projektach?

    Taką postać już prezentowałem, ale mamy nową - uważam że naprawdę świetną, lepiej "zaadresowaną" i bardziej przystępną. Opracował ją niedawno kolega, z którym współpracuję. No i fakt! Miałem zrobić zdjęcia. Nadrobię tak szybko, jak tylko się da.

    Pytałeś o PORTB/pamięć - to wymaga odrębnego opisu. Opracowałem elastyczny mechanizm dekodowania adresów, który w pewnym sensie wirtualizuje przestrzeń adresową. Przełączenia banków, wyłączanie ROMów, overlapping obszarów - to wszystko jest. Mało tego, bez resyntezy można zadecydować o tym, czy dowolny układ (np. ANTIC) ma występować pod takim, czy innym adresem. Dwa POKEYe? Nie ma sprawy...

    Z racji tego, że zajmujemy się elektroniką na okrągło (zarówno zawodowo, jak i prywatnie), kolejna postać z większym układem jest już w planach.
    • 19:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime23 Mar 2024
     
    @theswap

    A drugi "pyrdek" gadający szeregowo z centralą po LVDS i mający podbicie na 5V dla ECI+CART nie rozwiązałby sprawy braku pinów?

    Czyli w jednym jest "ATARI On Chip" a w drugim "ATARI PERIPHERAL on Chip" :)
    • 20: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime23 Mar 2024
     
    @gienekp: Good point!

    Takie rozwiązanie jest jak najbardziej brane pod uwagę.
    • 21:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime23 Mar 2024 zmieniony
     
    Hej,

    Projekt pęcznieje :)
    SUPER!
    Nie pomiń niczego istotnego. A uniwersalność o której napisałeś to jest to. Dlaczego nie miałoby być to jeszcze lepsze A8? Kompatybilne w 100% i rozwojowe do niemożliwości?

    No i własnie pisałem o tym żeby projekt nie stał się jakąś "konsolką" tylko poważnym sprzętem dla każdego użytkownika. Musi mieć wszystko to co A8, a jeśli będzie więcej możliwości, to jeszcze lepiej. Znajdą się programiści, którzy to wykorzystają oraz sprzętowcy, którzy być może dołożą jeszcze coś od siebie.

    Jestem jak najbardziej za!

    Pomysł gienkap jeśli jest możliwy do realizacji to dlaczego nie? Wygląda na to że system da się "skalować" byle nie do przesady hahaha.

    Dzięki za wszelkie info.

    tOri
    • 22: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Wesołych Świąt!
    • 23: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    I parę innych ujęć...
    • 24: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    • 25: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    • 26: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    • 27: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    • 28: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    Niestety - nie wpadło mi do głowy nic ściśle "okolicznościowego". Czy był jakiś program w temacie "Easter"? Nie zdążyłem nic napisać - życie :)

    Wszystkiego dobrego!
    • 29:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Super!

    Wesołych Świąt!
    • 30: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    ... i mała zajawka (wypadałoby zmienić konfigurację kadru...):
    • 31: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    CMC we poszukiwanej przeze mnie formie pozyskałem dzięki uprzejmości @jhusak. Teraz już nie będę truł, ale po świętach chętnie skonsultuję to i owo.
    • 32: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime5 dni temu
     
    Minęło już 10 lat (a nawet "lepiej") od momentu, w którym projekt stacji dysków został złożony w "retro boxie". Jak się okazuje - cały czas daje radę! Zaprojektowany układ kontrolera świetnie radzi
    sobie z osiemdziesięciościeżkowymi formatami, dlatego przenoszenie zbiorów PC->atari (a ostatnimi czasy głównie .... klon ATARI) jest
    cokolwiek "klimatyczne" ;-).
    • 33: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    • 34: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    ATARI?NO!:
    • 35: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime5 dni temu
     
    Wyczerpujące wyjaśnienie dot. przytoczonych załączników obrazkowych wymagałyby kilku kilobajtów tekstu, traktującego o różnicach architekturalnych pomiędzy klasycznym Atari, a rozwijanym rozwiązaniem "one chip". W dużym skrócie, nastąpiła redukcja zbioru domen zegarowych i przeniesienie 6502 na inny poziom. Dalsza (ewentualna) poprawa wydajności będzie związana z optymalizacją cyklu maszynowego, który w tym celu musi zostać oderwany od klasycznego modelu, zaproponowanego przez grupę Chucka Peddle. W tym projekcie to mało istotne, ale opracowany przeze mnie procesor funkcjonuje również w innych projektach, które niedawno wróciły na tapet...
    • 36: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime1 dzień temu