atarionline.pl Graphics 2 a kolory - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMater
    • CommentTime23 godzin temu zmieniony
     
    Hej,

    Nie rozumiem do końca jak wygląda sprawa kolorów w Graphics 2. Z tego co rozumiem to znaki z jakiegoś przedziału podlegają pod kolory ustawione w rejestrach. Pytanie tylko które znaki podlegają pod które rejestry.

    Szukałem w necie widziałem jakieś wytłumaczenia, ale dalej do końca tego nie rozumiem. Jakby ktoś był w stanie
    łopatologicznie to wytłumaczyć to byłbym baaaaardzo wdzięczny :).

    Aaaa i jak wygląda sprawa ze znakami? Czytałem, że tylko 64 znaki są dostępne w tym trybie tylko też pytanie które to znaki :P.

    P.S

    Dopiero zaczynam przygodę z programowaniem na Atari więc wybaczcie jeśli pytania są prozaiczne - wybrałem Action! jako język.
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 godzin temu zmieniony
     

    Mater:

    Czytałem, że tylko 64 znaki są dostępne w tym trybie tylko też pytanie które to znaki :P.

    Hej, tu na obrazku możesz zobaczyć przykładowe znaki: ->link<-

    Chodzi o to, że 2 bity z każdego kodu znaku są w tym trybie interpretowane jako kolor.
    • 3:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime22 godzin temu zmieniony
     
    A precyzyjniej :)
    2 najstarsze bity każdego znaku decydują z którego rejestru pobierana jest wartość koloru użytego do wyświetlania tych znaków.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime22 godzin temu
     
    A tu ->link<- są te znaki które widać.
    • 5: CommentAuthorVidol
    • CommentTime21 godzin temu
     
    a tu przykład zastosowania w praktyce ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 godzin temu zmieniony
     
    Łopatologicznie to jest tak, że w tym trybie generator znaków ma 512 bajtów, i to te właśnie znaki będą mogły być wyświetlane (512/8=64) A używając oryginalnego generatora 1024-bajtowego można wskaźnik CHBAS ustawić na jego początek lub środek i dostaniemy 64 znaki od początku generatora, lub 64 znaki od połowy generatora.