atarionline.pl Transmisja sygnału z taśmy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 Aug 2010 zmieniony
     
    Opisany sposób transmisji można wykorzystać łącząc PC (lub inne urządzenie z wyjściem audio) z dowolnym komputerem, który używa taśmy do zapisu danych i nie zatrzymuje mechanizmu podczas transmisji (z pominięciem ZX Spectrum i innych komputerów, do których można podłączyć bezpośrednio dowolne źródło audio). W przypadku Atari, jeżeli posiadamy przeróbkę turbo można przesyłać również sygnał w turbo - jednak ponieważ nie ma (o ile mi wiadomo) programu na PC, który generuje sygnał w turbo trzeba najpierw takie pliki nagrać z Atari. Ja wymyśliłem tę metodę na potrzeby C64 i na tym przykładzie ją opisuję, jednak sprawdziłem jej działanie również z Atari i jak widać tutaj - ->link<- - nie byłem pierwszy :)

    Najprostszym sposobem jest nagranie plików wave z programami na kasety... Jednak, co zrobić, gdy nasz magnetofon podobnie jak większość dostępnych na rynku nie posiada wejścia audio...

    Będąc w jednym z marketów zauważyłem wysyp cassette adapter'ów, które reklamowane są jako urządzenie umożliwiające słuchanie muzyki w samochodowym "kaseciaku" z zewnętrznego CD player'a lub Mp-trójki.



    Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby taką "atrapą kasety" przesyłać z wyjścia audio PC programy wprost do magnetofonu komputera - w tym przypadku - C64.

    Wystarczy zdemontować klapkę, włożyć cassette adapter, a w PC ustawić dźwięk dość cicho (u mnie do 24%) i przy pomocy programów WawPrg (normal / turbo) i AudioTap (odpowiednik Cas2Wav), odtworzyć pliki z danymi jako sygnał C64. Pewien problem stanowi wyświetlanie nazwy znalezionego pliku, po którym normalnie zatrzymywany jest magnetofon (podobnie jak w turbo na Atari) - wystarczy jednak na początku wczytywania przytrzymać spację i puścić po wyświetleniu nazwy. Gorzej, gdy komputer zatrzymuje taśmę podczas wczytywania... Programy wczytane do komputera możemy zapisać na taśmę przy użyciu kopiera (również możemy go wcześniej wczytać tym sposobem).


    Test z XC12 :)

    Jeżeli posiadamy "dwukasetowca" bez wejścia audio, a chcemy nagrać kasetę "hurtem" - kilka programów na raz - można włożyć taki adapter do kieszeni odtwarzacza i nagrać odtwarzany z PC sygnał na czystą kasetę w drugiej kieszeni (w razie problemów może pomóc regulacja głowicy - tak, aby odpowiadała ustawieniu głowicy w magnetofonie komputera).

    Można też nagrać sygnał w formacie wave/mp3 na CD/Odtwarzacz MP3 i odtwarzając wybrane tracki wczytywać je poprzez cassette adapter i magnetofon do naszego komputera. Co pozwoli uzyskać rozwiązanie działające jak w metodzie Zaxona - ->link<- i ->link<- - tylko bez przeróbek sprzętowych.

    W przypadku C64 i sygnału turbo kompresja mp3 powoduje jego uszkodzenie, w przypadku Atari i sygnału w "normal-u" można użyć kompresji.

    W powyższy sposób można przenieść programy z taśmy nawet, jeżeli nasz magnetofon ma uszkodzony mechanizm (np. zniekształcony ze starości pasek, który zresztą łatwo wymienić) - taśmę odtwarzamy innym magnetofonem podłączonym przez cassette adapter do magnetofonu Atari, który może mieć np. sprawny system turbo - niemożliwy do odczytania inną metodą.

    Może to być tani i łatwy sposób dla kogoś, kto kupił komputer z magnetofonem i chciałby przenieść programy z PC na kasety.
    Można go też wykorzystać, aby uzyskać szybszy dostęp do programów - bez konieczności przewijania taśmy.
    Wyeliminuje on również problem zużywania i zaginania się taśmy.
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime12 Aug 2010
     
    >jednak ponieważ nie ma (o ile mi wiadomo) programu na PC, który generuje sygnał w turbo

    Oj zaraz tam, nie ma.
    ->link<-
    ->link<-
    • 3: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    kurcze, gdyby tak dało się jeszcze w drugą stronę podziałać, tzn. nagrać coś z Atari na plejerkę przy pomocy tego interfejsu... Jest już może coś co by na to pozwoliło?
    Tym adapterem to tylko odczyt zapewne :(
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    Oj widzę, że nie czyta się AtOl-ka :-) Jak z playera mp3 zrobić magnetofon Zaxon miał dorobić możliwość zapisu, nie pamiętam - czy coś z tego wyszło ?
    • 5: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Aug 2010 zmieniony
     
    Wyszlo poki co to:

    ->link<-



    Wbudowane:
    mp3 player z 2 giga pamieci,gniazdo usb na zewnatrz do doladowywania plikow,odczyt normal, blizzard, t2000,wyjscie audio do nagrywania dzwieku na pc,calosc w obudowie.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Aug 2010
     
    Zaxon - usunalem w Twoim poscie znaczniki, nie trzeba nic podawac, a wyswietli sie zdjecie albo link.
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Aug 2010 zmieniony
     
    @Krótki
    Dzięki za uzupełnienie - w magnetofonie jak widać na zdjęciu mam KSO (dodatkowy przewód).

    Sprawdziłem program Turgen System - działa, z tym, że musiałem ustawić głośność prawie na maxa jak również zmienić ustawienie balansu, basów i niskich tonów w mikserze.

    Twojego programu - a8cas - nie sprawdziłem, jak przeczytałem, również obsługuje KSO. Emulator z wbudowaną obsługą turbo super!

    Edit: Sprostowanie: a8cas ->link<- nie obsługuje KSO. Jak napisałem na podstawie opisu do a8cas-util ->link<- który to turbo obsługuje, a jest innego autora.

    Mam kasetę, która podobno jest nagrana w AST (postaram się sprawdzić) - przed każdym programem ma loader w KSO, który wczytuje AST przez kabel KSO. Sygnału z AST nie mogę skopiować - jednak sugeruje to, że można napisać (jeżeli już nie istnieje?) kopier (handler!) systemu KSO, który będzie wczytywał/zapisywał również AST, a może i inne systemy turbo?

    @MaW
    Oj widzę, że nie czyta się, pod czym się wpisuje :)
    W tekście jest odniesienie do metody Zaxona i linki.
    Nazwa magnetofon czy pamięć masowa sugeruje możliwość zapisu :) - jednak w opisanej wersji jej brakuje.

    @Maciek
    Na ogół odtwarzacze nie mają wejścia audio, więc zapis mógłby wymagać dodatkowo przerobienia odtwarzacza. Można podłączyć cassette adapter np. do wejścia liniowego PC i zapisać sygnał postępując tak jak przy nagrywaniu programu na kasetę, jednak bez dodatkowego wzmacniacza sygnał jest zbyt słaby.

    Myślę, że można dodać mały zewnętrzny "interface" z dwoma wtykami (aby wyeliminować konieczność przełączania) - tak jak jest - do "odczytu" i drugi separowany do "zapisu" z wzmacniaczem, może ktoś coś takiego zbuduje?

    Inaczej - aby zapisać sygnał z magnetofonu komputera (musi być sprawny) można nagrać go na taśmę, i przy użyciu odtwarzacza kasetowego lub zwykłego magnetofonu (regulacja głowicy może być niezbędna) przewodem audio przegrać na PC.

    W przypadku Atari można też spróbować zgrać dźwięk z wyjścia w TV, który jest słyszalny podczas wczytywania / zapisywania (jest inny), jednak tego sposobu nie sprawdzałem.

    @Zaxon
    Jeżeli odtwarzacz ma funkcję dyktafonu, myślę, że mógłbyś dorobić funkcję zapisu, skoro odtwarzacz i tak jest wbudowany można się "podpiąć" pod mikrofon (zostawiając obecne wyjście audio, które jest bardziej uniwersalne, ale potrzebuje zewnętrznego urządzenia). Można dodać też sterowanie silnikiem - sterując klawisz/e Pause/Play.

    A może spróbujesz dodać wzmacniacz do kasetowego adaptera? :)
    • 8: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    Kasetowy adapter ma ten plus, że jest na swój sposób uniwersalny. Fakt, że nie ma zapisu, ale domyślam się, że zadziała na commodore, atari czy amstradzie. Może jednak pójść w stronę takiej uniwersalnej maszyny - wystarczyłoby popracować nad zapisem? Minusem byłoby to, że trza by mieć dodatkowo sprawny magnetofon (szczęśliwie mój amstrad ma wbudowany)no i jako urządzenie nie dedykowane Atari pewnie nie miałoby KOSU, Turb itd. I trochę czaru sprzed lat by się zachowało, w końcu to dalej byłby ten sam magnetofon :)
    Trzymam w każdym razem kciuki za wynalazek zaxona, chętnie kupię jak będzie gotowe.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Aug 2010 zmieniony
     
    Taki adapter jest uniwersalny - ja używam go jak napisałem z Commodore, Atari i z "dwukasetowcem", a podłączam do niego PC, CD, Mp3, odtwarzacz kasetowy.

    Zapis również działa, tylko sygnał jest słaby. Jak mi się wydaje wystarczy podłączyć adapter do wejścia liniowego PC poprzez wzmacniacz (wtedy mechanizm magnetofonu nie musi być sprawny) i powinno być ok. Można wykorzystać posiadany wzmacniacz np. wbudowany w głośniki komputerowe z wyjściem słuchawkowym. Ja nie mam możliwości tego sprawdzić... Może ktoś spróbuje i napisze? (Uwaga: wyjście wzmacniacza nie powinno być ustawione zbyt głośno! - najlepiej zacząć przy prawie ściszonym do zera) A może wystarczy obróbka programem muzycznym?

    Można też spróbować użyć metod alternatywnych o których wspomniałem w poprzedniej odpowiedzi - sygnał z TV lub z kasety.

    To rozwiązanie działa z turbo, które jest wbudowane w naszym magnetofonie.

    Rozwiązanie Zaxona korzysta z elektroniki magnetofonu, więc i tak potrzebny jest magnetofon, którego jak rozumiem pozbawia się standardowej funkcjonalności - nie można korzystać z kaset i działa tylko z Atari.

    Byłoby lepsze, gdyby w standardowym magnetofonie dodać wejście/wyjście audio i np. wyprowadzić sygnały sterujący taśmą (z Atari - włączanie/wyłączenie taśmy i z magnetofonu - przyciski play/rec) i dodać przełącznik tape/external. Mnie również brakuje gniazda SIO, które przydałoby się do podłączenia SIO2PC, albo stacji ->link<- :)

    Adapter kasetowy jest bardzo tani, nie wymaga przeróbki magnetofonu, jest ogólnodostępny i działa z dowolnym urządzeniem (po jednej i drugiej stronie). Więc każdy, kto kupi komputer z magnetofonem może od razu z niego skorzystać.
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime17 Aug 2010 zmieniony
     
    QTZ > Twojego programu - a8cas - nie sprawdziłem, jak przeczytałem, również obsługuje KSO. Emulator z wbudowaną obsługą turbo super!

    KSO nie jest obsługiwany. Chyba pomyliłeś z a8cas-util, który nie jest mojego autorstwa.

    QTZ > można napisać (jeżeli już nie istnieje?) kopier (handler!) systemu KSO, który będzie wczytywał/zapisywał również AST, a może i inne systemy turbo?

    Dla magnetofonu z każdą przeróbką turbo (działającą na zasadzie PWM) można napisać handler, który pozwoli wczytać plik w formacie dowolnego innego turbo. Co do zapisu - wedle mojej wiedzy też jest to możliwe, ale nie mam całkowitej pewności.
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Aug 2010
     
    Faktycznie pomyłka, sprostowanie umieściłem powyżej.
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 May 2013
     
    Ktoś może sprawdzał czy DigiTapeadapter DT-02 ->link<- działa z Atari? Jest droższe od adaptera kasetowego, ale z magnetofonu nie wystaje kabel od MP3.

    • 13:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime23 May 2013
     
    W wersji OEM (bez nadruku) prosto z HongKongu za 1/3 ceny. Nadruki drogie są ,)
    ->link<-

    Zaraz sobie zamówię. Piękna sprawa, idealny zamiennik kasety. Brak wyświetlacza to jego ZALETA. Trzeba opisać sobie 'KASETĘ' co gdzie pod jakim numerem siedzi :D

    Można by kupić większą partię i naSITOdrukować napis ATARI dla wszystkich chętnych :D