atarionline.pl SIO2PC, XC12 i KSO - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    Od dawna chodzi za mną taki pomysł, żeby wbudować w magnetofon oprócz turbo (KSO) dodatkowo SIO2PC i z tego, co wiem trzeba użyć wersji dwuukładowej (czyli jeden układ plus tranzystory separujące sygnały), próbowałem taki układ zmontować niestety nie działał i leży on rozgrzebany do dziś...

    Czy ktoś się orientuje, czy taki układ powinien działać?

    Byłoby to pomocne przy kopiowaniu plików z/na magnetofon/u, bo teraz używam zmodyfikowanej (na szybko) kopiarki (używa tylko handler'a KSO, bez zabezpieczenia przed reset'em i przed nadpisaniem) i RAM-Dysku, a gdy się pamięć zapełni (i nie uszkodzi handler'a) przełączam przewody i zapisuję pliki na "dyskietkę" (atr). Oryginalna kopiarka wymaga podłączenia jednocześnie stacji dysków i magnetofonu...

    Przydałoby się również wyciągnąć sam handler i zabezpieczyć go przed resetem i nadpisaniem jego obszaru w pamięci.

    Czy znalazłby się ktoś chętny aby to zrobić?
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    W 2005 roku miałem zamiar wbudować SIO2PC do magnetofonu XC12 z K.S.O. Turbo 2000. Wtedy porównałem schematy 1 układowego SIO2PC i schematu 2 układowego SIO2PC. Jak się okazało przerabiając schemat 1 wg. wskazówek autora nie do końca uzyskamy schemat 2. Zapytałem autora, niestety minęło sporo czasu odkąd zrobił schemat i nie miał już plików źródłowych. Powiedział, że jemu taki układ działa, więc powinien być dobry - wskazał zdjęcia (to i to) do porównania. Jednak po moim pytaniu zmodyfikował schemat na oficjalnej stronie... Prawdopodobnie na zły. Zmontowałem wówczas układ według mojego schematu i niestety nie działał i tak zostało do dziś... Mam więc pytanie jak powinien wyglądać ten schemat (z jednym scalakiem i tranzystorami zamiast drugiego), aby był prawidłowy?

    oryginalny 1 chip:



    dodanie OC:



    oryginalny 2 chip:


    moje przekształcenia i połączenie schematów:






    Generalnie chodzi o to gdzie ma być R4 i czy potrzebny jest R0, jeżeli tak to jaką ma mieć wartość? Zamiast FB wlutowałem rezystor - chyba 1Ω. Czy prawidłowo jest podłączone zasilanie i czy nie ma innych błędów?

    Orientacyjna wizualizacja płytki (całość złożyłem na płytce uniwersalnej - tu nieco inaczej rozmieszczone elementy):



    Wstępny projekt płytki uniwersalnej (zawiera wszystkie rezystory):



    Finalny wygląd płytki uniwersalnej od strony elementów:



    (zielonym oznaczyłem R0 i 2xR4 - te, co do których mam wątpliwości)

    Oryginalne schematy i opis można znaleźć tu:
    1 chip SIO2PC i 2 chip SIO2PC

    Tu odpowiedź Kuby, która przynajmniej w części jest odpowiedzią na pytanie z pierwszego postu w tym wątku.
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime11 Mar 2014
     
    Pytanie laika: czemu ma służyć taka komplikacja układu, skoro ten 1 działa jak najbardziej poprawnie, jak również te oparte na układach MX232 i jemu podobnych ?
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    1 układowe SIO2PC jest przeznaczone do samodzielnego działania. Ten ma być wmontowany w magnetofon i umożliwiać podpięcie kolejnych urządzeń SIO - więc powinien zapewniać zgodność z OC - tak też zaleca autor układu.

    Clarence:

    This circuit preserves the high impedance inputs and open collector output of the standard Atari interface. This high impedance input is what allows you to connect more than one peripheral to the SIO buss.

    Edit: Podobny problem i chyba nie rozwiązany: ->link<-
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 Mar 2014 zmieniony
     
    Schemat zmodyfikowany przez Clarence'a:

    Clarence:

    NOTE: I was asked to clarify the LM3086 / 14C86 schematic. I did it freehand and as such, doesn't look all that great. Still you should understand the mods on it. I added a resister between +5 volts and pin 4 of the 14C89. There is no resister from +5 volts and the collector of the 2N3904 transistor as this is an open collector design. A pull up resister is not needed. Also, a 1 to 10 ohm resister can be used in place of the ferrite bead on the collector lead. Circuit ground goes to pin 4 of the SIO connector. You can also add the same ground to the circuit above. I designed these circuits to be mounted inside the computer on a small cricuit board. Same for the ProSys circuits. They were designed to be mounted inside the 810 / 1030 Disk Drive. But with a little modification, you should be able to use these circuits any way you please.

    Mi ten układ (zrobiony na tranzystorach) nie działa...

    Wobec powyższego - pytanie dodatkowe:
    Czy R4 powinno się znaleźć w obydwu miejscach?
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 Mar 2014 zmieniony
     
    Jak się okazuje oficjalna strona - choć z pogorszonymi obrazkami - nadal istnieje i jest tam powyższa (wątpliwa) wersja schematu: ->link<- ...

    Edit: Powyżej dodałem projekt płytki uniwersalnej.

    Edit: (21.06.2016) Niestety strona Clarence-a znowu nie jest dostępna. Fragmenty można znaleźć tu: ->link<- (niestety w większości bez schematów) i na pigwie (linki powyżej).