atarionline.pl Jakub Husak - strona, postać i inne historie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    Masz 404
    Na stronie tytułowej.
    Ale jakimś cudem reszta menu działa.
    To tak technicznie.
    Strona Super.
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    skąd można pobrać muzyczki Softsynth? chętnie bym posłuchał na swojej Atarce,bo brzmią świetnie
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    Fajna inicjatywa z tym warsztatem;)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    Do SoftSynth-a jest instrukcja, są przykładowe programy w Basicu. Polecam dyskietki w użytkach: ->link<-

    Nawet gdzieś miałem od kogoś instrukcję w postaci skanów, ale muszę poszukać. Gdyby Husak poprowadził takie warsztaty, to by było coś!
    • 5: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Apr 2022 zmieniony
     
    a jak ktoś chce tylko posłuchać utworów, to co należy uczynić? jakiś mały poradnik dla laika?
    edit: sorki za totalne lenistwo, ale skoro ktoś już w to umie, to chętnie bym skorzystał
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    Composer
    P#D:nazwa
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2022
     
    Pe płotek de dwukropek
    i nazwa

    To oczywiste!;)))
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    Jeszcze nie oglądałem, ale zauważyłem taki oto filmik od kolegi Rosy, więc tu wklejam do późniejszego obejrzenia:

    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    Kaz litości :)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    Oglądałeś? Coś tam nie tak? :)
    • 11:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    szanuję opinię autora jednak, nie wchodząc w szczegóły, nic się tam nie klei
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Możliwe, ale właśnie szczegóły są dla mnie ciekawe. Jak obejrzę to się wypowiem. Zwiodło mnie, że na początku jest nasze wideo z muzyką z SoftSynth Kuby, ale to zdaje się ogólnie o muzyce. No nic, najwyżej przekleję post.
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    Jak to się nie klei? Odsłuchałem pierwsze minuty i gostek na tle utworów z Softsyth, mówi że przesadnie wymienia się C= mimo że to Atari było pierwsze oraz że SID to przesadzona rewolucja.

    Co tu się nie zgadza?;)))
    • 14:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    @tdc tak pokrótce, z filmu dowiedziałem się że:

    5:50 SID brzmi gorzej niż POKEY,
    6:02 SID to pierdzenie i nieczysty dźwięk,
    6:20 Atari to rewolucja bo POKEYmiał 4 kanały i "duże możliwości sterowania dźwiękiem".
    7:24 SID był gorszy od POKEYa bo ma trzy kanały a nie cztery
    9:45 Praktycznie nic nie było lepszego w tym Sidzie
    11:30 Komodorowcy stworzyli gorszy układ dźwiękowy niż Atarowcy

    Niestety brak tutaj konkretów, są za to emocje i odczucia, niemające poparcia w rzeczywistych możliwościach sprzętu.

    Poniżej moje małe porównanie sprzętowe:
    POKEY: 4 kanały, jeden typ fali (wyłącznie prostokątna), każdy kanał ma 256 (8bitów) poziomów częstotliwości dźwięku, dodatkowo szum oraz zniekształcenia 'Polynomial', możliwość łączenia kanałów - zamiast czterech 8bitowych mamy dwa 16bitowe.

    SID: 3 kanały, trzy typy fali (trójkątna, piła, prostokątna z regulowanym wypełnieniem "PWM"), każdy kanał ma 65536 (16bitów) poziomów częstotliwości dźwięku, sprzętowa obwiednia ADSR (Attack, Decay, Sustain and Release), ring modulator oraz regulowany filtr analogowy.


    w.g. mnie wady POKEYa to: małe możliwości sterowania dźwiękiem, brak innych fal niż prostokątna, brak obwiedni (procesor musi ją emulować), brak filtrów, niska 8bitowa rozdzielczość częstotliwości dźwięku.

    SID nie wiem czy rewolucja, ale jednak inna jakość.


    Żeby była jasność, bardzo lubię dźwięk POKEYa, m.in. właśnie za niestrojący metaliczny bas.
    Dobrze wiesz że uznaję wyższość Atari - POKEYa i YM2419f nad innymi nieatarowymi układami dźwiękowymi :) Ale jednak wypadało by mieć trochę przyzwoitości i trzymać się faktów.




    Teoretycznie film dotyczył rewolucji w historii dźwięku, a nie ma nic o Apple_IIGS,
    które w latach 80tych w.g. mnie pozamiatał dźwiękiem wszystkie inne komputery.
    Apple_IIGS miał układ Ensoniq (ci sami co zrobili SIDa) 5503 z 32 kanałami które mogły być sparowane w 15 kanałów stereo.
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    dokładnie. tak w ogóle pokey to nie układ dźwiękowy, tylko układ, który wydaje z siebie dźwięk. IIGS to było moje największe marzenie w lyceum...
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Apr 2022 zmieniony
     
    Jest też inna różnica, która często umyka.

    POKEY generuje częstotliwość przez podział częstotliwości bazowej, czyli:

    f = F / wartość

    widać więc że małe dzielniki 1,2,3,itd. dają duże skoki częstotliwości - to jest powód dla którego trudno uzyskać gamę na TIA (gdzie zasada generowania dźwięku jest ta sama), które ma nie 8 bitów na kanał, ale zaledwie 5 (32 częstotliwości). Na POKEY-u można dla 8-bit dzielnika uzyskać OIDP 3 oktawy czyli 36 półtonów. W kolejnych są już dziury.

    SID natomiast uzyskuje dźwięk przez akumulator fazy, czyli:

    f = F * wartość / $1000000

    co umożliwia znacznie płynniejszą regulację częstotliwości. Zazwyczaj SID-owe playery bez problemów uzyskują 96 półtonów czyli 8 oktaw, a obawiam się że dałoby się uzyskać z 10 jak nie więcej.

    A to czy mamy akumulator fazy, czy dzielnik wpływa bardzo na slajdy i wibrato.

    Oczywiście istotna jest częstotliwość bazowa jaką taktowany jest chip, bo po co nam np. 6 oktaw basowych? :)

    AY/YM też ma dzielnik częstotliwości jak POKEY, ale każdy ton ma 12 bitów, natomiast "obwiednia" (czasem zwana buzzerem) nawet 16.
    SN też ma dzielnik.
    Dopiero syntezatory operatorowe (OPM, OPN, OPL) stosują SID-ową technikę.

    Tak więc SID jest wyjątkowy jeśli chodzi o chipy muzyczne ze starych kompków :)
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Apr 2022 zmieniony
     
    @Cyprian, A jednak się wtrącę.

    Cytujesz:
    1. 5:50 SID brzmi gorzej niż POKEY,
    2. 6:02 SID to pierdzenie i nieczysty dźwięk,
    3. 6:20 Atari to rewolucja bo POKEYmiał 4 kanały i "duże możliwości sterowania dźwiękiem".
    4. 7:24 SID był gorszy od POKEYa bo ma trzy kanały a nie cztery
    5. 9:45 Praktycznie nic nie było lepszego w tym Sidzie
    6. 11:30 Komodorowcy stworzyli gorszy układ dźwiękowy niż Atarowcy

    1-4 mogę się zgodzić do pewnego stopnia,
    5 jest fałszem bo w sidzie było sporo fajnych rzeczy
    6 to rzeczywiście odlot nie mający pokrycia w rzeczywistości.

    Dlaczego 1-4?
    1. a to dlatego, że melodyjki głównie starsze brzmią "sucho" - każdy dźwięk oddzielnie i to słychać.
    2 Ten ośmiobitowy sampel na pile czy trójkącie słychać i mi to rzęzi, może nie pierdzi, ale rzęzi, taka chrypka.
    3. Atari ma nieograniczone możliwości sterowania dźwiękiem, co wysterujesz to masz, a SID niezabardzo, jego rozszerzone możliwości nieco ograniczają.
    4. Tu fakt, że Pokey ma 4 a SID 3 kanały. Ale to jest porównywanie samochodu do motocykla. Oba dają inną frajdę, oba jeżdżą, ale porównać się nie da i nawet prawo jazdy inne i nieprzechodnie.

    I żeby nie było, autor wyolbrzymia te różnice, a fakt jest taki, że zdolny muzyk wyciśnie z Pokeya przyjemniejszą muzyczkę, a z SIDA zajebistszą.

    No i fakt, że na pokeyu można muzykę dla nietoperzy i psów komponować, a na SID nie.

    No i nieprawda, że na Atari nie zagrasz trójkąta, ale czystego, a nie tam jakiś sampel.

    Podobnież odstęp sygnału do szumu w SID jest znacznie mniejszy (np. kiedy nic nie gra)

    Oj, można by pisać, ale moja teza - one są tak różne, że nieporównywalne. Dla muzyków - SID, dla fanów chiptune - Pokey, YM, Beeper, Gameboy, Nes.

    Pomijam fakt, że C64 może zagrać podobnie do pokeya, ale jeśli to robi, to wychodzi z reguły gorzej (Warhawk, Extirpator, IK) - odwrotnie jest z raguły lepiej brzmieniowo.

    A na Atari jest emulator SIDa i gra całkiem przyjemnie, ale też "rzęzi" :)
    Nawet trochę bardziej :)
    • 18:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    muzyka dla nietoperzy i psów rządzi ;))))
    Ale czy tor analogowy to przeniesie? może jakby się wpiąć oszczyloszkopem bezpośrednio do nóżek pokeja to by się dało te ultraźdźwienki wykryć...
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Apr 2022 zmieniony
     
    W torze Audio są 2 op-ampy, ale bez zmiany charakterystyki częstotliwościowej. Więc powinien przenieść wszystko.

    A na oscyloskopie wychodzi, że przenosi 1:1 do ok. 50 kHz, a potem amplituda się zmniejsza, aż do jakichś 0.07V przy 128 kHz. Standardowa amplituda to coś ok. 0.3V na jednym kanale. Więc nietoperze mogą słuchać chiptunów z Pokeya.
    • 20: CommentAuthormrk
    • CommentTime19 Apr 2022 zmieniony
     
    To jeszcze cytat z Altirra Hardware Reference Manual (pisząc WebPokey'a szukałem parametrów ewentualnego filtru dolnoprzepustowego na wyjściu):

    Altirra Hardware Reference Manual:

    E.6 Final output
    The output from the second amplifier stage is sent directly out through the audio output of the monitor jack. There is no low-pass aliasing filter on this output, such as the 7KHz filter in the Amiga. Frequencies in the 15KHz range easily appear in the output at full amplitude, and frequencies as high as 60-120KHz will still appear, though attenuated. Suppression of these high frequencies is mainly due to either the inability of the monitor to reproduce them or the user to hear them. A user that has retained high-frequency hearing and has high quality equipment will therefore hear more of these high frequency components and may therefore perceive the sound output differently
    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    @jhusak jak uzyskać trójkątną falę na pokeyu?
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    Przez dudnienia pomiędzy dwoma kanałami z bazową częstotliwością 1.78Mhz każdy o poszczególnych tonach supersonicznych, powyżej 15 kHz (na większość naszych uszu)
    • 23:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Apr 2022
     
    ok, czyli gramy to samo na dwóch kanałach?

    jakie parametry trzeba wpisać w rejestry Pokeya?
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    Z pamięci:
    ; graj trójkąt.
    mva #$60 $d208 ; kanał 1 i 3 na 1.78 Mhz
    lda #$af ; zniekształcenia czyste i głośność full
    sta $d201 ; audc kanał 1
    sta $d205 ; audc kanał 3
    lda #10
    sta $d200 ; audf kanał 1
    lda #9
    sta $d204 ; audf kanał 3
    • 25:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    ok dzięki

    tak na szybko wpisałem w BASIC i słyszę ciszę

    10 POKE 53768,96
    20 POKE 53761,175
    30 POKE 53765,175
    40 POKE 53760,10
    50 POKE 53764,9
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    Na moje oko nie masz prawa czegokolwiek słyszeć, bo
    1773447/(2*(4+10))=63337.3928 Hz

    Ustaw może większe okresy w AUDF.
    • 27:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    ok czyli basu nie da radę z tego ukręcić
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    Błąd w obliczeniach. Dudnienia to częstotliwość różnicowa.
    Ja słyszę, co prawda pisk niecałe 5 khz, ale jednak.

    Dokładnie:
    1773447/(2*(4+10))=63337
    1773447/(2*(4+9))=68209
    68209-63337=4872Hz.

    Natomiast dajmy na to dzielniki 68 i 67 albo 68 i 66.
    68 i 67 dają "bas" chyba najniższy słyszalny bez wyraźnie piszczących bazowych częstotliwości (na moje ucho). Niestety, nie słyszę już 15.6Hkz (ale pamiętam, jak to piszczało)

    1773447/(2*(4+68))=12315
    1773447/(2*(4+67))=12489
    489-315 daje "bas" 174 Hz, i tak wyżej, niż normalnie najniższa zwykła częstotliwość na czystym kanale 64 khz - 125 Hz.


    Do Basica trzeba 60 goto 60 dopisać (o ile pamiętam to basic po zakończeniu resetuje Pokey)
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    Ale to jeśli bazujesz na dudnieniach, to nie trzeba ustawiać kanałów przeciwnych w fazie (1+3, 1+4, 2+3, 2+4), a powinno wystarczyć ustawienie dowolnych kanałów.
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    Niestety, tylko 2 kanały można ustawić na ultradźwięki 1.77Mhz - 1 i 3.
    • 31: CommentAuthordhor
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    Ale ten... Jesteś pewien tych miejsc po przecinku? :)

    Tak czy owak, SoftSynth był dla mnie 30 lat temu takim objawieniem, że zwątpiłem w swoje możliwości twórcze :)
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    Poprawka:
    Pal - 1773447 Hz, NTSC 1789773 Hz (za AltirraHRM).
    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    ->link<-

    Altirra podaje na str. 39 "3.3.Cycle timing":
    NTSC 1.789773 MHz
    PAL 1.773447 MHz

    więc gdzieś Ty tam znalazł takie dziwne częstotliwości?
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    Przejęzyczyłem się pisząc. Poprawiłem.
    • 35:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    Przepalczyłem się stukając na klawiaturze??:P
    • 36:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Jun 2022 zmieniony
     
    Sztuczna inteligencja:



    galu:

    Dobre rezultaty można uzyskać przy pomocy komercyjnego softu Gigapixel AI od Topaz Labs.
    Przykłady: ->link<-
    (to z wersji trial - wrzuciłem m.in. fragment zdjęcia z Atari Stars Party z Atariki) ;)

    To^ jest przeklejone z wątku:
    ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jun 2022 zmieniony
     
    W sumie widać, że trochę podkleił mi inną twarz, podobieństwo duże i efekt "łał", ale ja nie miałem takiej wydatnej brody, po prawej bardziej mężczyzna, po lewej chłopiec (może 19 letni, ale jednak chłopiec). Niuanse.

    No i w oryginale nie mam zeza rozbieżnego...
    • 38:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Jun 2022
     
    Czyli całe to AI można sobie...
    ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jun 2022
     
    Nie, dlaczego? Mnóstwo zastosowań.
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Jun 2022
     
    z tym zezikiem na wielu zdjęciach od AI to ciekawa sprawa, AI jeszcze nie rozumie, jak oczy i okolica są dla nas ważne - ludzie potrafią określić z zaskakującą dokładnością na co patrzy inny człowiek. jest taka hipotezka, że ludzie z niewidocznymi białkami wymarli, bo nikt się nie chciał rozmnażać z takimi osobnikami, u których nie wiadomo było, na co w zasadzie patrzą. dlategoż mamy takie wyłupiaste ślepia w porównaniu do innych naczelnych.
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jun 2022 zmieniony
     
    I generalnie u człowieka i psów Husky widać białka. U reszty nie przypominam sobie. Natomiast jaką ma moc wzrok! Można wodzić, prowadzić, odprowadzać, razić wzrokiem, rzucać urocze uroki na uroczystych przezroczach.

    Podejrzewam tutaj przystosowanie - wzrokiem można straszyć.
    • 42: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime15 Jun 2022 zmieniony
     
    AI to narazie takie brute force najadlo sie n-btyes meta grafiki pod cos waskiego poczateczki. Eksplozja bedzie za 5-10 lat (nie AI per se, kazdy kto w tym dlubie wie). Jednakze tak jak kiedys superkomputery wspomagaly cos, tak nazarte AI (np. miliardem przeswietlen medycznych z decyzjami) bedzie robilo cuda.

    z oczami to niedokladnosc/szumy (obecnie). "anime eyes" mielac (proste assety) efekty sa prawie perfekt.

    generalnie zastosowan bedzie KOSMOS.

    randomowy przyklad:
    - zdjecie pomieszczenia -> "zamien na pastelowy styl szwedzki pomieszczenie" (dodatkowo wygenerowane rzuty 2d do mm) -> gotowe, remont pomieszczenia. dla subtnielniejszych beda retusze od profesjonalistow.

    miliardy rzeczy bedzie mozna podpierac takimi danymi. dla plebsu z automatow, dla prosow - po analizach/suwakach/n-generowaniu
    • 43:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Jun 2022
     
    @Kuba - no wiesz, widzę takie właśnie zastosowanie, że można poprawić tak stare i słabe zdjęcia jak to. Ale skoro sam zainteresowany pisze, że to jednak nie jest on - no to kiepsko się to nadaje...

    Choć z drugiej strony inni nie będą z tego strzelać, bo przecież nie mogą się cofnąć do tamtych czasów (no chyba że wszyscy mogą - tylko mi nie powiedzieli! :) ) i jest to rybka czy to jest idealnie zrekonstruowane czy nie.
    • 44:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Jun 2022 zmieniony
     

    solo/ng:

    AI to narazie takie brute force najadlo sie n-btyes meta grafiki pod cos waskiego poczateczki. Eksplozja bedzie za 5-10 lat (nie AI per se, kazdy kto w tym dlubie wie).

    No nie wiem, "ludzie" już wiedzo, że terminator będzie za parę lat;) Ja rozmawiałem z bratem parę lat temu, że jakiś "naukowiec" przekonywał, że AI to ho ho i hi hi - tech. To już dziś, a za parę lat to ho ho i hej hej-tech. Jakiś artek się pojawił na onecie czy innym śmiecie i teraz już wszyscy wiedzo...
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    Moim zdaniem Jakub Husak obchodzi w tym roku 30-lecie (1992-2022) tworzenia gier na Atari! Kto za, kto przeciw? :)

    Nie mówię o działalności muzycznej, bo jego muzyczki w cudzych grach pojawiały się już wcześniej...
    • 46:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    100-ooo lat 100-ooo lat!;)
    • 47: CommentAuthorMDW
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    Miałem się zupełnie nie odzywać w tym wątku, bo posty w których piszecie o tych wszystkich fazach, częstotliwościach, falach, dzielnikach sprawiły, że czuję się zupełnym zerem i szmatą. Normalnie jakbym nie miał 80% mózgu. :) Dosłownie tak jak czuł się MS-DOS przy innych systemach operacyjnych w latach 80/90. :)

    Jednak nie może być tak, że w wątku o Jakubie Husaku nie ma mojej wypowiedzi. Wobec tego dorzucę swoje trzy(dzieści) groszy...

    Gdy pojawił się internet to pojawiły się też okazje do zweryfikowania czy autorytety z młodzieńczych lat faktycznie były tak wielkie jak w mojej głowie. Bardzo często okazywało się, że ktoś do kogo się wręcz "modliłem" okazał się wcale nie kimś wielkim, wcale nie takim "kumatym", czasem nawet niezbyt fajnym. Na przykład wielu mistrzów demosceny w rzeczywistości okazało się strasznymi "lamusami", a nie "mózgami". :)
    Przez brak dostępu do wiedzy, brak szerszych kontaktów człowiek tworzył sobie w wyobraźni jakieś napompowane do granic absurdu wizje autorów, twórców. Wizerunek Kuby Husaka pompowałem od 1990 roku do niesamowitych rozmiarów. No i teraz wygląda na to, że i tak za słabo go napompowałem, bo Kuba Husak jest postacią jeszcze większego kalibru niż byłem sobie w stanie wyobrazić w swoim chorym nastoletnim umyśle. A to, że ciągle jest aktywny i tyle robi w świecie małego Atari to już całkiem masakruje mój umysł dzisiaj. Niektóre dawne autorytety we wspominkowych wywiadach nie pamiętają np. tytułu programu graficznego, którego używały przez kilka lat każdego dnia. :) Kuba Husak jest dokładnym przeciwieństwem takich osób.
    Jest zaledwie kilkanaście osób na tym świecie, które szanuję tak jak Kubę Husaka.

    Gdy już powstanie pomnik Robbo to proponuję drugi pomnik - Kuby Husaka. :)

    Wyobraźcie sobie, że używałem wazeliny podczas pisania tego tekstu. Gdybym używał to byłoby znaaacznie bardziej ślisko. :)
    • 48:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Jestem za! Pomnik dla Kuby!;)

    Ustosunkuję się do tego co piszesz:

    MDW:

    piszecie o tych wszystkich fazach, częstotliwościach, falach, dzielnikach sprawiły, że czuję się zupełnym zerem i szmatą. Normalnie jakbym nie miał 80% mózgu. :)

    Zupełnie niepotrzebnie tak się czujesz - a jak widać nie tylko Ty, inni również tak to widzą/widzieli;)

    Kuba to ewenement, unikat - więc nie ma co się z nim porównywać.

    Jest kilka osób na świecie, które potrafią kodować w asemblerze dobrą muzykę na chipie. Kuba jest jedną z nich, drugą mi znaną jest Rob Hubbard.

    Nie ma sensu się porównywać do osób tak unikalnych w skali światowej.

    Ja sam również nie mam żadnych szans kodować w asemblerze muzyki, jednak nie ma tu co oceniać siebie względem takich geniuszy!;)

    Z moich doświadczeń wynika, że jest naprawdę mało koderów, którzy w ogóle potrafią zakodować muzykę, a co dopiero taką którą ludzie pokochają;)

    MDW:

    Dosłownie tak jak czuł się MS-DOS przy innych systemach operacyjnych w latach 80/90. :)

    Bardzo trafne porównanie;)

    MDW:

    Jednak nie może być tak, że w wątku o Jakubie Husaku nie ma mojej wypowiedzi. Wobec tego dorzucę swoje trzy(dzieści) groszy...

    ...i bardzo dobrze;)

    MDW:

    Przez brak dostępu do wiedzy, brak szerszych kontaktów człowiek tworzył sobie w wyobraźni jakieś napompowane do granic absurdu wizje autorów, twórców. Wizerunek Kuby Husaka pompowałem od 1990 roku do niesamowitych rozmiarów.

    Ja też tak miałem;)

    MDW:

    No i teraz wygląda na to, że i tak za słabo go napompowałem, bo Kuba Husak jest postacią jeszcze większego kalibru niż byłem sobie w stanie wyobrazić w swoim chorym nastoletnim umyśle.

    Zdecydowanie tak.

    Ale skoro to dostrzegasz, to Twój umysł na pewno nie jest "chory";)

    MDW:

    A to, że ciągle jest aktywny i tyle robi w świecie małego Atari to już całkiem masakruje mój umysł dzisiaj.

    Tak Kuba jest dzisiaj bardzo aktywny, prowadzi kilka bardzo interesujących projektów. W tym kilka tygodni temu wspólnie napisaliśmy alternatywną historię komputerów Atari (fikcyjną - ale realistyczną) - osoby na Zoomie miały okazję się z tą absolutnie unikalną wizją zapoznać - ja Kubę cenię właśnie za jego super umysł!

    Dodatkowo gdy go poznałem w dawnych czasach, to już wtedy miał swoje własne bardzo miłe i sympatyczne rozumienie świata i swoje poczucie humoru - które mu pozostało do dzisiaj!;)

    MDW:

    Jest zaledwie kilkanaście osób na tym świecie, które szanuję tak jak Kubę Husaka.

    Zdecydowanie!

    Szczególnie dla mnie interesujący jest wątek (który wypłynął znacznie wcześniej - dzięki Kubie) tworzenia muzyki na POKEY-u dla zwierząt - normalnie masakra!;)


    Ogólnie dzięki za Twój komentarz;)
    • 49: CommentAuthorBaX
    • CommentTime27 Jul 2022 zmieniony
     
    Jakub Husak - 'duch' giełdy w Katowicach, wszyscy go słyszeli /słuchali/, nikt /albo prawie/ go nie widział ;)