atarionline.pl RMT tutorial - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Aug 2010
     
    Czesc,

    Szukalem po forum ale nie moge nic znalesc, czy ktos napisal kiedys jakis tutorial do rmt? w dokumentacji sa tylko opisy klawiatury co bardzo utrudnia mi zrobienie czegokolwiek.

    help

    ins
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Aug 2010
     
    Ja uczyłem się metodą prób i błędów. Było trudno na początku, ale potem coraz lepiej. Trzeba zrobić kilka utworów żeby nabrać wprawy. Jakby co służę radą.
    • 3:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime29 Aug 2010
     
    jesli bylbys tak mily i zrobil print screen kazdego ekranu z opisem co do czego sluzy, ja nawet nie potrafilem zmienic tempa utworu, mimo ze widze pola speed, zmian nic nie dala, nie rozumiem tez dlaczego sa tam 3 wartosci
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2010
     
    Tylko nie dzielcie sie takimi wiadomosciami prywatnie. Niech ogol skorzysta. Tak jak bylo z G2F - kiedys uzywaly go dwie osoby na krzyz, a walkowanie tematu tego programu pozwolilo go znacznie spopularyzowac.
    • 5:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Aug 2010 zmieniony
     
    na razie tyle. w tygodniu postaram się dodać jeszcze jakiś screen. granie na ramkę to po prostu szybkość odgrywania instrumentów - zwykle zostawiam 1.
    tempo ustawiam jako pierwsze z lewej - dla całego utworu. jeśli chce zmienić w trakcie grania to wstawiam je obok paternu.
    • 6:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime30 Aug 2010
     
    dzieki, chetnie zobacze opis instrument editora etc
    • 7:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Aug 2010 zmieniony
     
    w sumie za instrumenty nie ma co się na początku zabierać, najlepiej poćwiczyć na gotowych. są w plikach z muzyką do pobrania razem z programem RMT. jakbyś jednak chciał się pobawić - podstawy pokażę w załączniku. resztą proponuję się pobawić i poeksperymentować :)

    w arpegio tez mozna robic petle w dowolnych miejscach i wstawić więcej wartości niż tylko 3 :)
    FSHIFT to zmiana czestotliwosci, im wyzsze liczby dajesz tym szybciej zmiana nastepuje
    FILTRY - 1 wstawia filtr, 0 - kasuje go
    • 8:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime30 Aug 2010 zmieniony
     
    no to jeszcze pare screnow i pierwszy odwaliles bardzo porzadna robote dokladniejszego opisu tego programu, dzieki!
    • 9:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Aug 2013
     
    Do którego katalogu zapisać: sa_pokey i sa_c6502 ?
    • 10: CommentAuthorVidol
    • CommentTime3 Aug 2013
     
    do katalogu z rmt.exe
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 Jan 2018
     
    A może ktoś dysponuje jakimiś wskazówkami, klawiszologią itp. bo google odsyła m.in. do tego tematu :D
    • 12: CommentAuthordhor
    • CommentTime10 Jan 2018
     
    Jak masz pobrane RMT, to w katalogu znajdziesz podkatalog bodajże docs - i tam jest manual w html.
    • 13:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 Jan 2018
     
    Oo, chociaż guziki są ;) to już jakiś początek. Dzięki.
    • 14: CommentAuthormakary
    • CommentTime11 Jan 2018
     
    Jak coś konkretnego Cię trapi w związku z RMT, to mogę zmarszczyć się nad tematem i spróbować pomóc.
    • 15:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime16 Jan 2018 zmieniony
     
    Które ustawienie w Altirze jest bliższe oryginalnemu, sprzętowemu Atari? Niestety nie mam jak tego porównać :(
    Dla niedowidzących ze screena - chodzi o "non-linear mixing" w zakładce system->audio :)

    Bo wyłączenie tej funkcji sprawia, że słyszę niemal tak samo jak w RMT, natomiast jej włączenie powoduje krztuszenie się w niektórych momentach, zwłaszcza jak wchodzi "arpeggio".
    • 16: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime16 Jan 2018
     
    Nonlinear mixing powinno być włączone. Wprawdzie nie działa to tak samo jak w prawdziwym Atari, ale jest bliżej oryginału.
    • 17: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Jan 2018
     
    Ta opcja ma emulować saturację / przesterowanie, które pojawia się na realnym Pokey'u. Możesz sobie rzucić uchem na parę dźwięków z załącznika przy wyłączonej i przy włączonej opcji.

    W praktyce: krztuszenie, o którym piszesz, to pewnie takie przesterowanie. Wynikało z tego, że niektóre instrumenty, może to arpeggio, były zbyt głośne. Ja staram się nie przekraczać 32 jeżeli chodzi o sumę głośności współgrających instrumentów.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime17 Jan 2018
     
    Tak, przesterowanie też dobrze pasuje i mniej-więcej odpowiada Twojemu przykładowi. Faktycznie po prostu przy wypuszczaniu xexa będę musiał trochę te głośności pościągać :)
    Dzięki za naprowadzenie.
    • 19:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    Ja mam jeszcze takie pytanie.
    Mam instrument z portamento, ale nie zawsze chciałbym go używać.
    Logika podpowiada, żeby go skopiować ale bez portamento i używać dwóch. Ale w "pamięci" instrumentu nadal wisi ostatnia wysokość i nawet jeśli je zamieniam, to i tak "glide" leci nie od ostatniej wysokości tego drugiego, tylko od ostatniego użycia pierwszego. Da się jakoś "przerwać" pamięć instrumentu?

    Na szybko pomyślałem o ustawieniu wysokości z zerowym poziomem dźwięku, ale nie zawsze może być na to miejsce w tracku.
    • 20: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    Może spróbuj wyjść od instrumentów portamento_start.rti i portamento-continue.rti, które są w paczce RMT. Zobacz, że tam są wartości VSLIDE ustawione na 00.
    • 21:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime1 Mar 2018
     
    Faktycznie, te przykładowe zdają się działać tak, jak sobie to wymyśliłem.
    Pozostaje to przeanalizować w wolnej chwili :)
    • 22: CommentAuthormakary
    • CommentTime1 Mar 2018
     
    Kiedy mi coś grało tak jak opisujesz, to nie znajdowałem innego pomysłu niż wygospodarowanie jakoś miejsca w patternie na nutkę poczatkową zagraną instrumentem bez portamento bezpośrednio przed nutką docelową zagraną dokładnie takim samym instrumentem z portamento.
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Czyli tutorial oprócz klawiszologii nie istnieje?
    • 24: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    Ja nie znalazłem. Jest klawiszologia + przykładowe instrumenty z RMT + przykładowe muzyczki.
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    No trudno, więc będę się męczył.
    • 26: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    Coś ciekawego (jakieś tipy, wskazówki itp.) da się czasami wyłowić z pokey'owych wątków w różnych miejscach. Zależy na ile czuły masz bulszit detektor. Jeżeli bardzo, to ciężko przez takie wątki brnąć.
    • 27:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    Twoje pliki to istny tutorial :)
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    @ makary

    gdybyśmy mogli spotkać się kiedyś na żywo i na godzinkę przysiąść przy RMT to ... prócz tego że bym był ogromnie wdzięczny to może zaczął bym w końcu coś tworzyć ,od dłuższego czasu się przymierzam .
    • 29:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    To jakby co mnie też pisz na spotkanie :)
    • 30: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime7 Aug 2018
     
    Ja też chętnie odświezyłbym sobie w pamięci co nieco.
    • 31: CommentAuthormakary
    • CommentTime14 Aug 2018
     
    Z chęcią się spotkam na pokey'owe pogawędki, najłatwiej przy okazji jakiegoś retro-eventu w Krakowie.

    Tymczasem takie coś, zaczynając od rzeczy bardzo podstawowych, z myślą o tych, co chcieliby wystartować:

    ->link<-
    • 32: CommentAuthorGlitchKing
    • CommentTime14 Aug 2018
     
    Dzięki za tutka! Ostatnio chcialem ugryzc RMT ale poddalem sie i odpalilem MPT (pamiec miesniowa zaskoczyla) ale bardzo chetnie wroce do RMT. Mam pomysl na muzyke do Robbo ale chwilowo musze pocwiczyc bo po latach przerwy to drewniaki lecą :)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Aug 2018
     
    Dziękuje ,makary jakbyś chciał kiedyś przetestować muzyczne możliwości STe to daj znać a coś się zorganizuje , możliwe że za jakiś czas będę w Krakowie ,dam znać jak by co .
    • 34:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime31 Aug 2018
     
    Prawdopodobnie będę na początku października w Krakowie, jeśli podtrzymujesz propozycję, to chętnie wygospodaruję czas :)
    • 35: CommentAuthormakary
    • CommentTime2 Sep 2018
     
    Spoko, powinno się udać. Może jakąś kulturalną spelunę się znajdzie czy coś.

    Mam STE-ka, trochę go dręczę cziptjunowo, ale nic wartego publikacji nie mam. Bardziej służy mi jako sekwencer dla syntezatorków itp., na którym można polegać. Robi dobrze i precyzyjnie to co do niego należy, no i nie zawraca mi głowy pierdoletami, w przeciwieństwie do współczesnego softu muzycznego :D
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Sep 2018
     
    @ mav
    to zabrał bym się z tobą o ile była by możliwość ?