atarionline.pl Obraz z Atari na LCD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    @Piesiu: mogę zapytać jakie masz ustawienia dla trybu PC? Takie do codziennej pracy, netu itd. Może rozwiązanie jest oczywiste, a coś mi umknęło.

    @larek: dobrze sprawuje się Twój Samsung z Atarynką? Rozważam teraz coś w rodzaju XL2370HD (z podświetleniem LED), P2370HD, ew. 24 cale P2470HD). Może Samsung to jest to.
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Jun 2011
     

    lhuven:

    @larek: dobrze sprawuje się Twój Samsung z Atarynką?

    Nie używam tego samsunga z Atari. Nie da się, bo ten monitor nie potrafi prawidłowo wyświetlić obrazu z żadnej atarki, którą mam. Nawet po kablu antenowym nie potrafi złapać synchronizacji (czy jak to się tam zwie).

    Do Atari zakupiłem specjalnie TV LCD Funai 19". Obraz po S-Video jest bardzo mocno przyzwoity :)
    (modelu teraz nie pamiętam)
    • 3: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime6 Jun 2011 zmieniony
     
    @larek: Dzięki za informację, możliwe że dzięki Tobie zaoszczędziłem kilka stów na nietrafionej inwestycji w lcd z tv. Podaj swój nr konta.. ;-)

    Zakładałem optymistycznie, że każdy współczesny monitor z wbudowanym tunerem obsłuży Atari. Jak nie dojdę do ładu z tym LG, kupię LCD bez tv i zostanę przy tunerze zewnętrznym.

    To jeszcze zapytam, może podłączałeś do niego inne źródła obrazu typu VHS, konsole, inne stare komputery typu Amiga itd. (chodzi mi o wejściowy sygnał w formacie 4:3)? Jak ten Samsung sobie radzi?
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    Monitor służy mi w zasadzie tylko jako monitor do PC (i tu sprawdza się idealnie, bo obraz jest super), ale kilka dni temu podłączyłem do niego Amigę 1200 i... lipa. Owszem, obraz jest, ale kiepski. Można co chwilę zauważyć jakieś takie falowania.
    Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że zdecydowanie lepiej z sygnałem z Atari (i mojej Amigi 1200) radzą sobie rasowe telewizory LCD niż monitory z tunerem.
    • 5:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime6 Jun 2011
     
    a ja polecam mojego lcd lg - dziala nawet z lodowka :-)

    cpc, zx, a8, ste, 1200, vbxe, etc
    • 6: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    @Lhuven

    moje ustawienia na kompie (karta GFX jakiś Radeon ok 9200, wyjście VGA analog):
    - rozdzielczość 1920x1080
    - częstotliwość 60Hz (wcześniej pisałem 75Hz, nie wiem jakim cudem taka była, teraz jedyną dostępną częst. dla tego monitora jest u mnie 60Hz, jak na siłę wybiorę coś innego to nic nie widać)

    Dodatkowo używam sporo programowych powiększeń elementów/czcionek itd. (w Windowsie i przeglądarkach), bo pixel w pixel HD to wszystko jest maciupkie, o ile pamiętam jakieś dziwne zabawy tym skalowaniem elementów objawiało się jakimiś kwasami (rozjechane pixle itp) może u Ciebie coś jest z tym nie teges.

    Ustawienia w monitorze - robię na "auto konfig." (menu->obraz->ekran), ktoś chyba pisał o jakieś "fazie", ta w monitorze ustawia mi się z "auto konfig." na wartość 47, lub 49.
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Jun 2011
     

    Lotharek:

    a ja polecam mojego lcd lg - dziala nawet z lodowka :-)
    cpc, zx, a8, ste, 1200, vbxe, etc

    Czy moglbys podac dokladna nazwe owego cuda i jaka ma przekatna ekranu?
    • 8: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    Warto sobie tez atarke zmodowac pod LCD, tak to u mnie po modyfikacjach wyglada:

    Before:
    ->link<-

    After:

    ->link<-

    Monitor to 17 cali LG flatron m1721A, z tunerem TV,svideo,vga,chinche i SCART.
    • 9: CommentAuthorsecon
    • CommentTime7 Jun 2011
     
    Zaxon tego modelu to juz nawet na allegro nie ma, czy moze jest jakaś kontynuacja tego modelu dziś?
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime8 Jun 2011
     
    Pojecia nie mam, ale z tego co znam polityke firm to pewnie jest jakis podobny tylko duzo gorszy.
    • 11:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime8 Jun 2011
     
    ja mam podobny co zaxxxxoniasty, tyle ze wieksza kobyla 19cali, 16:9, hdmi, scart*2, dvi, rgb, svhs,composite, etc etc

    w ch...usteczke tego jest. Tuner tez
    • 12: CommentAuthorsecon
    • CommentTime8 Jun 2011
     
    Patrzyłem na allegro tego co zaxon ma już nie widać, po jakim symbolu poznać w lg modele z tunerem tv?
    Lub jakiej firmy tuner polecacie do standartowego LCD?
    • 13: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime1 Jul 2011 zmieniony
     
    Kupiłem ostatecznie zwyczajny, prosty LCD Samsunga E2320 bez tunera. Do tego nabyłem tuner zewnętrzny MediaTech, model LCD TV BOX PRO MT4157. Jestem zadowolony z zakupu. Bardzo dobry obraz z 800XL przez composite (znacznie lepszy niż uzyskałem wcześniej na Winfast II TV Pro). Pozytywnie zaskoczylo mnie odwzorowanie kolorów - są żywe, soczyste a nie wyprane i wyblakłe jak w przypadku Winfasta. Myślę że bez lutownicy lepszego obrazu przez composite się nie uzyska. Tuner posiada tylko wejście S-Video, żeby podłączyć AV trzeba zastosować (dołączoną w zestawie) przejściowkę composite->s-vhs. Zyskujemy możliwość wyboru źródła obrazu: AV lub S-VHS. Przy wyborze S-VHS obraz niestety ma pionowy zygzakowaty "wzorek". Wadą jest brak wejścia audio na cinch, tylko mały jack - trzeba niestety dokupić przejściówkę, bo takowej już w komplecie nie ma, co jest pewnym niedopatrzeniem. Dodam, że tuner ma duże możliwości regulacji obrazu, czym również zdecydowanie góruje nad Winfast-em.

    Zalety:
    + bardzo dobra jakość obrazu przez composite
    + bardzo dobre odwzorowanie kolorów
    + solidne wykonanie
    + duże możliwości regulacji obrazu

    Wady:
    - nieciekawy obraz w trybie S-VHS
    - mało złącz (brak osobnego AV, brak wejścia audio na cinch)
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Jul 2011
     
    Model MediaTech 4154 (pewnie jakiś wcześnijeszy) był opisany tu: ->link<-
    • 15: CommentAuthorw1k
    • CommentTime1 Jul 2011
     
    hello, which lcd is good for s-video? 8-14 lcd max
    • 16: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime1 Jul 2011 zmieniony
     
    MT 4157 różni się wyglądem obudowy i obsługuje wyższe rozdzielczości panoramiczne (do 1680x1050). Oprócz 4:3 i 16:9 obsługuje też format 16:10. Minus - nie ma gdzie podpiąć cincha audio (dołączona przejściówka ma samo "żółte wejście" video->s-vhs). Jeśli chodzi o obraz, mam podobne rezulaty jak we wspomnianym artykule, jestem bardzo zadowolony - jakość jest porównywalna z osiągniętą na zwykłym LCD telewizorze LG 26'', czyli jest dobrze.
    • 17: CommentAuthorsecon
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    lhuven, a możesz dac namiar gdzie kupiłeś tuner? Na aledrogo nic takiego nie ma.
    • 18: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime3 Jul 2011 zmieniony
     
    @secon: na allegro, była jedna sztuka - egzemplarz powystawowy. dałem 129zł.

    Testowałem również (gdzieś zachwalany do Atari) konwerter VIDEO-VGA Velleman VASMON3 - u mnie zrywa synchronizację, mimo że w specyfikacji widnieje że współpracuje z monitorami CRT i LCD. Sprawdzałem na dwóch LCD Samsung: 710N i E2320 - niestety kaszanka. Przestrzegam przed zakupem w ciemno tego urządzenia.
    • 19: CommentAuthorsecon
    • CommentTime4 Jul 2011 zmieniony
     
    napisałem do proline.pl bo mieli go w ofercie ale nie wiem czy uda im się coś jescze w magazynach znaleźć.

    Lhuven a czy masz jakieś zdjęcia obrazu z tego konvertera i monitora, np z tekstem w basicu?
    • 20: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime4 Jul 2011 zmieniony
     
    • 21: CommentAuthorsecon
    • CommentTime4 Jul 2011
     
    extra, naprawdę. Ciekawe co mi odpiszą z tego sklepu.
    • 22:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    A ja się zastanawiam jak to możecie polecać. Przecież ten mediatech wypuszcza tylko sygnały 60Hz lub 75Hz zatem animacja z Atari w PAL 50Hz będzie szarpać a interlace będzie nierówno migotał.
    • 23: CommentAuthorsecon
    • CommentTime5 Jul 2011 zmieniony
     
    Lhuven jak się odniesiesz do wypowiedzi kolegi, Jest jakiś prblem z animacją? Kolego PET to na co zwracać uwagę w przypadku takich konwerterów i czy np ten bedzie dobry do monitora svga crt? lub lcd?
    ->link<-
    • 24: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    Monitory LCD obsługują 60 lub 75Hz, nie rozumiem uwagi kolegi Pet-a (chyba że dotyczyła CRT). Secon, nie ma i nie będzie płynności takiej jak na CRT, nie będzie idealnej animacji i scrolli. To nie jest rozwiązanie idealne, natomiast jakość obrazu w/w modelu jest w mojej subiektywnej ocenie b.dobra (porównanie z Winfast TV Pro II którego używałem wcześniej). Nie ma czegoś takiego jak migotanie interlace na LCD..
    • 25:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime5 Jul 2011 zmieniony
     
    Np. monitory Eizo mają 50Hz. Nie wiem czy wszystkie ale tu przykład: ->link<- Poza tym to dzisiaj są i lcd, które przyjmą sygnał nawet 120Hz.
    Ten twój Samsung faktycznie w/g specyfikacji najniżej obsługuje 59Hz ale to trzeba było przed zakupem myśleć i sprawdzać. Prościej(i taniej) to proponuję kupować telewizory. One prawie wszystkie mają też 50Hz. Do tego tv z dobrą matrycą (IPS/MVA) to ułamek ceny monitora z taką samą matrycą. Trzeba tylko dobrać model tak, że jak się podpina bezpośrednio Atari to aby konwersja była dobra bo część tv źle albo dziwnie robi usuwanie przeplotu. Z TV trzeba dodatkowo uważać na input laga i smużenie ale to tak jak z monitorami.
    Ja pilnuję aby odświeżanie odbiornika mieć zsynchronizowane ze źródłem i mam na TV LCD 50Hz z Atari więc płynność animacji jest idealna.

    Ten VASMON3 też będzie zły do Atari w PAL. Dobre byłyby CM-347 lub CM-348 ale są drogie więc lepiej sobie chyba kupić TV:
    ->link<-
    ->link<-
    Nie testowałem ich osobiście ale gdzieś czytałem, że są bardzo dobre.
    • 26: CommentAuthorsecon
    • CommentTime5 Jul 2011
     
    Trudno jest sobie wyobrazic kupowanie sprzętu i sprawdzanie czy działa. Najlepiej gdyby ktoś miał dostęp do wielu współczesnych lcd czy tv lcd i testowania.

    I dlatego wciąz upieram się że dobrze by było zrobić bazę danych działających LCD czy crt wraz z ewentualnymi konwerterami.
    • 27: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime6 Jul 2011
     
    Jako ze pytanie podobne do obecnego watku.
    Czy ktos wie jak uzyskac dobry obraz z Atari ST na LCD ?
    Mowie o zwyklym LCD z Scart/s-video
    • 28: CommentAuthorsecon
    • CommentTime7 Jul 2011
     
    z tego co wiem to Atari ST ma na wyjściu sygnały rgb więc wystarczy zwykła przjściówka.
    • 29: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime8 Jul 2011
     
    No ja mam taki kabel zrobiony tylko sie troche szagmi na ekranie (znaczy sie sa troche paski).
    Nie wiem czy nie musze poprawic kabla co by lepszy obraz uzyskac.
    • 30:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime8 Jul 2011 zmieniony
     
    Jak masz kabel "robiony", to zawczasu sprawdź, czy na sygnałach RBG masz założone rezystory obniżające napięcie.

    //EDIT: BTW: znalazłem taki schemacik: ->link<- - jeżeli by ktoś robił więcej sztuk, z chęcią bym wypróbował.
    • 31: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime11 Jul 2011
     
    Tak sam robilem ten kabel no i niestety nie mam tych rezystorow. Bede musial je zalozyc.
    Dzieki
    • 32:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime11 Jul 2011 zmieniony
     
    Polecam Ci tą stronę: ->link<-
    • 33: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime12 Jul 2011
     
    Wielkie dzieki MaW.
    • 34:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Jul 2011 zmieniony
     
    Secon prosił mnie o zrobienie zdjęć ekranu mojego TV Funai, żeby zobaczyć jaki daje obraz z Atari. Wrzucam te zdjęcia tu, żeby każdy mógł sobie sam ocenić. TV to LCD Funai 19' ( ->link<- ) a podłączony jest do Atari za pomocą S-Video. Zdjęcia robiłem bez lampy błyskowej, więc ciemne miejsca są trochę zaszumione. Te prążki, które widać na niektórych zdjęciach, są tylko na zdjęciach i w rzeczywistości nie występują.









    • 35: CommentAuthorsecon
    • CommentTime27 Jul 2011 zmieniony
     
    Larek dziekuję, ładne te screeny. Ale jak z animacją i scrolami w demkach, ujdzie jakoś? Ciekawe czy ST chodziło by na tym ?
    • 36:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Jul 2011 zmieniony
     
    Animacja w grach jest do przyjęcia. Scrolle w zależności od tła. Zdecydowana większość jest ok, ale takie np. przesuwające się napisy w grze Grand Prix Simulator są nieczytelne... choć uruchamiając grę na Altirrze jest dokładnie to samo :)

    Chwilowo nie mam kiedy się za to zabrać, ale może po Głuchołazach zrobię sobie kabelek STe->ScartRGB i sprawdzę. Nie pali mi się z tym, bo STe mam podłączone do monitora C=1084S.
    • 37: CommentAuthorw1k
    • CommentTime27 Jul 2011
     
    mmmm.what a nice colors
    • 38: CommentAuthorsecon
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    Witam
    Okazuje się że jeszcze mozna znaleźć konwerter cm-331 tyle ze z tunerem tv. Wstępnie jestem ugadany z dostawcą. Mam w związku z tym pytanie czy mogę do tego konwertera podłączyć LCD? i czy jak podłączę CRT to częstotliwośc odświerzania będzie regulowana do znośnych dla oczu parametrów?
    • 39: CommentAuthorsecon
    • CommentTime4 Aug 2011
     
    dzis przyszedł kowerter zapłaciłem 320 za niego
    • 40: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Kilka zdjęć poglądowych, jakośc jest niższa niz w rzeczywistości ze względu na kompresję jpg
    • 41: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    basic
    • 42: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    draconus
    • 43: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    draconus
    • 44: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    airwolf
    • 45: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Bedę zmuszony sprzedać konwerter, monitor crt psuje się już i raczej nie bede kupował drugiego tylko TV lcd.
    • 46:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    nie sprzedawaj, tylko sprawdź, jakie ma tryby pracy - ja używałem swój z LG HQ1770 w trybie 60Hz SVGA (800x600, interpolowana po stronie monitora do 1280x1024) i też się całkiem przyjemnie grało, choć był to konwerter "z najniższej półki"
    • 47: CommentAuthorsecon
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    A jak sprawdzic te tryby pracy? monitor wyświetla takie info: 31,1Khz/50Hz
    • 48: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Monitory Samsunga z wbudowanym tunerem dają całkiem dobry obraz przez Scart, pod warunkiem, że kabel jest s-video, a nie Composite. Pozostaje jeszcze jedynie poustawiać parametry - kolor, barwa itp. Obraz jednak nigdy nie będzie tak ostry jak na CRT, ponieważ przechodzi przez skaler, który zmienia rozdzielczość z PAL na natywną monitora. Ale i tak jest 100x lepszy, niż po kablu antenowym i z 5x lepszy niż przez jakikolwiek VGABox. Zrobię zdjęcia swojego i wstawię, dla porównania.
    • 49:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Wynikałoby, że ten konwerter wypuszcza sygnał 50Hz czyli nadaje się do Atari w systemie Pal i animacje powinny być płynne a nie szarpane jak na konwerterach co mają tylko 60Hz/75Hz. Zatem prawdopodobnie jest to najlepszy konwerter ze wszystkich jakie widziałem na tym forum i jego cena jest usprawiedliwiona. Tylko kupując go trzeba sprawdzić czy monitor obsłuży 50Hz bo większość monitorów LCD tego nie potrafi. Nawet z niektórymi monitorami CRT może być problem.
    • 50:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    tru, mój LG nie łapał 50Hz, gdy się gra dłużej to przestaje się widzieć przeskoki, ponadto interpolacja z 800x600 na 1280x1024 też swoje daje (ciężej dostrzec błędy wyświetlania)

    @Secon: część monitorów ma funkcję "info" w menu (przykładowo teraz SyncMaster 711MP przy którym siedzę pokazuje info "1280x1024 64.2kHz/60Hz w menu "Input") lub przy pozycjonowaniu przy użyciu autokorekty wyświetlają informację o znalezionym trybie.