atarionline.pl Obraz z Atari na LCD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2014
     
    Czy ktoś może używał monitora Samsung 741MP z VBXE? Chciałbym się dowiedzieć czy wyświetla obraz konkretnie z VBXE, co wcale nie jest oczywiste, nawet jeśli działa z ST/Amigą po RGB ;-)
    • 2: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime11 Jan 2014
     
    Mam Samsunga 711MP, niestety bez VBXE. Przy podłączeniu przez gniazdo SVideo obraz jest prawidłowy (przy composite już nie)
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Jan 2014
     
    711MP miałem i działał ze wszystkim, OPRÓCZ VBXE ;-)

    Dlatego pytam konkretnie o 741MP, by się dowiedzieć czy może z nim jest lepiej.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2014 zmieniony
     
    Właśnie zanabyłem tv LG M1931D 19 calowy panorama.

    przetestowałem:

    50 HZ ok.
    MIST Amiga/ST/800 OK.
    VGA Falcon - ok
    PAL amiga RGB - blinka na biało co kilka sekund, pewnie 48 HZ go rozwala
    PAL amiga composite - OK, obraz całkiem niezły
    pendrive - OK
    atari800XL ok
    VBXE - OK (na 99%, nie widzę czerwonego, ale coś pewnie z kablem pokręciłem)

    Zapłaciłem 300 netto w makro.
    Jest całkiem przyjemny.
    Wejścia - Composite Video, Kompozytowe, SCART, HDMI, VGA, USB, PCMCIA, Audio chinch.
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    Qba vga Falcon działa z pralką bądź lodówką ..
    Zabawa z Falconem bądź Amiga 1200 @060 (!)zaczyna się przy rgb.


    p.s..
    Dawaj numer konta!!
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2014 zmieniony
     
    Dałem :D - priv msg na poprzednim wątku o przejściówkach.

    Z moją lodówką nie działa.

    A o co chodzi z tym "zabawa zaczyna się przy RGB??
    • 7: CommentAuthorsecon
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    Jakub, w którym makro one są?
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    Kupiłem ze zniżką, bo był to ostatni egzemplarz… Na wylocie na Gdańsk już ich nie ma.
    • 9: CommentAuthorsecon
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    wiedziałeś ze on będzie działał czy w ciemno brałeś?
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    Wziąłem jak zapewniono mnie, że mogę oddać, jak mi nie będzie pasował.
    Teraz jak gugluję, to widzę, że to niezła gratka była :)

    On był przeceniony z 4xx zł netto, nie pamiętam, a w sklepach kosztuje coś 550 brutto (czyli 450 netto).

    A jeśli chodzi o jakość obrazu, to się rozpływają w ocenach, jest ok, ale szału nie ma, normalnie, jak przy podświetleniu LED.
    • 11: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Mar 2014
     
    Kuba, Asowi chodzi o to, że problemy mogą się zacząć z Falconem w PAL - po scarcie. Tzn. tylko tłumaczę jak go zrozumiałem, bo nie wiem o jakich problemach może mówić, ja nigdy nie miałem (ale nie używam chińskich przejściówek z 1.50 PLN :) )
    • 12:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime24 Mar 2014 zmieniony
     
    • 13:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    Odkopię temat, bo w ramach robienia miejsca na biurku chcę schować TV CRT i podłączyć Atarkę do monitora LCD (Dell).

    Dell posiada wejście DVI oraz VGA. Na DVI chodzi piec.

    Pytania:
    1. Czy dołożenie do Atarki VBXE spowoduje, że będę mógł je podłączyć (po spreparowaniu kabla) do tegoż monitora? Czytam tu i ówdzie różne wątki (możliwe, że bez zrozumienia) i widzę, że uzyskanie poprawnego obraz z VBXE to nie jest trywialna sprawa.
    2. Czy można obejść się bez VBXE? Zakładając, że nie umiem lutować.
    • 14:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    To zależy od tego, czy twój monitor jest w stanie złapać 15,6 kHz częstotliwości odświeżania poziomego (sprawdź na stronie producenta). Jeśli tak, to kłopot z głowy. Robisz kabel RGBS-VGA (manual montażu ->link<- - strona 12):

    VBXE (sekcja J4 od góry) ----> VGA (gniazdo)
    ------------------------------------------------------
    GND -> 6
    N/C
    G -> 2
    R -> 1
    B -> 3

    CSYNC - pin 15 układu CD4050 w XE -> 13 pin w VGA

    Chyba zadziała. :P Lepiej niech się wypowie któryś z elektroników i ewentualnie mnie poprawi.

    Inne wyjście - jeśli monitor nie łyka 15,6 kHz - to zastosowanie scandoublera, np. Wei-ya ACV-011. Wówczas na wyjściu VGA z takiego konwertera otrzymamy obraz o parametrach 720x576, H=31,2 kHz, V=50 Hz, który powinna wyświetlić zdecydowana większość monitorów LCD.
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    twój monitor jest w stanie złapać 15,6 kHz częstotliwości odświeżania poziomego


    Na 99.99% nie.
    • 16:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    Brakujące 0,01% ->link<- :)
  1.  
    Znalazłem manual do tego monitora:
    ->link<-

    Na drugiej stronie jest tabelka z cyferkami. Mógłby mi ktoś znający się zinterpretować, czy wg niej "złapię 15,6 kHz"?
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    No, ale to jest telewizor. Akurat przy telewizorach na 99.99% załapie 15.6 :) Tu jednak jest to na bank czysty monitor (hint: Dell) i nie spotkałem jeszcze zadnego tej z tym zestawem wejsc, co by łapał. Uwaga - z tym zestawem wejsc. Niektore monitory Della sa wyposazone w S-Video i component (YUV) i te łapia - ale jak sprawdziłem w praktyce - tylko po tych wejsciach (ni chu chu po VGA)
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    @wieczór: fakt, umknęło mi. :)

    @mgr_inz_rafal: jego zakres to H=30-81 kHz, V=56-76 Hz, czyli nie złapie. Zostaje scandoubler, najlepiej wspomniany w innym wątku GBS-8200, bo twój monitor nie lubi 50 Hz. Chociaż... możliwe, że na ACV-011 da radę złapać od 56 Hz - ten scandoubler ma 16-pozycyjnego dipswitcha, z którego ustawieniami można poeksperymentować.

    Na fotce mój Samsung 2243SW i obraz z VBXE przez w/w scandoubler (fota robiona komórką).

    • 20:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    Dzięki za informacje. Wiedziałem, że to nie będzie po prostu proste :)

    Zatem mogę zaryzykować montaż jednego VBXE do kompa "salonowego", który jest wpięty do TV i służy do męczenia gości i żony demkami ;). Nawet jak mój TV będzie należał do tego pechowego 0,01% to i tak VBXE nie zaszkodzi.

    Nastomiast do Atarki biurkowej muszę znaleźć chyba coś innego. VBXE to parę stówek, GBS-8200 również. Do tego kable, zasilacze... A i tak może nie zadziałać :)

    Są inne opcje? Na wiodącym portalu aukcyjnym widzę jakieś kabelki EURO->VGA za parę zeta. Czy to ma szansę zadziałać z Atari?

    Czy takie coś ->link<- może jakoś pomóc?
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    Gonbesy chyba nie podnoszą pionowej, tylko poziomą.

    Kabelki zadziałają dla monitorów, które chwytają 50Hz pion i 15.6KHz poziom. Czyli np. Nec Multisync 3D. Raczej próba wykorzystania monitora SVGA do Atari jest skomplikowana i kosztowna. Czyli w sumie mija się z celem, bo taniej można kupić telewizor który zadziała. Będący jednocześnie monitorem :)
    • 22:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    Czy Atari bez VBXE też ma ten 15.6KHz? Bo kabelkiem to myślałem bez VBXE.

    Rzeczywiście, może czas sprawdzić monitoro-telewizory dostępne w marketach, zwłaszcza pod kątem jakości obrazu z pieca.
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    To są parametry obrazu PAL: Vsync 50Hz, HSync 15.6Khz. O ile taki VSync łapie całkiem sporo monitorów VGA (większość dopiero 60Hz) to HSync jest tak ze dwa razy za niski.

    A telewizor z wejściem VGA to w zasadzie jest monitor z demodulatorem PAL i upscalerem. Pod kątem obrazu z pieca musisz sprawdzić rozdzielczość.

    Z Atari sprawa jest bardziej skomplikowana, bo czasem obraz moze byc nienajlepszy (np. pojawiają się jakieś paski pionowe itp.) Polecam wątki tutaj i na AArea gdzie była dyskusja i wymieniane konkretne modele i ew. problemy z nimi.
    • 24:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    wieczor, czy ten problem pasków pionowych i podobnych dotyczy tylko stock Atari? Czy jest możliwe, że również sygnał z VBXE będzie dawał takie paski?
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    Ten problem dotyczy upscalera. W skrócie chodzi o to, że rozdzielczość matrycy jest jakaś tam, a obrazu w PAL dużo niższa więc w TV LCD musi być układ który to przeskaluje w górę - nieważne czy po S-Video z GTIA czy po SCART z VBXE. Ja osobiście taki objaw widziałem raz - na ekranie w Basicu miałem na niebieskim tle regularne pionowe jaśniejsze paski.

    Na obrazie z TV lub DVD to pewnie nie jest dostrzegalne, jak obraz jest filmem i jest w ruchu, z kompa tak :( I to jest niestety wada telewizora nie Atari... Ze spectruma pewnie byłoby podobnie. Na szczęście po prostu miałem możliwość zwrócić TV następnego dnia, bo do kompa mi był potrzebny i wkurzałoby mnie to, gdyby właśnie z nim był taki feler. Nie to, że się nie dało używac, no ale....

    Nie były to jakieś bardzo kontrastowe paski - na niejednolitym obrazie - obrazek, czy zdjęcie w ogóle niewidoczne, ale jak ekran miał jednolity kolor, no widać było. Taki kiepski algorytm przeskalowywania, najlepiej jeśli można przetestować :)
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Aug 2014 zmieniony
     
    Mam kilka stockowych atarek i niektóre dają pionowe paski a niektóre nie. Jedna z atarek daje pionowe paski na połowie ekranu. I nie są to jakieś tam przeszkadzające paski, ale są widoczne na pierwszy rzut oka.

    Mój wniosek - nie jest to wina upskalera, a poszczególnych egzemplarzy atarek, przynajmniej u mnie. Paski występują zarówno na CRT jak i LCD i są identyczne.

    Na VBXE będziesz miał inne paski, albo żadne - imho jest to wina przenoszenia się zakłóceń z płyty atari na zasilanie VBXE. Winą można obarczyć kondensatory lub zasilacz lub po prostu rozrzut technologiczny Antic czy Gtia (czy może innych układów).

    Ciekawostka - im nowszy model, tym lepszy obraz :)
    600XL - obraz do d@#%. po composite.
    800XL - trochę lepiej po composite, po S-Video ok
    65XE - dużo lepiej, obraz gładki literki ostre.
    130 XE - obraz najlepszej jakości :)

    Dlatego VBXE mam zamontowany w 600XL.
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Aug 2014
     
    No ale z tej samej atarki na jednym TV mam paski, na drugim nie. Na niektórych daje się je wyeliminować odpowiednio ustawiając kontrast/jasność/nasycenie. Zależy to od obu czynników :)

    A na CRT pasków nie miałem z żadną Atarką. Więc wniosek jest taki, że w zależności od jakości sygnału z Atari, upscaler będzie miał z nim problem lub nie. Inna wada, również do wyeliminowania przez regulację, to krawędzie między kolorami (też objawia się to tylko na LCD) - czasem są one zbyt "tłuste" jakbyś dodał dodatkowe obramowanie, tu się reguluje głównie jasnością, kontrastem, no ale jak się za bardzo ściągnie, to obraz już nie jest taki śliczny i kolorowy...

    Dlatego najlepiej konkretny egzemplarz przetestować, ograniczając się do polecanych. A praca nad torem wizji też może pomóc, tu kondensatory albo zasilacz faktycznie mogą zrobić różnicę.
    • 28:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime26 Aug 2014 zmieniony
     
    Panowie, dzięki za wyjaśnienia. Już trochę więcej fersztejen.

    Z moich doświadczeń wynika, że przynajmniej na CRT seria XL daje mało wyraźny obraz (na dużym TV wręcz tragiczny), ale za to jest on czysty (bez kresek). Za to na serii XE literki są dużo wyraźniejsze, ale na jednokolorowym tle widać czasem właśnie kreski albo kropki. Przy czym 130XE daje paski właśnie na lewej połowie ekranu.

    W grach czy demach ani jedno ani drugie nie przeszkadza.

    Pozostaje zatem próba trafienia w markecie TV "z monitorem", który da radę wyświetlić czytelny obraz z pieca, bo jednak 90% czasu to praca właśnie na nim.

    A jeszcze jedno mi przyszło do głowy: czy warto bawić się w próbę podłączenia Atari do PC przez kartę TV? Są takie niezbyt drogie z wejściem s-video:
    ->link<-

    Do tego ta płytka co to ją opisywał Bluki i może obraz byłby całkiem teges :)
    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Aug 2014
     
    Ekhm, Ty oczywiscie nie idziesz przez wejscie antenowe? Bo ja z xl obraz zawsze mialem ostry, ale po kompozycie. Modulator faktycznie jest podlejszy, ale juz zapomnialem o modulatorach :)
  2.  
    Nie, nie idę przez antenowe. Mam taki kabelek, który wchodzi do Atarki do wyjścia na monitor, a z drugiej strony jest SCART do TV.
    • 31:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime29 Aug 2014 zmieniony
     
    No dobra, przeczytałem poniższy wątek na zaprzyjaźnionym forum:
    ->link<-

    I się przestraszyłem... Rzeczywiście wygląda na to, że podłączenie Atarki do monitora nie jest proste.

    Zaryzykowałem więc ok. 40 PLN i kupiłem kartę TV do pieca z wejściem s-video + odpowiedni kabelek i oto mam obraz z Atarki na moim ulubionym Dellu :)

    CRT jutro idzie do piwnicy - wyciągnę go jak będę miał ochotę pooglądać płynne scrolle :)

    PS. Tak wiem, minus jest taki, że piec musi chodzić. Ale i tak w sumie cały czas chodzi :)



    • 32:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Aug 2014
     
    To może zapodaj, co to za karta jest.
  3.  
    Hej,
    Wrzucałem parę postów wyżej :) Aukcja już zakończona, ale pewnie jeszcze się wystawi:
    ->link<-

    PS. Znaleziona poprzez "karta tv s-video" i "sortuj od najtańszych" :)
    • 34:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Aug 2014
     
    Dzięki, nie wchodziłem w tamten link.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Aug 2014 zmieniony
     
    minus takiego rozwiązania jest taki, że często te karty mają lagi. Przetestuj pisząc programik w basic ćwiczący refleks, zrób 10 prób przez CRT i przez tę kartę.
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Aug 2014
     
    Lag zabija..
    -szczególnie w dynamicznych grach :(
    Zapomnijcie o włóczykij-u, Ninja itd.
  4.  
    Z ciekawości sprawdzę tego laga, choć telewizorek już zapakowany...

    Na szczęście do grania mam inny komputer wpięty w TV, a ten biurkowy to raczej DOS, kopiowanie plików, bieżąca kontrola działania moich gierek na real-hardware, itp. Tu lag nie będzie groźny.
  5.  
    OK, test laga wykonany i chyba mam farta, bo nic spektakularnego nie wykazał. W BASICu zauważyłem różnicę rzędu ok. pięciu pustych przebiegów FOR :)

    Test praktyczny w postaci partyjki w Tapper, Yoomp! i Spy Hunter nie wykazał problemów z graniem (poza oczywiście brakiem fajnego, płynnego scrolla znanego z CRT).
    • 39:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime11 Sep 2014 zmieniony
     
    Są jeszcze dwa plusy rozwiązania opartego o kartę TV:

    1. Można wyzbyć się SIO2SD i jechać po SIO2PC - pecet i tak jest przecież włączony...

    2. Mogę odbierać przekaz pozwalający szukać inspiracji do Biskupa Rzygonia ;-)

    • 40:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    [offtop]
    O, mój ulubiony program do oglądania TV SAT z bardzo wygodnym harmonogramem nagrań i EPG. :) Polecam zmianę kodeka z trialowego Elecarda na LAV albo Arcsoft. Warto też wykupić licencję. Z innego softu polecam też darmowego SmartDVB. :)
    [/offtop]
    • 41: CommentAuthorRocky
    • CommentTime29 Sep 2014
     
    haj mgr_inz_rafal

    Również zakupiłem tą kartę... ProgDVB no i dvbt działają ok (wszystkie muxy), mam problem z Atari...na czym odpaliłeś composite lub svideo, nie mogę tego odpalić u siebie?

    Pozdr.
    • 42:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    [OT] Magistrze, rzuć okiem na PW ode mnie w tym wątku. :) [/OT]
  6.  
    Rocky,
    Wejście S-VIDEO bez problemu wykrył i obsłużył "ChrisTV Lite". Możliwe, że w ProgDVB da się też to jakoś zrobić, ale ponieważ udało mi się w tym pierwszym to dalej już nie kombinowałem.

    Wersja darmowa "ChrisTV" wyświetla na ekranie brzydkie, zielone napisy. Jak będą Cię irytować to daj znać :)

    Voy,
    Odpisuję na PW.
    • 44:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony
     
    Pod ProgDVB tego nie zrobisz; możesz jedynie skanować częstotliwości DVB-T, DVB-S/S2 i DVB-C, oglądać kanały TV i słuchać kanałów radiowych z powyższych standardów, zapisywać i odtwarzać zapisane strumienie .ts i bodajże .mpg, słuchać radia internetowego, jak i też oglądać TV strumieniowane przez Sieć w różnych standardach, no i oglądać kodowaną (lub nie) telewizję satelitarną, z modułem CI/CI+, czytnikiem typu Phoenix, czy też z pewnymi wtyczkami.
    • 45: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Oct 2014
     
    Witam
    Wejście Video/s-video, rzeczywiście działa praktycznie pod każdym programem, ale na kompie z Windows XP.
    Mój główny ma Windows 7 i na udostępnionych sterownikach działa jedynie DVB-T. Próba wykrycia innego źródła kończy się błędem (być może mam syf w systemie???).
    Jedynie co mi się udało, to za pomocą programu Dscaler wymusić obraz poprzez video w sposób średnio wygodny (wyskakuje też z Aero).
    Jedyne co mogę przyznać, że obraz jest b. dobry, pod warunkiem, że się go uzyska.

    Pozdr.
    • 46:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime2 Oct 2014
     
    Rocky, wypróbuj może Daum Potplayer. Korzystałem z innego softu, ale przekonałem się do w/w. Konkurencja odpada w przedbiegach.
  7.  
    Uff, na szczęście mam WinXP :)
    • 48:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Oct 2014
     
    mrg_inz_rafal: jakie szczescie, nie sluchasz jedynie slusznych doktryn? XP sie skonczyl, to zuo. Pozatym nie jest trendy, bo nie ma go w smartfonach.
    • 49: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Oct 2014
     
    Wypróbowałem potplayera.. obraz z composite się wyświetlił.. ale średniej jakości standardowo daje 320x240 po zmianie na 768x576 pojawiają się jakieś śmieci (zielone poziome paseczki ???).. generalnie wszystko jakby zamazane.
    Na razie zostaje przy DScaler, udało mi się zwalczyć brak Aero (trzeba włączyć tryb DirectX) - trochę pogarsza obraz w stosunku do Overlay.. ale działa.
    Jak mi się zachce to może w Weekend sprawdzę jak to działa pod Windows 8.1.
    Pozdr.
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Mar 2019
     
    Czy ktoś kojarzy czy monitor Samsung 940MW poprawnie łapie obraz z VBXE i czy obraz jest stabilny (nie drży delikatnie w pionie, itp.)?