atarionline.pl Mój pierwszy program, moja pierwsza gra - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 Oct 2010 zmieniony
     
    Pamiętacie pierwszy program, który napisaliście od początku do końca sami...?

    Po powrocie rowerem marki Romet siadłem przed komputerem. Gdy wstałem program był gotowy:liczył średnią prędkość jazdy rowerem na podanej trasie. Kilka linijek w Atari Basic. Dzisiaj to opcja w licznikach elektronicznych, których wtedy nie było w sklepach.
    • 2: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    nie pamiętam czy pierwsza, ale na pewno jedna z pierwszych gierek jakie zrobiłem była w Basicu, na ekranie były kwiatki, a pod spodem pojawiały się pytania(taki quiz), jeśli odpowiedź była dobra to kwaitek rósł, a jesli zła to podchodził taki ludek podobny do pacmana z zębami i podgryzał łodygę, a kwiatek się zmniejszał...więcej nie pamiętam, szkoda, ze kaseta z grą nie przeżyła do dzisiaj...
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    zmodyfikowałem znacznie jakiś przepisany program dzięki czemu na ekranie w tym samym czasie pokazywały się ładne 4 efekty graficzne i będąc małym i mądrym przepisałem program długopisem na pocztówkę i wysłałem do Tajemnic Atari, ale było coś ostro nie tak ze znaczkami, bo kartka wróciła, pewnie walnąłem jakieś nieaktualne znaczki albo coś
    • 4:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    @odislaw Można by wprowadzić dwóch graczy, podzielić ekran pionowo na pół i zadawać kolejno wylosowane pytania np. słówka angielskie na język polski. Zielsko by rosło, albo byłaby pustynia. Ciekawy pomysł na grę edukacyjną na każdą platformę. Może zaczniesz od Atari?
    • 5: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    hehe, to było tak dawno temu, do tego moja znajomość Basica nie była delikatnie mówiąc duża, póżniej już nie maiłem czasu na poszerzanie mojej wiedzy, obawiam się, że teraz nie wiedziałbym nawet jak zacząć, ale jeśli ktoś chce skorzystać z pomysłu to jak najbardziej :)
    • 6: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Ja bym zmodyfikował to pytanie, bo pierwsze programy to z reguły jakieś proste zabawy z tekstem i zmiennymi. Może lepiej "pierwsza gra"?
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Wiem ze kilku pierwszych nie pamietam... to bylo jeszcze w 1988 roku (mialem ... 5 lat?) ale wiekszosc to byly linie REM :P calosc zawierala loadery co chwile i czesci dogrywajace sie ;P tak naprawde poza jakims mega prymitywnym ascii w loaderach nic nie bylo... nie wiem... z fascynacji loaderami to powstalo? :) pozniej jakos rok czy dwa lata pozniej napisalem gre (strzelanine) o kompletnie nie majacym zwiazku z game-playem tytule Tyranozaurus - latalo sie stateczkiem z semigrafiki na dole ekranu i strzelalo do losowo ruszajacej sie kulki u gory ekranu - byly proste ograniczenia zeby nie dalo sie leciec za bardzo w lewo i zeby kulka nie wypadla za ekran, kazde trafienie w kulke to byl punkt. Do tego byly proste odglosy... calosc w Atari Basicu. Pare lat pozniej (kolejne dwa?) zabralem sie za dema... napisalem w znowu Basicu - dwie rzeczy ktorych nie pamiettam juz do konca ale jedno to bylo "Buse Hexe" (pamietam nawet tytul :) bylo logo jakies (denne) w GR.15 + animacja lecacej na miotle czarownicy (inspirowane gra Cauldron z C64) ktora zderzala sie po minucie lecac ciagle w prawo z drzewem ;P byla jeszcze druga wersja gdzie zamiast czarownicy byl... pociag :) jeszcze napisalem jakis program do generawania dzwieku (nawet gdzies mi brat zrobil zdjecie i chyba mam o ile dobrze pamietma ;P :) popelnilem tez jeszcze pare rzeczy ale juz kompletnie nie pamietam... wszystko niestety umarlo smiercia tragiczna na tasmach... a szkoda - teraz bym przeniosl i mial co wspominac - zeby bylo smiesznie... mysle ze bylbym w stanie to odtworzyc mniej lub bardziej wiernie... (pozniej staralem sie nauczyc przy pomocy QA - assemblera ale marnie mi to wyszlo - i natworzylem mase muzykopodobnych tworow na atari - ale nic sie nie zachowalo poza jednym utworem czy dwoma ktore jako moduly przenioslem pozniej na PC nuta po nucie).
    • 8:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    Może ktoś wpadnie na pomysł wykorzystania tych programików w dużej produkcji.
    • 9:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime20 Jan 2013 zmieniony
     
    Rozszerzyłem wątek o gry. Zapraszam :)

    Fajnie byłoby załączyć screeny z programów i same programy w załączniku. A potem Atarionline.pl oficjalnie wyda komercyjnego packa (spokojnie, moich wypocin nie będzie). w celu edukacji przyszłych pokoleń programistów i programistek :D

    Tom I "Programowanie na przykładach mistrzów"
    Tom II"Asembler według niezniszczalnych"

    (wyedytowany).