atarionline.pl Moje sposoby naprawy Atari 1010 i xc12 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime12 Nov 2010
     
    Chcialbym sie podzielic z innymi uzytkownikami magnetofonow Atari moim doswiadczeniem w ich naprawie(przywroceniu do zycia). Z tego co zaobserwowalem glownym problemem jest odksztalcenie paska napedowego spowodowane dlugim okresem przechowywania. Mozna oczywiscie podobny pasek kupic ale ja odkrylem metode ich regeneracji. Nalezy pasek napedowy umiescic w naczyniu(np garnku) z wrzaca woda na jakis czas[nie polecam gotwania ;)] Powoduje to powrot paska do normalnego ksztaltu. Magnetofon przestaje kolysac dzwiekiem i mozemy znow ladowac nasze ulubione gry :) Warto tez taki magnetofon solidnie przeczyscic z kurzu, ja uzywam wacikow. Czesto tez myje cala obudowe po wyjeciu mechanizmu. Co ciekawe np moj xc12 z kaset Maxell UR C60 laduje programy z 100% niezawodnoscia a pamietam jakie to bylo stresujace dla mnie w latach 80tych gdy z bratem wychodzilismy z pokoju by nie zapeszyc ladowania gry ;)
    Co do xc12 to odkrylem jeszcze wade w kieszeni kasety, wystepuje ona w niektorych egzemplarzach. Chodzi o to ze nie jest ona dopasowana, lewa strona odstaje w gore od krawedzi magnetofonu pwodujac nieprawidlowe umieszczenie kasety wzgledem glowicy. Nalezy taka kieszen obrobic np. ostrym nozem by zapewnic kasecie wiecej luzu. (Jesli ktos bedzie zainteresowany umieszcze zdjecia.)
    Moim ulubionym magnetofonem jest Atari 1010 z pomaranczowa nalepka w kieszeni kasety. Gdyby ktos chcial naprawic Atari 1010 ze srebna nalepka (polamane klawisze) sluze rada.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2010
     
    Jam jest zainteresowany, umieszczaj zdjecia :)

    PS. A co sadzisz o XC11?
    • 3: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime12 Nov 2010
     
    Atari xc11 mam dopiero od tygodnia. Moj egzemplarz mial rozwalone sprzeglo szpuli odbioru tasmy i byc moze usuniety ekran. Mechanika wydaje sie dzialac precyzyjniej nawet od Atari 1010 z pomaranczowa nalepka ale brak ekranu jest wada zwlaszcza jesli sie korzysta z kaset ze sciezka audio takich jak An Invitation To Programing 1-3 czy kaset z jezykami obcymi dla poczatkujacych.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2010 zmieniony
     
    Połamane klawisze (wszystkie się połamały) w 1010 reperowałem wiercąc wiertłem 1.5 mm dziurkę w mijscu złamania w obu częściach wgłąb i sklejałem distalem uprzednio w dziurkę wstawiając odpowiedni gwoździk z obciętym łebkiem. Trochę precyzji, bo klawisze potrafią później być krzywe - po prostu nieco większa średnica dziurki niż gwoździka, odpowiednie ustawienie i odczekać 12 h w ciepełku (używałem lampki halogenowej, to skraca czas twardnięcia distalu do ca 2 h).
    • 5: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime12 Nov 2010
     
    Mowimy o 1010 ze srebrna nalepka (z pomaranczowa sie nie lamia) bez ekranu, kanal audio zbieral wszystkie mozliwe zaklocenia. Ja taki naprawialem wiercac dziurke w miejscu zlamania, potem gwozdzik z obcietym lebkiem a na metalowy koniec popychacza kawalek gumy odpowiednio dobrany.
    Najbardziej mnie cieszy mozliwosc ladowania Yoompa z kasety. Mysle ze mozliwosc zrobienia wersji kasetowej z atr. za pomoca Copy DT ulatwia rozpowszechnianie najnowszych gier na Atari a oto nam wszystkim przeciez chodzi :)
    • 6: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    No wlasnie.
    firestorm, czy mógłbyś mi pokazać
    jak wziąć z AOL gre np. Road Race
    poprzez SIO2PC via RS232 do A8 ... no ale jak i co dalej?
    gdzie, czy do Ramdysku (mam 256kB), jaka gestość formatu?
    czy na DD, jaka gęstość?
    jak potem na Cassete?
    jaki loader? wykrzyknik? skąd? inny jakiś, uniwersalny?
    jak to po kolei zrobić?
    nikt nie może mi pomóc?
    a specjalnie kupiłem NEU XC12 TAPE LOADER FOR ATARI!
    NEUUUUU!
    Jeszcze śmierdzi nowością.
    uwielbiam to bzwidzibiwrwrchuchuhiii..szszuiiii..bzwidzibichwrwruchuhiii
    • 7: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime2 May 2012
     
    Zeby nagrac plik cas na kasete potrzebny jest magnetofon stero dobrej klasy ;) np. Nakamichi DR3. Uzywasz programu cas2wav, uzyskujesz w ten sposob plik audio z gra ktora cie intersuje. Nagrywasz to potem z komputra PC na magnetofon stereo(ustaw wysterowanie na 0)tylko na prawym kanale. I taka kasete odtwarzasz w magnetofonie Atari. Moge ci to szczegolowo opisac jesli jestes zainteresowany.
  1.  

    firestorm:

    Zeby nagrac plik cas na kasete potrzebny jest magnetofon stero dobrej klasy ;)
    Np. takiej jak Watson z Reala za 79,99 :)

    Mój toolchain do nagrywania na kasetki:

    plik.cas -> cas2wav -> ImgBurn -> CD-RW -> Watson -> kasetka -> XC12

    Skuteczność wgrywania bliska 100%
    • 9: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime2 May 2012
     
    Watson wymiata ;) Za Nakamichi dalem 20£ i z tego co slysze od kolegi, przeplacilem :(