atarionline.pl Kilka pytan z TBXL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor_pepis
    • CommentTime19 Nov 2010
     
    Witajcie!

    Jestem pod wrażeniem całego portalu i umiejętności forumowiczów. To bardzo cenna kopalnia wiedzy, softu itd. Rewelacja, widać że społeczność Atari jest w świetnym stanie i żywo rozwija się scena. Ale koniec wazeliny, do rzeczy. Chciałbym napisać coś na konkurs. Po latach zaczynam od Turbo Basic XL (choc kilkanaście lat temu skrobałem coś w Assie). Poczytałem trochę o PMG (Książka Player & Missiles in Atari, lub coś takiego) i mam kilka pytań:

    1) Importuje obrazki do mojej gry (*.mic, przygotowane w g2f). Najczęściej do zmiennej a później komendą Move przesuwam gdzie chcę. Jak sprawić aby obraz wczytywał się wraz z kolorami? Czy jest na to jakaś metoda? Czy trzeba samemu pokować każdy kolor?

    2) Nie działa mi żaden player muzyczny. W jaki sposób można zmienić adres gdzie ma się ulokować binarka z songiem? (RMT player)?

    3) Czy fine scrolling jest do zrealizowania w TBXL samymi pokeami czy trzeba jakiejś routinki maszynowej?

    4) Jakie strony/książki polecacie w procesie poznawania TBXL (niekoniecznie od podstaw)? Znam już kurs w TA, Języki Zientary, Atari Basic Miguta, książi z atariarchives i atarimania.com. Jak ktoś ma coś innego to proszę o namiar!

    5) Czy adres RTCLOCK działają poprawnie od emu? Peekowałem i otrzymywałem zawsze niedorzeczny wynik ;-))


    Przepraszam że tak dużo na początek! Dzięki.

    Piotr
    • 2: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime19 Nov 2010
     
    1. Kolory masz w 4ch ostatnich bajtach pliku. Musisz do odpowiednich komórek dać je tam ręcznie. Kolejności nie pamiętam.
    2. ---
    3. Da się zrobić samym TBXL-em.
    4. Poradnik programisty Atari, atariki
    5. On działa, ale to nie jest zegar - tylko licznik.
    • 3: CommentAuthor_pepis
    • CommentTime19 Nov 2010
     
    ad.1. Jak to można wpisać? To w sumie rownie dobrze mogę pokować (wartosci kolorów znam z g2f)
    ad.3. Jak to można zrobić w TBXL?
    ad.4. Dziekuje!
    ad.5. No tak licznik. Pod Emu nie wskazuje mi logicznych wartosci, jak probuje przeliczac na min i sek (pisze programik, taki jak w mmm).

    Dzieki!!
    • 4:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime19 Nov 2010
     
    ad.1 - w migucie rejestry kolorów opisano na stronie 33 i (tabelka) - potem już tylko poke jak nie chcesz z pliku

    ad 2. w RMT masz opcję export as, gdzie wpisujesz adres pod jakim będzie dostępny song w pamięci.
    sam odpaliłem rmt w tbxl po walce i pomocy innych (jestem raczej początkującym) - wiele na ten temat można znaleźć tutaj:

    ->link<-

    warto poczytać
    • 5: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime20 Nov 2010 zmieniony
     
    ad3. W tym cała zabawa, by do tego dojść :).
    ogólnie - masz swoją DL z aktywnym scrollem poziomym, a potem zapisujesz do rejestru HSCROL Antica.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2010
     
    Chciałbym napisać coś na konkurs.


    Brawo! Trzymam kciuki za projekt. Jezeli bedziesz mial jakiekolwiek pytania czy potrzebna bedzie pomoc z grafika, muzyka, etc - to smialo pisz.

    ad.1
    Kolorki sa zapisane na koncu pliku (4 ostatnie bajty) i w takiej kolejnosci jak prezentuje je G2F w okienku "Edit Colors": najpierw COLBAK (712), potem COLOR0 (708), COLOR1 (709), COLOR2 (710). Pomijany jest rejestr COLOR3 (711), bo to format MIC - bitmapowy, a nie znakowy.

    ad.2
    Moze pomoze Ci tez cos Sikorowy poradnik o wstawianiu muzyki RMT do Basica: ->link<-

    ad.4
    Proponuje rzucic jeszcze okiem do Biblioteki Atarowca, moze cos Ci sie przyda: ->link<-