atarionline.pl Atari 65XE problem z dźwiękiem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorprofit
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Od czterech lat przebywam na Wyspach Brytyjskich. Zacząłem kolekcjonować różnego rodzaju komputery 8 i 16 bitowe w tym konsole do gier. Zapragnąłem mieć w swojej kolekcji mój pierwszy komputer a mianowicie Atari 65XE. Sprowadziłem go z Polski, niestety kilka ostatnich lat przeleżał w piwnicy. Komputer działa tylko jest problem z dźwiękiem, mianowicie jego brak (a raczej jakieś buczenie) po podłączeniu do telewizora kablem antenowym. Gdy komputer podłączony jest z wyjścia monitorowego na cinch dźwięk jest. W czym może być problem?
    • 2: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime11 Jan 2011 zmieniony
     
    W brytolskim PALu jest bodaj inna fonia (przenośne telewizorki LCD* robione na ich** rynek trza było przestrajać/przerabiać*** przed użytkowaniem w Polsce).

    *casio etc.
    **czy niemiecki?
    ***delikatnie mówiąc horror...
    • 3: CommentAuthorprofit
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    I co teraz ? Mam sprowadzić telewizor z Polski ? :)
    • 4: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime11 Jan 2011 zmieniony
     
    A po co - skoro po "niskiej" masz dużo lepszą jakość obrazu niż po "wysokiej? ;)

    No może że masz jakiegoś cudaka LCD któren nie łyka sygnału wideo z atarki ;)
    • 5: CommentAuthormarekp
    • CommentTime11 Jan 2011 zmieniony
     
    Potrzebne Ci takie coś:
    ->link<-

    No i oczywiście TV/monitor który ma wejście CV + AudioIN
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    W Wielkiej Brytanii obowiązuje system dźwięku analogowego I (6.0MHz) a komputer ma B lub G (5.5MHz). Sprawdź w menu telewizora, czy można zmienić standard na B/G. Można w telewizorze zainstalować dodatkową fonię, ale jest to kłopotliwe. Lt_bri ma rację, prościej i lepiej użyć gniazda monitorowego, o ile tv jest w nie wyposażony (np. RCA, SCART).
    • 7: CommentAuthorprofit
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Mam taki kabel który proponuje marekp dźwięk jest ok, tylko kolorów brak. Przewody audio wlutowane do pinów według tego wzoru. Natomiast video jeden przewód do pinu 4.
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Jak opisane jest gniazdo w tv? Może telewizor pracuje w trybie S-video?
    • 9: CommentAuthorprofit
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    mam trzy gniazda zółte jako opisane jako video i czerwone i białe jako L-Audio-R. Telewizor pracuje w trybie AV.
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Jan 2011 zmieniony
     
    Wszystko powinno być OK. Może pomyliłeś oznaczenia we wtyku DIN ("piątka")? Patrząc od strony lutowania: pierwsza na dole po lewej jest 1, a następna, trochę wyżej to 4. Dalej 2, 5 i 3.
    • 11: CommentAuthorprofit
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Wszystko się wyjaśniło w TV miałem w opcji colour NTSC!! Przestawiłem na Auto i wszystko ok!! No naprawdę jakość obrazu dużo lepsza! dzięki wszystkim za pomoc!!
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Byłaby jeszcze lepsza, gdybyś miał w tv wejście S-video...