atarionline.pl Bajtek Redux / Bajtek 1/85 v 0.5 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfaust
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    Witam,
    rozpocząłem właśnie nowy, świecki projekt pod ww. nazwą - polega on na remastersie 6 numerów Bajtka (4x85/2x86), to znaczy, że zawartość z plików .djvu rozkładam na czynniki pierwsze i ponownie je składam w całość, zachowując, o ile się da strukturę orginalną, w efekcie dostajemy czytelny PDF, gdzie tekst jest tekstem, wektor wektorem a grafika, grafiką;).
    Poprawki też tyczą się listingów zamieszczonych w numerach - są przepisywane, czyszczone z błędów (o ile się da:P) i dołączone do numeru.

    Właśnie zakończyłem podstawowy skład nr 1/85, niestety nie mam orginalnych wydań gazetowych - stąd prośba do osób, które być może posiadają takowe i mają dostęp do skanera/aparatu cyfrowego i mogły by podesłać brakujące elementy:

    Stąd też cała lista plików niezbędnych do zakończenia tego numeru:
    1. Fotografia tytułowa [częściowo odtworzona ze względu na powtórzenie jej części w numerze 1/86) — potrzeba dolnej części telewizora.
    2. Fotografia p. Prof.WŁADYSŁAWA M. TULSKIEGO [str. 3]
    3. Rysunki satyryczne p. Podulki
    4. Fotografie ilustrujące materiał Micro-computer '85 [str. 22/23] - hp-111 i seiko.

    Osoby, które chciałyby pomóc proszę o kontakt - faust@try2emu.net.pl .
    Zainteresowani plikiem plus listingami zapraszam tu
    ->link<- lub ->link<-
    a tylko plikiem tu
    ->link<-

    PS. Tak to jest crosspost, ale myślę, że idea jest zacna.
    • 2: CommentAuthorScalak
    • CommentTime25 Jan 2011 zmieniony
     
    Witam
    idea zacna. Może przydadzą się wyjściówki z djvu ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/rohar/skany/czasopisma/Bajtek/

    Pozdrawiam
    Scalak

    ------ EDIT ------
    wejściówki do djvu...
    • 3: CommentAuthorfaust
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    Pewnie, ze sie przydadza:)

    Dzieki Scalak
    • 4:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    Profesor był Turski a nie Tulski:
    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    No to będziesz miał z tym sporo zabawy - powodzenia !
    • 6: CommentAuthorfaust
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    Sluszna uwaga, zaraz to zmienie.
    • 7:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime25 Jan 2011 zmieniony
     
    i jeszcze jedno. w tytule "t" wchodzi na "j" czego nie ma na skanie.
    • 8: CommentAuthorfaust
    • CommentTime25 Jan 2011
     
    Znane braki i niedoróbki tego wydania


    1. Fotografia tytułowa [częściowo odtworzona ze względu na powtórzenie jej części w numerze 1/86) — potrzeba dolnej części telewizora.
    2. Logotyp Bajtka — zostanie poprawiony w najbliższym czasie (zmęczenie materiału).
    3. Fotografia p. Prof.WŁADYSŁAWA M. TURSKIEGO [str. 3]
    4. Rysunki satyryczne p. Podulki
    5. Fotografie ilustrujące materiał Micro-computer '85 [str. 22/23]
    6. Rysunek techniczny rys. 4, str. 28 — zostanie poprawiony w najbliższym czasie (zmęczenie materiału).
    • 9: CommentAuthorfaust
    • CommentTime1 Feb 2011
     
    Gdyby ktoś był zainteresowany wrzucilem nastepny numer Bajtka (2/85) - jak dla mnie, warto sobie go odświeżyć nawet ze wzgledu na tlumaczenie z "Byte" wywiadu ze STEVEM WOZNIAKIEM (troche o Atari jest w kontekscie Ponga), czy też art o konstrukcji pióra świetlnego. Of course, znowuż material foto jest taki jaki jest, może w 1.0 będzie lepszy.
    Andys wykonal sporo dobrej roboty przy zwlaszcza przy listingu gierki "Piknik" (zaskakująco dobry projekt jak na basicowy twór - ot, na 100% mogłoby to być na kasecie "50").

    Zapraszam ->link<-
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Świetne.
    A może przy okazji dałoby się przygotować krótki tekstowy plik ze spisem treści dla każdego nru? Tak, żeby można to umieścić gdzieś na stronie i dało się szybko wyszukać artykuł bez ściągania gigamega plików?
    • 11: CommentAuthorfaust
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Hmmm... zastanawialem sie nad zrobieniem bazy tekstow z "Bajtka", "Komputera", "Iks" i innych z tamtych lat ale to wymagaloby ostrego zaplecza logistycznego - gdyby mialo miec rece i nogi (zgody autorow, kwestie prawne itp, itd... wole jednak mniej ekstrawertyczne zabawy).

    Co do spisow tresci. Pewnie, ze sie da.
    Przy trzecim numerze uzupelnie wczesniejsze numery o pliki word z tekstami.
    Spisy tresci dorzuce w najblizszym czasie (do konca tygodnia).
    • 12:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Wspaniała robota.
    Wielki szacunek !
    • 13: CommentAuthorirwin
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    @faust - Chylę czoło aż do zi... ŁUP!!! ... emi.
    Brawo dla Ciebie, życzę powodzenia i następnych numerów. Czyta się teraz prześwietnie.
    • 14: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    faust, robię pełną korektę pierwszego numeru, prześlę ci jakoś PDFa z komentarzami. Pewnie część do odrzucenia, bo nie sprawdzam z oryginałem. Ale literówek większość będziesz miał wyłapanych.
    • 15: CommentAuthorBas
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Faust - jestem pełen uznania do tego co robisz, mam nadzieję ze dotrwasz do tych sześciu numerów, a może nawet więcej? :)
    • 16: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Feb 2011
     
    Świetna robota. Oby starczyło Ci siły, zapału i czasu na dokończenie dzieła :-)
    Co do wyszukiwarki (kontekstowej?), to było by bardzo użyteczne rozwiązanie. Nie wiem co do tego mają prawa autorskie - przecież i tak publikujesz i powielasz te gazety.
    • 17: CommentAuthorfaust
    • CommentTime3 Feb 2011
     
    marekp: Hmmm... reduks to dla mnie zabawa, natomiast baza tekstów informatycznych jesli mialaby powstać i aby miala racje bytu powinna być jak najbardziej oficjalna... wtedy zgoda autora/spadkobiercow/wydawnictwa bylaby nieodzowna.

    O prawa do "Bajtka" parę lat temu biły się ponoć dwa wydawnictwa (nie znam szczegołów), wiec nawet trudno jest szukać kto mógłby wyrazić zgodę na taki remaster.

    jakubd: będzie super jeśli prześlesz:)

    Wszystkim dziękuje za ciepłe słowa, miło mi, że pomysł przypadł Wam do gustu.
    • 18: CommentAuthorfaust
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Dla zainteresowanych: Wrzucam kolejny numer Bajtka (3/85) - sporo akcentów Commodoro/Spectrumowych, ale ten, kto się bacznie przyglądnie znajdzie też i Atarowskie:).

    Jan Poznański przybliża technikalia związane z budową międzymordzia C64 - magnetofon, a Krzysztof Krupa namawia nas do zakupu Commodore C128.

    "Bajtek" ratuje też ówczesnych posiadaczy "Meritum I"... przed ciszą - producent "zapomniał" napisać w instrukcji obsługi, iż jednak potrafi bzyczeć;)
    • 19: CommentAuthorfaust
    • CommentTime12 Feb 2011
     
    I znów się przypominam - Bajtek4/85 dorzucony do kolekcji reduksów. W numerze m.in polska wersja LOGO, recenzja ANT ATTACK, trochę programów w Basicu, sporo propagandy, dzięki ktorej "Bajtek" mógł się ukazywać;P.
    Niestety bez wyraźnych akcentów Atarowskich.

    Jak zwykle zapraszam stronę projektu: ->link<-
    • 20: CommentAuthorfaust
    • CommentTime21 Feb 2011
     
    Nowy tydzien i wiadomo, co, gdzie i jak;)

    Zapraszam do zerknięcia na reduks Bajtka nr 1/86 [0.5]

    ->link<-
    • 21: CommentAuthorandys
    • CommentTime21 Feb 2011 zmieniony
     
    dodam, bo faust dosc niejasno opisal program dzwieki dla spectrum. poprawilem to i nie dziala na basinie to poprawnie ot co, ale dziala. takie efekty jakie tam sa widocznie byly wymyslem autora, wrecz sklecil on z roznych miejsc 8 procedur grajacych dzwieki, ktora co jedna jest inna i na innej zasadzie dziala. jedne zamykaja przerwania i cos robia inne odwoluja sie do basica spectrum i takie tam... totalna kaszana

    ! robiac z basina zrzut snapshota tego programu, emulatory beda sie gubic i nie dzialac prawidlowo. wiec podeslalem dlatego faustowi wersje tap. no niestesty upiera on sie przy wersji bas.
    • 22: CommentAuthorfaust
    • CommentTime12 Mar 2011
     
    I jeszcze jeden - ostatni - w tej serii reduksow numer Bajtka do pobrania (2/86). Wreszcie tez ciut więcej o ATARI (spory tekst p. Miguta), plus wzmianka o krakowskim klubie użytkowników Atari.
    Zapraszam, jak zwykle na stronę projektu
    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2011
     
    Bardzo dobra robota Faust, a rzeklbym nawet ze wspaniala! Oby tylko wystarczylo Ci cierpliwosci na kolejne numery.

    Poprosze Scalaka, zeby dolaczyl link do "Bajtek Redux" na glownej stronie AtariOnline.pl, pod spizarnia Voya.
    • 24: CommentAuthorfaust
    • CommentTime12 Mar 2011
     
    Dzieki Kaz,
    teraz nastąpi przerwa w "Bajtkach" na parę tygodni. Chce się zając dwoma innymi projektami, które łażą mi po głowie (w wypadku jednego będę pewnie męczył Cię na prv, jak tylko wykrystalizuje dokumentacje).

    BTW Moge wrzucic flaki do reduksow (pliki InDesign CS3), gdyby ktoś był zainteresowany samodzielną korektą tego, co już zostało przełamane, ewentualnie chciałby np. zrobić inne numery - zawsze to jakaś część pracy odpada (style, szukanie fontów, itp.)
    • 25: CommentAuthorfaust
    • CommentTime13 Jun 2011
     
    Po paru miesiącach przerwy nowy numer reduksu (Bajtek 3-4/86) do pobrania. Jeśli chodzi o ciekawostki dla pod "Atari" - porównanie Amigi z Atari ST (raczej dość LOL'owate opracowanie), rzut okiem na ATARI130XE, który w tamtym okresie zaczął się pojawiać w PEWEXach).
    • 26: CommentAuthornothin
    • CommentTime13 Jun 2011
     
    ..możecie mnie kopać w głowę, ale nie zrozumiem, po co to wszystko jest w djvu.
    To zdecydowanie najgorszy możliwy format, jeśli uwzględnimy wszelkie portables(PDA, itp).
    Tak się sklada, że akurat na pda najcętniej bym to poczytał, a się po prostu nie da.

    Niemniej szacunek.
    • 27: CommentAuthorfaust
    • CommentTime13 Jun 2011 zmieniony
     
    nothin@ he?? W jakim djvu, moje jest w pdf'ie:P

    W sumie, może dlatego, że z rozpedu nie wrzucilem linku:

    Jak zwykle zapraszam stronę projektu:
    ->link<-
    • 28: CommentAuthorfaust
    • CommentTime2 Aug 2011
     
    I kolejny reduks (Bajtek 5-6/86) jest dostępny do pobrania.
    Jak zwykle pod należy kierować się tutaj:

    ->link<-

    Przy okazji, gdyby komuś się chciało... amstradowy listing "Animacja" źle działa (imo nie zmienia adresów, z których powinien pobierać kolejną grafikę), w życiu nie miałem CPC, więc dość szybko się poddałem:P
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime3 Aug 2011
     
    I kolejny numer Bajtka w kioskach!
    Wielkie dzięki - zabieram się do lektury ;>
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    Dzieki Faust!
    • 31: CommentAuthorfaust
    • CommentTime18 Jul 2012
     
    po dłuższej przerwie dostępny jest kolejny reduks Bajtka - 7/1986. Zapraszam.

    ->link<-
    • 32: CommentAuthorfaust
    • CommentTime1 Jan 2013
     
    Na Nowy Rok. Do pobrania nowy reduks Bajtka - 8/1986.
    Zapraszam.

    ->link<-
    • 33: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Jan 2013
     
    • 34: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Jul 2013
     

    • 35: CommentAuthorfaust
    • CommentTime17 Jan 2014 zmieniony
     
    Zgodnie ze świecką tradycją wrzucania informacji o nowych reduksach - Bajtek 9/1986 dostępny w wirtualnym kiosku.

    ->link<-




    KKAAAAAZZZZZZZZ

    prosze zmien link w serwisie do reduksow na powyższy - tym, który jest karmisz jakiegos seo magika, który zaiwanił mi starą domenę;)
    • 36: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Jan 2014
     
    Dzięki faust. Poczytamy! :D
    • 37: CommentAuthorfaust
    • CommentTime22 Sep 2014 zmieniony
     
    No i jakoś tak zeszło... tych parę miesięcy;)
    Następny reduks do kolekcji - 10/1986.

    ->link<-

    Pzdrw.
    Faust
    • 38: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Sep 2014
     
    Dziękuję.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2019 zmieniony
     
    Właśnie dostępny się stał kolejny Bajtek, jak to się mówi zremasterowany, reedytowany czyli po prostu poprawiony i przepisany, ze zdjęciami wysokiej jakości, które zastąpiły oryginały:

    ->link<-

    No i sporo się już tych odświeżeń starych magazynów uzbierało, dziękujemy koledze Faustowi za tę ciężką pracę!