atarionline.pl Jaka lutownica. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorJed
    • CommentTime24 Jun 2011
     
    Jaką lutownicę do zastosowań amatorskich możecie polecić. Widziałem na allegro sporo stacji lutowniczych ale na co zwrócić uwagę ? Czy wybrać na gorące powietrze czy oporową? Jaka maksymalna moc itp. Czy kupić droższą czy w zupełności wystarczy tańsza. Zastosowanie elektronika.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2011
     
    Zależy do czego ma służyć i jakie posiadasz umiejętności.
    Do sporadycznych prac z elementami przewlekanymi, w tym naprawy Atari wystarczy nawet coś takiego: ->link<-
    Jeśli chodzi o stacje lutownicze, to odradzam z grzałkami powyżej 50 watów. Optymalna to 40-50W. Odradzam też kupowanie różnych tanich chińskich "wynalazków". Często nie spełniają one norm bezpieczeństwa i bywają nawet przypadki zapalenia się takiego sprzętu.
    Zobacz tu: ->link<- powinieneś coś dla siebie znaleźć.

    Stacje na gorące powietrze ->link<- są przydatne do elementów SMD, ale nieumiejętnym użytkowaniem, zwłaszcza tych tańszych, można narobić sobie kłopotów.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Jun 2011 zmieniony
     
    @Bluki, trochę wyolbrzymiasz problem.

    Oczywiście - 8 godzin lutowania dziennie to:
    Lutownica za 1000
    Wyciąg oparów kalafonii (opary rakotwórcze)
    jakieś tygielki, myjki, uchwyty, podgrzewacze itp.

    Ale - 2 godziny tygodniowo:
    Lutownica (stacja z reg. temp.)za 150
    Hotair za 250 (szalenie uniwersalne narzędzie)
    trzecia rączka

    I wystarczy.

    Co do techniki STANOWCZO odradzam przewlekane elementy - strata czasu nerwów i efekt siermiężny. I jeszcze wiertarkę trzeba mieć i te mikrowiertła co pękaja przy chwili nieuwagi.

    SMD To jest bajka. Hotair obowiązkowy, pasta cynowa do lutowania (droga ale super użyteczna). Cyna ca 0.5 - 0.6 mm.
    Hotairem lutujemy na miminum dmuchania, rozlutowujemy na maksimum. Rurki termokurcz na ca 200 stopni na max dmuchania.

    Kuba Kruszona Zawadzki (sio2sd) nawet nie wiedział, że hotAir jest tak niezbędny, dopóki nie zaczął używać:)

    TYLKO SMD! (ew. mieszana, np. gniazda i goldpiny są często przewlekane). Średnią płytkę SMD lutuje się minuty, a przewlekaną GODZINY!

    Co do oporowej to mam Ayoue2900 - z grotami z grzałką w środku (w grocie). Rozgrzewa się toto kilka(!) sekund, regulacja temp. elektroniczna, bajka.
    Jednego grota (oryginalnego) używam już ponad 3 lata. Z minusów - lubi się wylogowywać (grot traci kontakt ze stykami). 70 Wat.

    I jeszcze jedno - SMD lutuję na 270-280 stopni. Nie ma możliwości przegrzania elementów, nawet padów do lcd od telefonów. Nie pali się kalafonia.
    Jeśli bezołowiowe - trzeba większyć temperaturę.

    Dodatkowo na większe robótki mam taką zwykłą chyba 130 Wat. Czasem się przydaje.

    To co mam, to kupowałem w hotair.pl.
    ->link<-
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    > Wyciąg oparów kalafonii (opary rakotwórcze)

    Poważnie one są rakotwórcze ? a ja tak zawsze lubiłem się zaciągać :/
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jun 2011 zmieniony
     
    Żywica w czystej postaci! Pety też są rakotwórcze, a ludziska też się nimi lubią zaciągać.
    • 6: CommentAuthorJed
    • CommentTime29 Jun 2011
     
    Dzięki za info. Z powyższego wynika iż dobrze jest mieć lutownicę na gorące powietrze. I takąż nabędę. ;-)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jun 2011 zmieniony
     
    Zwykła kolbowa z reg. temperatury jest niezastąpiona, mam nadzieję że z niej nie rezygnujesz ... HotAir to niezbędny aczkolwiek dodatek.
    • 8: CommentAuthorJed
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    Co sądzicie o urządzeniu dwa w jednym ?
    ->link<-
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime2 Jul 2011
     
    Opinie o tej firmie (Yihua) są podzielone. To tzw. "tania firma", czyli jeśli będziesz miał szczęście to będzie działać dobrze, ale możesz też mieć pecha... Z doświadczenia wiem, że albo coś jest tanie, albo dobre. Zwłaszcza "kilka w jednym" budzi moje podejrzenie, iż to może być tandeta.
    Może jhusak ma rację, że trochę wyolbrzymiam problem, ale wolę stawiać na firmy znane od lat i mające ugruntowaną pozycję w branży. Tak czy owak, sam musisz podjąć decyzję.
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Jul 2011
     
    AYOUE 968, hot i grzalka w jednym, chodzi u mnie po 8-10 godzin na dobe czasami, jeszcze jej nie wykonczylem.Troche halasliwa ale skuteczna.
    • 11: CommentAuthorpajero
    • CommentTime6 Jul 2011
     
    Do amatorki wystarczy Ci to ->link<-

    Daje radę SMD 0603.
    • 12:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Hej!
    Fajny wątek, bo akurat chcę się rozwijać w elektronice.
    Mam już stanowisko i nawet prostą lutownicę, ale odnoszę wrażenie, że się zepsuła, bo rączka się bardzo grzeje za to wylutować coś jest cholernie trudno.
    Dodatkowo nigdy nie wiem czy już się nagrzała czy nie.
    Więc mimo, że jestem początkujący (choć z lutownicą bawiłem się i w dzieciństwie), to chciałbym coś dobrego, pewnego i rozwojowego, bo mam ambicje.

    Coś nowego fajnego polecacie po tych 13 latach od tej dyskusji?

    Podoba mi podwójna z HotAir i oporowa, pewnie dobrze, żeby się szybko nagrzewała, bo jestem niecierpliwy, jakaś dobra lupa z oświetleniem i rączką, bo oczy już nie te, coś jeszcze?
    • 13: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Ja mam starego pensola sl10 i czasami brakuje drugiej kolby z gorącym powietrzem. Co do lupy to używam nagłownej.
    • 14: CommentAuthorzyga64
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    Ostatnio na topie są stacje na groty T12. Np. polecany jest Ksger T12.
    Nie warto chyba już ładować się w stare stacje typu 937 (WEP/Yihua/itp.) na groty typu 900M

    Tych kombinowanych grzałkowa+hot nie polecam. Lepiej tego KSGERa + zwykłego hota typu 858.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2024 zmieniony
     
    Ostatnio? Używam stacji typu Ayoue z nadrukiem PT2900, z tymi grotami od prawie 20 lat! Stacja ma jedną wadę - nie ma auto off. Poza tym działa jak wściekła, a groty są dość trwałe. Pstryk, 4-5 sekund i lutujemy!
    • 16:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Przychylam się do zdania Kuby, sam również używam stacji wspomnianej firmy i modelu 2703A i od ok. około 15 lat. Jednak ze względu na jej rozmiary - używam jej gdy wymagany jest montaż za pomocą gorącego powietrza albo rozlutownicy. Do codziennych lutowań używam Wellerki WE1010 - wciąż dostępnej za przyzwoite pieniądze. W moim warsztacie sprawdza się również ZD929C - tania i ma bardzo tanie i w miarę dobre groty.
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Z tymi T12 to jeszcze ta śmiesznie, że oryginalnego grota używałem z 8 lat. Potem kupiłem nowy ze 2 czy 3 sztuki, po 50 zeta. Ostatni drogi kupiłem ze 3 lata temu za 80 zł i myślałem, że to koniec. A tu raptem na a***gro 10 sztuk 80 zł.

    Pewnie jakieś patenty się zwolniły, czy coś.

    Fajne są te stacje, co po nieruszaniu kolbą obniżają temperaturę, a jak weźmiesz w rękę, to w 2-3 sekundy osiągają temperaturę do lutowania.
    • 18:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Ksger T12 i jakiś podręczny hotair
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Czy ten ksger ma auto-off? Ten przełącznik z tyłu i płaska obudowa mnie odrzucają.
    Z kolei umieszczanie pod półką powoduje problemy z włączaniem.

    Jak obserwuję YT pod tym względem, to nagłówki zachęcające. Ale znalazłem 1 ciekawy - "Czy Stacja Ksger T12 może Cię zabić?" Ale obejrzę później. EDIT Obejrzałem. Nie może.

    I że custom firmware można wgrać.
    • 20:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    O! Dzięki za porady, to powoli trzeba coś wybrać.
    Jeszcze wymyśliłem, że chciałbym mieć taką kolbę do rozlutowywania, czyli muszę znaleźć stację, gdzie te kolby można podmieniać.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    O co chodzi? Są groty T12 do rozlutowywania DIP, ale tu w sumie najlepiej radzi sobie rozlutownica z odsysaczem cyny.
    • 22:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    A co sądzicie o tym: ->link<-

    Zasilacz warsztatowy też w sumie chciałem mieć, tylko jakieś końcówki muszę pokupować.
    Natomiast nie rozróżniam tych grotów i które lepsze.
    Ta na groty T-B, ale chyba może podmienić kolbę.
    • 23:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    @jhusak, tak o taką z odsysaczem mi chodziło, bo teraz mam odsysacz w drugim ręku i muszę przykładać osobno.
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Ale odsysaczem też możesz lutować :) On grzeje jak lutownica :) Tylko kosztuje sporo.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Co do poprzedniego pytania - warto mieć przynajmniej lutownicę oddzielnie. HotAir potrafi się spalić (grzałka) - wtedy potrafi zrobić zwarcie i wywalić korek. I jak wtedy lutować?
    • 26:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Tak jakby miała 3 włączniki, więc może po wyłączeniu HotAir reszta będzie działać?
    • 27:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Po różnych tam zhaoxinach itp ostatecznie, przypadkiem, bo odkupiłem dubla od Santyago, posiadam od jakiegoś czasu wep995d+ (groty 900M). Obniża, wyłącza itp. dość małe - nie przebije ksger oczywiście pod tym kątem. Dodatkowo rozlutownica - choć i bez tego wylutowywało się pokeye metodą Larka, czyli po odessaniu bujanie nogą scalaka, żeby się nie skleiła z otworkiem :)
    • 28:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    To może rzeczywiście tą na początek, HotAir z czasem, a zasilacze laboratoryjne są takie piękne osobno.

    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    Ja bym szedł raczej właśnie w te T12, bo to niesamowita wygoda jest. Pstryk i lutujesz. Kupujesz to na x lat, więc przez x lat będziesz się użerał.
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Ponieważ nie mam miejsca na osobnego hota (którego używam sporadycznie przy moich zastosowaniach), kupiłem sobie jakiś czas temu to: ->link<- Nie jest to mistrzostwo świata oczywiście ale do prostych rzeczy daje radę. Wyszło mi, że ważniejsza jest dobra pasta do lutowania i topnik.
    • 31:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Tak tego Ksgera też rozważam. Ciekawe tylko, że głównie Allegro.
    • 32:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Ksger ma wszystko, więc trudno coś tu nakombinować. A hotair to tak jak Peri Noid - wystarczy do większości zastosowań. No można statyw dokupić jak się ręce trzęsą;-)
  1.  
    ->link<-
    Uwaga na klony Ksger.
    • 34: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Hmm, z tymi lutownicami widzę temat wrócił ;)

    Ale to trochę jak z pytaniem, jaki samochód kupić.


    Do tego, lutownica to przecież tylko element większej całości. Do tego dochodzi odpowiednia cyna, topniki, wprawa..
    • 35:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime12 Feb 2024 zmieniony
     
    @zaxon - oczywiście że tak. Lutownica to dopiero początek. Nawet wybór odpowiedniego grotu T12 to jest w pewnym sensie wyzwanie. Cyna? Topniki? A żeby była mniej więcej całość - Osobiście używam T12-C1, T12-D12, T12-D16 oraz czasami T12-C4. Mam trochę innych grotów, ale używam ich "od święta" i raczej nie są warte wzmianki. Topniki w większości chińskie - RMA223, NC559. [AMTECH, KINGBO] Półka niewysoka, aczkolwiek dla mnie wystarczająca do amatorskich prac. Cyna - CYNEL SnPb 0.56, 0.7 i 1.0. Poza tym sobie zrobiłem roztwór kalafonii w spirytusie i ten jest także bardzo dobry w lutowaniu. Do zadań specjalnych mam rosyjski żel - jak już nic nie bierze to ten daje radę tylko dokładnie zmyć trzeba bo skubany resztkowo przewodzi prąd. Bym zapomniał - do kompletu wentylator na 12V= aby wydmuchiwać opary topników ze stanowiska.
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2024
     
    Temat wrócił, bo i sytuacja się zmienia. Poza tym, jak ktoś pyta jakie auto kupić, to znaczy, że prawo jazdy już ma zapewne i wie jakie paliwo lać.
    • 37:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    akurat ksger t12 ma fatalną konstrukcje, którą broni jedynie cena
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    A ja mam ZD-987. Chociaż dla profi to ona kiepska będzie bo wybór grotów niewielki i konstrukcja taka sobie (zawsze to lepiej jak grzałka jest zintegrowana z grotem chociaż to podnosi cenę onego) a do tego z rozlutownicą trzeba się odpowiednio obchodzić to kombo lutownica+rozlutownica do moich amatorskich zastosowań jest jak znalazł.

    To taki głos z dolnej części skali cenowej.
    • 39:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime13 Feb 2024
     
    I tak 90% to jednak zdolności i doświadczenie 'lutowacza' :-)
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2024 zmieniony
     
    Jeśli kupujesz budżetowe, to jest bardzo różnie. Chociaż ja kupiłem kiedyś grzałkową, kolbę, taką przezroczystą, z pokrętłem regulacji temperatury, i lutuje zacnie, to jak muszę gdzieś zdalnie coś zlutować. A kosztowała jakieś 35 zeta.
  2.  
    To wydaje się być ok.Tylko ta podstawka do wymiany.
    ->link<-