atarionline.pl STARY DOM - oryginał czy kopia? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Jul 2011 zmieniony
     
    W „Bajtku” nr 4/1987 ukazała się gra „Stary dom” Wojciecha Zientary.



    Jedna z niewielu dobrych (a może najlepsza), jakie zostały wydrukowane w tym piśmie. Jednak od dawna pojawiają się tu i tam uwagi, że gra została ściągnięta z jakiegoś zagranicznego pisma, a Zientara rzekomo ją tylko spolszczył i nieco przerobił.
    I tu pojawia się pytanie: czy ktoś może wskazać „palcem” owo „mityczne” pismo i grę, mającą być pierwowzorem, bo jeśli nie, to trzeba uznać, iż „Stary dom” jest grą oryginalną.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    Jest czeska gra z 2009 z podrasowaną grafiką (ładne drzwiczki i ścianki) i po czesku ->link<-

    Znalazłem też: stare miasto ->link<-

    Ale wszystkie są nowsze.
    • 3: CommentAuthorRamos
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    Jak większość produkcji W. Zientary to przeróbka z zachodnich pism lub książek. Zachodnich pism o Atari jest dość sporo i znaleźć oryginał nie jest tak łatwo. Sam autor nie bardzo pamięta skąd zaczerpnął pomysł na tą grę. Jak znajdę czas to przeszukam i może uda mi się znaleźć oryginał gry.
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime2 Sep 2011
     
    Ramos, pamiętasz aby poszukać?
    A może ktoś jeszcze coś wie na ten temat?
    • 5:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Sep 2011
     
    Mi sie obila o uszy ta informacja kiedys, ale nie wskaze Ci dokladnie zachodniego pisma, na ktorego grze skorzystal Zientara - nie mialem go w rekach...
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Udalo sie znalezc oryginal?
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Mi nie... :|
    • 8: CommentAuthorPaladina
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Hello guy,the first version that I have see was,when I was a little child, it was in Magazine BAJTEK from Poland.I become it with my friends in Czech Republic (mr.Kroutil R.I.P.). In his memorandum (he is really dead) I reprograme this STARY DOM and translate in Czech language. Some friends help me with this to add graphics and test it for more errors that was in original print in Bajtek.
    Any more questions?

    UCZ Soft - Paladina.
    • 9: CommentAuthorjury
    • CommentTime12 Oct 2011
     

    jhusak:

    Znalazłem też: stare miasto ->link<-

    Myślę że Bluki o Starym Mieście ( czyt. Zapomnianym Mieście ) akurat wie ;)))))
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    No... o "Zapomnianym mieście" coś wiem :)

    Paladina:

    ...the first version that I have see was,when I was a little child, it was in Magazine BAJTEK...

    Wiem, że jest też "Starý dům", ale to było później. Mnie chodzi, co było przed grą "Stary dom".

    Na razie mamy "czarną dziurę". Niewiele wyjaśnił wywiad Ramosa z Wojciechem Zientarą, poza tym, że raczej była to adaptacja gry z innego komputera. Patrząc na format planszy, być może ze Spectrum.
    Nie wiadomo nawet jaki był tytuł oryginalnej gry. Jeśli ktoś nie natknął się przypadkiem na taką grę, to pewnie będzie problem. Duży problem.
    • 11:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime14 Oct 2011 zmieniony
     
    Jeżeli to w czymś pomoże, to za niedługo będę przerabiał całego Spectruma tak jak teraz przerabiam Atari - od A do Z. Gdybym natknął się na pierwowzór, to dam znać. Ewentualnie mogę już teraz zalinkować bardzo dobrą bazą gier z obrazkami, jeżeli komuś się chce przeglądać te tysiące gierek. Ale w sumie po co, skoro ja i tak wkrótce to zrobię.
    • 12: CommentAuthorRamos
    • CommentTime14 Oct 2011
     
    Niestety pan Zientara nie przypomni sobie teraz skąd przerobił tą grę. Nawet nie pamięta czy może to jego pomysł. Trzeba szukać po różnych starych zachodnich pismach, gdzie publikowano listingi gier w BASICu. Moim zdaniem może być to gra z TRS-80, bo było tam sporo gier opierających się na ASCI grafice. Jeśli pan Zientara stworzył jako pierwszy taką grę na Atari to jest ona oryginalna i tu nie ważne skąd czerpał pomysł. Jest to gra stworzona na Atari i pod względem pomysłu powstała jak się nie mylę jako pierwsza. Czy były przed nią podobne gry na tym komputerze?
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime15 Oct 2011
     
    Otóż to, p. Zientara nie ma zbyt dobrej pamięci, jeśli chodzi o Atari.

    Tenchi, mam nadzieję, że jakby co, będziesz miał lepszą pamięć :) Może przeczesanie "Spectrum" da jakieś rezultaty, choć Ramos może (niestety) mieć rację. Gra może pochodzić nawet z jakiegoś egzotycznego komputera albo być oryginalnym pomysłem W. Zientary - czyli wszystko jest możliwe...
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Oct 2011
     
    Myślę, że z powodzeniem można szukać tutaj.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Oct 2011
     
    Mono - to znaczy, ze podejrzewasz czy ze masz pewnosc?
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    Podejrzewam :) Przepraszam, jeśli wprowadziłem w błąd. Się mi nieopatrznie wymknęło.
    • 17: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Oct 2011
     
    A tego tam do przegrzebania jest ho, ho! Żeby chociaż była pewność... A tak nadal wiemy, że nic nie wiemy :-)
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime12 Apr 2012
     
    • 19: CommentAuthorBluki
    • CommentTime12 Apr 2012 zmieniony
     

    Tenchi 14.10.2011:

    Jeżeli to w czymś pomoże, to za niedługo będę przerabiał całego Spectruma tak jak teraz przerabiam Atari - od A do Z. Gdybym natknął się na pierwowzór, to dam znać.

    I co Tenchi? Wpadłeś na jakiś trop?
    • 20:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime12 Apr 2012
     
    Na razie spektrak leży i kwiczy rozgrzebany, wciąż wynikało coś ważniejszego. Ale o sprawie pamiętam, więc nadal możesz na mnie liczyć. Tyle że wciąż nie wiem kiedy cokolwiek się ruszy.
    • 21: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Jun 2012
     
    Dziś napotkałem coś podobnego:

    • 22: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Jun 2012
     
    Pewne podobieństwo jest, ale i różnice. Czy ta gra mogła posłużyć jako wzorzec dla "Starego domu"? Szkoda, że po francusku... No i tytuł "Przygoda na zamku". Choć to zawsze jakiś trop :) Dzięki s2325.
    • 23: CommentAuthorBluki
    • CommentTime4 Oct 2013
     
    Odświeżam temat. Może ktoś już wie coś konkretnego?