atarionline.pl Gra "Fred" - różne wersje - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbolo
    • CommentTime14 Aug 2011 zmieniony
     
    ->link<-

    Zauwazylem ze ta starsza wersja jest bardziej trudniejsza , spojrzcie chociaz na poziom poczatkowy.
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Aug 2011
     
    Akurat ta gra jest tak dobrze zrobiona, że niższy czy wyższy poziom trudności nie przeszkadza.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Aug 2011
     
    w nowszej wersji dalsze etapy są ździebko inne .
    • 4:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Aug 2011 zmieniony
     
    Aż dziwne że do tej pory nie słyszałem o tej gierce - jest świetna, uwielbiam takie platformówki. Właśnie się w nią zagrywam od dobrej godzinki. Masa kapitalnych pomysłów, jak choćby dwie niezależne od siebie bronie (tylko przydałoby się wygodniejsze przełączanie między nimi, np. spacją). Podoba mi się też motyw z możliwością kolekcjonowania bonusów na potem. Co więcej, gdy uzbieramy ilość kamieni odpowiadającą kupce, to w takiej właśnie postaci trafiają one do kieszenie, zaś kolejne które zbieramy nie przepadają. Mam nadzieję że na końcu gry będzie jakiś boss do rozwalenia (jak w Crownland), wtedy oszaleję ze szczęścia. Czemu na Atari było tak mało tego typu gierek?
    Nie wiem jak z etapami, porównam sobie potem (przejdę obie pod rząd), ale i tak warto mieć dwie wersje. Wersja US (w postaci XEX) ma obrazek, zaś polskie dyskowe mają bardzo fajne logo podczas loadingu.
    Edit: No i już skończony. Bossa nie było, ale nie można mieć wszystkiego. Podtrzymuję swoją opinię: bardzo fajna gierka, lekka, łatwa i przyjemna. No może trochę za prosta - pod koniec miałem tyle żyć że nie mieściły się na ekranie.
    • 5: CommentAuthorbolo
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Proponuje ta starsze wersje Freda dodac do bazy gier na AOL
    • 6:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime26 Oct 2011 zmieniony
     
    A nie ma jej tu? W sumie w bazie znaleźć można trzy różne wersje: polską z 1990 roku, którą uważam za podstawową (ta bez muzyki), polską z 1991 roku, z muzyką, nieco innym tekstem w intro i zmienionymi levelami oraz angielską (czy też amerykańską), wydaną przez Zeppelin Games na podstawie polskiej z 1991. Jest jeszcze jakaś starsza niż ta z 1990?
    • 7: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Na potrzeby wydania gier w UK (nie US) przez Zeppelin Games "Freda" i "Misję" (która zyskała tytuł "Mission Shark") nieco podrasowano. Późniejsza wersja polska powstała na bazie tych ulepszonych, przeznaczonych na zachodni rynek.
    • 8:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime26 Oct 2011 zmieniony
     
    Aha, czyli najpierw polska 1990, UK 1991 i podrasowana polska 1991. Pomyliłem kolejność.
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Pozniejsza wersja zawierala muzyke i inny kod na ulatwienia (z tego co pamietam).
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    Atariki, do cholery!

    Tak po prawdzie, to w bazie (ani w całym Internecie) nie ma wersji Zeppelinów, jest za to wersja wydana przez ANG.
    • 11: CommentAuthorbolo
    • CommentTime26 Oct 2011
     
    W tej starszej wersji mozna miec np cztery czapki niewidki podczas gdy w tej nowszej tylko dwie.
    • 12: CommentAuthorsecon
    • CommentTime27 Oct 2011
     
    A na czym polega lo to podrasowanie przez zeppelina?
    • 13:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime27 Oct 2011
     
    Przede wszystkim dodano muzykę w trakcie rozgrywki. Chyba nieco podrasowano grafikę, niektóre potworki stały się jakby bardziej kolorowe (może to tylko złudzenie). Zmieniono także układ platform w etapach, aby grało się nieco prościej. No i zupełnie coś innego można sobie poczytać w scrollu na planszy tytułowej.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 May 2014
     
    Ciekawe, ktora wersja zostanie przeniesiona na urzadzenia mobilne. Taki oto dostalem material prasowy:



    Szanowni Państwo,

    Pragniemy powiadomić Was o przedsięwzięciu realizowanym przez nowo powstałe, niezależne studio deweloperskie Heptomino we współpracy z Laboratorium Komputerowym Avalon. Obydwie firmy podjęły wspólne działania mające na celu odtworzenie kultowych polskich gier z 8-bitowego Atari: Freda oraz Lasermanii, oraz przeniesienie ich na nowoczesne platformy mobilne. Przewidujemy, że obydwie gry jeszcze w tym roku będą dostępne na urządzeniach działających pod kontrolą systemów iOS oraz Android.

    Więcej informacji oraz materiałów prasowych dotyczących tego przedsięwzięcia znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w artykule Gry Fred i Lasermania trafią na platformy mobilne!

    Chcielibyśmy również nadmienić, że nowe odsłony Freda oraz Lasermanii powstają na bazie technologii Virtua Game Engine (dalej VGE), tj. wieloplatformowego, wydajnego silnika stworzonego z myślą o efektywnym i łatwym wytwarzaniu gier na szereg nowoczesnych platform elektronicznej rozrywki. W związku z tym, możliwe jest iż w niedalekiej przyszłości w ww. tytuły będzie można zagrać na takich urządzeniach jak Nintendo 3DS, Sony PS Vita czy OUYA. Rozważamy również przeniesienie obydwu gier na PC.

    Będziemy bardzo wdzięczni za umieszczenie opisanych wyżej informacji na łamach serwisu AtariOnline.pl. Oprócz tego chcielibyśmy zaznaczyć, że jesteśmy bardzo otwarci na wszelkiego rodzaju kontakty z prasą i gdyby mieli Państwo ochotę uzyskać więcej informacji na temat realizowanych przez nas projektów to pozostajemy do Państwa dyspozycji. W tym celu prosimy o kontakt bezpośredni za pośrednictwem poczty elektronicznej, pisząc na adres: press@heptomino.com.

    Z serdecznymi pozdrowieniami,
    Zespół Heptomino


    ->link<-
    • 15: CommentAuthorvolt
    • CommentTime13 May 2014
     
    Super. Jest to jedna z moich ulubionych gier, mam ją nagraną na co drugiej kasecie, a w parze z nią zawsze szła "MISJA". Misję do teraz mam w telefonie z tym, że na symbianie. Szczerze mówiąc nie rozumiem jak można tego nie znać. W mojej okolicy kiedyś aż huczało od Misji i Freda, praktycznie każdy Atarowiec miał te gry, najczęściej w parze.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Link z 2014 roku nie działa, ale na stronie Heptomina i tak ostatnie wieści o tej grze są z 2015 roku:

    ->link<-

    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021 zmieniony
     
    A ciekawy jest komentarz MDW pod ostatnim filmikiem ze "Środowiska prasowego", na którym przeglądaliśmy też recenzję "Freda" w "Moim Atari":

    MDW:

    (41:35) Pasek postępu w nowszej wersji "Freda" (chyba tej z muzyką) też ma coś w rodzaju sektorów. Są na nim zaznaczone miejsca od których będzie można zacząć grę w przypadku śmierci. Takie "checkpointy". Generalnie "Fred" nie ma wad. Jest to gra idealna. Każdy pixel jest na właściwym miejscu, każdy bajt w pamięci jest tam gdzie powinien, każdy dźwięk jest idealny. Cecha charakterystyczna tej platformówki, czyli jej ślamazarność jest właśnie tym dlaczego ta gra jest taka świetna. Ja nie lubię platformówek, a "Freda" uwielbiam i jest to jedyna gra w którą gram regularnie (normalnie nie grając prawie zupełnie). Nienawidzę szybkich gier, platofrmówki w stylu Mario, SuperFroga, Sonica doprowadzają mnie do szału, bo właśnie są za szybkie. Oszalałbym z radości gdyby ktoś zrobił remake "Freda" (najlepiej na Atari XL/XE), który byłby nadal taki ślamazarny. Tempo tej gry to najlepsze co mogło się przytrafić tej grze. "Fred" był pierwszą grą jaka zobaczyłem na moim prywatnym Atari 65XE. Gdy pojechałem z ojcem do gościa sprzedającego Atari żeby pokazać, że maszyna działa gość pokazał właśnie "Freda". Pomimo tego, że cenię "Robbo" i jest to bardzo fajna, charakterystyczna postać to na grobie chcę mieć wygrawerowanego Freda. :)


    MDW:

    Małe info do "Freda" - jeżeli ma się spray to nie trzeba go wyczerpać żeby skorzystać z kamieni (bo akurat w danej sytuacji są bardziej użyteczne). Między sprayem, a kamieniami można się przełączać: dół+lewo - spray, dół+prawo - kamienie. W czasach Atari o tym nie wiedziałem pomimo tego, że jest to napisane PO POLSKU w scrollu na stronie tytułowej Freda. I ja ten scroll wtedy czytałem ale nie zakumałem o co chodzi.