atarionline.pl 68K ASM - od czego zacząć - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime4 Sep 2011
     
    Kochani,

    Chciałbym się nauczyć 68K ASM, wierzę że będziecie potrafili coś doradzić, bo to proc z Amigi i ST. Ja potrzebuję tego do Segi, którą programuję jedynie w highlevel languages i chciałbym się wziąć za ASM wreszcie - akurat w przypadku tej konsoli kompilatory są po prostu genialne i generują prawie czysty kod maszynowy, ale zawsze pozostaje problem jakiegoś sterownika, czy triku gdzie bardzo by się przydała znajomość ASM. Ponieważ nie chodzi mi o Amigę i ST, wystarczą mi tylko ogólne źródła, czyli nic pisanego pod któryś z w/w kompów.
    Mogą być materiały po rosyjsku i angielsku.
    • 2:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime4 Sep 2011 zmieniony
     
    Pierwsze z brzegu, co mi przyszło do głowy: przejrzyj kurs, który był drukowany w Bajtkach w 1991 roku (teraz nie pamiętam dokładnie, które numery). Bajtki znajdziesz w tutejszym dziale czasopism. Bez zbędnej fatygi i za darmo :-)

    POPRAWKA:
    Pardon, kurs zaczyna się od numeru 2/96. W 1991 roku jest tylko jeden artykuł na temat rozkazów 68000.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Sep 2011
     
    znajdz te ksiazki:
    ->link<-

    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime4 Sep 2011
     
    W Piśmie Commodore&Amiga był dość długi cykl artykułów o asm 68k.
    • 5: CommentAuthorEagle
    • CommentTime5 Sep 2011
     
    ->link<-

    oraz EASy68K
    ->link<-
    masz w nim trochę przykładów oraz na stronie jest forum.

    Powodzenia
    • 6: CommentAuthorBrix
    • CommentTime5 Sep 2011
     
    Uczyłem się asemblera 68k z... książek (asemblera Atari także :] ), ale oczywiście dziś są już inne czasy. Naprawdę nic w necie nie ma? Z drugiej strony asembler 68k jest bajecznie bajecznie prosty, ale większym problemem może być obsługa konkretnego systemu operacyjnego i sprzętu. A bez tej wiedzy nie da się nic sensownego zrobić w asemblerze 68k ani na Amidze, ani na Atari ST, ani pewnie na Sedze, chyba że się ograniczyć do prostych procedur wstawionych w język wyższego poziomu.
    • 7: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime6 Sep 2011
     
    Dzięki.
    Mam dokładne overviewy so Segi, więc będę wiedział gdzie wrzucić bajta i odczytać bita, ale zacznę i tak od ASM wepchniętego do C/C++ lub Basica. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jako tako znam 6502 asm, może jakoś pójdzie...
    Przydałby się jeszcze znajomość Z80 (drugi procesor odpowiedzialny za dźwięk), ale nie wszystko na raz :)
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Sep 2011
     
    asm 6502 to co innego niż asm 68k, a Z80 to jeszcze inna bajka.
    • 9: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime7 Sep 2011
     
    Zdaję sobie z tego sprawę, ale miałem na myśli to, że nie przeraża mnie dzisiaj nauka 68k tak jak kiedyś nauka 6502. Przesiadka z high na low level programming to zawsze jest niemiłe zaskoczenie za pierwszym razem, hehe. Przynjamniej nie mam złudzeń, że będzie łatwo :)

    Ale odświeżam ten wątek ponieważ może moglibyście coś jeszcze powiedzieć o Z80?
    Mam spektrusia gumiaka i jest dla mnie równie fascynujący co Sega, ale dwóch rzeczy naraz nie dam rady szybko opanować. Który proc jest prostszy w programowaniu?
    • 10: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 Sep 2011
     
    Przesiadka z 6502 na Z80 to niemiłe zaskoczenie. :)
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Sep 2011
     
    he he, Fox mądrze prawi;)


    Maciek, nie mogę się zgodzić z tym, że asm nie jest łatwy, asm to najłatwiejszy język programowania, kilkadziesiąt mnemoników i koniec. Łatwiejsze lub trudniejsze to może być programowanie na jakimś konkretnym procesorze bo np. ułatwia on kodowanie. W mojej ocenie na to duży wpływ ma ilość rejestrów bo nie trzeba się męczyć jeśli parę pętli nie chce się zmieścić w rejestrach itp.
    • 12: CommentAuthorjury
    • CommentTime8 Sep 2011 zmieniony
     

    tdc:

    Maciek, nie mogę się zgodzić z tym, że asm nie jest łatwy, asm to najłatwiejszy język programowania, kilkadziesiąt mnemoników i koniec

    Hmm, skoro mówimy o ilości mnemoników, to jeśli chodzi o języki wysokiego poziomu, to tam też jest góra kilkadziesiąt "poleceń" do nauczenia. Ja przynajmniej nie spotkałem się z żadnym który ma ich setki lub więcej. A assemblery które mają ponad setkę mnemoników owszem i widziałem :P
    Tak sobie teraz "na oko" przeliczyłem listę rozkazów 68060 i ma ich około 150, oczywiście włącznie z rozkazami FPU