atarionline.pl Kupię Atari 800 XL/XE, 65 XE lub 130 XE w miarę możliwości w komplecie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Jako były Atarowiec szukam sprawnego 8-bitowego Atari. Cel: trochę zabawy ale głównie chęć podjęcia wyzwania nauczenia się wreszcie programować na tym cudzie techniki (w Basicu kiedyś wystrugałem ze trzy gry ale to było dawno i nieprawda).

    Szukałem na Allegro, ale tam są same kapcie albo jakieś podejrzane egzemplarze typu "nie mam jak sprawdzić". Znajomych też przepytałem, nikt nic nie ma. Mój stary egzemplarz Atari 800XE "poszedł w spadku" dla młodszego kuzyna, który tenże puścił w świat za czteropak i rundkę na MZcie dookoła osiedla.

    Wymagania:
    - sprawny :o) (ale całościowo, czyli pudło, zasilacz, GTIA)
    - idealnie gdyby było stereo
    - idealnie gdyby miał co najmniej 320KB
    - nośnik danych: co najmniej stacja na naleśniki, idealnie gdyby było SIO2SD (zgoda, jestem fetyszystą, ale tylko trochę)
    - jakiś drążek radości by się przydał, chociaż mam chyba w szafie stary kontroler od A7800 - zdaje się są kompatybilne
    - czysty ani śliczny być nie musi, z tym sobie poradzę
    - cena taka żebym nie musiał spać w psiej budzie jak się żona dowie
    - gdyby w komplecie był jakiś guru z Gdańska który znajdzie czas i odrobinę cierpliwości żeby mi pomóc wgryźć się w temat to by był dodatkowy atut (coś tam wiem o programowaniu - od ponad 11 lat w zawodzie, ale niestety póki co tylko piece kaflowe).

    Niestety przegapiłem tegoroczne SV2k11: hańba i wstyd że aż strach w lustro spojrzeć. Oby to nie było ostatnie.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Nov 2011
     
    Na ebayu jest coś zbliżonego: ->link<-
  2.  
    Szukam czegoś bardziej high-end'owego. Magnetofon to raczej gadżet dla kolekcjonera, a ja mam bardziej pragmatyczne potrzeby.

    Liczyłem że może któryś z bywalców będzie miał coś bardziej podchodzącego pod mój profil. Jeszcze poczekam. :-)

    Ale dzięki za pomoc, żeby nie było że tylko marudzę.
    • 4: CommentAuthorsecon
    • CommentTime22 Nov 2011
     
    poroszę bardzo wyposiony ośmiobitowiec od Zaxona pisz do niego
    ->link<-
    • 5: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Nov 2011
     
    No nieźle dopalony :)
    • 6: CommentAuthorHenryk
    • CommentTime22 Nov 2011 zmieniony
     
    xmgatz Przepraszam za oftop, ale jest organizowane małe spotkanko na Oksywiu w Gdyni 10.12 br., czyli sztabik. Gdybyś reflektował to zapraszamy.
    Tu info: ->link<-
    Tutaj adres: ->link<-
    • 7: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime22 Nov 2011
     
    Czy znajdzie się dla mnie odrobinka miejsca? można się pojawić? Jestem z Kościerzyny, dojadę samochodem, ale chętnie zostałbym na noc (przywiozę kastę piwka).
    • 8: CommentAuthorHenryk
    • CommentTime23 Nov 2011
     
    Bartcom oczywiście zapraszamy. Co do noclegu to wypadało by zapytać organizatora bo to u niego w prywatnym mieszkaniu.
  3.  
    Henryk, dzięki za zaproszenie, ale niestety tym razem nie dam rady. Tego dnia ruszam służbowo "w teren". Co w sumie daje pewne możliwości na zapewnienie sobie "wkupnego", gdyby tego typu spotkania miały się powtórzyć: będę przez tydzień w USA, gdyby ktoś z was potrzebował coś Atarowskiego z tamtejszego ebaya, to mogę przeszmuglować. Kasę w rozsądnym zakresie wyłożę z góry, rozliczymy się potem.

    secon, widziałem ten zestaw od Zaxona, ale odstraszyły mnie koszty wysyłki. Wizja psiej budy jednak zwyciężyła. :-)
    • 10: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime23 Nov 2011
     
    Adam?
  4.  
    Ja? Bartek.
    • 12: CommentAuthorHenryk
    • CommentTime23 Nov 2011
     
    Bartcom. No to do zobaczenia na sztabie.
  5.  
    Widzę, że nikt nie chce się pozbyć ukochanych maszyn. Zostaje mi więc allego i tym podobne serwisy, oraz Lotharek ze swoimi przeróbkami.

    Zapytam zatem z innej perspektywy, a pytań będzie kilka: 1. Na co zwrócić uwagę przy zakupach z Allegro? Przykładowo czy jest jakiś sposób na wykrycie egzemplarza z fabrycznie wadliwym chipem GTIA bez uruchamiania software'u?

    2. Co się najczęściej psuje?

    3. Którą stację dysków polecacie jako najbardziej niezawodną i najmocniejszą?

    4. Które elementy zestawu można sprowadzić z USA, żeby nadal mieć komplet pracujący w europejskim standardzie? Przykładowo czy stacje 1050 kupione za kałużą będą działać z europejskim Atari w systemie PAL?

    5. Czy poza Lotharkiem (i allegro) jest jeszcze inne dobre źródło SIO2SD? Tam kosztuje dość słono...
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Nov 2011
     
    Jeśli chodzi o gtia to wszystkie 130xe z końca produkcji miały z tym problem, tak samo 800xe.
    Atari będzie działać tylko w niektórych trybach graficznych będziesz miał syfy na ekranie.
    Da się z tym spokojnie żyć, ja to odkryłem po kilku latach że mam uwalone gtia i w roku 1996 poszedłem do tomsów i zrobili od ręki.

    2. nic bo ciężko zepsuć atari, nie ma tam wirujących części.
    3. Stacje firmy Toms, oczywiście toms 720 albo toms 710, toms 710 sprzedał się 2-3lata temu za 2tyś pln w pół dnia
    toms 720 to już całkiem szaleństwo
    Ale te stacje jest uuulllltra ciężko kupić.

    4. będziesz musiał zmienić zasilacze/dokupić 220v

    5. na allegro przecież jest koleś co nimi handluje non stop, sam od niego kupiłem sio2sd za 120pln, ale uwaga bez kabla sio, kabel sio2sd zrobi Tobie Duddie jak ładnie poprosisz...
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Nov 2011
     
    Siema, GTIA mozesz sprawdzic przy pomocy sysinfo Drac030, albo nawet paru linijkowym programem w basicu gdyby sprzedawca nie mial jak zaladowac softu.Ja bym wyszperal jakiegos Ataraka ale tak jak pisales, koszty wysylki sa jakie sa.
  6.  
    As..., dzięki za info. Na allegro wisi teraz CA2001 (http://allegro.pl/stacja-dyskietek-california-access-ca-2001-d-atari-i1942648404.html). To są dobre stacje?

    Zaxon, możemy pogadać na ten temat offline? Nie mam namiaru na twój adres email, więc jeżeli możesz to wyślij mi strzałkę na xmgatz(małpa)gmail(kropka)com.
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     
    California jest dobra, miałem przy 65 i 130. Problem w tym, że innych nie miałem, więc nie mam porównania.
    • 18: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Nov 2011
     
    CA fajna, warto by jeszcze wiedziec na jakim sterowniku jest, jesli na dlugim to latwo mozna wstawic tomsa turbo i wtedy transmisja glowe urywa, Xmgatz, puscilem ci maila. Niepotrzebnie dales tego linka do ca, zaraz na nia zapoluje ;) ;)
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Nov 2011
     
    ca2001 bardzo często w niej szlag trafia "zamykanie drzwiczek" czyli dźwignia którą się opuszcza aby głowica "dotknęła" dyskietki..

    Stacja jest fajna i sam jestem zwolennikiem stacji.
    Ale warto pobawić się Sidem oraz sio2sd..
    • 20: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Nov 2011
     
    W uzupełnieniu odpowiedzi na pytania xmgatz:

    2) Najczęściej psuje się... zasilacz, w efekcie czasami przyczynia się do uszkodzenia komputera. Poza tym: pamięć RAM, FREDDIE, MMU, inne rzeczy sporadycznie.
    3) Najlepsza TOMS 720, praktycznie nie do zdobycia. Najłatwiej o 1050, ale to bardzo stara stacja, aczkolwiek solidna. Nie ma podwójnej gęstości zapisu, chyba, że jest przerobiona.
    5) ->link<-

    Co do CA2001 to jest przyzwoita ,ale nie bardzo dobra. Po wstawieniu TOMS TURBO/MULTI lub Tygrys turbo robi się super. Tak czy inaczej nadaje się do użytku (o reszcie wspomniał zaxon). Jeśli chodzi o tę z Allegro, to niepokoi mnie, że sprzedawca nie przyjmuje zwrotów. Skoro stacja jest ponoć sprawna, to w czym problem? Warto by zapytać sprzedawcę czy przyjmie zwrot, jeśli stacja okaże się niesprawna.

    Z moich doświadczeń wynika, że kupując 130XE, to GTIA raczej będzie sprawny, a kupując 800XE – raczej wadliwy. Można spróbować zapytać się w Atari Shop jeśli mają, to są to egzemplarze przetestowane.

    PS. Dźwignie w CA czasami się rozpadają (wskazana delikatna obsługa), ale w razie czego da się ten problem rozwiązać.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     
    Ja dzisiaj czytam swoją 1050 z topdrive WSZYSTKIE dyskietki. A nie zawsze używałem najlepszych. Polecam ją jako "Rock Solid". Zawsze śmialiśmy się ze stacji LDW Super 2000 z tego, że one po prostu nie czytały dyskietek, które wcześniej zapisały :).
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     

    AS:

    na allegro przecież jest koleś co nimi handluje non stop, sam od niego kupiłem sio2sd za 120pln, ale uwaga bez kabla sio, kabel sio2sd zrobi Tobie Duddie jak ładnie poprosisz...

    W temacie kabelkow Duddie odsyła do Lotharka, który jakos milczy...
    Ja właśnie sie przekonałem, ze sio2sd od owego gościa z Allegro jest bezuzyteczne bez tego kabelka, bo on go nie daje.... :( Szczęście w nieszczęściu mam stary kabel z magnetu, ale zero pojęcia jak go przylutować do
    płytki z sio2sd .... POMOCY !!!!! ;(
    • 23: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     
    No widzisz Dracon, kombinowałeś jak koń pod górę z tym sio2xxx..Mogłeś mieć moje bez kombinowania :)
    - Moje sio2ide poszło na allegro i nowy użytkownik nie musi przeżywać katuszy z kabelkami... :)

    Trzy dni temu pierwszy raz używałem sio2sd, bardzo wolne to w porównaniu do ide+/side ..
    I mam pewnie od tego samego gościa z allegro co ty :)
    Ale pewna osoba zrobiła mi profi kabel z wtyczką do sio2sd :)

    Wtyczka sio z tego co słyszałem jest nie do dostania, a jak gdzieś ją trafisz to kosztuje z 50-70pln od sztuki :)

    Nie dostałeś schematu podłączenia z tym sio2sd???
    Z tego co widziałem co jest sporo "pirackich" wersji które mają różne puszczone sygnały do podłaczenia, powinno być 5 sygnałów do podłączenia....
    Tak to jest jak się oszczędzi parę złotych i kupuje nie wiadomo co na allegro ....

    Dla mnie jest to "proteza" bo nawet dyskiem twardym tego sio2xxx nazwać nie można. i jednam trzeba się namachać tymi przyciskami aby coś znaleźć i wgrać.
  7.  
    Czyli jaki jest najwygodniejszy interfejs żeby przenosić łatwo pliki z PCta na Atari i się przy tym nie namachać? SIO2PC? SIO2IDE?
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     
    Czekam na sio2pc w wersji usb od Zaxon-a.
    ponoć jest to najwygodniejsze, przy przewalaniu plików na partycje pod spartą ..

    sio2sd jak dla mnie to tego się nie nadaje totalnie!

    Mam nadzieję że lada dzień przetestuję sio2usb :)

    MIałem sio2ide, tak aby coś zrobić to trzeba się nawpisywać niewiadomo czego, tak jak w sio2sd, trzeba się naklikać tymi guzikami :(
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Nov 2011 zmieniony
     

    AS:

    No widzisz Dracon, kombinowałeś jak koń pod górę z tym sio2xxx..Mogłeś mieć moje bez kombinowania :)
    - Moje sio2ide poszło na allegro i nowy użytkownik nie musi przeżywać katuszy z kabelkami... :)


    AS, nie podpuszczaj mnie... :> Sam mi wspominales, ze to Twoje cudowne Sio2ide wymaga jednak pewnego "tuningu", lutowania/przekladania dziwacznego kabelkow z czyms tam, itp. itd. Pozniej sie okazalo, ze Sio2ide to star(sz)y, zaprzestany projekt, natomiast Sio2SD jest wciaz na topie. :)

    Trzy dni temu pierwszy raz używałem sio2sd, bardzo wolne to w porównaniu do ide+/side ..

    Z tego co czytalem, to Sio2ide moze pracowac z roznymi predkosciami (nawet na swojej stronie Lotharek o tym pisze), wiec chyba nie jest najgorzej.... a na biciu rekordow predkosci mi nie zalezy...
    Napisz cos moze lepiej (tu lub w jakims bardziej odpowiednim watku) jaki sie uzywa zaxonowe SIDE, jakie ma plusy i minusy, itp.

    I mam pewnie od tego samego gościa z allegro co ty :)

    Byc moze, ale dziwne jest, ze za chwile piszesz:
    Tak to jest jak się oszczędzi parę złotych i kupuje nie wiadomo co na allegro ....

    ...wiec wychodzi na to, ze sam "byle co" kupiles u tej samej osoby co ja, tak?! :P


    Ale pewna osoba zrobiła mi profi kabel z wtyczką do sio2sd :)

    Musze sprobowac uderzyc do tej osoby, moze sie nie wykreci tym razem...

    Wtyczka sio z tego co słyszałem jest nie do dostania, a jak gdzieś ją trafisz to kosztuje z 50-70pln od sztuki :)

    No to jak - albo "nie do dostania" albo za 50 pln-ów ?! Ale czytaj uwaznie, bo ja napisalem, ze MAM takowa juz - z magnetofonu atarowskiego kiedys ucieta...

    Nie dostałeś schematu podłączenia z tym sio2sd???
    Z tego co widziałem co jest sporo "pirackich" wersji które mają różne puszczone sygnały do podłaczenia, powinno być 5 sygnałów do podłączenia....

    Momencik, przegladnalem uwaznie i jednak JEST! Maly plik .pdf na plytce - z uproszczonym opisem montazu...

    Dla mnie jest to "proteza" bo nawet dyskiem twardym tego sio2xxx nazwać nie można. i jednam trzeba się namachać tymi przyciskami aby coś znaleźć i wgrać.


    A tak zachwalales Sio2Ide przed sprzedaza... ;)
    Tak w ogole to jak sie bawic to "proteza" styknie, chyba, ze naprawde "wsiakles" w ten SpartDos, testujesz uzytki i filmy zrzucone do trybu GTIA - to wtedy szybkosc i wieksza wygoda ma sens. :]

    Ale warto pobawić się (...) sio2sd..

    Raz zachecasz, raz zniechecasz - zdecyduj sie... ;)
    • 27: CommentAuthoras...
    • CommentTime26 Nov 2011
     
    Oj Dracon,
    nie zachwalałem sio2ide, napisałem ogłoszenie sprzedaży zgłosiłeś się jako pierwszy dosłownie po chwili :)
    ok. nauczka nigdy więcej nic nie będę spróbował sprzedać poprzez forum czegokolwiek do atari:) Bo trafię na marudę DraCONa :)
    Kabelki diodka i innego gówna w moim sio2ide dostała osoba która go kupiła na allegro. Cały kompletny zestaw to przylutowania 5kabli, ja je miałem w wersj inside i w porównaniu do outside sio2sd to było trylion razy wygodniejsze!

    Sio2sd,sio2ide to proteza przy side bądź ide+ ..
    I teraz wydaje mi się że jednak sio2ide jest fajniejsze, nie trzeba aż tak machać tymi przyciskami aby wybrać z 300plików atr ten jedyny do wczytania.
    A sio2ide robiło się to z poziomu atari, z fajnego loadera ala norton comander.
    Fakt że sio2ide użyłem 2razy dosłownie, odpaliłem numena reducus-a i wszystko.

    tO ŻE masz kable od magnetu to nie znaczy że są w nim wszystkie potrzebne sygnały (nie wiem nie znam się)..
    Skoro masz płytkę z pdf-em to masz od tej samej osoby co ja. Fakt że działa to od kopa, ale mimo wszystko dzisiaj kupił bym Lotharka, z obudową kablem niebieskim lcd oraz softem 3.0 .......


    Proszę bez wojny :)
    • 28:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Nov 2011
     
    @AS
    No to jej ("wojny") nie zaczynaj... Ja nie wyzywam tutaj nikogo od "marud",
    nie mowie iż żałuję potencjalnego zakupu, itp. Ogarnij sie Kolego. :>
    To ze gonisz za *kazda* nowinka a tak naprawdę tego nie używasz to osobny temat.... ;P I życzę wiecej zrozumienia dla innych, nie każdy "siedzi" w tych technicznych niuansach i tylko porównuje co "rulezuje" itd.

    Ofertę Lotharka przecież znam, tylko póki co jeszcze mnie na nią nie stać....
    :> ...co nie znaczy ze jej nie podziwiam...
    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime26 Nov 2011
     
    Dracon,
    czy ja Ciebie wyzywam nazywając Ciebie marudą???
    Wyluzuj trochę!
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Nov 2011
     
    Panowie, do SIO2SD jest piękny loader przez Pajero napisany. I nie trzeba klikać w guziki - jest to jedna z metod. Druga o ów loader - konfigurator.

    SIO2SD to jest KOMPATYBILNOŚĆ. Pójdzie na tym WSZYSTKO. A że używa pokeya, cóż. Nie można odtwarzać animacji, cóż.

    Panowie. Pa.
    • 31: CommentAuthorKoken
    • CommentTime19 May 2012
     
    Jeśli jeszcze szukasz jakiegoś zestawu Atari + Ca 2001 pisz lub dzwoń :515645364
    ->link<-
  8.  
    @Koken
    Dzięki. Już sobie poradziłem. Od czasu pierwotnego postu moja kolekcja urosła ze stanu 0 (słownie "zero") do stanu 5 (słownie "pięć") różnych retro komputerów. Z 8-bitowych Atari mam w tej chwili Atari 130XE wraz z adapterem SIO2PC w wersji USB w ciągłym użyciu, oraz Atari 65XE w formie ekspozycji półkowej, kilka magnetofonów, zasilaczy, joyów, itp. Raczej nie panuję już powiększania tego fragmentu kolekcji, chociaż rozważam zakup SIO2SD i przerobienia jednego z magnetofonów na obudowę.