atarionline.pl HEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Dec 2011 zmieniony
     
    W zasadzie mógłbym ten program umieścić w wątku "Nigdzie nie publikowane gry i programy", ale tam są programy które zostały znalezione, a nie umieszczane przez autorów, a to w zasadzie premiera, nie jest to też gra, aby umieścić go w kategorii gry, jest to program, ale też nie użytkowy, jest związany z muzyką, ale nie wydaje żadnego dźwięku... ale chyba nie ma na forum odpowiedniejszej kategorii niż muzyka i dźwięk...

    W związku z tym, ze dzisiaj w TVP Kultura była "Niedziela z Katarzyną Nosowską", wyszukałem mój program w Basicu, który napisałem przed laty.

    "HEY ?"

    Pierwsza wersja powstała prawdopodobnie 25.XII.1995 :) (umieściłem w niej życzenia noworoczne), kolejna znaleziona miała datę 31.VIII.1996 :), a ostatnia 28.I.1997 ?, dziś wprowadziłem tylko niewielkie zmiany - pod kątem stacji dysków. Teraz gdy program nie znajdzie czcionki można wpisać inną nazwę - max. 8 znaków (w turbo zmieściłoby się max. 6 + rozszerzenie, które tam nie jest rozróżniane). Program sprawdza wyłącznie "D1:".

    Podobnie jak kaseta (płyta) program jest dwujęzyczny :), a po uruchomieniu trochę trzeba poczekać.

    Pierwotnie był dedykowany tylko dla systemu Turbo K.S.O. i magnetofonu, którym steruje, ale teraz można go używać także ze stacją dysków (bez turbo). Do XC12 można włożyć kasetę "HEY ?", a program odtworzy kolejne utwory (niestety filtry magnetofonu wpływają na jakość dźwięku).

    Jak się później przekonałem magnetofon magnetofonowi nierówny i nie tylko licznik się może nie zgadzać, ale również prędkość odtwarzania... stąd nie każdy będzie miał czasy zgodne z podanymi.

    Użyłem gotowych procedur maszynowych. Między innymi "Zegar" z Bajtka 12/93 s.51. Program niestety nie ma scroll'a z prawdziwego zdarzenia i generalnie jest skromniutki.



    Teksty można wybierać wciskając np. B, 6, lub wybrać całą stronę Shift+A, lub Shift+B (uwzględniona "rozbiegówka").
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Dec 2011
     
    Pomyslowe. A czcionki skad?
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Dec 2011 zmieniony
     
    Pomysł wziął się z potrzeby - magnetofon, który miałem, miał naderwany pasek i nierówno kręcił, co spowodowało, że używałem XC12 jako odtwarzacza muzyki :).

    Tego typu programów napisałem kilka - wyświetlają teksty piosenek i wiersze :).

    Następnym pomysłem było użycie magnetofonu jako samplera... jednak program w Basicu, który napisałem nie nadążał z kwantyzacją... wyświetlał tylko coś w rodzaju linijki świetlnej.

    Ale wiem, że ktoś inny napisał taki program działający :)
    Mam nadzieję, że ujrzy on (ten program) niedługo światło dzienne :)

    Czcionkę zaprojektowałem sam.
    Przejrzałem notatki, wśród rysunków i fragmentów programów znalazłem projekt logo HEY'a i kilku liter.
    A na tej samej kartce... Mikołaj! Program powstał w Święta więc nic dziwnego :). Kaz trafiłeś z tym pytaniem :) Tylko odpowiedź bardziej by pasowała do kategorii grafika ;)



    Mikołaj przerysowany z torebki foliowej na papier milimetrowy podzielony na pola 8x8 i "spikselizowany".
    Taką metodą przeniosłem na Atari kilka obrazków z teletekstu i z gazet.

    W załączniku Mikołaj przerysowany od nowa. Nie jest to dzieło sztuki, ale wtedy lepszego Mikołaja nie znalazłem.
    Graph 2 Font automatycznie usuwa znaki niewidoczne na obrazku... dlatego dołączam pliki fnt i scr.

    Coś mi się kojarzy, że była też choinka... i prawdopodobnie program, który to wszystko wyświetlał...
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    No prosze, jaki zbieg okolicznosci. W sam raz na Mikolaja :). Przy okazji - mozesz dokonczyc grafike i wystawic na jakims kompo :)
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Dec 2011
     
    Na razie mam jeszcze kilka innych projektów do skończenia, ale kto wie :)