atarionline.pl Pierwsze wypociny w G2F - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Za oknem paskudna pogoda, więc postanowiłem w końcu rozpracować G2F. Trochę mi to zajęło, ale uparłem się, że zrobię.

    Oto moje pierwsze wypociny. Na razie testowane tylko na emulatorze (sprzęt w drodze). Mam nadzieję, że nie wyszło to najgorzej:

    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Dec 2011
     
    Sympatyczne, fajny pomysł! :)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Dec 2011
     
    Chcesz zabić Bruce Lee? A jak się ześlizgnie? I czy Ty jesteś leworęczny?
  2.  
    Bruce Lee już dawno zaliczył game over. :)

    Jestem praworęczny, to znaczy głównie praworęczny, ale pewnie gdybym musiał to bym się przestawił. Dlaczego pytasz?
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Dec 2011
     
    Pomysl fajny, a jak na pierwszy raz - to wykonanie tez bomba!
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Dec 2011 zmieniony
     
    Bo Joy jest dla lewo... O coś mi się poprzestawiało. Jest ok. Było późno pisałem bzdury...

    Masz zadatki na dobrego pixelatora. Koledzy, zwróćcie uwagę na tę gumkę przy joyu, którą kabelek wchodzi do wewnątrz. Mistrzostwo.
  3.  
    Dzięki za miłe przyjęcie. Teraz muszę się pomęczyć trochę z trybem gr. 8, szczególnie z faktem że tam duszki trochę dziwnie koloruję bitmapę. Widziałem w galerii G2F kilka interesujących obrazków, ale mam wrażenie że ten tryb jest mocno niedoceniany (być może vide dyskusji z Commodore'owcami, żeby im zrobić na złość). Dla mnie mistrzostwem świata jest np. grafika w stylu StarQuake, albo omawiana ostatnio tutaj Amautore. Kilka podkolorowanych detali mogłoby naprawdę poprawić odbiór tych gier (np. w Starquake mogły by to być przedmioty, postać ludzika, teleportery, przejścia, itp., a w Amautore cała ramka wokół głównego obszaru gry).

    Ponieważ zbieram się do napisania gry, więc mam przy okazji pytanie: czy znajdzie się jakaś litościwa dusza, która zgodziłaby się pomóc mi potem z wykorzystaniem grafiki stworzonej w G2F w grze?
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Dec 2011
     
    xmgatz, oczywiście, że da się kolorować hires i to bez wielkiego męczenia, ale musisz się pogodzić z tym, że nie da rady idealnie podłożyć duszków pod grafikę tak, by nie wystawały - duszki (PMG) mają rozdzielczość grafiki multikolorowej (piksel 2x1), a hires jest 1x1. W związku z tym czasam coś może wystawać albo zanikać wcześniej... :)

    A tak zapytam przy okazji - naumiałeś się obsługi G2F, ile czasu Ci to zajęło i co było najtrudniejsze do ogarnięcia?
    Może masz jakieś postulaty do autora G2F, który też tu czasem zagląda?
  4.  
    Chyba jeszcze za wcześnie żeby powiedzieć, że naumiałem się się G2F. Na razie jakoś sobie radzę, ale jeszcze długa droga przede mną.

    Myślę że idealnie by było gdyby program miał dwa tryby pracy: tryb hardcore dla kogoś kto chce wiedzieć gdzie stoją duszki, jakiej są szerokości, na których pozycjach koloru jest ustawione co, w jakim są priorytecie względem kolorów ekranu itp. i drugi tryb dla kogoś kto chce po prostu narysować obrazek w większej liczbie kolorów i całe to optymalizowanie i "flaki" obrazka go nie interesują; chce mieć do dyspozycji ileś kolorów na znak/linię i zwykłe narzędzia rysownicze zamiast tego co jest teraz z bitmapą i duszkami osobno.

    Być może ten drugi tryb dałoby się opędzić jakimś inteligentnym importem z formatu png.
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Dec 2011
     
    @Dracon
    Przy okazji postulatów do G2F: jakoś nie widzę, aby opcja 'Multicolor PM' działała tam poza trybem 2x1, co trochę utrudnia kolorowanie hiresu tak jak by się tego chciało. Źle widzę? :-)
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Dec 2011 zmieniony
     
    @Adam.
    Zanalizuj dołączone przykłady - obrazki takie jak np.
    - Moonface_Atari_Emkay.g2f
    - Pinokio_Atari_Dracon.g2f
    - Stryker_Atari_Dracon.g2f
    - Dog_Atari_Tebe.g2f
    - DalmatianDog_Atari_Tebe.g2f


    Ja podkolorywywałem hires w starszych wersjach i raczej działało. :)
    Natomiast "tak jak by się chciało" nie da się do końca - głównie przez ograniczenia techniczne trybu, z tego co pamiętam... ;)
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011
     
    Nie wiem, czy się zrozumieliśmy.
    Przez "tak jak by się chciało" miałem na myśli świadomie uzyskiwany efekt, który można zobaczyć w emulatorze po eksporcie do xex (na prawdziwej maszynie nie sprawdzałem), mimo że efekt ten jest niewidoczny w G2F, gdzie się dany obrazek stworzyło.

    Przejrzałem wskazane przez Ciebie pliki i na moim G2F nie widzę nigdzie, aby przy nałożeniu się P0 i P1 lub P2 i P3 powstawał gdzieś dodatkowy kolor.
    • 13: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011 zmieniony
     
    Po otwarciu żaden z tych plików nie ma zaznaczonej opcji Multicolor PM (ale to nie musi nic znaczyć).
    A po włączeniu opcji PMG na lewym pasku widać wszystkie kolory widoczne na ekranie (oczywiście plus minus różnice jasności wynikające z nakładania się na kolory pola czy tła).

    Moonface - 7 kolorów: odcienie szarości robią P1, P2, P3, M2, M3 (wszystkie są rozłączne), M1 nie widzę, P0 daje oko+napis obok, M0 drugie oko. Nie widać żadnej "interakcji" playerów.

    Pinokio - 9 kolorów: P0 prawie cały biały, P1 (biały-szary-brązowy) to m.in. jedno oko, P2 daje niebieski kolczyk i czerwone usta i tak dalej...
    • 14: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011
     
    Spróbuję inaczej: załączam przykładowy plik G2F
    • 15: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011
     
    widok w G2F jest następujący:
    • 16: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011
     
    zrzut ekranu z Altirry tego pliku po konwersji na XEX:
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2011 zmieniony
     
    Pomijając widoczne różnice w paletach i proporcji obrazków - widać wyraźnie dodatkowe kolory na przecięciu dwóch par playerów. Kolory uzyskiwalne również w G2F jeśli tylko kliknie się na opcję 2x1 zamiast 1x1.
    No i teraz nie wiem, czy źle działa G2F, czy Altirra ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Dec 2011 zmieniony
     
    Dzięksy za tyle materiału, ale szczerze mówiąc nie za bardzo jestem w stanie pomóc w Twoich rozterkach. Potrzeba kogoś bieglejszego w temacie, może najlepiej samego autora
    (kontakt z nim: ->link<- - pierwszy adres od góry).

    Te przykładowe, w/w obrazki w hires były do ogólnego wglądu, zobaczenia sposobów podkolorowywania...
    • 19: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    Tebe potwierdził, że ta opcja G2F nie działa w hires, chociaż powinna. Dlaczego - w tej chwili nie wie, musiałby poszukać w kodzie.
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    G2F to nie emulator, więc jak coś nie działa, to wina G2F, też sprawdzam działanie na emulatorze i traktuje emulator jako wzorzec zachowania dla G2F
    • 21: CommentAuthorfaust
    • CommentTime7 Dec 2011
     
    Czasami to nienajlepsze rozwiązanie, bo w Altirrze też błędy się zdarzają ->link<-
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    zajrzałem do kodu G2F, tylko tryb Pixel 2x1 jest oprogramowany o MLC (Multicolor) PMG, widać nie było to nigdy potrzebne
    • 23: CommentAuthorAdam
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Dobrze, a można zgłosić taką potrzebę? :)
    • 24: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    nie wiem czy wiecie ale grupa CPU w której służył RASTER dysponuje programem do kolorowania HIRES, prawdopodobnie dla XE/XL

    autorem zapewne był RASTER, on też najwięcej grafik popełnił w tym programie, to co znajduje się w katalogu G2F z przykładami (.../raster/) to tylko przetworzone na format G2F obrazki RASTER-a które publikował w magazynie FLOP lub na gfx compo FOREVER

    program nie był publikowany, służy tylko członkom grupy CPU

    chyba że ktoś się zakręci wokół tego tematu i wysępi ów program :)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    A kto jeszcze nalezy do tej grupy?
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Dec 2011 zmieniony
     
    B0b!k / C.P.U., jego spytaj
    ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    Edit: dodany namiar na Aage.