atarionline.pl Development ;) ATARIONLINE.PL! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime5 Jan 2020
     
    Te linki które nie trafiają to właśnie artykuły które trafił szlag. Trzeba je przywrócić. Na razie są niedostępne
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jan 2020
     
    Te artykuły, które się nie wyświetlają są w systemie nowinek, ale w archiwum. Z tego co pamiętam, gdy było ich już bardzo dużo, to system zaczął się wysypywać (kwestia jakiegoś przepełnienia możliwości systemu nowinek) i znikały, co wymagało ich ciągłego ręcznego odzyskiwania z backupu. Dlatego Zyga w okolicach 2012 roku wykonał jednorazową akcję i przeniósł wszystkie starsze artykuły do archiwum. Stąd niedostępne są tylko te sprzed tamtej akcji.

    Z tego co wiem, potrzeba przywrócić te artykuły z archiwum, ale także przejechać kilka zachowanych backupów skryptami, żeby wyłowić ewentualne zaginione artki oraz na pewno zaginione komentarze.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Jan 2020 zmieniony
     
    Dobra @wieczor mam zmianę, wywaliłem nadmiarowy kod bo to prezentacja i wydaje się, że to co wyrzuciłem jest niepotrzebne w tym miejscu (ew. wyjątek opisałem u dołu).

    Zastąp jeżeli uważasz, że jest OK tym co poniżej:

    /aol/v01/klocki/menu_lewa.inc
    // linia 107
    print("<div style=\"margin-left:10px\">\n");
    print str_replace("{CURRENT_ID}", $id, file_get_contents($newsContentFile));
    print("</div>\n");

    setNamedPeriod("lt-cn-news", $beginUtime, microtime(TRUE));

    Jednak przy "tworzeniu" cache to w /aol/v01/include/cached-cn-content.inc faktycznie mogą czasem dziać się cuda. Tam jest zrzucany cały bufor oraz manipuluje się na nim, nigdy czegoś takiego nie widziałem.

    Przejrzałem jednak czy w cache dla menu nowinek są wadliwe linki i nie znalazłem, wiec po mojej poprawce zobaczymy, czy w menu po lewej będą dalej się pojawiały uszkodzone linki.

    Taki sam kod jest między innymi w menu po prawej w "Rozmawiali" ale na razie go nie ruszam.

    Jakby kod z menu po lewej był wywoływany przy dodawaniu art (tego nie sprawdzałem) by zrobić nowy wpis w cache to po prostu to co wyrzuciłem damy w IF. Przy prezentacji nie wywoływał bym tego co niepotrzebne.

    EDIT1: Jak ta poprawka nie pomoże to jest już tylko jedna opcja, babol leci przy doklejaniu części domenowej linku. Każdy "klocek" jak widzę cierpi na tę przypadłość.

    EDIT2: start_from=80 ma cache z WIP indexem ;)

    EDIT3: wrzuciłem tę poprawkę, oryginał leży na serwerze jako 'bak', więc można przywrócić to co było jakby co.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     

    zbyti:

    @mono możesz podać ze 2 takie linki?

    Proszę uprzejmie. Linki dotyczą trybów graficznych IRG synthpopaloozy (chyba, bo nie jestem w stanie tego sprawdzić):
    * rekordzista :): ->link<-
    * ->link<-
    * ->link<-

    Edit: Miło byłoby gdyby link był bardziej RESTowy powiedzmy:

    <host>/nowinka/12345
    <host>/forum/567536#<post>
    <host>/archiwum/567536#<post>

    bo łatwiej byłoby to linkować gdziekolwiek.
    Na atariejdżu mają np:

    ->link<-
    ->link<-
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @mono faktycznie tak jak pisał @wieczor i @Kaz te niedziałające linki muszą poczekać na lepsze czasy.

    Co do REST API to zapraszam byś wziął udział w być może nadchodzącej dyskusji jakie mają być endpointy :)

    @Kaz możesz dodać art testowo i zobaczyć, czy menu to chwyci? Jeżeli nie (pewnie nie) to trzeba dopisać warunek do "lewego klocka" ;)

    Przepraszam, że pytam, niby powinienem wiedzieć to z kodu, ale ten jest dla mnie nowy i do tego trudny w czytaniu ;)

    Wydaje się, że to wytwarza cache w pewnych warunkach:

    print("<div style=\"margin-left:10px\">\n");
    $preserveQueryString = $QUERY_STRING;
    $QUERY_STRING = manageQueryString("set", array("ct" => "nowinki", "ucat" => $category), $QUERY_STRING);
    include("include/cached-cn-content.inc");
    $QUERY_STRING = $preserveQueryString;
    print("</div>\n");

    Dobra nie wklejam więcej kodu bo to nie opensource ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Dodałem testową nowinkę, menu tego nie chwyciło, nie było jej widać na pasku po lewej.
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz ok, dzięki. To uwzględnię tę sytuację. Przywrócę na ten moment "starego lewego klocka" ale ogólnie wiem już więcej co się dzieje.

    Cache generalnie w większości jest stworzony poprawnie, a z tych które są w użyciu chyba wszystkie pliki mają poprawne linki, w tym nie ma problemu.

    Na pewno wykonują się nadmiarowe rzeczy, z lewym menu (generalnie z każdym z tych bocznych) jeżeli nie było dodania/usunięcia nowego artykułu.

    Niestety nie umiem wywołać błędu na życzenie.

    Oki, będę szukał aż znajdę :D
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    Dodałem na końcu /aol/v01/index.php może nie zaszkodzi, może pomoże? ;)

    <?php
    while (@ob_end_flush());
    ?>


    EDIT: Nic nie dało. Więc wycofuję zmianę. Myślałem, że skoro ten bufor jest używany w kodzie to może się nie czyści z końcem skryptu. URL-r nie są psute losowymi znakami tylko "/js/gfx", "/gfx/gfx/" "atarki" czyli tekstami jakie są "klejone" w źródłach...

    Chmmm... to nasuwa kolejną myśl... Z drugiej strony część historycznego cache ma też popsute linki. Coś potrafi psuć je w dowolnej chwili.

    No to jeszcze powalczę :] Chyba nie obejdzie się bez podpięcia debuggera.
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Hej

    :)))

    Jak widzisz problem jest "nieco" nietrywialny. Tu wychodzi właśnie sposób konstrukcji tego serwisu - tak naprawdę trudno powiedzieć, który element tu miesza. Chyba nie ma czegoś takiego jak "historyczny" cache - on jest przebudowywany jakoś więc stare nowinki mogą też mieć uszkodzone linki, a za chwilę nie.

    Może faktycznie lepiej zrobić to na samym wierzchu - tzn metodą czołgową. W klocki/menu_lewa.inc znajduje się odwołanie do include/cached-cn-content.php . To ten kawałek buduje listę linków we wszystkich (prawie) bocznych boxach. On co prawda włącza jeszcze /cn/show_news.php ale tego bym może nie modyfikował bo nie wiadomo gdzie jest jeszcze użyty.
    Cały problem przypuszczalnie powstaje tu:

    if($subaction == "showfull")
    file_put_contents($newsContentFile, $contentUrl.$refererUrl.$grabbedContent);

    ob_clean();

    Ja bym to po prostu sanitizował poprzez wycięcie błędnych prefiksów - rozebranie linka na elementy przez explode, wywalenie wszystkiego z gfx i js - bo nie powinno ich być i sklejenie spowrotem.
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @wieczor polowanie na ten błąd to normalnie safari!!! :D

    Historyczny cache, mam na myśli takie pliki w _cache które są popsute ale nie są używane bo gdyby były to zawsze start_from=0 miało by zwalone linki. Są takie w interview i hardware.

    wieczor:

    Ja bym to po prostu sanitizował poprzez wycięcie błędnych prefiksów - rozebranie linka na elementy przez explode, wywalenie wszystkiego z gfx i js - bo nie powinno ich być i sklejenie spowrotem.

    Tylko mam wrażenie, że to powstaje na takim poziomie, że po stronie serwera jest to nie do uchwycenia kiedy się to skawala.

    To co proponujesz dawało by tylko pewność gdyby robił to JS po stronie klienta, a to już jest tak brzydkie obejście, że wtedy już niech lecą te 404 ;)

    Pobawię się jeszcze.

    Osobiście dodam, że pomysł na to jak robić cache w tej aplikacji wbił mnie w ziemię. Całe szczęście od tamtego czasu wymyślono Redis etc. a nawet PHP Cache ;)

    Z resztą co to za cache po usunięciu, którego aplikacja by nic nie wyświetliła? :D

    Podziwiam @wieczor, że wziąłeś na siebie AOL, trzeba mieć "zaj... silną psychikę" cytując "Chłopaki nie płaczą" :D
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    if($subaction == "showfull")
    file_put_contents($newsContentFile, $contentUrl.$refererUrl.$grabbedContent)

    No tak, ale cała sztuczka, że ja to w pierwszym podejściu wyrzuciłem, bo to się wykonuje tylko przy tworzeniu cache (moja pierwsza propozycja poprawki) a i tak się linki czasem źle tworzyły (chyba).

    Błąd musiał by być w:
    $grabbedContent

    bo te pierwsze zmienne są "w komentarzu" a przecież sprawdziłem, że cache "nowinek" jest ok.

    Czyli była sytuacja, że ciągnął się poprawny plik cache i w nieznanych warunkach między domeną a index.php dokolejane są cuda (głównie w trzech wariantach te śmieci idą).

    Tak jakby wewnątrz PHP czasem zostawały jakieś śmieci.

    By mieć pewność, można by na 3 dni zrezygnować z tego kodu na rzecz mojej poprawki (i nie dodawać przez ten czas art. bo się cache nie wytworzy) i wtedy zobaczyć czy się linki psują.

    Jeżeli nie to był by to dobry trop, a jeżeli wciąż by się psuły to wewnątrz interpretatora php musi się dziać coś nie halo.
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    To dobry pomysł - próbowałem to debugować, ale nieregularność problemu skutecznie to uniemożliwiała. Tzn na pewno nie losowość. Główny problem to taki że cały serwis to spagetti metodą top-down, czyli główny plik coś robi, include, tam też się coś dzieje, include itp. W ten sposób jeśli jakiś kod gdzieś używa zmiennej przypadkiem użytej gdzie indziej i przez to miesza, to żeby to wykryć to życzę zdrowia :) A raczej pustelniczej wytrwałości.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    No widzicie, taka rozmowa zapewne wielu uświadomi, że to nie takie hop-siup, żeby coś naprawić i że nowy silnik naprawdę jest potrzebny, że to nie fanaberia.

    A przy okazji - może uda mi się skierować Zbyti Twoją energię na inny tor, skoro tutaj nie bardzo się coś da. Otóż oprócz systemu artykułów i systemu forum mamy też system galerii - nazwaliśmy to ADDA czyli Atari Demoscene DAtabase. To archiwum produkcji demoscenowych (grafik, muzyk, demek, zdjęć) na silniku Gallery w wersji chyba jeszcze 1.x albo 2.x. Tam zostało wrzuconych mnóstwo unikalnych materiałów, w tym komentarzy takich osób jak nieżyjący Jurgi, który wiedział o scenie wiele rzeczy. Niestety, w pewnym momencie system się wysypał przez jakiś błąd i nawet nie pojawiała się podstrona z tym, nie można się tam było zalogować. Rzucało na to okiem kilka osób, ale bezskutecznie - nie znaleźli przyczyny. Może można by to odkopać?

    Wygląda na to, że po zrobieniu Gallery v3.x ekipa twórców odpuściła system: ->link<- . Ale może jest jakaś metoda odzyskania danych i postawienia nowego systemu tego typu? Nawet jakby to miałby być stary system Gallery, na którym to jest, albo tylko zupdate'owany do v3.x to umożliwiłoby to przeniesienie danych. A tak - to padło i nie żyje :(
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @wieczor dałem sobie na to góra parę dni, nie będę bił głową o mur, dziś wyjeżdżam, wiec może późnym wieczorem coś podłubię.

    Mogę tylko powiedzieć, że kod i użyte praktyki datują się na czas zanim postawiłem pierwszą linię w PHP :] Ja od początku pisałem w PHP obiektowo i na frameworkach - czuję się z tym kodem jak archeolog badający starożytną cywilizację ;)

    @Kaz może będę miał za tydzień czas rzucić na tę galerię okiem, ale musiał bym to postawić u siebie bo drobiazgi to i może mogę robić trochę "na żywca" ale większe eksperymenty musiał bym już lokalnie a na ten moment nie mam warunków. Dam znać jakby co.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2020
     

    Zbyti:

    czuję się z tym kodem jak archeolog badający starożytną cywilizację ;)


    Właśnie miałem pisać takie spostrzeżenie, że dla Ciebie to pewnie starożytny kod. I trochę tak jest - o systemie nowinek decydowałem z Zygą w 2003 roku, wdrożony w 2004. System forum wdrożony w 2008 roku, nawet nie dokończony, bo Zyga przestał mieć czas na wszystkie zgłoszone przeze mnie zmiany. Potem przez kilka lat były różne drobne poprawki zarówno do systemu nowinek, jak i forum. I niestety, w informatyce nie jest tak, że jak coś działa, to będzie zawsze działać. Choćby zmiany operatora, zmiany serwerów, update'y softu na serwerze powodowały obnażanie kolejnych słabości czy błędów softu i powolnego ich się wysypywania. Dzięki obecności w ostatnich latach Wieczora jako opiekuna to wszystko w ogóle jakoś działa, bo czasem Wieczór tu coś załata, czasem tam :)
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz :D

    Nie jestem prędki do krytyki czyjegoś kodu, zwłaszcza, że podobno kiedyś się tak w PHP pisało. Do tego jak wizja platformy rosła wraz z jej rozwojem to też trudno to utrzymać w ryzach.

    Skoro portal działa od 2004 to znakomity wynik i swoją pracę wykonał :]

    Jest jak jest ale faktycznie czas na zmiany :]

    Po zobaczeniu kodu mogę napisać, że w tym przypadku podejście @MADRAFi ma swoje zalety, można spróbować napisać jakiś program który by migrację zautomatyzował ale raczej nie przeniesie się wtedy kontentu 1:1.

    Pisanie od nowa pozwala przenieść pewnie 1:1 ale czy to konieczne?

    Obecnie nie skłaniam się ku żadnej opcji.

    Po prostu jacy ludzie się znajdą i na 100% będą pewni, że nie wycofają się przed końcem prac taką niech metodę wybiorą, ci co chcą pomagać na dochodzonego nie powinni decydować.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2020
     

    zbyti:

    Nie jestem prędki do krytyki czyjegoś kodu, zwłaszcza, że podobno kiedyś się tak w PHP pisało.


    Nawet nie pomyślałem o krytyce, bo po prostu założenia były wówczas inne. Np. Zyga wybrał mi taki, a nie inny system, po przeprowadzeniu testów i wybraniu maksymalnie prostego, żeby nie obciążał ówczesnych łącz i serwerów (mieliśmy wtedy gościnnie w firmie Alfanet), a dawał możliwość dodawania informacji, bo tak wtedy oceniałem moje/nasze potrzeby. Nikt nie przewidział, że mnie to wciągnie, że zamiast kilku informacji rocznie, powstanie tysiące artykułów, a ludzie dostarczą kolejne setki, a serwis tak bardzo spuchnie i obrośnie różnościami wokół (kilka archiwów plików, biblioteka, forum, itd. :)

    zbyti:

    Pisanie od nowa pozwala przenieść pewnie 1:1 ale czy to konieczne?


    W pewnym zakresie to konieczne - wiele artykułów w archiwum jest bardzo cennych, a wciąż nie ma do nich dostępu. Jeśli chodzi o ich formatowanie to wszelkie zmiany zepsują estetykę artków, więc odstępstwa też trzeba wprowadzać ostrożnie.

    zbyti:

    Po prostu jacy ludzie się znajdą i na 100% będą pewni, że nie wycofają się przed końcem prac taką niech metodę wybiorą, ci co chcą pomagać na dochodzonego nie powinni decydować.


    Zgadzam się.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Ale to chyba było oczywiste, że lepiej po prostu od razu całe siły włożyć w nowy serwis, niż łatanie starego.

    Jeśli przypadkiem jednak byście rozważali phpbb, to z mojego doświadczenia mogę zapewnić, że DA SIĘ zrobić na tym funkcjonalność listy nowinek, artykułu na głównej, bezpośrednio dostępny dla adminów/modów/czy nawet użytkowników za pośrednictwem silnika forum. Po prostu wyznaczone osoby mogą wrzucać newsa na główną / awansować temat na forum na stronę główną. Na pewno są też moduły do zarządzania plikami, ale tego nie analizowałem.
    Przynajmniej część serwisu jest już z głowy, zostaje "tylko" baza plików do ogarnięcia.
    Ktoś powie, że to pieśń przeszłości, ale nadal ma wsparcie, dobrze działa, ma wygodne systemy powiadomień, prywatnych wiadomości. Oficjalnie nie wspierają chyba treści tylko dla zalogowanych (poza ukrytymi działami na forum, bo to jest), ale da się to dodać (bo sam dodałem taką opcję)
    No i ma niepodważalną zaletę - jest darmowy :)
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    Jakby ktoś wrzucił zrzuty bazy z tej nie dzialajacej galerii, co mowilby Kaz to mozna by pomyslec o migracji do jakiegos innego systemu galerii. Chyba ze sa tam jakies poufne dane, ale nie sądze.
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    @astrofor poproś @Kaz o dostęp, nie robi problemu chcącym pomóc ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2020
     

    Mav:

    Ale to chyba było oczywiste, że lepiej po prostu od razu całe siły włożyć w nowy serwis, niż łatanie starego.


    Nie było to oczywiste i nawet teraz nie jest to oczywiste. No bo jak to sobie wyobrażasz - w momencie, gdy serwis się sypie (np. przestaje działać, nie widać polskich znaków, nie wyświetlają się linki, etc.) to mówisz, żeby to nie naprawiać, zostawić tylko spokojnie pracować nad nową wersją? :o

    Nie jest wiadome, czy i kiedy powstanie nowa wersja, więc efekt byłby taki, że bieżący serwis pod wpływem coraz gorszego działania by w końcu padł, a żadnego nowego by nie było. I wydarzyłoby się tak pewnie już w 2009 roku, bo wtedy jakoś tak zaczęły się większe problemy z oprogramowaniem na serwerze.

    Astrofor:

    Jakby ktoś wrzucił zrzuty bazy z tej nie dzialajacej galerii, co mowilby Kaz to mozna by pomyslec o migracji do jakiegos innego systemu galerii. Chyba ze sa tam jakies poufne dane, ale nie sądze.


    Jaki system galerii proponujesz? Jakie zrzuty masz na myśli? Grafikę, pliki? Tam jest znacznie więcej danych niż tylko grafika i pliki, choć założenie było takie, że warstwa wizualna jest ważna. Z poufnych danych to chyba tylko hasła dostępu osób dodających materiały.

    Warto też przypomnieć, że serwis ADDA powstał dzięki inicjatywie Iriwna. Powstał na silniku ogólnodostępnym i darmowym, który w 2009 roku miał "świetlaną przyszłość", bo pracował nad tym duży team. W 2014 team zakończył rozwój oprogramowania. To taki mały przyczynek do dyskusji o wyborze systemów. Wtedy wydawało się to dobrym pomysłem, bo nikt nie chciał napisać systemu dedykowanego naszym potrzebom. Czy to zapobiegło czemukolwiek?
    • 22:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Oczywiście masz rację, jeśli wiesz, że nowa wersja nie ruszy prędko, to może faktycznie jakiś sens łatanie starej wersji jest.

    Choć póki co ta jako-tako działa, a PRZYNAJMNIEJ ja nie zauważyłem znacznego regresu (ani progresu) odkąd tu piszę, więc mógłbym założyć, że przetrwać się da i całe pokłady sił po prostu wolałbym kierować w migrację / totalny upgrade, niż takie sztukowanie trupa. Ale jeśli trup ma tu działać jeszcze rok czy dwa, to faktycznie lepiej go łatać.
    Śmiałem przypuszczać, że zmiany idą szybciej :)
    • 23: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    @Kaz: "Wtedy wydawało się to dobrym pomysłem, bo nikt nie chciał napisać systemu dedykowanego naszym potrzebom. Czy to zapobiegło czemukolwiek?". No zawsze jest ryzyko ze system padnie. Ale z tego co widze to gallery 3 jest oparte na frameworku(kohana, nico przestarzalym) takze nie wyglada tak zle. Nie wiem czy ktos to modyfikowal, zeby dodac jakas funkcjonalnosc. Na pewno przydalby sie zrzut bazy danych - to pracuje na mysqlu, wiec latwo to zrobic z phpmyadmin na przyklad. Pliki galerii pewnie sa ciezkie, takze niekoniecznie - zreszta w bazie pewnie sa urle do plikow. Pliki gallery jezeli nie byly modyfikowane, pewnie tez sie nie przydadza.
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    ADDA ->link<- chmmm... rzucę okiem ;)
    • 25: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    A jakby materiały z ADDA zmigrować do demozoo?
    • 26: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    zainstalowalem demo do gallery3 :
    ->link<-
    admin
    p:satan666
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @all wydawało mi się, że nie tykałem index.php, otwiera mi się w UTF-8 w vscode a deklaracja jest na polskie ISO.

    Jest problem z polskimi znakami w html, zaraz to naprawię.

    Nie wiem jakim cudem, bo nawet jak coś modyfikowałem to zapisywałem w takim kodowaniu w jakim otworzyłem. Pliki otwierają się w UTF-8.

    VSCode pod Ubuntu źle otwiera pliki, Sublime pokazuje Windows 1252 a nie UTF-8. Także Edytor uciął mi znaki. Zaraz wrzucę poprawną wersję.
    • 28: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    demozoo jest pod django czyli python, a na serwerze jest php
    • 29: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    nie chodziło mi o postawienie klona demozoo tutaj, ale o migrację danych z adda do demozoo (czyli tam).

    wtedy:
    1. nie trzeba utrzymywać kolejnego elementu (adda) tutaj,
    2. więcej ludzi zainteresuje się grafikami atarowskimi na demozoo niż w adda.
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @all potrwa to dłużej, po prostu do głowy mi nie przyszło, że w 2020 można zgubić polskie znaki w edytorze.

    Jeszcze raz przepraszam, nie sądziłem, że:

    1. Powszechnie używany edytor zmieni mi kodowanie pliku
    2. Gdy piszę w dowolnym edytorze z ustawionym kodowaniem Windows 1252 to przy zapisie i tak ogonki się gubią. Sublime chce wtedy fallback do UTF-8 inny ANSI 1250 itd.

    EDIT: dobra, w index są już kody zamiast ogonków.
    • 31:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @astrofor:
    mocne hasło, takie... metalowe! ;0
    Czy to Ty na tej fotce byłeś (taki... brodaty).

    A co z tym? ;)
    Some of your modules are out of date. Upgrade now!


    No i upload przez Flash'a, dziękuję za to z góry, pod koniec drugiej dekady XXI wieku. :P
    • 32: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    @Dracon: Nie to nie ja , to jakis random koles co go mam na pulpicie i zawsze uzywam do uploadów(na razie jeszcze nie ma pretensji). Gallery 3 zainstalowalem zeby zobaczyc co i jak i jak sie z tego migruje. Z tego co pamietam, Niestety upload z flasha przed html5 byl chyba jedynym sensownym rozwiazaniem na multiupload...dawne czasy.
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @Dracon wydaje się, że @astrofor chciał pokazać, że jest szansa migracji starej galerii do ostatniej jej wersji. Do tego jak rozumiem to ma na razie być po uruchomieniu tylko "do odczytu", więc wystarczy by @atrofor zrobił upgrade i to postawił.

    EDIT: napisałem 28 sek później od @astrofora, sam się wytłumaczył ;)
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz ja mam dostęp po ftp do AOL ale tam nie widzę niczego co by było (lub mogło być) podpięte pod subdomenę adda.atarionline.pl więc nie pomogę w tym temacie.

    @wieczor pewnie wie gdzie to leży.

    Wracam do zabawy w szukanie tych psujących się linków ;)
    • 35: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    @wieczor w czym edytujesz te pliki zapisane w Windows 1252

    Pod Ubuntu w żadnym z moich edytorów nie widzę polskich znaków (pomijam, że VSCode otwiera mi to od razu jako UTF-8, inne rozpoznają kodowanie). Nawet wbiłem na wirtualną maszynę ale pod Windows też nie wszystkie znaki wyświetlają mi się prawidłowo.

    $lang=Array('oddano','g³osów','poziom','punkty','oddaj±cy g³os','ksywa','mail','g³osuj','dziêkujemy za oddanie g³osu','prosimy o wype³nienie ca³ego formularza','konkurs zakoñczony','Ju odda³e g³os');

    Jak sobie radzisz z powyższym?

    Od dziesięciu lat nie używałem niczego innego niż UTF-8.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     

    Mav:

    Oczywiście masz rację, jeśli wiesz, że nowa wersja nie ruszy prędko,


    No właśnie ja tego nie wiem czy ruszy prędko czy nieprędko. Przedstawiam tylko stan faktyczny, że jak na razie po 10 latach różnych napoczęć tematu jeszcze nowa strona nie powstała. Ale jestem niepoprawnym optymistą, więc wierzę, że Wieczór da radę tak jak obiecał - wkrótce! :D

    zbyti:

    ADDA ->link<- chmmm... rzucę okiem ;)


    Ano właśnie. Ikonki mojego projektu na stronie głównej widzę, ale w środku grafik nie widzę. Ale nic to, pewnie wszystko jest w oryginalnym miejscu.

    astrofor:

    zainstalowalem demo do gallery3


    O, fajnie, dzięki! A co potrzebujesz, żeby zmigrować dane? Przypomniało mi się również, że korzystaliśmy z dodatkowych modułów do Gallery2 i nie wiem, czy wszystkie działają z Gallery3, trzeba by sprawdzić. Przy okazji znalazłem fragment maila od Zygi w sprawie ADDA, który potwierdza, że silnikiem było Gallery2:

    http://adda.atarionline.pl/engine/
    'engine' jest linkiem do katalogu 'gallery2'. Gdyby nam kiedyś przyszło do głowy zmienić silnik na gallery3, to będzie to możliwe bez zmiany ścieżek w adresach url (zakładam, że nazwy skryptów php będą takie same). Myślę, że za pomocą mod_rewrite będzie też możliwe pozbycie się tego "/engine" z adresu (niezależnie od silnika), ale to tylko jak będzie wyjątkowe parcie w tym kierunku.


    bob_er:

    nie chodziło mi o postawienie klona demozoo tutaj, ale o migrację danych z adda do demozoo (czyli tam).


    Ja też o tym ostatnio myślałem, bo nie mamy parcia na własny serwis. Ale demozoo oprócz niewątpliwych zalet ma też pewne wady, które warto przedyskutować, więc może najpierw odzyskajmy nasze dane, a po rozważeniu wad i zalet migracji danych zrobimy to albo nie :D
    • 37: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    chodzi o cos w mysql co ma nazwe bazy gallery2 albo gallery3 bo to defaultowa nazwa przy instalacji, chyba ze instalujacy to zmienil.
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    Udało mi się ponad wszelką wątpliwość ustalić, że błąd powoduje posługiwanie się obiektem output buffer.

    To w nim się dzieje, co któreś odświeżenie strony, cud narodzin złych linków.

    Dlaczego tak sądzę? Spreparowałem stronę główna gdzie oprócz lewego menu z nowinkami po prostu zaincludowałem odpowiedni plik cache dokładnie taki jakim on jest nie posługując się funkcją czytania pliku tak jak to robi "klocek", na żywca, w teorii powinno doklejać dosłownie tekst w dane miejsce przed jego interpretacją.

    Błąd się powtórzył w obu miejscach (menu i moim includzie) w identyczny sposób, chociaż plik w cache był "zdrowy".

    Także w tym buforze w którym PHP składa sobie to co będzie interpretował i wypluje na serwer jako html co jakiś czas dzieje się cud.

    Zastanawia mnie tylko dlaczego jednym z chyba 3 sposobów (ciekawe dlaczego się powtarzają te trzy?) jako popsujka pojawia się jeden z komentatorów (kolorowy), który skomentował kilka lat temu newsa, podał poniższe dane i wisi to w cache

    zilog @2016-05-08 23:14:41 ->link<-

    zilog79_WYTNIJ_TO@I_TO_TEZ_tlen.pl / www.diodak.com.pl

    a href = /js/gfx/zilog79_WYTNIJ_TO@I_TO_TEZ_tlen.pl /index.php?subaction=showfull&id=1578179955&archive=&start_from=0&ucat=1&ct=nowinki


    Na logikę ten skrypt wykonuje się liniowo, index zawsze ręcznie staruje bufor i po dojściu do końca kodu bufor powinien ginąć. Co powoduje, że jego działanie czasem się zakłóca? To może być pytanie już do twórców tego mechanizmu, autorów PHP.

    Najlepiej było by tego bufora nie używać, tyle, że on robi całą magię w tym cache.

    Jeszcze jutro w to popatrzę ale jak nic nie zdziałam, to uważam, że ten błąd nie jest wart przepisywania mechanizmu budowania cache.

    Na ten moment dodałem na końcu pliku index.php
    <?php ob_get_flush(); ?>

    co ma w moim pojęciu wymusić zrzut bufora.

    Odświeżyłem stronę sto razy i na razie nie ma błędu, ale nie sądzę, że to coś znaczy, dawajcie znać, czy pojawił wam się popsuty link i go tu wklejcie, ok?
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2020
     

    zbyti:

    (ciekawe dlaczego się powtarzają te trzy?)


    Może dane są pobierane z błędnego, ale stałego miejsca w pamięci / na serwerze? Skoro coś wskazuje to miejsce, to może można zmienić ten wskaźnik? Albo spróbować podmienić ten komentarz na inny? Tak tylko sobie gdybam o 3 w nocy przed snem :D
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz naprawdę nie mam pojęcia :D

    Jedno wiem, zrzut bufora nic nie dał, właśnie kolejny z trójki się pojawił.

    /js/gfx/v01/gfx/js/index.php?subaction=showfull&id=1577461320&archive=&start_from=0&ucat=1&ct=nowinki

    To się poddaję (no żartuję, jak się wyśpię to jeszcze jedno podejście zrobię), bo jedyna opcja to przepisać budowanie cache, na taki który nie wykorzystuje bufora.

    Ale skoro @wieczor już piszę nowy AOL to niech zostanie na razie ten błąd.

    @Kaz jakbyś usunął ten komentarz ziloga79 to ciekaw jestem czy wciąż by się gość pojawiał w popsutych linkach? Chociaż widzę, że dodałeś tam komentarz, może to też zaburzy tą popsuję? Będę miał baczenie ;D

    EDIT: jeszcze to obadam

    $grabbedContent = str_replace($contentBefore, "", $contentAfter);

    bo jest 1% szans, że nie chwytam "złego" cache. Szkoda, że nie mogę puścić tail -f na tym pliku bo bym wiedział na żywo co się tam dzieje.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2020
     

    zbyti:

    jakbyś usunął ten komentarz ziloga79 to ciekaw jestem czy wciąż by się gość pojawiał w popsutych linkach? Chociaż widzę, że dodałeś tam komentarz,


    Nie chciałbym usuwać tego postu Ziloga, bo jest ciekawy, ale właśnie spróbowałem zaburzyć "harmonię". Z tym, że wątpię, że to coś da. Z tego co pamiętam, plik z komnentarzami to jeden wielki plik i one są sukcesywnie doklejane. Właśnie dlatego, że w ramach błędu powtarza się odwołanie do tego samego komentarza to mam wrażenie, że coś czerpie dane z tego właśnie miejsca w tym dużym pliku... albo coś wskazuje błędne miejsce, które wypada nie tam, gdzie powinno.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz w cache komentarze są doklejone do nowinki i zilog79 jest w pliku cn-news-id1223299975.txt

    Dlaczego ten konkretny plik i ten konkretny user miałby wrzucać się do linków klocków? To jest dla mnie nie pojęte :D

    <td style="text-align:center;font-weight:bold;border: solid black;border-width: 0 1 1 0"><div style="overflow:auto"><b><a target="_blank" href="zilog79_WYTNIJ_TO@I_TO_TEZ_tlen.pl / www.diodak.com.pl">zilog</a></b> @2016-05-08 23:14:41</div></td>
    </tr>
    <tr>
    <td style="text-align:justify;border: solid black;border-width: 0 0 1 1"><div style="overflow:auto;width:407px;"><a name="1462742081"></a>Gdy by&#322em studentem Wy&#380szej Szko&#322y Morskiej w Szczecinie w latach 1999-2003, widzia&#322em Atari 800XL z dedykowan&#261 stacj&#261 dysk&#243w, u&#380ywane w laboratorium radarowym jako generator sygna&#322&#243w radarowych. Do Atari pod&#322&#261czone by&#322y 4 stare polskie radary typu RADWAR a Atari symulowa&#322o okre&#347lone sytuacje na ich ekranach (echa od l&#261du, poruszaj&#261ce si&#281 echa statk&#243w itp...).</div></td>
    </tr>
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    Idąc dalej tym tropem:

    Be careful, if you start buffering without the chunk size (ie. a simple ob_start()) it will cause that the page will not be sent continuously, but once at the end of the script, so the server will respond very sluggishly!

    AOL nie ma ustawionego "chunk size".

    1. phpfashion ->link<-

    2. php manual ->link<-
    • 44: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Nie usuwajcie żadnych komentarzy, bo to nie pomoże, w linkach pojawi się co innego, a my zaburzymy spójność danych
    • 45: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Do edycji plików nadaje się notatnik windowsowy
    • 46: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Uważaj żeby nie zmienić kodowania żadnego z plików, zwłaszcza includowanych, bo to rozjedzie cały serwis
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    @wieczor

    ad.1
    Dlaczego usunięcie komentarzy miało by zburzyć spójność danych?

    Przecież to własnie robią moderatorzy. Po za tym te całe CuteNews nie ma podpiętej bazy danych bo to:
    easy-to-use news management system based on flat files as a storage

    Usunięcie komentarza to po prostu nowy zrzut bufora całej strony z nowinką i jej komentarzami.

    EDIT: no nie do końca, bo cache to rozwinięcie danych z innego pliku.

    Coś się takiego wydarzyło? Możesz podać taki case?

    Do newsa gdzie komentował zilog79 nick ma zamiast "mailto:" link
    /v01/zilog79_WYTNIJ_TO@I_TO_TEZ_tlen.pl%20/%20www.diodak.com.pl

    Ciekawe dlaczego? Pewnie też bufor nawalił.

    ad.2
    index.php i index_wip.php są obecnie zakodowane jako plik tekstowy w utf-8, ale kodowania strony www nie zmieniałem z polskiego ISO. Niestety Microsoftowy Visual Studio Code nie raczył ich otwierać jako Windows-1252 więc nawet nie zobaczyłem, że są w innym kodowaniu, wyświetlił mi je jako UTF-8. Po zapisie poleciały ogonki i musiałem je pozmieniać na kody. Mogę przywrócić im teraz 1252 ale nie wydaje się, że jest potrzeba. Pliki w 1252 z polskimi ogonkami nie otwierają mi się nawet pod Windows tak bym widział polskie znaki diakrytyczne. Przy zapisie zmian w takim pliku nawet pod Windows7, które mam na wirtualce, NotepadMod2 wymuszał ANSI-1250.

    Oczywiście będę teraz uważał (co jest bardzo trudne, wyświetlane kodowanie pliku różni się u mnie co edytor pod Ubuntu, na Windows nawet jeden z plików zameldował ISO zamiast CP). Lepiej pozmieniać tam gdzie są polskie znaki na kody niż męczyć się z kodowaniem które wyszło z użycia przy tworzeniu polskich stron ponad dekadę temu.
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    Wrzuciłem taką zmianę do index.php
    //ob_start();
    ob_start(null, 800000);

    i poobserwuję jak się zachowuje AOL.

    Jakby ktoś dziś widział 404 w "klockach" to proszę dać znać. Wielkość bufora dobrałem na zasadzie "największy" plik nowinki * 2.

    AOL też powinien się mniej "przytykać" przy wczytywaniu czyli śmigać szybciej.

    @Kaz jeżeli możesz dodaj testowy art na moment i zobacz czy tak duży bufor coś psuje przy zapisie nowinki.
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    No niestety znów złapałem

    /js/gfx/atarki/index.php?subaction=showfull&id=1577358292&archive=&start_from=0&ucat=1&ct=nowinki


    Zwiększyłem bufor jeszcze 2x do 1600K i jak to nic nie da to poddaję się :]
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    OK, odświeżyłem AOL 100x i nic, to albo teraz złapię to przypadkiem, albo ktoś zgłosi popsuty link, albo problem ustąpił ;P