atarionline.pl c-drug wiesza się na 130XE z side - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorconrad
    • CommentTime25 Dec 2011
     
    Demo C-drug odpalane z SIDE wiesza się na moim 130 XE - w 2.40min nie pojawia się obrazek a muzyka przy całym czarnym ekranie zaczyna się haczyć po czym wszystko milknie.

    Porównywałem z tym:



    Demo wzięte stąd: ->link<- … entID=1728

    Co jest przyczyną?
  1.  
    U mnie na 130XE z SIO2PC nie ma problemu. Ten mój 130XE to jest fabryczny golas beż żadnych modyfikacji (ma nawet "blombę" na śrubce). Testy typu "oko look" wykazują, że GTIA jest sprawne. Masz w swoim zamontowane stereo, albo inne modyfikacje które mogą być przyczyną takiego zachowania?
    • 3: CommentAuthorconrad
    • CommentTime25 Dec 2011
     
    Nic. Normalne 130XE bez modyfikacji.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    Uzyj SysInfo do przetestowania komputera.
    • 5: CommentAuthorconrad
    • CommentTime26 Dec 2011 zmieniony
     
    Przetestowałem - wg sysinfov2.11 komp jest w idealnym stanie.
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Dec 2011 zmieniony
     
    Może masz uszkodzony plik. Spróbuj ściągnąć jeszcze raz albo lepiej - jeśli xmgatz możesz - podrzuć tutaj swoją działającą wersję. Będzie pewność.
    • 7: CommentAuthorconrad
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    niedziałający u mnie plik (po rozpakowaniu):
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    Przetestowanie komputera nie daje pewności, że jest sprawny. Pewne wady mogą się ujawniać tylko w pewnych specyficznych konfiguracjach lub na ułamek sekundy co jakiś czas. Tego program testowy może nie wyłapać.

    Jeśli problem będzie nadal występował radzę upewnić się, że zasilacz jest sprawny. Jeśli jest o przetwornica, to może generować „szpilki” zakłócające prawidłową pracę komputera. Zwykły zasilacz jeśli daje (pod obciążeniem) napięcie niższe niż 4,75V lub wyższe niż 5,25V może czasami powodować nietypowe zachowanie komputera.
    Miałem przypadek, w którym na niektórych grach (BATTLE SHIPS) następowało zrywanie synchro V, a nawet zawieszanie się komputera, za to na innych grach wszystko było OK. Okazało się, że przyczyną był GTIA, i to wcale nie wadliwy. Zamieniłem ze sobą układy w dwóch komputerach i do dziś oba działają bez zarzutu. Prawdopodobnie wystąpiło jakieś niedopasowanie elektryczne układów.
  2.  
    @conrad, masz jakąś dziwną wersję tego pliku. Twoja ma dokładnie 64k, a moja (ściągnięta z AOL) ma ponad 100k. Załączam moją wersję.
    • 10: CommentAuthorconrad
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    To samo.

    Za namową Jacquesa sprawdziłem pamięć XRAM 0.21: wykrywa 4 banki pamięci w sumie dodatkowe 64kB. Po sprawdzeniu banki $E3 i $EB przechodzi OK natomiast przy $E7 i $EF wyskakuje "e" czyli error przy adresie $4621. Czy słusznie się domyślam że mam uszkodzoną połowę pamięci rozszerzonej? I stąd problemy?
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Dec 2011
     
    Możliwe. Może być też problem z przełączaniem banków. Jeśli to pamięć RAM to SELF TEST powinien to też wykryć (jeśli w ROM-ie jest wersja testująca 128kB).