atarionline.pl Uszkodzone 65XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorKoval
    • CommentTime19 Jan 2012
     
    Cześć,
    wpadło mi w ręce uszkodzone atari 65XE. Uszkodzenie pierwsze objawia się brakiem obrazu zarówno przez wyjście antenowe jak i monitorowe. Prawdopodobnie coś nie łączy, bo na skutek "miętolenia"/wyginania atarki obraz sporadycznie pojawia się na ok. 1 sek. Być może zimny lut...?
    Uszkodzenie drugie zaobserwowane podczas pojawiania się obrazu polega na tym, że albo widoczny jest kwadracik kursora przyklejony do górnej krawędzi obrazu (tak jak chwilę przed włączeniem selftestu) albo właśnie selftest. Dzieje się tak mimo, że atari powinno się znajdować w basicu.
    I teraz pytanko: gdzie w Krakowie mogę to naprawić, albo ew. kto i za ile mógłby (i czy wogóle) naprawić atarkę.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jan 2012
     
    Zimny lut sam naprawisz lub znajomy elektronik.
    Co do basicu, to akurat te kostki bywały w podstawkach.
    Pewnie jej nie ma.
    Żaden kłopot, zaprogramować eprom i wetknąć.
    • 3: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime19 Jan 2012
     
    pzechodzenie do selftestu może też być spowodowane wywaloną kostką DRAM - jak usuniesz zimnego luta z lini video odpal memory test
    • 4: CommentAuthorLCD
    • CommentTime20 Jan 2012
     
    Tak, tez juz takie cos mialem przy 800 XL. To nie ROM tylko kostki RAM. Jakie, to nie wiadomo, czeba próbowac. Wymien wszystkie razem, jesli funkcjonuje to mozna po koleji wymieniac na stare az bedzie znowu blad.
    Jakby byl blad ROM to by Selftest nie uruchomil sie.
    • 5: CommentAuthorKoval
    • CommentTime20 Jan 2012
     
    Oki, dzięki. Zabieram się w takim razie za przywrócenie obrazu, a potem będę kombinował z RAMem
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Jun 2013 zmieniony
     
    Wysiadł mi wczoraj Internet i z nadmiaru czasu naprawiłem Atari 65XE, które miałem z bazaru jakieś pół roku jak nie więcej. Ktoś chyba spsuł wtyczkę zasilania i końcówki były przylutowane po drugiej stronie wejścia. Wystarczyło je przygiąć i Atari się włączyło. Na kablu video od klona Famicoma obraz na TV kineskopowym miał masę zakłóceń, ale dało się grać. Zabrałem więc kabelek antenowy od Timex 2048 i jakość jest prawie tak dobra jak przez chinche A/V. Z braku dostępu do netu i obrazów gier gram na razie w gry na cartridgeach - 3 różne składanki, na razie nie zaobserwowałem żadnych problemów, np. z dźwiękiem czy portami joysticka.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jun 2013
     
    Co do selftestu i błędów w romie: mój XEGS przechodził do selftestu i pokazywał błąd romu, jednej z połówek. Być może błąd dotyczył Missile command lub Basica, nie pamiętam. Pamiętam, że 2 bity były wyzerowane ponad to, co w oryginale. Stąd nie dało się "nadprogramować" romu, co mogłoby się udać, gdyby bity się ustawiły na "1".
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Jun 2013
     
    Co za przypadek, akurat w zeszły piątek mojemu 800XL się coś takiego przytrafiło - wchodzi do selftestu i pokazuje błędy romu. Więc mówicie że to walnięty ram? Acha, mam tam ultimate'a, ciekaw jestem czy to nie jego walnęło.
    • 9: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Jun 2013
     
    Fotki z naprawionego Atari. Niska jakość obrazu już nieaktualna tak jak napisałem.





    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jun 2013
     
    OT: co masz na tych kartach?
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    Chess, Sargon 2, Colossus Chess 3.0-4.0, Tic-Tac-Toe, Checkers, Reversi 2, Matchboxes, Bruce Lee, Pac Man 2 (jakiś trochę dziwny, z 1984), Quasimodo, Bristles, Pooyan, Arcanoid 2 (to nie Revenge of Doh), Bug Off, Cohen's Tower, Crystal Raider, Submission, Space Ball, Pitfall 2, Blue Max, Plattermania, Boulder Dash, Eastern Front. Tu z włączonym C64: