atarionline.pl Odzyskanie gier z kaset (TurboRom Plus) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime27 Feb 2012 zmieniony
     
    Razem z XC12 trafiły mi się dwie kasetki na Allegro. Są to zestawy gier w TurboRom Plus. Porównałem je z katalogiem AOL i widzę, że niektórych gier jeszcze tutaj nie ma. Czy ktoś tutaj zajmuje się odzyskiwaniem takich rzeczy?

    Lista gierek, których jeszcze nie ma w katalogu:

    == Zestaw 1 ==
    Boulder Dash LL
    Computer World
    Fill
    Iron Roadway
    Rabits (może Rabbotz! ?)
    River Raid LL
    Star Blade


    == Zestaw 2 ==
    Angle Worms (jest Angleworms II)
    Batty Boulders (jest Batty Builders)
    Bowlers
    Golden Baton
    Kong Junior (ale tu pewnie chodzi o Donkey Kong Jr)
    Milipede
    Olimpic Los Angeles
    Richard Petty's
    Safari Atari
    • 2: CommentAuthorkade
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    ja tez odkopałem z 30 kaset z grami.. nie mam czasu tylko zeby posrpawdzac co i jak...
    • 3: CommentAuthorSuavek
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    Gry, które odzyskiwałem z Turbo Rom, były w wersji pod cartridge, a sam cartridge zawiera kopier turbo-standard. Jeśli powyższe gry mają loadery w standardzie, to jedyny znany mi sposób na ich odzyskanie polega na przerobieniu ich na wersje działające pod catridge'm (nie każdą grę się da), a potem całość z powrotem na standard.
  1.  
    Niestety nie mam kartridża, żeby chociaż spróbować, czy coś się jeszcze z tych kaset uda wczytać.
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    Do odczytu programów w Turbo ROM plus, o ile dobrze pamiętam, nie jest potrzebny kartridż. Gry były poprzedzane loaderem (kilka rekordów) w transmisji standardowej.
    • 6: CommentAuthorkade
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    A nie jest tak że można było wgrywać gry na dwa sposoby ? Mam Turbo 2000 i kasety z grami które mają loader, albo go nie mają, albo jest na początku kasety ;)
  2.  
    Rzeczywiście, 3 sygnały loadera, a później wczytuje gierę wyświetlając paski na ekranie. Niestety kończy self-testem albo BOOT ERROR. Jutro sprawdzę na tym oryginalnym XC12, z którym przyszły kasetki - teraz już nie chcę za dużo szumieć, bo mi dziecko śpi :)

    Przynajmniej już widzę, że co innego jest na okładkach, a co innego na kasetach. Zamiast Angleworms zaczął wczytywać mi się jakiś Baseball.
    • 8: CommentAuthorkade
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    mgr_inz_rafal: w Baseball dużo grałem dobra giera... ;) Tez mam ten problem ze co innego mam na okladkach a inne kasety, niektórych kaset nie pamiętam że miałem... części nie moge znaleźć. Dużo gier nie chce mi się wgrać, ale może to wina mojego XC12...
    • 9: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    Eeee... wszystkie pozycje spokojnie są na AOL.
    Batty Builder's, Safari Atari (Atari Safari, qrwa, no nie)
    same zapomniane hity.
    Oj, Iron Roadway, niewykłe, izometryczne!
    Izometryczna halucynacja perspektywiczna.
    Najlepsze to Richard Petty's, to superhit!
    Jak to pierwszy raz zobaczyłem,
    to wyrzuciłem A8 na miesiąc do szafy i pojechałem motorynką do kolegi co miał ZX. Uff...
    Taki to był hit. Horror.
    • 10:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime27 Feb 2012 zmieniony
     
    No dobra, a Golden Baton pod jaką nazwą się kryje na AOL? Nazwa taka kusząca, że chętnie bym pograł :)

    kade:

    niektórych kaset nie pamiętam że miałem... części nie moge znaleźć. Dużo gier nie chce mi się wgrać, ale może to wina mojego XC12...

    Chciałbym mieć takie problemy :) Moje oryginalne kasetki z grami oraz wytworami w Basicu zostały już dawno zutylizowane... Nawet zeszytu z programami nie mogę znależć :)
    • 11: CommentAuthorkade
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    bartcom: Iron Roadway wczoraj odpaliłem lecąc po kolei co jest na kasecie.. niegrywalne jak dla mnie :/
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Feb 2012
     
    Mysterious Adventures 1 The Golden Baton.
  3.  
    Heh... Sprawdziłem i już żałuję, że chciałem pograć w batona :)
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime28 Feb 2012 zmieniony
     
    Fill to może być Qix lub Fill'er Up II, to prawie to samo.
    • 15: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime28 Feb 2012
     
    @Kade
    Toć piszę, jaki to Iron Roadway hit był.
    A tytuł pamietam, bo go kiedyś wgrywalem przez 5 godz.,
    na nieoryginalnym magnetofonie, a jak już się wgrał
    jak ja to zobaczyłem, oj, to się wkur... na ten hit.
    • 16: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime28 Feb 2012
     
    Richard Petty's to oczywiście Talldega.
    • 17: CommentAuthorSuavek
    • CommentTime28 Feb 2012
     
    Jeśli przed cześcią w turbo są rekordy w standardzie, to nie potrzeba cartridge'a (w tym przypadku byłby tylko 2-3 sekundowy pisk - nazwa programu, o którego wczytanie pytałby loader z cartridge'a). System Turbo Rom bez cartridge'a miał 6 wersji loaderów - 3 od inż. Żurka i jego wspólpracowników oraz 3 od Mapasoftu. W obu przypadkach najpierw były to loadery z 8, potem z 5 a na końcu z 3 rekordami. 3-rekordowy loader od inż. Żurka pokazywał tytuł ładowanego programu po 1. rekordzie (dodatkowo z informacją G&R SUPERTURBO, całość w trybie Graphics 1) i ładował część turbo natychmiast po części w standardzie. Loader z Mapasoftu po 3 rekordach zatrzymywał taśmę, wyświetlał nazwę programu (razem z wizytówką Mapasowtu, w trybie Graphics 0) przez około 3 sekundy, a potem dopiero ładował część turbo. Do tego pierwszego przypadku był program kopiujący na cartridge, wersja z Mapasoftu nie miała żadnego kopiatora (przynajmniej ja o żadnym nie wiem).
  4.  
    Suavek, dzięki za szczegółowe info. Wygląda więc na to, że te dwie kasetki są w różnych systemach, choć na okładkach jest Mapasoft. Ponieważ jednak na okładkach nie ma Baseball przypuszczam, że ktoś podmienił pudełka.

    #1. Wyświetla Baseball w trybie GR. 1 po trzech rekordach, czyli ostatnia wersja od inż. Żurka
    #2. Wyświetla wizytówkę Mapasoftu w GR. 0 z czarnym tłem, również po 3 rekordach

    W weekend powinienem mieć więcej czasu, to spróbuję coś powgrywać.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Nov 2022
     
    Z tego co mówił kkrys, są dwa systemy: Turbo ROM i Turbo ROM Plus - do obu jest odrębne oprogramowanie. Opracował go p. Janusz Żurek (patrz wątek o firmie Plus/Krysal), początkowo dzielił ze wspólnikiem - właśnie firmą Mapasoft.