atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Aug 2020
     
    @amarok - bardzo ładne konwersje i dobre podejście w konwertowaniu.
    • 2:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    @ilmenit, dziękuję bardzo za Twoją opinię.

    Cieszę się, że powstają takie narzędzia jak RastaConverter. Pewnie czerpiesz sporo satysfakcji z tego jakie wyniki uzyskują ludzie na całym świecie. :)

    Przy okazji mam do Ciebie dwa pytania.

    1. Dlaczego zdecydowałeś się na ograniczenie palety do 128 kolorów, czyli 8 poziomów jasności? Czy chodzi o to, żeby mieć pełną zgodność ze starszymi komputerami bez układu GTIA? A może po prostu nie ma sensu generować obrazów w pełnej palecie, bo i tak efekty będą wizualnie podobne?

    2. Czy planowane jest przygotowanie aplikacji, która wykorzystywałaby możliwości karty graficznej do konwersji? Czy zastanawiałeś się czy ma to sens biorąc pod uwagę wykonywane obliczenia oraz transfery danych? Myślę, że wsparcie obliczeń na GPU byłoby interesującym krokiem naprzód w ewolucji narzędzi dla małego Atari :)

    Jak już fantazjuję, to na całego - zastanawiam się kiedy ktoś do generowania/konwertowania obrazów wykorzysta technologię AI np. Deep Learning. To dopiero będzie zabawa :)
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Aug 2020 zmieniony
     

    amarok:

    1. Dlaczego zdecydowałeś się na ograniczenie palety do 128 kolorów, czyli 8 poziomów jasności? Czy chodzi o to, żeby mieć pełną zgodność ze starszymi komputerami bez układu GTIA?

    Komputery Atari z serii XL/XE również wyświetlają 8 poziomów jasności jednego koloru - wyjątkiem jest jeden tryb GTIA GR.9 z szerokimi pikselami 4x1 i szesnastoma odcieniami. Tak więc w trybach z pikselami 2x1 i tak nie wyświetlimy 256 kolorów.
    • 4:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    @Adam, dzięki że mi to wyjaśniłeś. I pomyśleć, że przez tyle lat nie byłem tego świadomy albo po prostu o tym zapomniałem. Fajnie, że mam okazję na nowo odkrywać tajemnice Atari. :)
    • 5:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Kibicuję pomysłowi używania dopału z karty graficznej do obliczeń w Raście, zresztą to już wcześniej wspominałem. Przyspieszyłoby to pewnie co najmniej kilkakrotnie obiecujące, miłe oku wyniki. :)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Wg mnie to się nie uda, bo wygenerowany w RastaConverter obraz zależy od tego, co było wcześniej. A karty graficzne działają na ograniczonej ilości punktów z poprzedniego wyświetlanego stanu.
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Też tak myślę. GPU jest dobre, gdy wykonuje się na matrycy te same operacje równolegle. Tu jest inaczej. Tu jest konieczność przeemulowania generowania obrazu przez ANTIC, co jest liniową operacją, której zrównoleglić się rozsądnie nie da. Już teraz w RC jest dodany cache (stan rejestrów i pamięci obrazu dla konkretnych linii), dzięki czemu nie trzeba wykonywać emulacji dla linii, które się nie zmieniły.
    Taka emulacja ma też wiele "ifów" (np. dla obsługi PMG), które powodują w kodzie rozgałęzienia, czyli "divergence":
    ->link<-
    Przy divergence wykonanie kodu z równoległego jest zmieniane na liniowe, co drastycznie redukuje wykonanie kodu na GPU. O ile można uruchomić RC na 8 jądrach CPU i działa to ok. 7 razy szybciej (jest koszt synchronizacji wątków), odpalenie RC na 1000 jądrach GPU pewnie by było bardzo wolne. Ale jak ktoś chce, to projekt jest open-source, zachęcam do implementacji np. na CUDA.
    • 8:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Liczył ktoś może zdjęcia pod Linuxem? Zastanawiam się nad zastosowaniem Raspberry Pi i pozostawieniu maliny na tydzień w odosobnieniu ;)
    • 9:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    Zauważyłem, że od dłuższego czasu nie pojawiły się tutaj żadne nowe obrazki. Dlatego postanowiłem wrzucić kolejne konwersje, które przygotowałem w międzyczasie.

    Serdecznie zapraszam chętnych do pobawienia się RastaConverterem i podzielenia się swoimi wynikami :)
    • 10: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    in your face C64 ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Waszyngton wygląda dość spektakularnie. Nie wyobrażałem sobie że operując tylko odcieniami szarości rasta potrafi takie ładne rzeczy robić.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Miazga! Bardzo dobre użycie RastaConvertera. No i dzięki, że odpowiednio formatujesz nazwę plików - nie musze nic dodawać i od razu wrzucam do archiwum obrazków :D
    • 13: CommentAuthorMDW
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Nooo, pięknie to wygląda. I twierdzę tak oglądając to w powiększeniu na cały ekran (bez wygładzania/filtrowania).
    • 14: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Czy mogę prosić o link do binarek konwertera? Dzięki.
    • 15:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Dzięki wielkie za Wasze komentarze dotyczące obrazków. Bardzo bym chciał, żebyście spróbowali swoich sił, bo nasze małe Atari zasługuje na to.

    Ogólnie bawię się tym tematem od nieco ponad roku. Przyznam szczerze, że zawsze mam duży problem, żeby znaleźć odpowiedni materiał do przerobienia. Szacuję, że do tej pory próbowałem z 200-300 zdjęciami, ale jedynie niecałe 30 z nich nie skończyło w koszu. :)

    Do tego dochodzi czas konwersji, który w moim przypadku wynosi nawet 4-5 dni. Ale jak chce się mieć zadowalające wyniki, to trzeba się troszkę pomęczyć. ;)

    @tatqoo, nie wiem gdzie są oficjalne binarki, ale ja używam takich:
    ->link<-

    Do tego potrzebny jest MADS, żeby wygenerować plik xex, ale zgaduję to akurat większość z Was zna.
    • 16: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Coś się powoli liczy. 280M.
    • 17: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @tatoo - jeżeli nie używasz, to zerknij na /threads
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @amarok
    Ja śledzę wątek na Atari Age i regularnie co lepsze grafiki z konwertera lądują u mnie na dysku Atari w szufladzie z "best of" konwersji, w tym mnóstwo Twoich. Dzięki :-)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Jacques - podeślij paczuszkę, dorzucę do naszego archiwum te pliki, których nie ma.
    • 20: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     
    @ilmenit: "Coś się powoli liczy" oznacza w tym przypadku, że coś się liczy, a nie że się wolno liczy.

    Threads nie ograniczałem. Liczy się na drugiej maszynie i5 4 threads. Czy gdy nie chcę ograniczać, to muszę ten parametr precyzować?

    Jak ja uwielbiam wieloznaczność językową.
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @tatqoo - chyba bym zmienił dithering w tem obrazie. ale ogólnie pretty kool
    • 22: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Jul 2021
     

    ilmenit:

    GPU jest dobre, gdy wykonuje się na matrycy te same operacje równolegle. Tu jest inaczej.

    A tego LAHC nie dałoby się zrównoleglić? Równolegle na GPU renderować kilka różnych ramek i na koniec wybrać najlepszą.
    • 23: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     
    425 M:

    Albo coś źle robię, albo nie widać wcale różnicy.
    • 24:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @tatqoo, wybrałeś fajny materiał na konwersję. Nie wiem jakie są oryginalne kolory, ale te który widać na załączonych obrazkach są bardzo dobrze dobrane.

    Tak jak pirx ja też byłbym za zmianą ditheringu. Osobiście wolę mniej regularny sposób mieszania kolorów. Ale jak to mówią - to kwestia gustu.

    >Albo coś źle robię, albo nie widać wcale różnicy.
    Różnice na pewno są, ale dość subtelne - zobacz proszę na załączonym obrazku, który obrazuje obszar i zakres różnic.

    Pytanie jest jaką wartość parametru /s przyjąłeś? Mała wartość np. 100 daje obraz zbliżony do docelowego po stosunkowo niewielkiej liczbie iteracji, ale im dłużej trwa konwersja to dalsze różnice są już niewielkie. Z kolei duża wartość parametru np. 10000 to odwrotny efekt - na początku obraz zmienia się względnie powoli ale po kilkudziesięciu godzinach nadal widać istotne różnice.
    • 25: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    /s=10000

    Ja bym powiedział, że przy tym ustawieniu to na początku to jakość jest marna. Konwersja leci już dobre kilkanaście godzin.
    • 26: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Matko jak to wciąga. Już po mnie.

    Ile konwersji jednocześnie warto puszczać? Tylko jedną, czy chociaż dwie ? :)
    • 27:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     
    Ja mam 4 rdzeniowy procesor, więc puszczam sobie zawsze jedną kowersję na raz na 3 wątkach, żeby dało się jakoś żyć. :)

    Tylko kiedy dobieram na początku parametry to puszczam po 2-3 konwersje na raz na chwilę, żeby porównać sobie docelowe obrazy i wybrać najbardziej obiecujący z nich.

    Mam jeszcze jedno spostrzeżenie - im większy poziom ditheringu /dither_val tym większy problem dla RastaConvertera. Program stara się dokładnie odwzorować duże różnice w kolorach sąsiadujących pikseli, co spotyka się z naturalnymi ograniczeniami możliwości małego Atari. Dlatego właśnie unikam regularnego i silnego ditheringu. Jako efekt uboczny w moich konwesjach to bardzo widoczny banding - wiem, że niektórym bardzo to przeszkadza.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Miło mi poinformować, że kolega Amarok zgodził się poprowadzić na zoomie małe warsztaty z generowania obrazków - pokaże chętnych jak skonfigurować sobie program, ustawianie parametrów, a także podzieli się informacjami, jak udało mu się wygenerować te wspaniałe obrazki oraz przykładami nieudanych. Negocjujemy dzień wystąpienia, trzymajcie kciuki :D
    • 29: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @Kaz - gdy będzie to w sierpniu któregoś wieczu to i ja dołączę dać jakieś porady, wyjaśnię co robią opcje i odpowiem na pojawiające się pytania.

    0xF - o ile pamiętam to wielowątkowość, którą dodał Phaeron właśnie w podobny sposób działa dla CPU. Nie wiem czy aż tak się zmieniły aktualnie GPU (na nowe właściwości CUDA nie patrzyłem już ze 2 lata), ale problem z szybkością jest głównie w emulacji ANTICa, a tego się prosto nie da zrównoleglić. Potencjalnie można by wykorzystać GPU częściowo, do ewaluacji obrazka (porównanie wygenerowanych matryc określoną funkcją odległości) - ale ma już zaimplementowany cache i są porównywane tylko istotne linie, więc ciężko powiedzieć, czy będzie przyspieszenie (konieczność kopiowania do GPU i z powrotem).
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Ilmenit - bomba! Nie ma jak porady autora. Nie śmiałem zajmować Twojego cennego czasu, ale skoro jest okazja... :D To rezerwuję Cię na sierpień. Przy okazji - mamy już zmontowany materiał o silniku point'n'click, ale to przy innej okazji się wypuści w świat.
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     

    Kaz:

    Jacques - podeślij paczuszkę, dorzucę do naszego archiwum te pliki, których nie ma.


    Nie ma sprawy, paczka załączona :-) 38 subiektywnie wybranych przeze mnie grafik z konwertera, więc nie każdemu wszystko musi przypaść do gustu ;-) Ostatnio robiłem na Lost Party czystki gdy przygrywał Katod i to jest efekt tamtej roboty :-)
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Dzięki Jacques!
    • 33:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    @Ilmenit, ja też z wielką chęcią posłuchałbym Twoich wskazówek. Czuję, że RastaConverter oferuje znacznie więcej możliwości, których jeszcze nie odkryłem.

    Co do warsztatów, które zaproponował Kaz, to z przyjemnością spotkałbym się z Wami, żeby wymienić się doświadczeniami. Jeśli chcielibyście poruszyć jakieś szczególne tematy albo chcielibyście, żebyśmy wspólnie spróbowali coś przekonwertować, to śmiało dajcie znać. Nie jestem jakimś tam specjalistą, ale myślę, że wspólnie spróbujemy się trochę pobawić.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    I to byłoby właśnie poprawne stopniowanie wiedzy - najpierw użytkownik-praktyk Amarok pokaże innym użytkownik, to co się nauczył. A potem wkroczy "mistrz gry" czyli autor programu Ilmenit i pokaże poziom zaawansowany dla tych, którzy nauczyli się już podstaw! :D
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    jest też program który pliki wygenerowane RastaConverterem zapisuje jako MCH, plik który można wczytać do G2F
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    I już ustalone - w piątek o 20:00 na zoomie Amarok opowie o tym, jak sobie radził z obrazkami w Rasta Converterze. Mam nadzieję, że Ilmenit też wpadnie!
    • 37: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    Dzięki za zaproszenie, ale jak pisałem dopiero w sierpniu byłbym w stanie dołączyć. Teraz niestety nie będę mógł.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    Ilmenit - nie ma problemu, w sierpniu zrobimy w takim razie dogrywkę, drugi odcinek o RC, w którym Ty nam opowiesz co i jak :)
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    Zaczynamy!
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jul 2021 zmieniony
     
    Amarok przygotował fantastyczną prezentację! Szacun.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jul 2021 zmieniony
     
    Amarok wspominał o Lenie, której zdjęcie wykorzystywane jest często jako wzorcowe do różnych potrzeb przetwarzania obrazu. MaW podrzucił link do tej historii:

    ->link<-
    • 42: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Miałem okazję pasywnie słuchać. Amarok doskonale odprezentował możliwości programu i swoje doświadczenie w jego używaniu. Dzięki temu, że dobrze rozumie ograniczenia sprzętu dał też bardzo dobre porady jak przygotować obrazki, aby wyniki konwersji były jak najlepsze.
    Świetnie przygotowane i trudno dodać coś więcej :)
    • 43: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    taki użytkownik do skarb :)
    • 44: CommentAuthor0xF
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    Czy prezentacja trafi na youtuba?
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    Jeżeli wystarczy Ci krótka odpowiedź - tak, trafi.
    Jeżeli pytasz kiedy, to rozbuduję wypowiedź - Misza był/jest ostatnio na urlopie, a i pracuje nad grami nad Atari, a że zajmuje się montażem naszych nagrań w wolnych chwilach i hobbystycznie - to jeszcze chwilę to potrwa, zanim film się pojawi. Łącznie na montaż i publikację oczekuje kilkadziesiąt kilkugodzinnych materiałów, więc jak ktoś czuje wenę twórczą i chęci - zapraszamy do pomocy.
    • 46: CommentAuthor0xF
    • CommentTime11 Sep 2021
     
    Dzięki za wyjaśnienie!
    Na montowaniu się nie znam, ale służę moral supportem, bo wciąż naciskam F5 na ->link<- w oczekiwaniu na ten materiał. :)
    • 47: CommentAuthor0xF
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    Dziękuję za dotychczasowe filmiki i czekam na ten o RastaConverterze. :)
    • 48:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    Korzystając z "ruchu w interesie", mam pytanie, czy ktoś z was ma doświadczenie w skompilowaniu RastaConvertera na M1 Appla?
    Te rdzenie M1 ma pierońsko szybkie, tak ze 30% szybciej liczą się moje testowe c-programy w stosunku do intelowskiego świata.
    • 49: CommentAuthor0xF
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    A konkretnie do jakiego modelu Intela?
    I w czym jest zamontowany Twój M1? (czytaj: czy ma wiatrak?)
    • 50:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    Jeśli chodzi o moje prywatne pomiary, to mam całą listę swoich testów dla wydajności rdzenia (co ma kluczowe znaczenie dla kodów jednowątkowych). Intele od i3 do Xeonów. Ryzen serii 3900, masa ARMów, MIPSów itd. Za każdym razem biorę swój kod, potem GCC i jazda...
    Procek Apple M1 zrobił niesamowity skok jakościowy, a przecież to nawet wiatraka nie ma. Dlatego zachciało mi się przekompilować RastaConvertera, który swoim algorytmem lubi siedzieć w pętli na jednym rdzeniu i prawdopodobnie ładnie by przemiatał Atarowskie grafiki :)

    Niestety utknąłem przy kompilacji RastaConvertera. Problem jest, że on jest jakoś mocno "mentalnie" powiązany z MicrosoftWindows i starszą biblioteką allegro, która z kolei ma opory żeby ją przekompilować dla nowszych zależności Tak na oko, z kodu to chyba to allegro jest tylko do wizualizacji, a freeimage do konwersji png/jpg?

    Może autor coś pomógłby w temacie? Jakby tak udało się przerobić z Allegro4 na Allegro5 to już chybaby poszło.

    Za to MADS skompilował się pięknie na nowy procek. Więc końcowy etap już mam.