atarionline.pl Z dyskietki do ATR/EXE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime11 Jun 2012
     
    Hej.
    Mam do Was pare pytan, potrzebuje pomocy:)
    1. Czym przeniose bezproblemowo duza ilosc dyskietek 200-300. Dysponujac Atarka 65XE i stacja LDW2000
    2. Co musze dokupic aby mozna bylo czytac dyskietki z ATR na Atarce;)

    prosze o informacje oraz linki i ceny i od kogo:)

    3. Juz pare razy pytalem ale nie dostalem konkretnej odpowiedzi:). Potrzebuje dolozyc do mojej Atarki CODE3 FREEZER. Lub cos co bedzie przynajmniej mialo takie mozliwosci i kto mi to zalozy od reki (tzn moze byc 2-3tygodnie).

    Tak jak wyzej, linki, adresy, telefon;)
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Jun 2012
     
    1. SIO2SD
    2. SIO2SD
    • 3: CommentAuthorstryker
    • CommentTime11 Jun 2012
     
    Te dyskietki w jakich gestosciach ? Na jakich stacjach nagrywane ? Same plikówki czy całodyskowe tez ?
    • 4:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime11 Jun 2012
     
    Dyskietki nagrywane na tej samej stacji LDW2000 z Tomsem. Gestosci SD ED DD, File i Full. Musze to zgrac bo jest tego troche:)

    ps. mam tez plan dorwac "starego Atarowca" z gieldy na grzybowskiej (Janusza). On kiedys mial mase roznych rzeczy i niektorych nie widzialem w necie wiec moze warto;p
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Jun 2012 zmieniony
     
    Ja zgrywałem kabelkiem 8102sio czy 10502sio. plus taki, że dyskietka jest tylko odczytywana, a nie odczytywana/zapisywana (czas).
    ->link<-
    Kabelek porównując do sio2pc ma działającą linię command w drugą stronę i zamienione serial in z out.

    I darmowa wersja ape to obsługuje - jest wygodna, można sobie pliki dowolnie nazywać.
    • 6:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime11 Jun 2012
     
    XXL-> czy to pozwoli mi przegrac pliki EXE na PC oraz pełnodyskietkowe do ATR?

    JHusak-> gdzie moge kupic to sio2pc? i czy bedzie mozliwosc j/w

    A jeszcze jedno czym kopiowac pliki z kaset w KSO TURBO 2000 ale z takim dziwnym preloaderem, po ktorym sa takie kolorowe paski
    • 7: CommentAuthorw1k
    • CommentTime12 Jun 2012 zmieniony
     
    1. sio2pc cable
    2. ape shareware
    3. run sio2pc, its works?
    4. if yes, then..
    5. 1050, or xf551, as D2
    6. D1 - boot from sio2pc, DOS 2.5, etc
    7. works d1 and d2 together?
    8. copy *.* from d2 or d1..

    or
    1, 2, 3, 4, 5


    or from 1050, xf551 to sio2sd
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jun 2012 zmieniony
     
    @maly_swd: sio2sd zachowuje sie jak stacja dyskow tylko zamiast dyskietem masz karte SD z fs FAT ktora pozniej wsadzisz do czytnika w PC (tak w skrocie). zwyklym kopierem stacja-stacja na atari skopiujesz z dyskietek na karte sd; pliki pojedyncze i calodyskowe gry. ale koledzy wyzej dali lepszy sposob - jesli chcesz tylko przekopiowac dyskietki wez kabelek ominiesz karte SD.

    ---
    na filmiku wyzej masz kopiowanie dyskietki na karte SD
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jun 2012 zmieniony
     
    JHusak-> gdzie moge kupic to sio2pc? i czy bedzie mozliwosc j/w

    Jak chcesz zrobić, to zobacz ->link<-

    jak chcesz kupić, to też chyba tam można.
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jun 2012
     
    @xxl, tu chodzi tylko o wygodę, szybkość i minimalizację błędów (użytkownika też). jest DUŻA różnica, zwłaszcza przy 300 dyskietkach. Przy 10 nawet bym się nie zastanawiał i użył SIO2SD.
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jun 2012
     
    @maly_swd, skąd jesteś?
    • 12:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime12 Jun 2012
     
    @xxl - dzieki za info. Tylko mam pytanie: czy jesli bede kopiowal XEX na karte to musze to do ATR wsadzac? Czy bede mial milion plikow na karcie (bo wlasnie chce miec tak ze kazdy plik bedzie osobno jako exe).


    @jhusak - wstyd sie przyznac;) z Wawy. Niestety mam lapka i tu nie mam portu RS (a chyba taki jest wymagany?)
    • 13: CommentAuthorHultah
    • CommentTime12 Jun 2012 zmieniony
     
    Witam, dołączę się do tematu, mnie także nawiedziła potrzeba zgrania dyskietek na PC, pomyślałem też o zakupie SIUPa ->link<-
    Da się to jakoś pogodzić? podłączyć oba urządzenia na raz?
    Pojęcia nie mam jak się do tego zabrać.
    Moja stacja to SN-360 a dyskietki są nagrane dwustronnie.
    Dodam jeszcze że nie chcę przerabiać swojej 130ki.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Jun 2012
     
    @maly_swd: jesli bedziesz kopiowal xex na karte SD to na karcie SD znajdzie sie plik XEX (nie bedzie kopiowany do ATR) - chociaz taka mozliwosc tez jest. wiec PC zobaczy milion pliczkow na karcie SD...
    • 15:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Jun 2012
     
    Xxl-> dzieki za info, to mi duzo pomoglo. Chociaz juz zakupilem SIUPa (nie wiem czy to pomoze). Ale i za chwile kupie Sio2SD.
    pozdrawiam
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2012
     
    Jak kupisz sio2sd będziesz mógł sprzedać siupa :)
    • 17:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Jun 2012
     
    JHusak-> od przybytku glowa nie boli:) ,.. mam 3 Atarki i dwie stacje i jakos nie chce ich sprzedawac;p
    • 18: CommentAuthorHultah
    • CommentTime17 Jun 2012
     
    No dobra załóżmy że mam SIUPa, to jak to wygląda w praktyce?
    1. Wczytuję dyskietkę
    2. Odłączam stację od Atarki
    3. Podłączam SIUPa
    4. Przesyłam przez SIUPa?

    Tak na żywca przepinam kable czy jak? To nie przerabiana 130XE
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jun 2012 zmieniony
     
    Ustawiasz siupa (oprogramowanie) jako d2:
    Stację jako d1:

    Botujesz stację, wczytujesz kopier całodyskowy (nie wiem jaki dla dyskietek DSDD)

    Wyjmujesz dyskietkę, wsadzasz oryginał, ustawiasz kopiowanie d1->d2

    I już! Voilla!

    Należy unikać przełączania wtyczek, bo złącze SIO nie jest przystosowane do częstych zmian (raczej podłączyć i zapomnieć).
    Zanim ktoś mnie zgani proszę wziąć pod uwagę wiek urządzenia i wygląd złącza/wtyczek po 25 latach wyjmowania/wkładania.

    Kable możesz zmieniać na żywca (wyjątek: SIO2SD, które czasem lubi gubić firmware - winna atmega32). Nic nie powinno ucierpieć, aczkolwiek...
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Jun 2012
     
    mały,
    trzeba się zgadać i razem zrobić jakies "małe" copy copy razem.


    Z frezerem to zapommij, poszukaj w googlach turbo frezer czy jakoś tak, jest zewnętrzny wkładany w port carta + eci .. Chyba abbuci (czyli Niemce) to zrobili i sprzedają. Nie dawno gdzieś widziałem ogłoszenie tylko nie umiem znaleźć a czasu brak... robota..
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jun 2012
     
    > (wyjątek: SIO2SD, które czasem lubi gubić firmware - winna atmega32)

    nadal tak jest? faktycznie raz mi sie zdarzylo na poczatku, ale po tym jak SIO2SD wrocilo od Piguly to juz nie mialem takiego problemu a przekladam sio2sd miedzy 2 atarkami caly czas. fuks czy lepiej uwazac?
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Jun 2012
     
    Nadal tak jest, jeśli nie ustawi się psa-wartownika na 4V (Watchdog)
    • 23: CommentAuthorHultah
    • CommentTime19 Jun 2012 zmieniony
     
    I tu mam właśnie problem, w Atarce mam jeden port a stacja i siup to dwa wtyki, o ile dobrze pamiętam zwykle stacje dysków posiadały gniazdo sio i można się było przełączać między urządzeniami, niestety moja stacja gniazda niema, więc albo kabel na żywca albo jakiś rozgałęziacz?

    Może rozebrać wtyk siupa i dolutować kable? najlepiej po prostu gniazdo na kablu, tylko w tym momencie czy możliwa jest praca obydwu urządzeń czy raczej na zasadzie wyłączam jedno, włączam drugie?
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Jun 2012
     
    Złącze SIO jest "szyną", do której podłączamy kilka odbiorników/jeden nadajnik.
    W twoim przypadku egzamin (na tymczasowo) zdałby:

    drut miedziany 1 mm średnicy jako szpilki do "siup"
    10 pinów w przeciwnym kierunku (żeńskich), kabelek różnokolorowy.

    Aby uzyskać 10 pinów, można rozebrać wtyczkę CANON, lub kupić osobno.
    Polutować to i podłączyć bardzo uważnie :)

    Można też przy pomocy kabelków podlutować SIUP do istniejącego kabla SIO, jak proponujesz. Stację ustawiasz na D1, SIUP na D2, albo odwrotnie. Wtedy możesz kopiować całe dyski bez swapowania.
    • 25: CommentAuthorHultah
    • CommentTime19 Jun 2012
     
    Właśnie! przecież mam dolutowany kabelek do wtyku SIO od stacji, zdaje się że pozostałość po ploterze.
    Muszę rozebrać wtyki i zrobić parę fotek.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2012
     
    Maly - udalo Ci sie rozpoczac "wielkie kopiowanie"?
    • 27:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime6 Jul 2012
     
    Narazie zbieram sprzet i "blagam" dziewczyne o 2 tygodnie wolnego;)

    A powaznie to troche mam roboty i czesciowo zaczynam pisac to o czym pisalem Ci w mailu:)

    W sumie to jedno z drugim jest powiazane...
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jul 2012
     
    No to trzymam kciuki, bo jak Ci sie uda - to wszyscy na tym zyskamy :)

    Dawaj znac, jesli potrzebna bedzie jakas pomoc.