atarionline.pl 130 xe po rozszerzeniu pamieci do 320 kb - problem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Po krotce, bo sprawa skomplikowana.

    Wykonalem rozszerzenie kupione od Strykera, czyli to:

    ->link<-

    Chcialbym podkreslic ze Stryker jest nieziemsko pomocny, opisal mi wszystko jak zrobic i wyslal zdjecia, jeszcze raz tutaj dziekuje!!!!

    Sytuacja przed rozszerzeniem:

    Memtest pokazywal walniete banki pamieci 2 i 3, demka na 128k wieszaly sie.

    Podczas rozszerzenia:

    Po zalozeniu podstawek na kosci pamieci po prawej, żonglowalem tymi kostkami (oryginalnymi, zeby sprawdzic), ale caly zcas banki 2 i 3 byly pokazywane jako walniete, niezaleznie od ukladu kostek w realu.

    Po rozszerzeniu (z zalozonym oryginalnym U34):

    Nie ma 320 kb, znow pokazuje 128k i walniete banki 2 i 3, ale demka dzialaja, czyli jakby to 128k dzialalo dobrze!!!

    Po rozszerzeniu (z zalozonym PALCE od Strykera w miejsce U34 ):

    Jest tylko 64k pamieci!!!

    Niezla zagadka, prosze o pomysly, z gory dzieki!!!
    • 2: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Dodam jeszcze ze nie ma roznicy jak kabelki do przelacznika sa polaczone, czy w ogole rozlaczone, nie ma to znaczenia.
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Zanim wstawiłeś rozszerzenie trzeba było doprowadzić do pełnej sprawności komputer. Trudno mi coś powiedzieć o rozszerzeniu Strykera, bo zawsze w 130XE stosowałem te opisane w Bajtku, nie wymagające wymiany MMU (U34). Wydaje mi się jednak, że przyczyna leży w komputerze (skoro przed i po przeróbce jest źle). Za przełączanie banków pamięci odpowiada U23 (PIA - zwykle 6520). Warto wylutować i umieścić go w podstawce, a jak nie pomoże, to wstawić nowy. No i musisz być pewny, że w czasie przeróbki czegoś nie spieprzyłeś :)
    • 4: CommentAuthorstryker
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    W palce daj 12 nogę do masy
    • 5: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012 zmieniony
     
    Glupie pytanie, ale do masy tzn gdzie?:)

    Sorry, juz otworzylem mail i widze na fotce, dzieki!
    • 6: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012 zmieniony
     
    Po podlaczeniu do masy na PALCE mam to samo co na oryginalnym U34 czyli 128k, banki 3 i 2 zepsute...

    Rozumiem ze teraz najlepiej wymienic to U23? gdzie najlepiej kupic taka podstawke/ ew. ten uklad?
    • 7: CommentAuthorstryker
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Kolega Bluki napisał wyzej
    • 8: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Ok, dzieki, rozumiem ze to sie nada:

    ->link<-

    ?
    • 9: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012 zmieniony
     
    Sprawdzilem XMST. Pokazuje 128k oraz ze wszystkie banki sa sprawne! To by sie zgadzalo z tym ze demka na 128 dzialaja dobrze.

    Przed upgradem demka nie dzialaly, a XMST pokazywal 2 banki uszkodzone.

    XRAM pokazuje 64k/ 4 banki...
    • 10: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Juz po sprawie! Przelutowalem polaczenia kosci pamieci (pierwsze piny) i dziala!!!!

    Dzieki za pomoc!!!