atarionline.pl His Dark Majesty - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorirwin
    • CommentTime22 Oct 2009 zmieniony
     
    No, właśnie chodziło mi o coś w stylu jak pokazał Gonzo. Wczoraj wieczorem trochę posiedziałem nad tym, nie mogąc parzeć jak mój ulubiony Real Madryt zbiera baty ;( i w związku z tym zrobiłem wersje w gr10.



    Parametry:
    - rozdz 84x176 (336x176)
    - 9 kolorów paleta g2f.act
    - ręczne poprawki w paru miejscach aby ładniej wyglądało, poprawiając niedoskonałości zmiany rozdz piksla z 1x1 na 4x1
    - dodany minimalny dithering w paru miejscach

    Niestety xex nie potrafię z tego zrobić ale załączam wszystkie klatki w bmp w palecie 9 kolorów Atari więc ilmenit sobie poradzi ;)

    Odnośnie tego co Kaz pisał - nie jest istotne że Kaz:"kolorowy plus dithering to pojscie droga C64" oraz Kaz:"Konwersja takiego efektu z Atari na C64 bedzie banalna"
    Wg mnie kluczowe znaczenie ma tu jedynie czy to ładnie będzie wyglądać czy też nie. Tryby Gtia mają swoje zalety mają też i wady. Wg mnie tryby 2x1 4/5 kolorów też należą do rodziny Atari i nie są zastrzeżne dla C64 ;) Przytłaczająca większość gier na Atari właśnie działa w takiej rozdz. Gry w Gtia owszem są ale jest ich o wiele mniej. Wniosek mimo iż Gtia oferuje więcej kolorów to jednak ta rozdz może była dobra w czasach tworzenia układu w latach 70tych ale już od wczesnych lat 80tych zaczyna dominować tryb 2x1. Nie ma co patrzeć na C64 ważny jest efekt końcowy. Co nie oznacza że akurat w przypadku tego napisu nie można zastosować właśnie GTIA choć polecałbym właśnie gr10 jak powyżej. Ogień to ogień i ma wiele barw a nie tylko odcienie czerwieni.
    Przy okazji na C64 da się zrobić ogień w hires korzystając z konwentera MUSCU. Akurat kolory dla ognia biały, żóły, czerwony, różowy, pomarańcz i dwa brązowe to C64 ma i dość ładnie to wygląda (choć blado ale za to w pixlach 1x1), i da się zmieścić 64k (a nawet w 45kb)

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    "Wg mnie kluczowe znaczenie ma tu jedynie czy to ładnie będzie wyglądać czy też nie."

    Owszem. Zgadzamy sie jednak co do tego, ze jest to kwestia gustu, wiec nie da sie obiektywnie stwierdzic, ze to jest ladniejsze od tamtego. Jedni wola styl C64, a inni styl GTIA i duzo tu zalezy od przyzwyczajenia ze starych czasow.

    Stad moja propozycja, zeby nie kierowac sie wylacznie wzgledami gustu, ale czyms wiecej. Tutaj czyms wiecej byloby a) wykorzystanie trybu niedostepnego na innych 8-bitowcach, b) wykorzystanie trybu GTIA, ktory byl ultrarzadko wykorzystywany w grach (a efekt ognia to widzialem w grze chyba raz - jakas polska produkcja z nowszej ery i nie byly to plonace litery tylko tlo na dole ekranu).

    Tak wiec glosuje na GR9 (GR10 tez moze byc, ale to juz nie to samo ;).
    • 3: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Oct 2009 zmieniony
     
    Irwin, a nie zachowałeś wersji roboczej bez ditheringu? Wersja Gonzo z "pełnym" ogniem podoba mi się bardziej. W Twojej w ogniu nad 'D' czy 'H' jest sporo czarnych pikseli, które IMHO psują efekt.
    BTW - To nie fair, wersja C64 wygląda za dobrze ;)

    @Kaz - Przy przenoszeniu w GR. 9 zobaczyłem, że będzie wyglądać znacznie gorzej niż myślałem - przy palecie czerwonej nie da się uzyskać czarnego tła (jest ono tylko przy szarościach).

    Tak więc robię w GR. 10.
    • 4: CommentAuthorirwin
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    wersja bez ditheru:


    wersja bez ditheru z mniej kontrastującymi wobec siebie kolorami:


    Klatki w zal.

    Racja akurat C64 ma kolory na ogień, ale za to w inne kolory ma mniej udanie dobrane.
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Wg mnie ta pierwsza wersja bez ditheru ciekawsza, taki żywszy ten płomień :)
    • 6: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Irwin, dzięki wielkie! :)
    Tylko obrazek za szeroki o 16 pikseli... Nic, przy konwersji na Atari zwężę odstęp między His i Dark.
    Mi też pierwsza wersja bez ditheringu wydaje się najlepsza.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Mnie rowniez.
    • 8: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Oct 2009 zmieniony
     
    Połączyłem to w animację dla Atari - plik w załączniku.

    Na razie w sposób banalny, czyli kopiowaniem pamięci klatek. Z przełączanymi wieloma DLISTami jest dużo problemu - przekraczana jest granica 4KB (klatka ma 6440 bajtów), więc trzeba w niej stosować dodatkowy LMS. Żeby użyć dodatkowych LMS muszę klatki wyrównać (conajmniej do szerokości ekranu), ale i tak LMS dla każdej DLISTy wypada w innym miejscu. Chyba, że wyrównam klatki tak, aby LMS wypadał w każdej DLIST tak samo, przez co jednak stracę dużo pamięci...
    • 9:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    A jakby "posiekać" ekran co drugą linię? Klatka wtedy będzie mniejsza od 4k. Pytanie tylko jak z kontrastem.
    Proponuję zacząć od wersji bez ditheru.
    • 10: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Miker, co dokładniej rozumiesz przez "posiekać"? Zrobić puste linie lub piksele dwa razy wyższe? Jeżeli tak, to rozdzielczość już jest mała.
    • 11: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Mi też się udało zrobić animkę, sorry, że to nie HDM, ale najpierw musiałem zobaczyć płonące Star Wars :)

    Ilmenit - w jaki sposób tak szybko można kopiować całe klatki? Ja przełączam tylko adresy poszczególnych klatek.
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    @ilmenit:
    Zrobić puste linie (co drugą linię oczywiście) - przynajmniej tak dla testów. Nie twierdzę, że będzie super-extra, ale spróbować można.
    • 13: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    @Gonzo - ładne, ładne, czym zrobiłeś płonący napis?

    Kopiowanie klatek to nic wyrafinowanego :)
    for(;;)
    {
    for (i=0;i<5;++i)
    {
    POKE(540,1);
    while(PEEK(540));
    memcpy((void *)0xa150,&frame1+i*6440,6440);
    }
    }


    @miker - nie wygląda to źle... (załączam)
    Ale i tak mała rozdzielczość bije po oczach. Zastanawiam się, czy jednak nie użyć w grze wersji zaproponowanej na samym początku przez Irwina - ->link<-

    Przetestowałem też fader - pojawianie się i zanikanie liter. Ze względu na małą liczbę odcieni wygląda to nieciekawie :/
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    no, chyba jego jest lepsza
    • 15: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime22 Oct 2009
     
    Ilmenit - gify? Użyłem tego co podałeś w linku, a później jeszcze easy gif animator, XnView no i oczywiście G2F. Mam gotowego asm'a, wystarczy zrobić klatki w 9 kolorach (w mojej animacji jest 8 kolorów bo z tym 9-tym ciągle mam problemy) i animka gotowa :)
    • 16: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Dec 2009 zmieniony
     
    Ponieważ współtworzący wzięli się ostro do pracy, czas na mnie dokończyć kampanię. Do przetestowania trudności są 4 ostatnie bitwy (od nich się zaczyna gra z załącznika). Na razie jeszcze nie mają przypisanych tekstów.

    Bitwa 1:
    Gracz natrafia na siły sprzymierzone w postaci jeźdźców smoków, którzy desperacko bronią się przed eksterminacją.
    Uwaga - AI smoka trwa długo, ale po pierwszej turze nie powinno ich wiele zostać.

    Bitwa 2:
    Gracz dostaje możliwość wykorzystać smoki przeciwko broniom miotającym. Zróżnicowany teren, wiele różnych jednostek.

    Bitwa 3:
    Spotkanie ze służącą Czarnego Władcy. Wzywa podczas walki hydry i inne jednostki.

    Bitwa 4:
    Twierdza Czarnego Władcy.
    Ostateczna bitwa.

    Jestem ciekawy jak ocenicie trudność/ciekawość tych poziomów. Jeżeli są nudne, warto je zmienić.

    Mam jeszcze pytanie - czy załączony ATR odpowiada stronie dyskietki 127KB? Czy ktoś posiadający stację dysków jest w stanie sprawdzić, czy zawartość ATR pójdzie z prawdziwej dyskietki?
    23 poziomy wraz z programem głównym powinny zajmować całą stronę dyskietki. Druga strona (a właściwie pierwsza) byłaby na intro i outro.
    • 17:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Dec 2009
     
    :)
    a zatem przystępuje do testów....
    • 18: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Dec 2009 zmieniony
     
    - Zmieniona trzecia z ostatnich bitew. Powinna być teraz znacznie ciekawsza pod względem taktycznym.
    (EDIT: hdm8-1 - Zwiększone siły gracza - nie miał szans)
    - Limit tur zwiększony do 30 na wszystkich planszach. Powinno wystarczyć do ich przejścia.
    - Większość jednostek jest w stanie teraz wejść na wzgórza, choć zabiera im to wszystkie punkty ruchu.
    - Poprawione parametry niektórych jednostek.
    • 19:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Dec 2009
     
    ok, to próbuję jeszcze raz:)
    póki co na 1 z ostatnich 3 było dość łatwo, wzgórza izolowały (jedyny problem to tury)
    • 20:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime7 Dec 2009 zmieniony
     
    pierwsza plansza z przysłanych - trudność 4-5 -
    dosyć łatwa. proponuję usunąć jednego "ptaszka", w walce nie używałem także królowej i wygrałem.

    edit:

    druga plansza - bardzo łatwa, daje 3
    ogromna przewaga
    stoimy i czekamy jak przeciwnik się wystawia po armatę i katapultę

    edit:
    gram na 3....
    • 21: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime9 Dec 2009
     
    xeen - gratuluję gierki, fajna :)
    Plansze 1 i 2 są w takim razie do przeróbki. Też pograłem na nich kilka partii. Są zbyt proste, schematyczne i nie oferują nic, czego nie byłoby wcześniej.
    Może masz (lub macie - tu do innych czytających) pomysł na wykorzystanie smoków?
    Jestem bardzo ciekawy co powiesz o planszach 3 i 4, bo im poświęciłem najwięcej czasu.
    • 22:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Dec 2009
     
    gram, daj mi trochę czasu, proszę:)
    • 23:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Dec 2009
     
    3 - trudność 6, smok bardzo przydatny (wygrałem dzięki niemu) - można pokusić się o mniejszą ilość jednostek (na pewno o jednego shieldman'a mniej)

    gram dalej......
    • 24:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Dec 2009
     
    pograłem trochę na ostatniej planszy no i na razie dostaję baty. jeżeli planszę da się ukończyć to zasługuje ona na mian ostatniej.......

    próbuję dalej bo nastąpił mały wjazd na ambicję
    • 25:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Dec 2009
     
    ok ostatnia plansza skończona, bardzo dobra - trudność 7-8
    z tymi smokami to pojechałeś:)
    • 26: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime10 Dec 2009
     
    Dzięki za test. Na planszy 3 podkręciłem trochę trudność. Byłem ciekawy, czy ostatnią będziesz w stanie przejść. Ja próbowałem ze 3 razy, zanim znalazłem odpowiednią taktykę. Ale cieszę się, że nie tylko ja jestem w stanie ją przejść :)
    Zrobiłem od nowa planszę 2. Jest to aktualnie powietrzny pojedynek smoków po stronie gracza z zastępami wrogich magów. Magów jest więcej i mają duży zasięg ataku błyskawic, ale smoki potrafią tratować i zabić jednym celnym uderzeniem.
    Muszę jeszcze planszę zbalansować, ale będzie znacznie ciekawsza niż poprzednia.

    Przechodzę od początku całą kampanię po modyfikacjach wynikających z uwag testujących. Będzie znacznie bardziej emocjonująco, bo od planszy 5 w górę wygrana nie będzie oczywista :)
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Dec 2009
     
    Czy powyzsze zmiany w planszach powoduja zmiane ich tresci i jednoczesnie zmiane tytulow poszczegolnych etapow? Pytam z wiadomych (dla mnie i Ciebie) wzgledow... :)
    • 28: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime10 Dec 2009 zmieniony
     
    Nie. Zmiany "fabularne" dotyczą tylko 4 ostatnich plansz, które wcześniej były niezdefiniowane.
    Na poprzednich czynię tylko bitwy ciekawszymi :)
    Fabuły zmieniać nie będę tym bardziej, że do 19 planszy mam zrobioną korektę angielskich tekstów.
    EDIT: Poprawiłem też błąd związany z leczeniem w chatkach - jednostki nie przestawały być leczone, ale pierwsza jednostka danego gracza nie była leczona w ogóle (w kodzie było > zamiast >=)
    • 29: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Dec 2009 zmieniony
     
    Posiedziałem przez weekend i dokończyłem w grze kampanię.
    Przetestowałem wszystkie plansze, dopisałem brakującą linię fabularną i dialogi.
    Tak więc od strony "zawartości" gra jest już zrobiona.
    Jest też gotowa muzyka i efekty dźwiękowe. Pozostało połączenie tego w całość, i gra (nie licząc intro i outro) gotowa :)

    Zmieniłem jednostkę rangers na elves, co jest według mnie bardziej klimatyczne.

    Przez weekend przeszedłem kilkukrotnie całą kampanię modyfikując poziom trudności. Zgodnie z uwagami testujących (dzięki głównie Xeen, Andys) zbalansowałem rozgrywkę. Powinno być teraz znacznie bardziej ciekawie i emocjonująco.
    Prośba jeszcze o przetestowanie pierwszej planszy z załącznika. W grze to plansza numer 20, czyli 3 od końca, więc jest z założenia trudna. Ja wiem jak ją przejść i udaje mi się to za każdym razem, ale nie wiem, czy nie jest zbyt trudna.

    Co do ostatniej planszy - kiedy ją się zna, można ją przejść prawie bez strat :) Dało mi to pomysł, żeby na koniec gry było podsumowanie ile jednostek gracz stracił. Można by dzięki temu rywalizować o przejście gry z jak najmniejszymi stratami (high-score). Rezygnuję z planów dania graczowi możliwości rozmieszczenia i wyboru tupu jednostek przed niektórymi bitwami - zaburzyłoby to znacznie zbalansowanie trudności gry, a zbyt wiele dni na to poświęciłem.
    • 30: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Dec 2009
     
    I jeszcze pytanko do ogółu :)
    Wygląda na to, że główny program gry uda mi się doprowadzić do świąt do wersji finalnej, ale gra będzie niepełna, bez:
    - intro
    - outro
    - grafiki wyświetlanej pomiędzy poziomami
    - nowej grafiki mapy (terenu i jednostek)
    Nie będzie to przeszkadzać w grze, ale takie dodatki jednak budują klimat.
    Jestem w stanie napisać też do świąt instrukcję (raczej PL niż ENG).

    Pytanie - czy ją upublicznić w takiej postaci, czy poczekać do marca na pełny release np. na Forever 2010?
    • 31:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Dec 2009
     
    ja będę czekał na full release - grał dopiero na pełnej wersji.
    na niepełnej tylko sobie testuję:)
    • 32: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Dec 2009
     
    Xeen, to już całą grę przeszedłeś i to chyba kilka razy :)
    Ale większość plansz była wtedy mniej ciekawa, więc polecam ponownie, gdy będzie full release ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Dec 2009
     
    niby przeszedłem, ale tego typu gry można przechodzić kilka razy:)
    zwłaszcza, że będą szlify......
    • 34:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime15 Dec 2009
     
    na razie dostaję baty
    albo się zafixowałem, albo plansza bardzo trudna
    • 35: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime15 Dec 2009
     
    Hint: smoki potrafia tratowac (obrazenia*2), co zdejmuje maga przy pierwszym uderzeniu.
    • 36: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Dec 2009
     
    I jak tu dobrać poziom trudności... Jedna z testujących osób napisała odnośnie drugiej planszy gry, czyli właściwie tutoriala:
    "Some of the scenarios are very difficult (for me anyway), and some are easier. The second one I found very difficult, and the only way I could win was to put three guys inside a door of one of the rooms and let the bad guys come into the room one at a time."
    • 37:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime16 Dec 2009
     
    Ilmenit we współczesnych grach właśnie nie stosuje się regularnie wzrastającego poziomu trudności, ale właśnie taki ze skokiem, co pozwala odpocząć grającemu po wyniszczającym levelu i odbudować "samopoczucie" przed następnymi defmeczami.
    • 38:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime16 Dec 2009
     
    może ta osoba pisała o tej wersji testowej z trzema ostatnimi planszami:)
    • 39: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Dec 2009
     
    @maw - w grze zrobiłem kilka plansz dla wytchnienia, których przejście nie powinno stanowić problemu. Kilka :)
    @xeen - wątpię, tam nie ma rooms. Właściwie w żadnej innej planszy nie ma :) Udało Ci się wygrać bitwę magowe vs smoki?
    • 40:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Dec 2009
     
    na raize mi się nie udało, ale mam teraz bardzo mało czasu (góra jedna partyjka dziennie przed snem :)))
    • 41: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Dec 2009
     
    Koncepcja poziomu mi się podoba, ale chyba muszę go zmienić... Za pierwszą grą wpadłem na taktykę wygrywającą, przez co uznałem, że poziom jest prosty. Próbowałem kilka razy zagrać inaczej i za każdym razem przeciwnik mnie rozkłada...
    Taktyka wygrywająca - nie dać się zgrupować magom. Rozbić atakujących od południa, potem przelecieć na północ i zaatakować od zachodu.
    Plansza do poprawy, bo zbyt wielu grających by zatrzymała.
    • 42:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Dec 2009 zmieniony
     
    nie sądzę - powtarzam, mało grałem ze względu na czas (mam młyn na innych frontach - sorki, solidne testy oczywiście wymagają dużej ilości gier) - rozegrałem góra 7 partyj (czyli prawie nic)
    to jedna z ostatnich plansz, i wydaje się dobra (w znaczeniu ciekawa) i trudna
    ja bym zostawił tak jak jest
    jeszcze trochę pogram i się wypowiem ostatecznie, ale jeżeli chcesz znać moje zdanie i planszę kończysz za każdym razem to ja bym tej planszy nie ruszał
    • 43:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Dec 2009
     
    ok.
    wygrałem, mimo iż pozwoliłem zbić się w grupę magom z północy i wschodu
    najpierw uderzyłem na południe (rzeź), potem wygrałem potyczkę ze zjednoczonymi na wschodzie (duże straty, ale spoko) - czyli Twoja taktyka
    nie zmieniaj tego poziomu na łatwiejszy!!!! :D
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Dec 2009
     
    Dobra, nie zmieniam :-)
    Ale trzeba bedzie zrobic jakies hinty na stronie gry...
    • 45: CommentAuthorirwin
    • CommentTime19 Dec 2009
     
    @ilmenit - Wg mnie powinieneś wydać grę dopiero jak już będzie w pełni skończona tj z interem, outrem, poprawioną grafiką, itd Tak więc ja jestem za terminem marcowym. A może "GR8" się zainteresuje wydaniem ;)
    • 46: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime19 Dec 2009 zmieniony
     
    Pisałem przez stronę do Nosty'ego z pytaniem o ewentualne wydanie, ale pytanie pozostało bez odpowiedzi.
    Z publikacją czekam do marca. Do wtedy na 99% gra będzie w 100% :)
    Ze względów zajętości pamięci być może użyjemy w intrze animację ognia, którą przygotowałeś.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Xeen - Ilmenit chwilo nieobecny, wiec wyslalem Ci na priv prosbe w sprawie poziomow.
    • 48:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    nie dostałem nic na pirv?
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Wyslalem na 02, ale zaraz wysle Ci tez na tlen.pl, bo widze ze masz taki adres podany na forum.
    • 50:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    ok, doszło i to dwa razy:)
    o2 jest aliasem tlen, nie wiem dlaczego od razu mail nie dotarł.....