atarionline.pl Action! - Podstawowe pytania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam,

    Chcialem sprobowac swoich sil w Action! Niestety zupelnie sobie nie radze z podstawami obslugi edytora / kompilatora - dlatego zakladam ten watek. Tutaj chce zadawac podstawowe, czasem byc moze glupie pytania.

    Oto pierwsze pytania: jesli mam juz program "helloworld.act" na dysku pcta to jak mam go wczytac do winatari800 ktore ma uruchomiony kart ACTION! ?? co i jak ustawic? Co nacisnac aby wlaczyc opcje "wczytaj" w action?

    Zgodnie z rada KAZa sciagnalem wszystkie numery mojego Atari. Sa tam fajne opisy z przykladami, ale kurs zaczyna sie od 3ciej czesci :( Byc moze odpowiedzi na moje pytania sa gdzies wczesniej - tylko gdzie?

    Licze na wasza cierpliwosc i wsparcie.
    • 2:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime1 Jul 2009
     
    Hmm, może zacząć od tego: ->link<-
    oraz:
    ->link<-
    a tam między innymi link do:
    ->link<-
    Powodzenia ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime1 Jul 2009
     
    Pierwsza część:
    ->link<-
    Druga:
    ->link<-
  2.  
    Dzieki za wskazanie ksiazki! Jest tam duzo z obslugi samego srodowiska.
    Ostatnie dwa linki zwiedzilem za pomoca google wczesniej :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jul 2009
     
    Jak wieczorem obudzi sie TDC to pewnie tez cos napisze. No i Yosh moze wkroczyc :).

    A ja na razie zebralem w jednym miejscu linki do wszystkich materialow o "Action!", ktore pojawily sie w naszym serwisie:

    FAQ o jezyku Action!
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 Jul 2009
     
    Dla Atarowca przyzwyczajonego do systemowego edytora to Action! będzie baaaardzo egzotyczny, jednak łatwo się go nauczyć i ja go po dziś dzień pamiętam, jest bardzo wygodny i ma wiele fantastycznych funkcji przypisanych różnym klawiszom (ctrl+shift). Wtedy była to absolutna rewelacja na wszystkich komputerach!

    Co do emulatora to:
    - konfigurujesz go tak aby emulator miał podpięty katalog z plikiem act na dysku np. h1:
    - uruchamiasz Action! z obrazu carta (nie z pliku ! wersja plikowa jest do niczego, jeszcze bardziej niż wersja ROM carta dostępna w necie) oraz dos obslugujący dyski twarde
    - po uruchomieniu języka wczytujemy plik ctrl+shift+r (Read text file) i w linii poleceń wpisujemy h1:helloworld.act i return
    - nastepnie przechodzimy do monitora (ctrl+shift+m)
    - kompilujemy plik, wpisując: c i return
    - następnie go uruchamiamy komendą r
    Proste ?:)
  3.  
    No prawie proste ;)
    Z niewyjasnionych przyczyn u mnie nie dziala zapis/odczyt z dysku H.

    Testowalem BASICowy przyklad z helpa atari800win i otrzymuje komunikat: error- 135 :(
  4.  
    Jesssss!!!! Suckcess ;)
    Aby ustawic ROM nalezalo:
    1) sciagnac rom "Atari OS (hard disk).rom"
    2) zapodac go jako rom dla XE/XL - skrót (alt+r) w emulatorze
    3) i dalej jak TDC

    Szkoda ze w samym helpie do atari800win nie dodano informacji o nietypowym romie! Jest tam wyraznie napisane ze dziala nawet ze standardowym XE/XL
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jul 2009
     
    WujekDobraRada - nigdy nie uzywalem zadnych innych ROM-ow niz standardowe, a mimo to korzystalem z twardego dysku. Pamietales o oddznaczeniu opcji w Atari -> Options -> H: patch? I korzystaniu z DOS-a, ktory obsluguje twardy dysk?
  5.  
    Nie mam doswiadczenia zupelnie z hdd - co masz na mysli "kozystaniu z DOSa.."

    Mam go zaladowac z dyskietki?
    Jesli tak to ktory DOS obsluguje HDD?
    Jak po wgraniu DOSa z dyskietki uruchomic cartridge Action!?

    Ps. Niebawem pierwszy program :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2009
     
    Nie korzystalem z "Action!" rownoczesnie z DOS-em, wiec lepiej jak TDC sie wypowie w tej sprawie. Jednak korzystalem z innymi programami i nie przypominam sobie problemow. Jaki DOS? Zdaje sie, ze MyDOS i Sparta DOS.

    W kazdym razie zadnego specjalnego ROM-u nie mialem, a podejrzewam, ze ten specjalny ROM jest funcjonalnie tozsamy z wlaczeniem w emulatorze patcha H:.
  6.  
    Na pewno expertem od emu nie jestem, ale przeczytalem helpa i dokladnie zaznaczylem co nalezy:
    1. Ustawilem katalog jako H1:
    2. Aktywowalem patch H

    Mimo to przy standardowym romie, nawet przyklad w BASIC z helpa dolaczonego do emu nie dzialal - wywalalo error 135.
    • 13:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime5 Jul 2009
     
    Twardy dysk (ale ten pecetowy, w emulatorze!) obsługuje np. DOS 2.5. Robi się tak: "wsadza" się obraz cartridge'a Action!, ustawiając wcześniej obraz dysku z DOSem jako D1:. I tyle :)
    • 14:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime8 Jul 2009
     
    Trochę offtopic, ale sięgnąłem właśnie po "handbuch" do Action! i widzę skąd W.Z. czerpał (pełnymi garściami) treść do cyklu w "Moje Atari". Nie wydaje mi się, aby gdzieś była oficjalna wzmianka o źródle. Cóż, pira... eee.. pionierskie czasy.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Jul 2009 zmieniony
     
    Dzięki tym pirackim czasom tak dobrze znamy Atari;) No i kto wie czy dzięki nim Atari sie tak dobrze nie rozwijało w PL być może ze w przeciwnym wypadku pod koniec lat 80. nikt by o małym Atari nie słyszał bo miałby Atari ST, Amigę, a takie gry jak Robbo, Fred itp. nigdy nie powstałyby....
    • 16:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime8 Jul 2009
     
    @tdc: Nie piję do generalnego zjawiska. (Soc)Realizm jaki mieliśmy, stawiał pewne wyzwania i ograniczał środki jakimi mogliśmy się z tymi wyzwaniami mierzyć ;-)
    Zaskoczyła mnie jednak ta wspomniana kalka, która nie przeczę, wpisuje się w całokształt rynku w Polsce, jednak do tej pory W.Z. był dla mnie swoistą ikoną tamtych czasów. Coś jak JBW.
    Ot, takie wrażenie estetyczne.
    • 17:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime8 Jul 2009
     
    @WujekDobraRada: czytasz i piszesz już po tym H? U mnie (Atari800Win 4.0) pod Action! wszystko śmiga. Zapomniałem tylko odznaczyć "Read Only" dla H w "Settings".
    • 18:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime9 Jul 2009
     
    immolator: Dokładnie o tym samym sobie pomyślałem :-)) Te przykłady takie podobne... ;) Ale mam wrażenie, że oni wszyscy "inspirowali się" oryginalnym (angielskim) handbuchem do Action!, choćby angielskie nazwy zmiennych na to wskazują.
    • 19:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime9 Jul 2009
     
    Analog nr 17, strona 58 - wstęp do Action!, część pierwsza (Introduction to Action! part 1) - wskazuje na to, że jest cykl artykułów. Polecam dla potencjalnych adeptów języka ;) W biblioteczce Atarionline.pl.