atarionline.pl 130 XE brak kolorów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorprince80
    • CommentTime8 Sep 2012 zmieniony
     
    Witam

    Kto mi powie co jest grane
    wymieniłem rezystor i kolorow brak
    tzn. w pewnym ustawieniu potencjometru kolory sie pojawiaja ale sa strasznie zaklocenia czerwono-niebieskie

    wychodzi na to ze ten stary potencjometr byl dobry
    wymienilem też kwarc Y2(c016801)4.43 Mhz tez nic nie dalo
    • 2: CommentAuthorprince80
    • CommentTime8 Sep 2012
     
    wlasnie odkrylem ze przez modulator sa kolory!!!
    czemy tak jest ??
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 Sep 2012
     
    A przez wyjscie monitorowe nie ? To sprawdz czy nie podłączyłeś pinu luminance zamiast composite :)
    • 4: CommentAuthorprince80
    • CommentTime8 Sep 2012
     
    kabelek do monitora jest dobry bo 65XE pod nim dziala
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Sep 2012
     
    Zakładam, że komputer masz podłączony przez s-video.
    Sprawdź tranzystor Q2.
    • 6: CommentAuthorprince80
    • CommentTime9 Sep 2012
     
    tranzystor Q2 jest ok a komputer jest podlaczony przez s-video
    dalej czarno-biala d..a
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Sep 2012 zmieniony
     
    Sprawdź czy nie są uszkodzone ścieżki między n. 21 GTIA a nóżką 5 gniazda monitora oraz zaznaczone elementy na schemacie.



    PS. Napięcie z zasilacza oczywiście prawidłowe?
    • 8: CommentAuthorprince80
    • CommentTime9 Sep 2012
     
    Tranzystor Q2 wymienilem z innej atarki i nic sie nie zmienilo sprawdzilem powyzsze elementy oraz sciezki wygladaja ok z tym ze jesli chodzi o L6 to w tym miejscu jest rezystor (ale tak mam tez w drugiej 130)
    • 9: CommentAuthorprince80
    • CommentTime9 Sep 2012 zmieniony
     
    jesli chodzi o zasilacz to uzywam od 65xe i nie mam problemu z tym komputerem zreszta przeciez mam kolor poprzez modulator
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime9 Sep 2012
     

    prince80:

    tzn. w pewnym ustawieniu potencjometru kolory sie pojawiaja ale sa strasznie zaklocenia czerwono-niebieskie

    Pewnie monitor jest multisystemowy? U mnie te zakłócenia to efekt przełączenia się telewizora w system SECAM - przy pewnych ustawieniach potencjometru telewizor tak zaczyna interpretować odbierany sygnał.
    • 11: CommentAuthorprince80
    • CommentTime9 Sep 2012
     
    monitor to hansol 700F i wszystkie atarki pod nim dzialaja bez zarzutu a ta zlosnica nie chce :(
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Sep 2012 zmieniony
     
    Dobrze byłoby podłączyć do innego monitora, może ten nie radzi sobie z sygnałem z tego egzemplarza.
    To, że inny komputer dobrze pracuje na tym samym zasilaczu o niczym nie świadczy. Niektóre komputery prawidłowo działają przy napięciu 4.6V, a inne nawet nie ruszają. Sprawdź, czy jest 5V.
    Brak koloru może powodować też drugi kwarc (ten przy "fredku" - 14... MHz), jeśli trochę odpłynie, koloru nie będzie, ale chyba też z modulatora. Jeśli jest możliwość nie zawadzi sprawdzić.
    Jak kręcisz potencjometrem, to ten zły kolor pokazuje się tylko w jednym punkcie, czy w szerszym zakresie regulacji?
    L6 to dławik, ale wygląda jak rezystor. Na omomierzu powinien mieć najwyżej kilka omów.
    • 13: CommentAuthorprince80
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    Podlaczam atarke pod tv lcd poprzez modulator (zasilacz od 65xe) i mam kolory
    sprawdzajac potencjometr R38 obraz sie zmienia czyli dziala
    Plyta glowna i sciezki wydaja sie byc w stanie idealnym
    Co do zasilacza to skoro na lcd dzila i kolory sa po kablu antenowym to chyba nie w tym rzecz
    musze chyba sprawdzic od nowa te elementy ktore wskazales
    • 14: CommentAuthorprince80
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    sprawdzilem inny zasilacz -nic
    sprawdzilem przewodnictwo sciezek -ok
    sprawdzilem rezystory - ok
    sprawdzilem L6 iL31 - ok
    to musi byc tranzystor Q2 (moglem go przegrzac podczas wymiany?) i teraz jak go sprawdzic omomierzem??
    • 15: CommentAuthorprince80
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    napiecie przy wlaczonej atarce wynosi 4.93
    • 16: CommentAuthorprince80
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    Hmmm
    czegos nie pojmuje :(
    to wina tego monitora prawdopodobnie
    bo podlaczylem atarke do lcd przez Composite video i jest kolor
    prawdopodobnie caly czas byl :)
    ale czemu nie ma go na monitorze skoro z innych komputerow jest (65xe i 130 xe)??
    • 17: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    Rozrzut parametrów poszczególnych egzemplarzy komputerów. Ja na TV na dwóch komputerach mam dobry obraz, na trzecim s-video zrywa synchronizację pionową, a kompozyt jest OK. Na monitorze za to również s-video jest OK.
    Potrzebny inny monitor do testu. Najlepiej kineskopowy, bo one były robione specjalnie pod kiepski sygnał.
    • 18: CommentAuthorprince80
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    Dzieki Bluki za pomoc i wskazowki no i ze sie ze mna meczyles :)
    • 19: CommentAuthorprince80
    • CommentTime30 Sep 2012
     
    Bluki mam pytanko ;)

    powiedz moze co zrobic by jakos wzmocnic (poprawic jakosc tego sygnalu ) by jednak uzyskac kolory na tym monitorze

    zrobilem sobie kabelek svideo>scart i obraz galanty na tv lcd ale chcialbym miec kolory na monitorze

    pytanko jeszcze jedno
    jakim zasilaczem zasilic sio2sd mam taki zasilacz od rutera linksys 5v 1A da to rade
    • 20: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 Sep 2012 zmieniony
     
    Może problem leży jednak po stronie monitora. Przy dekoderze PAL jest zwykle kwarc 8,8 lub 4,43 MHz, a obok trymer do regulacji "zaskoku" PAL. Jeśli kwarc lub trymer trochę "odpłynął" to może nie wystarczyć do "załapania" PAL-u na tym konkretnym 130XE. W razie czego można też ten kwarc wymienić.

    Proponuję podłączyć komputer i delikatnie pokręcić trymerem. Jest szansa, że wtedy kolor "wskoczy".
    Zwróć jednak uwagę, że w monitorze występują niebezpieczne napięcia. Tu nie ma żartów. Jeśli nie czujesz się w pełni na siłach, to lepiej skorzystaj z pomocy serwisu RTV ewentualnie komputerowego.

    SIO2SD czasem nie jest zasilane z komputera?
    • 21: CommentAuthorprince80
    • CommentTime19 Dec 2012
     
    witam
    co ja mam zrobic z ta 130
    3 tv i monitor z svideo i tylko na lcd jest kolor nawet na crt samsunga nie ma
    zrobilem sobie Super Video xe mod a obraz sie tylko pogorszyl
    w czym moze byc problem
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2012 zmieniony
     
    Kupię ją. :)

    zaklocenia czerwono-niebieskie


    Lepiej sprawdź, czy nie masz nie-pal atarki.
    To jest typowy objaw, gdy PAL podłączysz do SECAM i coś tam podregulujesz. Pewnie odwrotnie są podobne objawy.

    Ja to obstawiam na 90% atarkę nie-pal (czyli NTSC)

    Najprościej sprawdź główny kwarc.

    ->link<-
    • 23: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    ntsc??
    ale jesli to by byla atarka ntsc to przez modulator mialbym kolor bo mialem (fakt faktem ze na tym samym tv lcd co dziala tez przez svideo)

    da rade zrobic ja na PAL??
    • 24: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    i zonk
    kwarc systemowy to c070034 (14.187576) czyli jednak pal
    • 25: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Dec 2012 zmieniony
     
    Z tego co widzę nie podstawiłeś tego kwarcu (14...), a pisałem, że może być przyczyną problemów z kolorem. Może jeszcze raz przeczytaj ten wątek i sprawdź co pominąłeś. Inaczej może się okazać, że winna jest obudowa :)
    • 26: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    moze byc bo to jedyna czesc ktorej nie zmienilem (poprostu jej nie mam) ale pisales ze koloru wogole bu nie bylo a ja na tv lcd mam i tylko na nim bo sprawdzalem jeszcze na crt i lcd samsunga
    • 27: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    Może rzeczywiście nie wyraziłem się precyzyjnie. Jak masz możliwość, przełóż z drugiego komputera. W serii XE kwarce są (zwykle) takie same.
    • 28: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    podmienilem kwarc z 65xe lecz to nie to
    • 29: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    dzis nawet GTIA wymienilem i lipa

    jedyna zaleta mojej zabawy ze mam juz cala plyte z podstakami pod uklady (bede mial sprzed testowy szkoda ze w kolorach B/W)

    :)
    • 30: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    pisales o tranzystorze q2 ale czy jak bylby uszkodzony to mialbym kolor na tv lcd
    • 31: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    Raczej nie. Ale uwaga. Q2 powinien być oryginalny (2N3904). Zamiennik może sobie nie poradzić.

    Skoro przez modulator jest kolor, to pozostaje jeszcze podstawić drugi kwarc (na schemacie wyżej Y2 - 4.43MHz).

    Można jeszcze odciąć ścieżkę COLOR - tą która idzie od n. 21 GTIA do modulatora i sprawdzić jaki to da efekt po s-video. Może modulator zbyt obciąża chrominancję?

    Chyba na tym kończą mi się pomysły, jeśli chodzi o "zdalną" naprawę. Być może zdalnie tego uszkodzenia nie da się usunąć.
    • 32: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    ten Q2 wylutowalem z innej 130
    kwarc Y2 tez zamienilem z tej samej 130(miala uszkodzona pamiec ,ale kolory na niej byly
    )
    modulator wyjety calkiem bo zrobilem super video mod majac nadzieje ze to pomoze
    jak juz wspomnialem dawca byla druga 130 z uszkodzona pamiecia

    nie daje mi spokoju to ze na jednym tv mam kolory
    testowalem na :

    tv lcd -sharp aquos lc-32dh500e - tu kolor jest
    tv lcd -samsung le32b551a6w - koloru brak
    tv crt samsung - koloru brak
    monitor Hansol 700f z svideo - koloru brak

    uzywam przewodu luma-chroma na scart

    drugi atari 65xe po tym samym przewodzie na wszystkich tv kolor jest
    • 33: CommentAuthorBluki
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    Bo sygnał koloru jest generowany, ale znacznie odbiega od normy. Sharp z jakiegoś powodu jeszcze jest w stanie go zidentyfikować.
    • 34: CommentAuthorprince80
    • CommentTime20 Dec 2012
     
    wiesz to sa identyczne 130 czesci przekladalem z takiej co obraz byl kolorowy po za kwarcem (zamienilem go z tym 65)

    obraz na tym sharpie jest naprawde super ale nie bede na biurku trzymal tv 32 cale zalezy mi na tym Hansolu