atarionline.pl Jak można rozbudować małe i duże Atari oraz konsole - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime20 Nov 2012
     
    Witam
    Szukałem trochę w Internecie informacji na temat tego jak można rozbudować komputery, konsole Atari, no i mam pewien niedosyt. Mam nadzieję, że wątek nie okaże się nudny dla innych, a ja dowiem się czegoś ciekawego. O co mi chodzi? Chciałbym się dowiedzieć jak maksymalnie mozna rozbudować małe i duże Atari oraz konsole np. 7800. W przypadku modeli 8-bitowych informacji jest w miarę dużo.Opowiedzcie jak Wy rozbudowywaliście swoje sprzęty. Czy są jakieś karty turbo do Atari (8-bit, 16-bit)? A co z konsolą 7800, były projekty klawiatur, które miały uczynić z niej komputer, czy ktoś wskrzesił ten pomysł? Można rozszerzyć pamięć w tej konsoli, dodać układ POKEY itd.?
    Pozdrawiam
    • 2: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Nov 2012 zmieniony
     
    Atari XL/XE: Stereo (dual Pokey), 1MB RAM (np. Ultimate), VBXE, IO-Board (daje m.in. podłączenia klawy od PC i transfer danych z PC jak ze stacji dysków), IDE+, SIDE. Jeśli chodzi o turbo od dawna były próby adaptacji procesora 65c816 w miejsce 6502 i teraz w końcu jest w końcowej fazie opracowywania profesjonalnie przygotowane rozszerzenie. Część rozszerzeń można znaleźć tutaj: ->link<- - Lotharek ciągle powiększa swoją ofertę uzgadniając licencje na budowę z twórcami różnych akcesoriów.

    Co do Atari ST, to zauważyłem głównie Ultrasatana (zewnętrzny emulator HDD na kartach SD), karta Ethernet/USB, rozbudowa pamięci... Do Falcona CT60 (karta 68060). Radzę też zajrzeć tutaj:

    ->link<-

    Szczególnie do działu Fabryka 8-bit i Fabryka 16/32bit gdzie nowe projekty ogłaszają ich twórcy.


    Co do konsol, to klawiatura do 7800 nigdy nie wyszła poza prototyp. Wiem, że były udane próby wbudowania VBXE tylko nie pamiętam do której konsoli. POKEYe do 7800 znajdowały się nawet na niektórych cartach z grami go wykorzystującymi. U nas konsola jest stosunkowo mało popularna, ale można coś znaleźć tutaj:

    ->link<-

    Ciekawy jest np. 7800 Expansion Module wymieniony w pierwszym poście, ma np. POKEY umożliwia np. podpięcie klawiatury od XEGS. Problemem jednak pozostaje software, który to wykorzysta.
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Nov 2012
     
    Radzę też zajrzeć tutaj:

    ->link<-

    Szczególnie do działów Fabryka 8bit i 16/32bit (ale nie tylko). Na tym forum produkują się też twórcy rozszerzeń.
    • 4:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime20 Nov 2012
     
    Zajrzę. Zastanawia mnie, czy w 7800 da się wprowadzić taką modyfikację jak miały klony 2600, gdzie gry były wgrane i można jeszcze włożyc carta z grą? A ma ktoś z Was pozycję Hardware Hacking, gdzie są opisane modyfikacje starych konsol Atari (5200/7800).
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Nov 2012
     
    vbxe było dla atari 5200
    • 6:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 Nov 2012 zmieniony
     
    Atari.apox.pl

    W każdym dziale tematycznym jest coś o rozszerzeniach.
    • 7:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime22 Nov 2012
     
    Tej stronki nie znałem. Jest co czytać, dzięki. Ciekawe ile z tych rozwiązań można kupić?
    • 8:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    W jaki sposób (podejrzewam, że jakaś płytka elektroniczna) były zainstalowane gry (na stałe) w klonach A2600? Czy coś takiego da się zaadaptować do A7800 lub stworzyć (taką elektroniczną płytkę?) do tej konsoli? Można gdzieś kupić to VBXE i czy da się to przystosowac do A7800?