atarionline.pl Atari STE, upgrade TOSa i pamięci - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Właśnie zanabyłem drogą kupna i wysyłki Atari 1040STE, jako upgrade do mojego Atari 1040 STF.

    Przyszło i nawet działa (co nie jest normą przy zamówieniach z Allegro), ale wygląda na to, że ma Rainbow TOSa (co jest o tyle dziwne że STE powinny mieć co najmniej TOSa 1.06, przynajniej na podstawie tej strony: ->link<- ) i fabryczny 1MB RAMu

    Mam dwa pytania do znawców sprzętu 16 bitowego.

    1. Czy warto upgradeować tego TOSa do czegoś nowszego? Co się zyska, co się straci? Ma ktoś może na sprzedaż zaprogramowane kostki TOSa 2.06?

    2. Jednym z powodów zakupu Atari STE była chęć pooglądania demek, ale tutaj bez 4 MB mało co działa. Jakimi się kierować wytycznymi przy zakupie kostek RAMu? I znowu: czy ktoś ma na sprzedaż takowe kostki.

    Z góry pięknie dziękuję. Wspomniane Atari 1040STF będzie do wzięcia.
  2.  
    Poprawka: to jednak jest TOS 1.06 (przynajmniej tak twierdzi sysinfo), ale ikonka Atari jest ładnie animowana kolorami i data ROMu jest odczytana jako lipiec 1989, więc coś tu się nie zgadza.
    • 3: CommentAuthorjury
    • CommentTime23 Nov 2012 zmieniony
     
    1. Czy warto upgradeować tego TOSa do czegoś nowszego? Co się zyska, co się straci? Ma ktoś może na sprzedaż zaprogramowane kostki TOSa 2.06?


    Generalnie więcej się podobno zyskuje, tracisz na pewno kilka gier ( i pewnie dem też ) które się nie uruchamiają na 2.06.
    U mnie wymiana skończyła się tak:
    ->link<-

    Ale ogólnie to ponoć 2.06 działa wyśmienicie. Gdyby nie problem który miałem z grami to bym go oczywiście zostawił, bo dla mnie był najbardziej dopracowany ze wszystkich na serię ST i przejrzysty :)

    Podsumowując: ja bym wymieniał! :)
    2. Jednym z powodów zakupu Atari STE była chęć pooglądania demek, ale tutaj bez 4 MB mało co działa. Jakimi się kierować wytycznymi przy zakupie kostek RAMu? I znowu: czy ktoś ma na sprzedaż takowe kostki.


    A w przypadku 4MB to tylko zyskujesz :)
    Jak podeślesz mi adres to wyślę Tobie 4 kostki po 1MB które sprawdzę na STE'ku, po koszcie wysyłki.
    Chyba, że będziesz na SV to zabiorę i przekażę osobiście ( jak nic nie wypadnie po drodze :) )


    ( jeśli coś pominąłem to dodajcie, bo mogłem o czymś zapomnieć gdyż przed kilkoma dniami wróciłem z Holandii ( jaki piękny wolny kraj w porównaniu do naszego, ech ) i dziś wreszcie testuję ichniejszą używkę do kupienia w sklepie na każdym rogu ulicy, ach :]] )
  3.  
    @jury, dzięki za pomoc. Pamięć bardzo mi się przyda. Już zacząłem pytać po znajomych, ale generalnie susza w tym temacie.

    Będę na SV, ale gdybyś mógł wysłać pocztą wcześniej to bym był super wdzięczny (nie wytrzymam 2 tygodni :-) ). Podaj adres gdzie mam wysłać namiary na xmgatz (małpa) gmail (kropka) com i numer konta do przelewu. A na SV jakoś się odwdzięczę osobiście. Może sam czegoś szukasz? U mnie się już też nazbierało sporo różnych Atarowych skarbów.
    • 5: CommentAuthorstryker
    • CommentTime23 Nov 2012
     
    xmgatz - tos dla ciebie mam gotowy wiec mozesz po niego wpadać ;]
    • 6: CommentAuthorstryker
    • CommentTime23 Nov 2012
     
    A tu lekka przeginka z ceną :) ->link<-
    • 7: CommentAuthorjury
    • CommentTime23 Nov 2012 zmieniony
     
    No, z tą ceną to ostatnio tak nie raz wygląda, chyba trudno kupić 1MB taniej niż za ok. 10 zł ( ale nie śledzę od dawna więc to tylko takie "gdybanie" :) )
    Ja mam ich tak gdzieś około 40 x 1MB ( sprawdzone ) które kupiłem jakieś 10 lat temu na allegro +/- 1,5zł za sztukę.

    xmgatz, spoko mogę wysłać, rozumiem potrzebę jak najbardziej, a 2 tygodnie to jakby nie patrzeć dużo :D
    Postaram się pamiętać i w poniedziałek rano wysłać paczkę z 4 kostkami po 1MB :)

    Jak co to xal na o2.pl
    • 8: CommentAuthorstryker
    • CommentTime23 Nov 2012
     
    jury za dużo zioła :)
    Tu moja aukcja z czerwca :)
    ->link<-
  4.  
    Wielkie dzięki, panowie. @jury - email poszedł.
    • 10: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    jury, a masz może w swojej kolekcji simy 1MB ale te co mają po 8 kości pionowo?
    • 11: CommentAuthorjury
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    @up
    Właśnie sprawdziłem i nie mam. Wszystkie jakie mam mają po 3 kości poziomo.

    stryker:

    jury za dużo zioła :)
    Tu moja aukcja z czerwca :)
    ->link<-

    Ja raczej jestem niewiarygodny jeśli chodzi o allegro. Od jakichś 3 lat wchodzę tam ze 4 razy w roku, i jakoś musiało się mi tak trafić, że każde ostatnie wejście i 1MB było wystawiane po +/- 10zł.
    Stąd wysnułem ten błędny wniosek :P ale też i zabezpieczyłem się dodając:
    "( ale nie śledzę od dawna więc to tylko takie "gdybanie" :) )"
    • 12: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    Z moich doświadczeń wynika to:
    Nie można mieszac ramu firmami, ma byc ten sam sim w kazdym slocie. Miałem po 2 kości z innej bajki. Efekt był taki że nie wszystkie gry się uruchamiały z tych samych dyskietek co wcześniej. Dajmy na to Risky Woods wczesniej na 1MB uruchamiało się a potem gra wyskakiwała z dwiema bombkami. Zacząłem wyjmować ram. Zostawiłem dwa simy jednej firmy i gra się wczytywała. Potem wyjąłem wcześniej wsponiane i włożyłem drugie, gra także się wczytywała. Jednak wszystekie 4 simy razem powodowały błędy. Mam obecnie 2 MB jednej firmy i muszę kupić jednak 4 takie same. Atari rekomenduje aby simy były osmio bitowe bez bitu parzystości. O prędkości dostępu 100 lub 80 ns ostatecznie 70ns. Generalnie atari Ste jest czułe na rodzaj pamięci. Skłaniam się w stronę simów osmio bitowych najlepjej tych które maja po osiem scalaków na płytce w prędkości 100 lub 80ns.

    ps. nalezy pamiętać że jeżeli mamy tylko 2 simy to wkładamy je w slot 1 i 3ci omijamy drugi.
    • 13: CommentAuthorjury
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    Chyba jednak chodzi o co innego.
    Ja w swoim STE od bardzo dawna mam 2 kości Goldstara i 2 kości Samsung Electronics i wszystko oczywiście działa prawidłowo.

    ( jeśli dobrze pamiętam, to wszystkie moje kości są 70ns lub 80ns, ale dawno to sprawdzałem, więc mogę się mylić )
    • 14: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012
     
    Widzisz ale...
    dlaczego na dwóch jednej firmy gry się wczytują i na drugich tak samo. Nie działaja jedynie wszystkie razem, czas dostępu ten sam 70ns.

    Oczywiście wolałbym simy 100ns lub 80ns w rodzaju z ośmioma scalakami tak zalecało Atari.
    • 15: CommentAuthorjury
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    A ile namierzyłeś takich gier które się nie uruchamiają przy simm'ach od 2 dostawców?
    Bo tak mnie właśnie tknęło, że Risky Woods mi się nie uruchamia, ale to jest chyba jedyna gra która mi się nie uruchamia ( i podejrzewam raczej problem z dyskietką, ale to tylko strzelam )
    • 16: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012
     
    Jury, kupię od Ciebie 4 x po 1MB tej samej firmy najlepiej ze złoconymi stykami. Jak możemy sie dogadać?
    • 17: CommentAuthorjury
    • CommentTime25 Nov 2012
     
    Albo płacisz w dolarach okrągły milion, albo za koszty wysyłki, wybieraj, hiehie ( no chyba, że jesteś z Warszawy to możemy się jakoś spotkać )
    Tyle, że najpierw muszę sprawdzić czy będę miał 4 zestawy takiego samego producenta, i z góry ostrzegam, jeśli dobrze pamiętam to praktycznie wszystkie kości jakie mam to 70ns, 80tek miałem jakieś ze 2 sztuki.
    • 18: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012 zmieniony
     
    Do Warszawy mam 20km
    • 19: CommentAuthorjury
    • CommentTime25 Nov 2012
     
    Sprawdziłem i będę miał zestaw takich samych 4 kości.
    Texas Instruments 70ns o te:
    ->link<-
    To daj znać czy chcesz abym to wysyłał czy się pojawiasz, reszta najlepiej na priv: xal na o2.pl
  5.  
    Po wymianie TOSa (na 2.06) i zainstalowaniu 4MB RAM zauważyłem że znaczna część gier które śmigały bez problemu na STF teraz się zawiesza przy uruchamianiu lub potem są problemy w trakcie gry. Może to kwestia cracków do gier, które korzystają z nielegalnych poleceń starego TOSa?

    Zauważyłem też, że Atari nie zawsze "odświeża" dyskietkę po jej włożeniu. Objaw taki mam zarówno przy samym gołym TOSie, jak i w niektórych grach i demach. Stację mam wymienioną na taką od PCta, ale działała wcześniej bez problemów na STF.

    Miał ktoś tak?
    • 21: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Nov 2012
     
    jury priv wysłany.

    xmgatz, sprawdz czy jak włozysz poprzedni tos to bedzie tak samo, jeżeli tak to sprawdzaj ram wyjmij kosci i wkladj po kolei każdą moze jedna jest uszkodzona i powoduje błędy.
    • 22: CommentAuthorjury
    • CommentTime26 Nov 2012 zmieniony
     
    TOS raczej nie powienien być problemem, wyjmij 2 kości z drugiego banku ( piszę z pamięci ale to powinna być druga i czwarta ) i zobacz czy te gry się załadują.
    Dodatkowo, jak to secon wcześniej pisał, czy masz wszystkie kości tego samego producenta? ( bo coś mnie ta teoria zaczyna przekonywać, sam muszę to u siebie zbadać )

    Edit:
    Aha, jeszcze wpisz symbole z pamięci do googla i podaj jakie czasy dostępu masz dla tych pamięci?
    Coś pamiętam, że jak u siebie wstawiałem kości z dostępem 60ns to komputer się uruchamiał, ale właśnie potem działy się jakieś dziwactwa.
    • 23: CommentAuthorstryker
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    Z tym odsiezaniem dyskietki u mnie na pctowej stacji jest to samo :) - wydaje mi sie ze Candle kiedys to opisal na forum :) jak to naprawic.... .... ja "odswiezam" naciskajac na te druga stacje pozniej spowrotem na pierwsza.... (pisze z pamieci bo dawno ste nie wlaczalem ;p )
  6.  
    Sprawdzę pamięci i dam znać. Na pewno są od jednego producenta i wyglądają identycznie, ale może faktycznie timingi są zbyt wyżyłowane.

    Co do stacji, to mam jeszcze oryginalną która była z tym Atari, ale będę musiał jej przeczyścić głowicę, bo ma kłopoty z odczytem niektórych moich dyskietek.

    Ech, same kłopoty z tym retro sprzętem ;-)
    • 25: CommentAuthorsecon
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    • 26: CommentAuthorYolk (xmgatz)
    • CommentTime26 Nov 2012 zmieniony
     
    Coś szaleje ten mój STE. Wróciłem do starych pamięci, i do starego TOSa i komputer zawiesza się jak szalony. Wygląda na postępującą awarię.

    Po zdjęciu osłony metalowej moim oczom ukazało się takie coś jak na zdjęciach. Ktoś widział taką przeróbkę i wie do czego toto może służyć?

    Na ostatnim zdjęciu widać moje pamięci 4x 1MB. O ile się nie mylę to są pamięci 70ns.

    Zdjęcia tutaj: ->link<-
    • 27: CommentAuthorsecon
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    a może to wina zasilacza? Pewnie trzeba będzie wymienic w nim kondensatory elektrolityczne na nowe. Ja u siebie tez planuję ich wymianę.
    Sprawdz, dociśnij układy w podstawkach. Zobacz tez czy w złączu krawędziowym do ramu nie ma jakiegoś włosa.
  7.  
    @secon: Dzięki. Już mi stryker zasugerował ten zasilacz. Będę się musiał przejść do sklepu, kupić te kondensatory i się pobawić z lutownicą. Może jutro dam radę. :-)
    • 29: CommentAuthorstryker
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    no ale pisales mi ze podmieniales zasilacz od stfm .... a one sa raczej takie same ;> ?
  8.  
    Są, ale oba mają lekko spuchnięte kondensatory, a zapotrzebowanie na moc może być zupełnie inne w przypadku obu komputerów. Więc lepiej wymienić (najwyżej popsuję i komputer i zasilacz, ale testy będę robił na tym STE, które i tak nie działa). ;-)
    • 31: CommentAuthorstryker
    • CommentTime27 Nov 2012 zmieniony
     
    Mogę ci do testu w razie czego użyczyć mój zasilacz ;]
  9.  
    Dzięki. Jakby co to dam znać.
  10.  
    A pytanie dodatkowe: czy modulator TV może być przyczyną dziwnego zachowania komputera? Używam kabla RGB wyprowadzonego ze złącza monitorowego, więc modulator mi nie potrzebny. Może warto go wylutować z płyty w diabły?
    • 34: CommentAuthorstryker
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    ;] nie warto...
    • 35: CommentAuthorsecon
    • CommentTime28 Nov 2012
     
    xmgatz, zmienileś kondensatory? Jakaś poprawa?
  11.  
    Jeszcze nie zmieniłem, ale razem ze Strykerem stawiamy diagnozę. Na razie wychodzi nam że padł zasilacz, ale dzisiaj będą znane wyniki końcowych testów.

    Póki co sprawdzałem na dwóch zasilaczach. Jeden który daje +11.8V i +5V sprawia że komp jest niestabilny. Drugi dający +12.0V i +5V sprawia się znaaacznie lepiej. Ale oba mają spuchnięte kondensatory więc samo napięcie może nie być problemem, a bardziej to co się dzieje na "osi czasu" (bo woltomierz jednak wypłaszcza pomiar) i ew. wydajność prądowa.

    Ale dzisiaj pożyczam zasilacz od Strykera (który daje +12.2V i +5V) i komputer z nim nie szaleje. Jeżeli moje STE będzie działać stabilnie, to mam powód żeby iść i kupić kondensatory.

    Sorki za przydługi wpis, ale chciałem żeby było jasne co i jak. :-)
    • 37: CommentAuthorstryker
    • CommentTime28 Nov 2012
     
    xmgatz to ty napisales ze padł ci zasilacz:) a nawet i dwa ;p ... ja poprostu chce użyczyć ci swoj cobys niepotrzebnie nie wymienial tych kondków w tych swoich.
  12.  
    Dobra, dobra. Więc prostuję: "intuicja mi podpowiada że to zasilacz, a Stryker mi pomaga to sprawdzić." Może być? :-)
  13.  
    Zasilacz naprawiony. Wymieniłem wszystkie kondensatory (łączny koszt około 13 zł w sklepie, pewnie przez Internet da się taniej). Komputer działa stabilnie.

    Na kolejny ogień pójdą kondensatorki na płycie. :-)

    Dzięki wszystkim za pomoc.