atarionline.pl Pixlowanie pod ST - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    Witam
    Zamierzam pixlowa coś dla Atari ST.
    Mam pytanie w związku z tym:
    1. Jaka jest paleta kolorów 4096 czy 512? Zamierzam pixlować w 320x200 x 16col
    2. w czym to najlepiej robić? Zamierzam na PC'cie/Mac'u
    • 2:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    Paleta w zwykłym ST - 512 kolorów, w STe - 4096. W regulaminie na SV2k12 jest np. dozwolona paleta STe.

    Co do programów to lepiej już niech się wypowiedzą graficy :)
    • 3: CommentAuthorjury
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    Najlepszy program do grafiki na ST to Crack Art i basta! :)
    • 4: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    AD.1 - Standardem w eSTekowych compach graficznych jest raczej paleta 512 (ST) kolorów, osobiście zawsze rysuje w tej palecie bo taka grafa na każdym Atari ST/STE wyświetli się poprawnie, tak jak sobie założył autor, za to jeśli rysunek zostanie wykonany w palecie 4096 (STE) to na standardowym Atari ST (których zapewne jest więcej niż modeli STE) kolorki niemal na pewno się "trochę" rozjadą i może z tego wyjść niezła kiszka :/, oczywiście jeśli regulamin SV dopuszcza grafy w rozszerzonej palecie to na pewno grafa będzie wyświetlana z STE i kaszy na compo nie będzie.

    AD.2 - Ja dla ST ostatnio pixeluje wyłącznie w GrafX2, gdzie można ustalić wartość "RGB scale" na 8, wtedy mamy do wyboru 512 kolorów jak w standardowym Atari ST, lub na 16 co daje paletę 4096 kolorów jak w STE, lub Amidze OCS/ECS. Co więcej w GrafX2 można zapisać rysunek w atarowskim formacie PI1 i taką grafikę każde ST powinno odczytać bezproblemowo, a jeśli ktoś się lubi pobawić to dla świętego spokoju można taki rysunek jeszcze sobie załadować do eSTekowych edytorów np Degas, albo CrackArt choćby pod emulatorem i upewnić się czy nie ma jakiś przekłamań w kolorach, chociaż ja się jeszcze nie spotkałem, żeby kolory z GrafX'a (w palecie 512) nie zgadzały się z tymi w ww programach graficznych na Atari.
    • 5:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime26 Nov 2012 zmieniony
     
    dzięki piesiu. o taką odpowiedź mi chodziło....

    @grey
    jeszcze kilka takich postów i faktycznie przyjadę na SV12 ;)

    zobaczmy:
    emulatory pobrałem
    g2f pobrałem
    instrukcję na atarionline.pl - odebrałem...
    styka - zaczynam pixlować !

    ps. dzisiaj zacząłem załatwiać auto z pracy co by może jednak przyjechać ...
    tak, tak to cały czas ja ;)

    [edit]
    czy można wystawić i na ST i na A8 ?
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Nov 2012 zmieniony
     
    Nie mozna :( w momencie gdy zglaszasz prace do ktorejkolwiek z tych kategorii (ST lub XL/XE) dostajesz na czolo tatuaz odpowiednio z liczba 8 lub 16 (od ilosci bitow) i juz zawsze musisz rysowac tylko na ten sprzet - taki regulamin...
    • 7:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    oj wieczor, bez szydery bo jeszcze ktoś potraktje to poważnie ;) można wystawiać dowolną ilość prac w dowolnej kategorii.
    • 8:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime26 Nov 2012
     
    @crrn: szczerze liczę na to że jednak się zjawisz! :) myślę że dobrze będzie nam się rozmawiało - i nie tylko :)

    ilość prac dowolna w każdej kategorii :)

    3mam kciuki!
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    @xeen: chciałbym poznać człowieka, który by potraktował to poważnie, chociaż... mógłbym się zdziwić, masz rację :)
    • 10:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    podłaczę się pod ten wątek - ogólnie. Przypuścmy, że ktoś chce wystawić pracę w gfx compo na Falcona. Jakie narzędzia, jakie standardy, jakie formaty?
    • 11: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime27 Nov 2012
     
    @Xeen

    wersja dla pixelowników sadomasochistów, czyli coś dla mnie ;D

    - rozdzielczość 320x200, 320x240, 640x400, 640x480
    - kolory 256 z palety 18 bit (262144 kolorów)
    - narzędzie np. GrafX2, ustawiamy opcje "RGB scale" na 64 i mamy paletę jak na Falconie czyli 262144, z tym że użyć możemy do 256 kolorów

    wersja dla photoshopowych malarzy

    - rozdzielczość 320x200, 320x240, 640x400
    - kolory TrueColor (65536 kolorów) z palety 18 bit
    - narzędzie dowolne np. Photoshop, lub GIMP, z tym że kolorki pewnie odrobinę mogą być inne, no bo paleta zjedzie z 24bit do 18bit, ale kto to zauważy przy takiej ilości barw :P

    Format pliku, najbezpieczniejszy pewnie będzie TGA, z reszta to zależy od softu jakim grafa będzie wyświetlana na compo, pewnie dla pixelartówki w 256 kolorach równie dobrze będzie mogła być grafa w PNG, czy GIFie, a dla TrueColor choćby JPG.

    Jeszcze co do rozdziałki, to są możliwe do uzyskania wyższe rozdzielczości, ale to temat dla bardziej wtajemniczonych Falconiarzy, ja tam się na tym niezbyt znam, więc lepiej pozostać przy standardowych rozdziałkach podanych wyżej.


    @Carrion

    Kombinuj auto i wpadaj na SV, Atari nie gryzie ;).