atarionline.pl atarowskie pliki binarne pod osx - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    Czy jest jakies narzedzie typu xebin, ktore mozna uzyc pod osx'em? (proba kompilacji xebin spelzla na niczym)
    • 2: CommentAuthorEmu
    • CommentTime23 Jan 2013 zmieniony
     
    Ja używam czasami tych dwóch programików (pierwszy jest w Javie i odczytuje tylko dyski SD, drugi to plugin do Quicklooka):

    ->link<-

    ->link<-

    Oba służą tylko i wyłącznie do przeglądania zawartości plików, nie ma opcji łączenia itp. Osobiście nie spotkałem programu na OS X umożliwiającego takie operacje.

    Pzdr
    Emu
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Jan 2013 zmieniony
     
    A franny bob_er'a nie da się skompilować?

    Edit: ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    mono. franny niestety juz prze fs.h wywala tyle errorow ze odkopywalbym sie rok z tego :)

    Emu. troche nie o to mi chodzilo, ale dzieki :)
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    Franny też jest do ATRów a nie XEXów.

    xebin powinien chodzić. Stawiam, że Jakub Husak najszybciej opisze, jak to zrobić. :)
    • 6:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    no to może szersze pytanie, mam źródło w madsie, assembluje i chcę aby w jednym pliku znalazly się tez dane np znaków, obrazka etc, żeby to naraz zostało władowane do pamięci przy uruchomieniu takiego pliku xex, czy potrzebuje jakis osobny tool do zappendowania takich "kawałków"?
    • 7: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    Oczywiście, że nie.
    org adres_fontu
    ins 'moj.fnt'
    • 8:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    ok to umieszczam razem z moim zrodlem na koncu, czy tak?, a jak w takim razie zamienic dane fontu/ obrazka czegokolwiek na takie "czyste dane"?
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    Font w formacie atarowskim (1024 bajty) to czyste dane. Tak samo obrazek GR8 lub MIC.
    • 10:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime23 Jan 2013
     
    nie ma toto nagłówków? :)
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2013 zmieniony
     
    Zarówno xebin, jak i binload kompiluje się u mnie na os X.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    Dane fontów muszą być wyalignowane do $400.
    org adres_fontu ; aligned to $400
    ins \'moj.fnt\'
    • 13: CommentAuthor0xF
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    FNT, GR8 i MIC nie mają naglowkow.

    Gdybyś chciał wstawić plik obcinajac naglowki, to np.:
    ins 'plik',16,1024

    pominie początkowe 16 bajtow i wstawi następne 1024.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    dlaczego 16 bajtow? co znajduje sie w takim naglowku oprocz naglowka pliku binarnego?
    • 15: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    insert jeśli podglądniesz plik (F3 w Total Commanderze) i na jego początku zobaczysz $FF $FF to pewnie jest to plik XE/XL z nagłówkiem Atari DOS-a, taki nagłówek liczy 6 bajtów

    w pozostałych przypadkach plików już tylko Twoje doświadczenie podpowie Ci czy taki plik ma nagłówek czy nie, po co plikom graficznym nagłówki DOS-a

    niekiedy można wykombinować skąd się wzięła dana długość pliku i czy nie jest taki plik dłuższy niż powinien, FNT to fonty, w XE/XL mamy 128 znaków, każdy po 8 bajtów, 128*8 = 1024, więc jeśli plik FNT ma długość 1024 to zawiera tylko zestaw znaków, jeśli liczy 1030 bajtów a takie pliki też można spotkać to ktoś obdarzył go nagłówkiem DOS-a, który będziemy pomijać

    w przypadku MIC itp, to zawsze takie pliki graficzne były zapisywane dla obrazu normalnej szerokości (G2F wyjątkowo nie stosuje się do tego), 40 bajtów, podziel długość pliku przez 40, wartość całkowita oznacza liczbę linii, wartość ułamkowa oznacza że są jakieś dodatkowe informacje najczęściej na końcu takiego pliku najpewniej informacja o kolorach (DIV i MOD będziesz wiedział jak zrobić)
    • 16: CommentAuthor0xF
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    16 bajtów to był tylko przykład i wcale nie chodziło o plik binarny Atari 8-bit. Chodzi o to, że możesz wstawić dowolny fragment dowolnego pliku.
    • 17:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime24 Jan 2013
     
    dzieki Wszystkim! :)