atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    @Zbyti:
    masz rację, coś tam było. :D

    Czy możesz jeszcze napisać, na przykładzie gry z MAME (Kasparov Stratos (set1)) jak tam włączyć grę z komputerem, gdzie klikać? ;o Bo nie wiem czemu, ale mi się tam jakoś zawsze ustawia opcja grania samemu ze sobą.... ;)))
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    @Dracon a grasz z paczki tego gościa gdzie jest MESS czy gołe MAME? Generalnie to wystarczy wykonać pierwszy ruch i komputer powinien odpowiedzieć.

    Stratos jeżeli zapamiętał poprzedni układ to "New Game" przyciśnij na 2 sek i możesz grać.

    Do czyszczenia szachownicy masz clear i reset.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Program który postawił na jakość :D

    MEPHISTO 3 goals

    - Clear distinction between a calm and a dynamic position.
    - The program should be able to plan and act in a targeted way (eg farmers' march).
    - The position evaluation should detect subtleties in every depth of the tree (eg backward peasants).
    - Tactically enforced train sequences are to be calculated. - Tactical phrases at the end of such a train sequence are to be recognized. In particular, long matte combinations should be seen.
    - Abspielen in positionally advantageous positions should be recognized (eg winning endgame).
    - Sacrificial combinations of the own side as well as the opponent should be seen.
    - When playing (forced train sequences) the tree should not have exponential character.
    - The horizon effect should be largely eliminated.

    Mephisto III 3.5MHz : 376 positions after exactly 6 minutes
    Mephisto III 6.1MHz : 623 positions after exactly 6 minutes
    Mephisto III 11MHz : 1184 positions after exactly 6 minutes
    Mephisto III 12MHz "Special" : 1280 positions after exactly 6 minutes
    Excalibur "series "8MHz : 2026 positions after exactly 6 minutes
    Excalibur" WM Version New York "8MHz : 2028 positions after exactly 6 minutes

    Gram właśnie dla przyjemności z Mephisto Mirage ->link<- więc przy okazji czytania o twórcach (gorąco polecam!) znalazłem to co powyżej na stronie ->link<-

    Jeszcze raz przypomnę, że w tamtych czasach szacowało się, że podwojenie zegara daje ok 50 ELO.

    Oczywiście nie w nieskończoność ;) Osobiście sądzę, że przy tamtych algorytmach można tak dodać max 200 ELO i ściana.

    Z powyższej strony też małe info w nawiązaniu do Motoroli:

    12 MHz briquette comes to approx. 3.4 positions / s. For comparison, a Mephisto MM I 8 MHz creates 2.3 positions / s, while a Mephisto III-S Glasgow (68000, 12 MHz) creates 8 / s!

    W sumie dobrze to widać na przykładzie Mephisto MM IV Turbo ->link<-

    W ogóle TurboKit to ciekawa sprawa ->link<- @urborg poczytaj, jest tam ciekawy wątek o szybkości Motoroli i 6502.
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Nowe CB-Emu Pro (Chess Computer Emulator) ->link<-

    Wczoraj wyszło nowe MAME 0.215 więc powinny dojść minimum 2 maszyny:

    Hegener + Glaser Mephisto MM V (prototype) [CB-Emu]
    Fidelity Electronics Phantom Chess Challenger [Sandro Ronco]

    -------------------------------------------------------------

    Nie dość, że się napaliłem na Mephisto III po przeczytaniu o jego powstawaniu to jeszcze przeglądając tę paczkę czytam

    **** :GENERAL MACHINE INFO: ****

    GAME: glasgow_t
    Mephisto III-S Glasgow (Turbo Mode 18x) (Hegener & Glaser 1984)

    CPU:
    M68000 130.000000 MHz

    To musi być petarda :D A algorytmy Mephisto III i pokrewnych grając ciekawie, potwierdzam ->link<- ->link<-
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Nov 2019
     
    Motorola 68000 puszczona na 130MHz. Ciekawe. Jak się domyślam to taki emulatorowy hack bo te procesory to chyba max 12MHz. Swoją drogą ciekawe jak hy grał ten egine szachowy z 1984 roku gdyby przy MHz nie było kropki po 130 :)
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Nov 2019
     
    @urborg z tyloma zerami to byś się nie przekonał bo zatopiła by Cię woda ze stopionych lodowców od tej Motoroli :D
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    @Zbyti:
    Dzięki za komentarz, ale luknij na to wideo. Chodzi o to, że brak jest reakcji komputera i pewnie sam mam mu ustawiać bierki? ;) Co tam robię źle?

    I jeszcze drugie pytanie - co czynić, gdy pojawia się błąd taki jak na zrzucie ekranu tutaj (plik mógł być zgrany np. z planetemu.net ale tam nic nie było, że jest niekompletny). :o
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    @Dracon cieszy mnie Twój entuzjazm, że chcesz pograć z tymi maszynami ale musisz być trochę bardziej spostrzegawczy ;)

    Co robisz źle? Rozpoczynasz grę e2-e4 a komputer diodami i na wyświetlaczu pokazuje ci, że masz wykonać jego ruch e7-e5 a ty wykonujesz a7-a6. To działa jak prawdziwy stół, bierkę komputera musisz przesunąć samemu i to zgodnie z jego wytycznymi inaczej komputer zgłasza błąd.

    Odnośnie drugiego pytania. Nie po to daję link do gotowej paczki z MESS oraz zamieściłem swoją kolekcję "przebranych" romów pod kątem zgodności z mame 0.214 byś mi takie pytanie zadawał. Ale skoro zadajesz to po co pobierasz romy z planetemu jak możesz prawidłowy wyjąć z paczki ode mnie? Skoro już dodajesz samodzielnie to musisz mieć minimum wiedzy jak to działa. Na screenie powyżej brakuje ci np. biosu do wyświetlacza ciekłokrystalicznego z jakiego korzysta ta maszyna. Wszystkie takie rzeczy są w mojej paczce.

    Chętnie Ci pomogę ale tym razem nie podoba mi się, że zamiast się zastanowić wolałeś napisać post ;)

    Mam nadzieję, że się nie obrazisz ale mnie też nikt tego nie uczył, więc trochę więcej samodzielności i samozaparcia bo pytasz o rzeczy które można ogarnąć we własnym zakresie :)
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    Genialny materiał i lektura przybliżająca jak Mephisto III gra w szachy.

    The Mephisto 3 project ->link<-

    Oczywiścię tłumaczę sobie automatem na ang. bo nie znam szkopskiego. Tłumaczenie na ang. jest prawie idealnie.

    Warto poczytać jak powstał program który na 8-bit liczył coś około 3 pozycji na sekundę a na Motoroli dochodził do 6 pozycji i doszedł no mistrzostwa w roku 1984 w świecie gdzie maszyny konkurencji już liczyły do 1000 pozycji na sekundę.

    Bardzo ubolewam, że panowie po zdobyciu mistrzostwa zakończyli swoją przygodę z programowaniem silników szachowych i nic więcej tego duetu się nie pojawiło.

    Np. Mephisto Mirage ->link<- gra najbardziej "ludzkie" szachy z jakimi było mi się do tej pory dane potykać. Znakomity program, polecam każdemu, to zupełnie nowa jakość, nawet jak robi błąd to też wygląda na posunięcie człowieka nie maszyny - praktycznie perfekcyjne zludzenie kompetentnego ludzkiego gracza! :) Tutaj uwaga, że tym algorytmom warto dać się zastanowić by weszły na właściwy poziom oceny pozycji i wtedy dadzą ciekawą grę.

    Gram ostatnio z maszynami z kontrolą czasu 40 posunięć na 2h ale już nie wrzucam partii. Daję tym maszyną po prostu możliwość grać na czasie turniejowym i pokazać pełnię swoich sił. Kończy się tym, że ja gram 30 min a maszyna prawie 4h :D Trochę nudne jest jak w przegranej pozycji (mówię o pozycjach gdzie wypadało by się poddać) zaczyna myśleć nad ruchem 15 min etc. ale takie ich prawo i urok. Osobiście 1 min na ruch uznaję za wystarczającą w ogromnej większości przypadków.

    Wrzucę tylko tylko pgn dla zainteresowanych.

    Na screenie Mirage "myśli" już ponad 7 min nad ruchem ;)
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    Kolejny fajny program do ogrania tym razem pod DOS, aspiracją twórców również była imitacja ludzkiej gry.

    Mirage ->link<- rosyjskiego duetu, napisany w asm.

    Pod DOS jest wersja z roku 1994 i 1998. Program z 1998 to już wersja 2.x i jest oczywiście znacznie silniejszy o wcześniej rozwijanej wersji. Program z czasem stał się bazą do ciekawego silnika ale to można doczytać samodzielnie.

    Zagrałem z wersją z roku 1994 na 15 min i 30 min i grało się naprawdę fajnie. Program przedstawiał zrównoważoną ocenę pozycji z której oczywiście nie korzystałem grając swoje. Do tego to on pierwszy przekroczył w pierwszej partii czas na grę (w wygranej dla mnie pozycji) ale kontynuował jak i pozwolił mi grać dalej. Na plus należy też dodać, że poddał partię we właściwym momencie. Niestety nie zatrzymuje wtedy zegarów.

    Pierwszy screen z partii na 15 min drugi z partii na 30 min.

    Warto pograć z rosyjską myślą szachową :D

    Program ma obecnie status freeware.
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    Tymczasem runda 4 turnieju dobiega końca.

    Białymi gra komputer szachowy CXG Super Enterprise zaś czarnymi program Fidelity Ultimate Chess Challenge na konsolkę Atari Lynx.

    CXG zagrywa Gambit Hetmański a Fidelity przyjmuje ofiarę piona. CXG jednak gra tak jak się w debiucie grać nie powinno. Wyprowadza szybko hetmana, zamiast rozwijać figury. W 7 ruchu odbija piona, ale potem zamiast się rozwijać rusza ponownie skoczka, licząc ma szewskiego mata, który oczywiście zostaje prosto odparty. No i Fidelity dostaje wyraźnie lepszą pozycję. Fidelity jednak nie gra zbyt dobrze pozycyjnie i pozycja się wkrótce wyrównuje, a potem przewagę zdobywa CXG. W 20 posunięciu CXG oddaje jakość ale dzięki temu chwilę później zbija hetmana za cenę skoczka. Czyli w sumie zbija hetmana i skoczka za cenę 2 wież. W 33 posunięciu CXG jeszcze powiększa przewagę o piona. W 42 ruchu CXG wymienia hetmana na dwie wieże i ma już wygraną pozycję z 3 pionami w tym dwoma przejściowymi i skoczkiem przeciwko dwóm pionom Fidelity. Wygrywa tym sposobem partię po 61 posunięciach.
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    W ostatniej partii 4 rundy grają dwa komputery szachowe z programami Fransa Morscha. Białymi gra Mephisto Mondial II a czarnymi Saitek GK2000.

    Grana jest obrona Sycylijska. Mondial niby nie ma tu szans z uwagi na to przeciwnik oceniany jest na ponad 150 Elo więcej, ale nic sobie z tego nie robi. Początek jest bardzo wyrównany. Mniej więcej przez 20 ruchów żadna ze stron nie potrafi zdobyć przewagi. Jednak Mondial dzięki silnej grze pozycyjnej, zaczyna potem zdobywać pozycyjną przewagę. Niestety w 29 ruchu Mondial popełnia fatalny błąd w zasadzie podstawiając figurę. Pozycję załączam, niby skoczek rusza się na pole bronione przez wieżę, ale przegapia, że wieża jest obrońcą osłabionej 1 linii i nie może obronić skoczka, bo to groziłoby matem. Po stracie skoczka sytuacja Mondiala szybko staje się beznadziejna. Król i wieża zostają uwięzione na 1 linii, a samotny hetman nie jest w stanie powstrzymać czarnych pionów maszerujących do linii przemiany pod osłoną hetmana i wieży. Saitek kończy partię matem w 56 ruchu.
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    @Zbyti:

    Nie obraziłem się za te dobrze umotywowane zwrócenie uwagi.

    AD1 - mea culpa, faktycznie jest tak jak mówisz, choć wygodniej i tak się gra na maszynkach pokazujących dodatkowo na małym LCD pozycje do przesuwania np. Mephisto Mondial 68000XL (fajna nazwa :)).

    AD2 - zapomniałem przegrać do [rom] plików z Twojego katalogu "bioses" i głównie stąd ten ambaras.
    Generalnie miałem kiedyś do czynienia z MAME i pamiętam, że piętą achillesową była pewna niestabilność z wersji na wersję, można było mieć rom z gierką ale nie ma gwarancji, że z kolejną wersją to się zawsze odpali...

    Zapytam jeszcze tylko niewinnie:
    w swoim archiwum masz też plik "mame-chessengine", który trzeba wpakować (rozpakowany) do katalogu [plugins]. Jak pod MAME 0.214 (Windows) aktywować to, bo nie widzę takich opcji? ;)
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    Załączam wyniki partii z 4 rundy, oraz tabelę po 4 rundach.
    Na koniec kojarzenia na rundę piątą.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019 zmieniony
     
    @Dracon plugin to trochę wyższa (żart) szkoła jazdy, nie podejmuję się tego wytłumaczyć dla Windows, możesz spróbować z instrukcją na githube ->link<- pod Ubuntu to w miarę prosto poszło.

    @urborg turniej nabrał rumieńców a moje przewidywania, zwłaszcza związane z Sargonem o kant d... potłuc :D
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Mamy nowego (pierwszy raz oficjalnego) mistrza świata w Chess960 :D czy jak kto woli w Szachach Fishera ->link<-

    Wesley So:

    "I'm very happy! It's my favorite type of chess, and it hasn't been popular until the last couple of years. I usually win tournaments the first time and never again. Magnus had a bad couple of days; if it was regular chess, he would probably have beaten me easily," the winner told NRK. "To me, mainly chess is art—that's why I like Fischer Random a lot; there is a lot of creativity."

    "People love chess here, thanks to Magnus. People here treat players well, and we love it here. I'm very happy to be the world champion, but it doesn't change much. I think he was shaken in our game 2 and wasn't able to bounce back, but he congratulated me right after the match. He is a great sportsman," So added.

    The winner also explained why he prefers Fischer Random to "normal" chess. "I don't have to fear that I am running into some deeply prepared line. The trouble with real chess is that people can memorize up to move 40, sometimes more, sometimes less. In order to play good chess, you have to be good at different things, working with computers. I don't like memorizing moves that I don't understand. Here in Fischer Random you get a game, literally from the beginning."
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    W szachy 960 gdyby nie odmienne przepisy dot roszady możnaby grać na zwykłych programach i komputerach szachowych edytując jedynie pozycję startową.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    @urborg no to może jak mój słomiany zapał się nie wypali i uda mi się coś napisać w MP to nawet jak moje szachy będą grały słabo ale będą grały 960 to się wyróżnię? ;D

    Nie znalazłem żadnych szachów Fischera na 8/16 bit. Spawa jednak nie jest aż tak prosta jak się z pozoru wydaje, że chodzi tylko o roszadę... Ocena pozycji w fazie debiutu szachów 960 znacznie się różni od podstawowego ustawienia. By taki program grał dobrze (sensownie) mając bliski horyzont zupełnie inaczej musiał by ogarniać pierwsze ruchy niż w pozycji klasycznej a książki debiutowej raczej takiemu programowi nie zrobisz.

    Wiele reguł z klasycznej pozycji trzeba by odrzucić, czasem warto zagrać wcześniej hetmanem, bezpieczeństwo króla inaczej rozpatrywać. Im dłużej nad tym myślę tym więcej problemów widzę ;)

    Sądzę, że to dość nietrywialne zadanie i raczej się nie podejmę ;) Ba! Bym w ogóle coś spłodził, ale to już inna bajka.
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    @zbyti

    Skoro nie ma żadnego programu to już program który w ogóle jakoś w te szachy umie grać i zrobić roszadę, ewentualnie rozpoznać że przeciwnik robi roszadę niepoprawnie już będzie sukcesem :). Swoja drogą problemem w programie jest jak odróżnić ruch królem od wykonania roszady? Programy rozwiązują tą poprzez podanie jako ruchu 00 lub 000, przy wpisywaniu z klawiatury, ewentualnie wykonanie ruchu królem na pole na którym stoi wieża przy ruchu myszką.

    Tymczasem w turnieju rozpoczęła się 5 runda. Na ostatnej szachownicy grają doły tabeli. Białymi gra Chessmaster 2100 na C64 a czarnymi Fidelity Ultimate Chess Challenge na Atari Lynx.

    Chessmaster proponuje Gambit Hetmański a Fidelity przyjmuje. Chesmsster jednak nie gra najlepiej i pomimo ofiary piona po około 10 posunięciach lepszą pozycję ma już Fidelity. Później jednak Fidelity zaczyna grac słabo i po 15 posunięciach to Chessmaster zaczyna zdobywać lepszą pozycję. W 22 ruchu słaba gra kosztuje Fidelity utratę wieży. Niebezpiecznie robi się wokół czarnego króla który zamknięty jest za murem z pionów i znajduje się pod atakiem. W 28 ruchu Fidelity musi oddać jakość. Pozycja króla jest atakowana przez dwie wieże i hetmana, a Fidelity ma do obrony tylko hetmana i gońca. Wkrótce musi oddać hetmana za zbicie wieży. Potem zbija Chessmsterowi drugą wieżę za gońca, ale to go i tak nie ratuje przed matem. Hetman i goniec Chessmstera kończa partię matem w 40 posunięciu.
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg kompletnie tego nie rozumiem. Fidelity to CM2100 na Lynx, do tego ma wyżej taktowane CPU a i tak przegrywa z sobą samym na 1 MHz?!

    Z drugiej strony to ja już po tym co czytałem na wiki to sam nie wiem, który CM2100 na którą platformę jest Kittingera a który jest podrasowanym Sargonem...
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    Ten Fidelity gra jakoś tak dziwnie. Robi błędy, niedokładności. Mam wrażenie jakby ktoś ten engine "popsuł" celowo żeby nie grał za mocno. Może autorzy doszli do wniosku że przy tak szybkim procesorze będzie nie do ogrania i włączyli mu jakąś wersję "easy mode".

    No i ten program chyba nie ma ponderingu i bardzo szczątkową książkę debiutową. Poza tym w partii nie miałem wrażenia jakoby jeden program grał sam ze sobą. A to często widać chociażby po tym że programy przewidują dużą liczbę ruchów przeciwnika.
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    Cześć, mam (tym razem) dwa pytania:
    - czym różni się "MEPHISTO Europa" od "MEPHISTO Europa A" ? Zdaje się, że Urborg wspominał, iż funkcjonalnie (i sprzętowo) to jest to samo, ale ciekawią mnie te niuanse.

    - w instrucji do w/w jest użyty zwrot w opisie funkcji:
    Check position 
    keys: chessmen key
    comments: white's pieces are shown (...)

    Czym jest to "chessmen key" = dowolna figura szachowa? ;o
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    Na to wychodzi ->link<-

    A chess piece, or chessman, is any of the six different types of movable objects used on a chessboard to play the game of chess.



    The Mephisto Europa A was sold under the name Mephisto Chess School along with a detailed companion book (100 diagrams) and imitation leather case. Compared to its identical predecessor Mephisto Europa , the Europa A shows in a new, black outfit and has a slightly smaller playing field. The chess program has remained identical.

    Tutaj opis ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    Thx za błyskawiczny odzew! :)
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg to co piszesz było by dość niezgodne z recenzjami tego produktu ->link<-

    Instrukcję pewnie obadałeś ->link<-

    Zobacz czy jak jest czas na Twój ruch to zmienia się ocena pozycji za pomocą OPTION.

    Grałem z tymi szachami i dawały radę - jestem zdziwiony, że ograł je CM2100/C64.

    Z drugiej strony nie można zaprzeczyć wynikom Twoich rozgrywek :D
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    @Dracon
    "Chessman key" czyli przycisk z symbolem jednej z figur szachowych. Europa i Europa A sa funkcjonalnie identyczne. Europa A ma nieco inną obudowę i przyciski. W moim odczuciu jest bardziej "plastikowa" i brzydsza, ale za to zamiast pudełka sprzedawana była w takiej funkcjonalnej torbie wykoanaej z imitacji skóry. Europa była zas też sprzedawana jako Mephisto Chess School gdzie w zestawie była dodawana książka do nuaki gry w szachy. Taka dla początkujących albo nawet zupełnie nieumiejących grać, oczywiście po niemiecku.

    @zbyti
    Instrukcję studiowałem. Ten program nie ma żadnego trybu easy mode, newcomer, itp. Gra na trybie time 3. Nie ma tam nic co mógłbym źle ustawić. Wyniki zaś tego programu są takie że w pierwszej rundzie po zaciętym pojedynku wygrał z Chessmasterem 2000 na Atari ST, a potem 4 partie z rzędu w plecy. W mojej ocenie to program 1600+. Czyli poniżej oczekiwań jak na engine Fidelity z początku lat 90-tych i procesor 4MHz. Dla przykładu Fidelity Designer 2000 z roku 1988 na 3MHz 6502 osiągał 1811 Elo. ->link<-

    Jedno co mi jeszcze przychodzi do głowy - może wydawca tej gry na Lynxa kupił od Fidelity licencję na jakiś stary engine żeby było taniej, bo uznał że i tak będzie w sumie wystarczająco dobry. Może tam siedzi jakaś starsza wersja Sargona?
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    @urborg no nie podejrzewam Cię o jakieś niedociągnięcia. Po prostu w sieci wyraźnie pisało, że to CM2100. Dziwi naprawdę mała książka debiutowa, rozumiem, że cart to nie dyskietka ale wydaje się zrobione po taniości.

    Nie pozostaje mi nic innego jak przychylić się do Twoich podejrzeń, że mamy do czynienia z jakąś ściemą ;)
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    No własnie jeśli chodzi o tą książkę debiutową to jak się nad tym zastawić to można dojść do wniosku że coś tu śmierdzi. Kartridż ma 128 kB. Ja wiem że tam musi jeszcze wejść muzyka i grafika, ale taka pojemność wydaje się wystarczająca aby wydawca nie musiał walczyć o każdy kb obcinając książkę debiutową. Np w Saitek GK2000 cały program mieści się w 16 kB rom wraz z książką zawierającą 2000 posunięć. Wyżej wymieniony Fidelty Designer 2000 ma 32kB rom i książkę na 12000 posunięć. Tymczasem tutaj chyba książka jest bardzo symboliczna jak w szachach 4k (pewnie poniżej 100 posunięć) znanych z Lexibooków albo może nawet nie ma jej wcale.
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    Tymczasem w turnieju jest rozstrzygnięcie z 5 szachownicy. tutaj także grają doły tabeli. Białymi gra Chessmaster 2000 na Atari ST a czarnymi GNU Chess 4.0 na tenże sam komputer.

    Chessmaster zaczyna popularnym e4, na co GNU odpowiada Obroną Alechina. Chessmaster w drugim ruchu pcha piona jak w wariancie klasycznym, a GNU odchodzi skoczkiem w taki sposób że książki debiutowe już w drugim ruchu stają się bezużyteczne ;) Chessmaster więc już od początku dostaje sporo lepsza pozycję. W 6 ruchu kolejny błąd GNU, który zamiast utłuc piona na f pozwala mu żyć, przez co wpada w poważne kłopoty i można odnieść wrażenie, że ta partia może się skończyć się dla GNU ciężkim nokautem. Kolejne błędy powodują że w 15 ruchu GNU traci hetmana. W 21 ruchu dostaje jeszcze widły na króla i wieżę. Chwilę po starcie wieży Chessmster ubija mu jeszcze lekką figurę. GNU wtedy udaje się uwięzić wrogiego hetmana w rogu szachownicy. Niestety hetman wkrótce się uwalnia i Chessmaster kontynuuje dobijanie przeciwnika, kończąc partię matem po 47 posunięciach.
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    GNU jak ty mnie rozczarowujesz... ;)

    @urborg bardzo lubię grę Maniac Mansion czy dla odmiany zamiast "tymczasem" mógłbyś pisać "meanwhile" - niby to samo a w odbierze zupełnie co innego ;)
    • 32: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Nov 2019 zmieniony
     
    @zbyti

    Nie grałem nigdy w Maniac Mansion. Nie było takiej gry na małe Atari :( Parę razy obiło mi się o uszy że kultowa gra, ale to wszystko co o niej wiem. Chyba była wersja na C64.

    Meanwhile... ;)

    Trafiłem na pewnym forum na informacje odnośnie komputerów szachowych Fransa Morscha i ich romaitych klonów. Wychodzi na to, że piszac o Mephisto Nigel Short podąłem trochę nie do końca prawdziwe informacje odnośnie Saiteka GK2100. tutaj to forum ->link<-

    Otóż pisałem że GK2100 dostał większa ksiażkę debiutową i więcej ramu, co dało jakieś +50 ELO siły gry. Otóż była jeszcze jedna istotna różnica, ten komp dostał tez nowy procesor. Co prawda procesor z tej samej Riscowej rodziny, co GK2000 i tak samo szybko taktowany, ale nowszy model i w efekcie dwa razy szybszy.

    GK2000 i jego klony (RadioShack Master 2200X, Saitek Virtuoso, Turbo Advanced Trainer) mają procesor H8. Te procesory przy 10MHz przetwarzają około 1500 pozycji na sekundę.

    Procesory H7000 (np Mephisto Mythos, Montana, chess Explorer) wychodzi na to że mają podobna wydajność co H8, ale więcej ROMu co pozwala na wsadzenie większej biblioteki debiutowej.

    Procesory H8000 (Saitek GK2100, Saitek Centurion, Mephisto chess Challenger) są wydajniejsze i przy 10MHz potrafią przeliczyc 3000 pozycji na sekundę.

    To by potwierdzał to co pisałes jakiś czas temu że podwojenie siły obliczeniowej daje o jakieś 50 ELO większa siłę gry. Oczywiście do pewnego momentu.

    Postanowiłem zestawić tak dla ciekawości ile pozycji na sekundę są w stanie obliczyć rozmaite programy i komputery szachowe. Porobiłem stosowne pomiary i poniżej umieściłem zestawienie wyników:

    Program Colossus Chess 4.0 na Atari XL/XE procesor 6502 1.77 MHz
    około 230 pozycji na sekundę

    Program Colossus Chess X Atari ST procesor Motorola 68000 8MHz
    około 400 pozycji na sekundę

    Mephisto Nigel Short procesor MOS 65C02 5MHz
    około 550 pozycji na sekundę

    Saitek GK2000 procesor Risc Hitachi H8 10MHz
    około 1500 pozycji na sekundę

    Saitek GK2100 procesor Risc Hitachi H8000 10 MHz
    około 3000 pozycji na sekundę

    Program Fritz 12 na procesorze Pentium 3 1000MHz
    około 480 000 pozycji na sekundę

    Program Fritz 12 na stareńkim netbooku, procesor Intel Atom 1600 MHz jeden rdzeń z HT.
    509 000 pozycji na jednym wątku
    776 000 na dwóch wątkach

    Program Fritz 12 na starawym komputerze stacjonarnym, procesor APU AMD A10-5800K 3800MHz, dwa moduły cztery watki.
    6 500 000 pozycji na sekundę przy użyciu czterech wątków.
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg jak zawsze ciekawie! Poproszę więcej takich wpisów! Oczywiście na miarę wolnego czasu i ochoty :)

    Do zestawienia powyżej dodałbym Mephisto III-S Glasgow i ile on liczy, tak dla małego szoku ;)
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    Mephisto II-S Glasgow jakoś żałośnie mało tych pozycji przeliczał. Ale on miał zupełnie inny algorytm, który starał się "naśladować ludzkie myślenie". Jeśli zaś nawet porównuje się tylko algorytmy min-max należy pamiętać, że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Bardziej zaawansowana funkcja oceny pozycji, będzie oznaczać że program będzie przetwarzał mniej pozycji, ale być może mimo tego program będzie grał lepiej. Najlepszym przykładem może być to, że Saitek GK2000 w moich testach został ograny 7:3 przez Mephisto Nigel Short, który jest teoretycznie trzy razy wolniejszy.
    • 35: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    No i doczekałem się, właśnie w repozytoriach pojawiło mi się MAME 0.215 i wreszcie mogę uruchomić legendarnego Phantoma :D

    Oczywiście śmieję się, bo z silnikiem tego automatu już pewnie grałem przy innej okazji a cała magia tego sprzętu jest na żywo. No ale od czego wyobraźnia? ;)
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Nov 2019
     
    Ale to głośne było ustrojstwo. Dźwięki działania silników są emulowane? ;)


    schach-computer.info podaje że siła gry tego sprzętu to 1252 Elo.

    Tu jest trochę wiecej informacji o tym sprzęcie
    ->link<-
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg całe szczęście nie są emulowane! :D Widocznie tutaj chodzi o "ducha" co straszy na wieży a nie takiego bezszelestnego fantoma jak w nazwie.

    Patrz, myślałem jak to jest zrobione a najprostsze rozwiązanie, że pod spodem jest mechanizm jak w plotterze to mi nie przyszedł do głowy ;)

    Za to jest ficzer, że na początku stół ustawia sobie wszystkie figury i jak przerwiesz partię i rozpoczniesz to też sobie sam poustawia. Oczywiście nie wykonuje ruchów tak jak głowica plottera no ale i tak coś "nowego" w temacie ;)
    • 38: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Nov 2019
     
    Sama zasada działania mechanizmu to jak w plotterze. Wrażenie na mnie zrobiło to jak maszyna wyszukuje drogę po jakiej przesunąć figurę np gdy zostanie zbita, albo gdy ustawia figury do pozycji poczatkowej i np rozsuwa figury aby przesunąć pomiędzy nimi skoczka, a potem z powrotem wyrównuje figury. Programiści musieli wykonać niezły kawał roboty aby zaprogramować cała logikę poruszania figur. Na poniższym filmiku można to zobaczyć tak mniej więcej od 4 minuty.


    Współczesna szachownica elektroniczna Square Off jest dużo prościej zrobiona bo ma po prostu nienaturalnie chude figury więc zawsze może między murem z figur przesunąć kolejną, przesuwając ją po krawędziach pól. Sam zaś użyty mechanizm to tez coś w stylu plottera. Tutaj można zobaczyć jak ją demolują żeby zobaczyć co jest w środku.

    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Nov 2019 zmieniony
     
    Rozumiem, że chcieli zobaczyć co jest w środku ale że z taką radością to na końcu rozpirzyli do reszty to idę dać im unsuba / dislajka czy co im tam mogę dać by ich więcej nie oglądać ;)

    Ciśnie mi się na usta jedno - prymitywy...

    Nawet jak musieli to popsuć bo inaczej się nie dało to proszę psuć w żałobnym nastroju ;P

    Jakoś wolę kanały gdzie coś składają niż na odwrót :D

    @urborg to nie do ciebie pretensje oczywiście, ale podkurzyli mnie i tyle ;)
    • 40: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Nov 2019 zmieniony
     
    Dokładnie takie same miałem uczucia jak to oglądałem. Ze się wyżywali rozwalając ten sprzęt a chęć sprawdzenia co jest w środku to tylko pretekst i na koniec jeszcze ciachanie figur szachowych tasakiem. Ode mnie tez dostali za to łapkę w dół.

    A wracając do turnieju. Na 4 szachownicy były emocje bo grał tutaj najsilniejszy program na małe Atari. Białymi grał Chessmaster 2000 na 8-bitowe Atari a czarnymi komputer szachowy CXG Super Enterprise. Przypomnę że Chessmaster z C64 w partii z CXG osiągnął remis a Chessmaster z Atari ST zdołał z tym komputerem wygrać. Jak wypadnie atarynkowy Chessmaster? Przekonajmy się

    Grana jest Partia Angielska. Do 10 ruchu partia wyrównana. W 10 ruchu CXG wjeżdża Chessmasterowi hetmanem na skrzydło królewskie. Niewiele tu jednak daje radę zwojować odcięty od wsparcia własnych figur. Dzięki odizolowanemu wrogiemu hetmanowi Chessmaster zaczyna zdobywać lepsza pozycję. Niestety w 16 ruchu proponuje przeciwnikowi wymianę hetmanów którą ten ochoczo przyjmuje. Skutkiem tego Chessmaster traci przewagę pozycyjną, a w chwilę później CXG zdobywa piona przewagi. Przez następne kilkanaście posunieć obraz gry się nie zmienia i CXG cały czas utrzymuje niewielka przewagę. W 39 posunięciu jednak szala zwycięstwa się znowu przechyla na korzyść Chessmastera, który atakując parą wież, zmusza CXG do oddania wieży za gońca. W 42 ruchu Chessmaster jeszcze powiększa przewagę o piona. Wydaje się że że wygrana jest blisko bo król i goniec przeciwnika są odcięte na 8 linii i Chessmaster będzie mógł się rozprawić z 2 pozostałymi pionami przeciwnika. Chessmaster jednak w 44 ruchu proponuje wymianę wież. Przewaga pryska, uwolniony goniec szybko zabezpiecza czarnemu pionowi drogę do linii przemiany i staje się jasne że jedyny sposób aby go zatrzymać to poświęcenie wieży. Chessmaster jeszcze odwleka ten moment szachując wrogiego króla czym się tylko bardziej pogrąża. W 51 ruchu CXG promuje hetmana i Chessmaster zbija go poświęcając wieżę. Teraz jest już w sumie pozamiatane. Chessmaster ma 2 piony przeciwko pionowi i gońcowi. Pierwszego piona traci bardzo szybko, bo nie jest go w stanie w żaden sposób obronić. Nie jest też w stanie zatrzymać ostatniego wrogiego piona któremu może pomóc król i goniec. Sytuacja wydaje się beznadziejna. W ruchu 58 jednak Chessmaster wykonuje ruch pionem taki jak na poniższym zdjęciu, na swój sposób genialne zagranie. Ten ruch to propozycja wymiany pionów. Każdy normalny szachista zignorowałby taka propozycję, pchnąłby piona do przodu na pole bronione przez gońca i wygrałby partię. Przecież pozbycie się ostatniego piona oznacza remis. Ale CXG przyjmuje ofertę i zbija piona. Uznaje najwyraźniej że wymiana pion za piona przy której jeszcze daje szacha wrogiemu królowi nie może byc złym posunięciem. W ten sposób partia kończy się remisem bo CXG pomimo przewagi nie ma siły matującej.
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime7 Nov 2019 zmieniony
     
    Szczerze.... Nie dodać do programu jednego "if-a", że jak jesteś z oceną pozycji na plusie to nie możesz zostać z samym skoczkiem lub gońcem jest dość kompromitujące dla programisty.

    A przecież nie pisał tego głupek tylko całkiem cwana gapa, więc co jest powodem braku tego "if-a" walka o każdy bit pamięci?
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Nov 2019
     

    Urborg:

    W ten sposób partia kończy się remisem


    Tak się zastanawiam, czy są jakieś algorytmy, które wskazują, ile gier trzeba rozegrać między dwoma graczami, żeby z dużym przybliżeniem określić ich siłę? I czy jest podział na graczy w postaci maszyn i ludzi (bo przy ludziach dochodzą jeszcze czynniki czysto ludzkie - jak zmęczenie, "zły dzień", rozproszenie, etc).
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Nov 2019 zmieniony
     
    Tak się zastanawiam, czy są jakieś algorytmy, które wskazują, ile gier trzeba rozegrać między dwoma graczami, żeby z dużym przybliżeniem określić ich siłę?

    Załóż konto na lichess.org i trochę pograj to zobaczysz taki algorytm w praktyce ;)

    Na początku dostajesz za wygraną dużo punktów a za przegraną partię spory minus. Im więcej masz rozegranych partii tym tym liczba dodanych punktów zbliża się do tej z algorytmów używanych do liczenia ELO.

    Dla różnych czasów masz różną ilość partii by się ranking ustabilizował.

    Nawet chyba po dłuższym czasie nieaktywności znów algorytm podważa Twoje umiejętności i ponownie stabilizuje się po paru partiach - tego jednak nie jestem na 100% pewien.

    EDIT: Chessmaster 10 i XI też chyba w ten sposób liczył ELO ale to amerykańskie więc się wtedy dziwiłem dlaczego mam tak wysokie jak nie mam :D
    • 44: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Nov 2019 zmieniony
     
    @Zbyti

    Ten warunkowy IF w programie żeby nie wymieniać ostatniego piona gdy się nie posiada siły matującej, czyli wyposażenie programu w odpowiednią wiedzę nt gry końcowej, rozwiązałby sprawę. Aczkolwiek lepiej by było gdyby program po prostu wykrywał remis z powodu braku siły matującej. W tym wypadku program widziałby że po wymianie pionów ocena pozycji zmienia się z przewagi na remisową i uznałby że to niekorzystny ruch. Działałoby to tez w drugą stronę gdyby to on próbował wymusić na przeciwniku wymianę dająca remis. W tej partii żaden z programów nie rozpoznał remisu i oba chciały grac dalej.

    Swoja drogą zastanawiam się czy jakikolwiek program na małe Atari byłby na tyle sprytny aby odrzucić taką propozycję wymiany. Obawiam się że wszystkie mogą być w tym aspekcie upośledzone. To fajna pozycja testowa. Jak będę miał trochę czasu to może ją przetestuję na różnych programach i komputerach szachowych.

    Tymczasem świetny przykład jak głupie potrafią być programy szachowe to kolejna partia turniejowa.

    Białymi gra program szachowy Checkmate na Atari ST zaś czarnymi komputer szachowy Mephisto Mondial II.

    Checkmate wybiera dziwaczny debiut zwany Debiutem Clemenza czym zaskakuje Mondiala którego książka debiutowa okazuje się tutaj bezużyteczna. Niemniej jednak Mondial bez książki debiutowej radzi sobie nieźle i poczatek partii jest wyrównany. Po 20 posunieciach programy wymieniają się już większością figur lekkich i nieco lepiej zaczyna stać Checkmate który wkrótce zdobywa przewagę piona. Do 30 posunięcia programy wymienieniają się jeszcze ostatnimi lekkimi figurami i jedną para wież. A Checkmate powiększa przewagę do dwóch pionów. Do tej pory bardzo solidna gra obu programów. W 35 ruchu jest wymiana hetmanów i mamy końcówkę pionkowo-wieżową. Checkmate ma 7 pionów i wieżę przeciwko 5 pionom i wieży Mondiala. Sytuacja Mondiala jest wyraźnie gorsza i wkrótce Checkmate powiększa przewagę do 4 pionów. Po 49 ruchach sytuacja dla Mondiala jest już kompletnie przegrana. Checkmate ma dwa piony na liniach a i c z ubezpeiczającą je wieżą i prosty plan na wygraną. Przesuwac piony do przodu i ubezpieczać je wieżą. Aby atakująca od tyłu wieża Mondiala ich nie zbiła. Checkmate tak właśnie gra i wydaje się że dogranie tych parunastu ruchów do końca partii to już formalność. No bo jak to można jeszcze spieprzyć. A jednak da się ;)

    W 56 ruchu Checkmate zauważa że może dać wrogiemu królowi szacha i zostawia swoje już dosyć zaawansowane piony bez opieki dając wieżą szacha. W kolejnym ruchu zamiast wrócić wieżą i obronić piony pcha drugiego piona do przodu. W wyniku tego traci jednego piona a drugi zostaje zablokowany. Pewna wygrana się oddala. Niemniej jednak Checkmate może to wygrać, musi tylko królem iść do swojego piona i pomóc mu w drodze do linii przemiany. Nie zamierza jednak tego zrobić bo zostawiłby dwa swoje piony na linii f, tyle że te piony i tak są zblokowane. Przez ileś ruchów trwa szarpanina. W 66 ruchu Checkmate odchodzi królem na dół szachownicy, co myślący szachista potrafiłby wykorzystać. Teraz czarny król mógłby go już nie dopuścić do piona na linii c i osiągnąć remis. Tyle że Mondial łakomi się królem na zbijanie pionów przeciwnika i nie wykorzystuje okazji. Wkrótce musi poświęcić wieże aby zbić wrogiego piona i dochodzi do klasycznej końcówki wieża i król na króla. No i zaczyna się jazda :). Checkmate bowiem nie potrafi jak się okazuje tego rozegrać. Zaczyna się seria przypadkowych ruchów i szachowania wrogiego króla bez żadnego celu i sensu. Ostatnie bicie miało miejsce w ruchu 74 więc jeśli nie padnie mat do ruchu 124 to partia zakończy się remisem. Mat jest oczywiście cały czas na wyciągnięcie ręki, ale Checkmate nie potrafi wyliczyć swoim algorytmem mata w 7, 8, 9 czy 10 ruchach, więc partia ciągnie się dalej. Jeśli Mondial tylko nie da się zepchnąć do krawędzi planszy to nastąpi remis. Niestety Mondial popełnia błąd i w 100 ruchu przesuwa się królem do krawędzi planszy co daje Checkmatowi możliwość mata w 3 ruchach. Ten tym razem już nie wypuszcza okazji z ręki i kończy partię matem po 103 posunięciach.
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg że tak sobie zażartuje: i za taką grę oni chcą od nas pieniądze?! :D

    A tak na poważnie to już przytaczaliśmy ten fakt. W "epoce" programy szachowe jak miały wyceniane ELO na jakimś poziomie to nie rozkładało ono się równo na każdy aspekt gry a na pewno nie na każdą z faz. Końcówki były wtedy piętą achillesową.

    Gdy moc drastycznie wzrosła, ilość pozycji na sekundę zaczęła iść w setki tysięcy końcówka stała się bardzo mocną fazą gry (pomijam, że i tak fanatycy używali tabel końcówek) za to przerzucono siły na rozwijanie strategii.

    Uderzenia taktyczne bardzo szybko stały się mocną stroną tych programów i są nią do dziś.

    Faza debiutu była zazwyczaj tak silna jak wiele postanowiono wydać na kości ram ;)

    A teraz w praktyce...

    Ja debiuty znam słabo więc dla mnie nawet Mephisto Mondial II będzie w tej dziedzinie profesorem. W grze środkowej z takim zawodnikiem czuję pozycję ale mocno muszę uważać na taktykę. Gdy przetrwam fazę środkową to w końcówce, która też jest moją najsłabszą stroną jednak uważam się za lekkiego faworyta ;)

    Oglądając partię nawet mistrza świata z pomocą silnego enginu możeby pozwolić sobie na krytykę ;)

    Oczywiście wiem, że błędy w tej akurat końcówce widziałeś i bez pomocy Stockfischa :)
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Nov 2019
     
    Ja debiuty znam bardzo słabo. Może ze 2 czy 3 trochę znam, kilkanaście potrafię nazwać, co bynajmniej nie znaczy że je znam.

    W grze środkowej Taki Mondial czy Checkmate by mnie zapewne rozniosły, bo prędzej czy później coś bym przeoczył, nie doliczył, czy zwyczajnie podstawił. W grze końcowej tez nie jestem ekspertem, ale akurat te programy jeśli popełniają błędy w końcówkach to akurat tam gdzie sytuacja jak grać jest dla mnie jak najbardziej oczywista. To właśnie - choć oczywiście rozumiem z czego to wynika, mnie najbardziej szokuje, że program grający z siłą w okolicach 1800 Elo nie potrafi dać mata wieżą i królem. Coś co mój syn potrafił już w wieku 5 lat.
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Nov 2019 zmieniony
     
    @urborg w przyrodzie też są znane takie przypadki :D

    Buzia ładna, biust super ale nogi krzywe - no ale jakoś chodzi i na prezenterkę wiadomości zza biurka się nadaje, na pogodynkę już nie :D

    W sumie te programy to jak faceci i seks?

    Ten Mephisto Mondial II to jak facet po 40-stce? Rutynowy debiut, poprawna gra środkowa i słaba końcówka :D

    Kończę bo jeszcze wiele porównań i konfiguracji zaczęło mi się samo narzucać. Np. do kogo porównać program z wyłączoną książką debiutować itd. ;)
    • 48: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Nov 2019 zmieniony
     
    No i sa kolejne rozstrzygnięcia w turnieju. Białymi grał komputer szachowy Saitek GK2000 a czarnymi program szachowy Psion na Atari ST.

    Grany jest Gambit Hetmański Nieprzyjęty. W partii po kilkunastu posunięciach dochodzi do wymiany w której Psion oddaje wieżę za skoczka i 2 piony, oraz inicjatywę w ataku. Psion w debiucie przeprowadza roszade ale Saitek który zwlekał z roszadą ostatecznie jej nie wykonuje tym bardziej, że Psion burzy mu struktury pionkowe na obu skrzydłach i dzięki temu zdobywa przewagę. W 22 posunięciu Psion zdobywa też piona przewagi i chwilę potem dochodzi do wymiany hetmanów. Psion dysponuje 6 pionami wieżą i skoczkiem. Saitek ma dwie wieże i 3 izolowane piony. w 28 posunięciu programy wymieniają się jeszcze wieżami. Saitek ma niby mocniejszą figurę ale samotna wieża jest bezradna, wobec wzajemnie się wspierających czarnych pionów, czarny król i skoczek uniemozliwiają jej przeniknięcie na tyły skuteczną eliminację wrogich pionów. Falangi pionowe Psiona ruszają do przodu i Saitek jest tutaj bezradny. Końcówki nie są mocną stroną tego komputera. Akurat tutaj Saitek nie popełnia jakichś poważniejszych błędów ale nie jest już w stanie odwrócić losów tej partii. W 55 posunięciu Psion promuje pierwszego piona na hetmana, Saitek poświęca wieżę aby go zbić. Dwa ruchy później Psion promuje sobie drugiego piona. Potem jest trochę ganianiny hetmanem za wrogim królem połączone z dobijaniem ostatnich białych pionów. Potem Psion promuje kolejnego piona na hetmana i dwoma hetmanami daje mata w 74 posunięciu.
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Nov 2019
     
    Ha! No to Psion odrabia straty w tabeli :D

    Ja niestety nie grałem ostatnio ;( próbuję oswoić Atarynę ;)

    @urborg ty już masz Kolony na koncie, więc zaliczyłeś bazę ;) Ja jeszcze mam sporo do nauczenia.

    Także wątek śledzę ale mam na niego mniej czasu.

    Piszę to byś się nie zniechęcał (jakby co) ;) Czytam zawsze, gorzej z wkładem własnym ;)
    • 50: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Nov 2019 zmieniony
     
    Psion zdobył kolejny punkt, GK2000 zaś coś nie w formie - druga przegrana partia w tym turnieju.

    Kolony to już było masę czasu temu no i to był Turbo Basic, więc język mało się nadający do stworzenia czegoś poważniejszego z uwagi na szybkośc działania i ograniczenia pamięciowe. Robiłem podchody do Assemblera ale brakło czasu i zapału. Czytałem że coś w Mad Pascalu próbujesz - coś tam całkiem fajnego można już tam stworzyć, a jest prościej bo to język wyższego poziomu.

    Dobrze wiedzieć że śledzisz wątek. Wrzucam kolejną partię, tylko ostrzegam - jak stoisz to lepiej na wszelki wypadek usiądź ;)

    Pierwsza szachownica, Liderujący w tabeli Colossus Chess X na Atari ST gra czarnymi białymi zaś gra Sargonem III. Grany jest debiut Pionem Hetmańskim. Od początku dochodzi do agresywnej gry z dużą ilością bić i wymian. Ani jeden ani drugi przeciwnik nie ma czasu na roszadę. Skutkiem tego już po 14 posunięciach na szachownicy jest pustawo. Nie ma już hetmanów i połowy lekkich figur a także pionów sporo zniknęło. Lepiej zaczyna stać Sargon bo ma więcej aktywnych figur w polu. Niemniej jednak materialnie jest remis, a Colossusowi udaje sie stopniowo wprowadzić kolejne figury do gry i po 20 posunięciach pozycja się wyrównuje. Materialnie dalej jest równowaga. Po 35 ruchu jednak Colossus zaczyna wypracowywać sobie coraz lepszą pozycję. Na skrzydle królewskim ma falangę 3 pionów, podczas gdy Sargon ma niby też 3 piony ale wszystkie izolowane. Oba programy dysponują też wieżą i gońcem. Falanga pionowa Colossusa rusza i w ruchu 49 Sargon musi poświęcić gońca aby zbić najbardziej zaawansowanego piona. Potem Sargon rusza swoimi dwoma pionami na drugim skrzydle, a Colossus zagrywa kilka niedokładnych ruchów i najpierw robi się remisowo, a w ruchu 65 sytuacja wymyka mu się spod kontroli. Sargonowi udaje się doprowadzić do promocji pionka i mając hetmana kończy partię matem po 77 posunięciach.