atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Fajny artykuł: The cyborg chess players that can’t be beaten ->link<-

    Wygląda znajomo nie? The Alterman Wall ->link<-
    • 2: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    @Kaz
    Maila na onecie nie sprawdzam codziennie. Wczoraj przeczytałem maila od Ciebie, ale wczoraj nie miałem nawet zacząć oglądać wywiadu. Zresztą to 4 godziny wiec na raz się tego nie da łyknąć :). Dzisiaj kawałek oglądnąłem z rana i w okolicach 45 minuty mówiliście o mnie że niby jestem kontrolerem ruchu lotniczego :) Na co Klaudiusz się trochę zdziwił i mówił że może się przebranżowiłem o czym on nie wie. Ale w sumie musiałby o tym wiedzieć jako ze pracuje w dziale szkolenia i szkoli właśnie kontrolerów ruchu lotniczego. A ja jak wspomniał pracuję w biurze odpraw załóg i zajmuję się przetwarzaniem planów lotu.

    Co do podobnych algorytmów to mam na mysli np wygraną Colossus Chess 3 z Colossus Chess 4 w turnieju Atari. Choć to akurat była tylko jedna partia, ale tez np testowo rozegrałem sobie kilka partii pomiędzy Mephisto Europa i Mephisto Mondial II i tutaj o dziwo częściej górą była Europa. Z drugiej strony taki stan rzeczy może mieć sens. To są podobne algorytmy, przy czym Mondial II ma większą wiedzę, dzięki temu mniej jest mniej dziur strategicznych w algorytmie w które program mógłby wpaść i przegrać. Tyle że Europa grając z podobnym sobie algorytmem, dysponującym podobną biblioteką debiutową i stylem gry, w wiele tych dziur raczej nie wpadnie i dlatego przeciwko Mondialowi II gra praktycznie równie dobrze jak teoretycznie mocniejszy usprawniony Mondial II. Należy też pamiętać że prostszy algorytm to też szybszy algorytm, więc silniejszy :)
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     

    urborg:

    Należy też pamiętać że prostszy algorytm to też szybszy algorytm, więc silniejszy :)

    To żart czy jakiś skrót myślowy bo w odniesieniu do programu szachowego jako calości zdanie prawdziwe nie jest. Proszę o rozwinięcie myśli ;)
    • 4: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    @Zbyti
    Masz rację zamotałem - bo samo zdanie nie jest prawdziwe. Chodziło mi o to że jeśli mamy bardziej skomplikowany algorytm, któremu wkodujemy więcej "wiedzy szachowej" i który będzie musiał uwzględniać więcej wyjątków to taki algorytm będzie wolniejszy, a ilość przeliczonych pozycji ma wpływ na siłę gry. Oczywiście z reguły ta dodatkowa wiedza sprawia że algorytm będzie grał na tyle silniej że ot się opłaci i spowoduje wzrost siły gry. Tyle ze gdy algorytm będzie grał z drugim algorytmem który będzie grał tym samym stylem, z podobna biblioteką debiutową i ruchy obu programów będą dla obu stron w miarę przewidywalne, to być może ta "dodatkowa wiedza" nie przyniesie większych korzyści w stosunku do narzuconego balastu obliczeniowego.

    Oczywiście nie mówię że mam rację to takie moje rozważania i próba wutłumaczenia sobie tego co zaobserwowałem :)
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Może skomentuję to nie w prost.

    Przytaczałem już tutaj wywiad z Kramnikiem który komentował rozwój programów szachowych. Swego czasu zaproponowano mu mecz z X3D Fritz. Kramnik, tak jak pisał o jego zwyczajach @urborg, poprosił o czas na przygotowanie do meczu i podanie konkretnej wersji programu z jaką będzie grał, by móc się na niego przygotować. W ramach przygotowań, było to parę lat po meczu Kasparow Vs Deep Blue, prześledził partie z wspomnianego meczu za pomocą swojego domowego, wypasionego komputera (ale nic specjalnie fancy) z jakąś wersją Fritza i ku swemu zaskoczeniu odkrył, że jego program, na jego komputerze, gra lepiej niż "potwór" który pokonał Kasparowa i potrafił liczyć 200 milionów pozycji na sekundę.

    Także musiał być spory przyrost "wiedzy" szachowej w programach, taki, że na sporo wolniejszym sprzęcie uzyskaliśmy lepszy efekt.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Zainspirowało mnie to kręcenie MHz i spróbowałem po raz pierwsze SuperCPU na C64 ->link<- pod emulatorem.

    Niestety, o ile na Rapidusie na A8 tylko Colosuss 3/4 nie działał prawidłowo (to samo co na Rapidusie) a reszta sensownych programów szachowych śmigała to na C64/SuperCPU udało mi się tylko puścić szachy Odesty 7 / 7.5 pozostałych nie udaje mi się uruchomić a Colosuss wiesza się po 2 posunięciach.

    Pogram z ciekawości z doaploną Odestą.

    Rapidus to pierwsza rzecz jaką bym sobie zamontował gdybym miał prawdziwe Atari, fenomenalna rzecz :)

    EDIT: CYRUS II też działa na SuperCPU czyli na 20x szybszym CPU ;) Wszystko działa poprawnie, zegar szachowy tyka w czasie rzeczywistym.
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    OK. Rozegrałem partię z Cyrus II na C64 z SuperCPU czyli jak rozumiem na CPU taktowanym 20 MHz. Gram na poziomie 6 czyli średnio 1 min na ruch.

    Nie zauważałem wzrostu siły gry programu. Zamatowałem go w 30 posunięciu. Program zachowywał się prawidłowo. Nie ukarał mnie kombinacją gdy zrobiłem błąd ani nie doliczył sam mojego ataku kombinacyjnego.

    Sądząc po tej jednej partii 1 MHz czy 20 MHz grał tak samo ;)

    Nie wiem dlaczego w emulatorze spadły FPS do 4. Może jak się mało dzieje to w ramach oszczędności ogranicza emulację VIC? Muszę poszperać, czy nie da się tego wyłączyć. A może to bug w emulatorze i wcale nie leciałem na 20 MHz? Z drugiej strony CPU cały czas miało emulację na poziomie 100%.

    EDIT: Refresh rate z auto na 1/1 i już fps nie spadają. Czyli na siłę gry nie miało to wpływu.

    Do obejrzenia w załączniku.
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Dec 2019 zmieniony
     
    Sargon III na C64 na SuperCPU działa tak samo jak na Rapidusie, na najwyższych poziomach czas oczekiwania na ruch drastycznie spadł.

    Czyli na SupeCPU na C64 działają:

    1. Odesta 7.0 / 7.5 - skrócony czas oczekiwania na ruch
    2. Sargon III - skrócony czas oczekiwania na ruuch
    3. Cyrus II - działa poprawnie. Pozytywnego wpływu 20x szybszego CPU na grę nie zauważyłem.
    4. Mychess II - działa szybciej ale ciężko przerwać demo mode tak zapitala.

    Nie działają: Colosuss 2/4, Chessmaster 2000 / 2100.

    Także zagadką jest dla mnie Cyrus czy faktycznie korzystał w pełni z mocniejszego CPU.

    Rapidus dla A8 jakoś mniej problematyczny niż SuperCPU dla C64.
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    Odesta Chess to zasłużony program w historii szachów, rywalizował (jedna z jego wersji) w ramach słynnego zakładu o to czy komputer pokona człowieka w szachy etc.

    Pograłem sobie z wersją 7.5 na najwyższym poziomie 9 na SuperCPU i wszystko zacnie działa.

    Narzekałem już na cenę Sargona III w dniu premiery. Popatrzmy ile w dniu premiery Odesta 7.0 (bo taka była na A8) kosztowała i ile było by to na dzisiejsze "pieniądze".

    Odesta Chess 7.0 ->link<- w 1983 roku kosztował $69.95 ->link<- Skorzystałem ze strony ->link<- wygląda, że dziś by pograć sobie w szachy za pomocą mikrokomputera w domowym zaciszu za pomocą tego uznanego programu musielibyśmy dać kwotę $180,64 co daje na dziś po średnim kursie 693,42 pln :D

    Ktoś jeszcze narzeka na premierowe ceny gier na A8? ;)
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    Ceny zabójcze, a pamiętajmy w latach 80-tych za średnią pensję w naszym kraju można było nabyć około 20$. Atarka z magnetofonem w Pewexie kosztowała bodajże 120$. To drogie rzeczy były.
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    Epizod szachowy się pojawia oczywiście ;)

    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    ANTIC VOL. 4, NO. 3 / JULY 1985 ->link<-

    Turbostar 432 ->link<- $350

    $350 in 1984 → $866.44 in 2019

    Zagrałem szybką partię na poziomie C3 co oznaczało 15 min na partię dla zawodnika by zorientować się co za te pieniądze można było "dostać".
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Dec 2019 zmieniony
     
    Turbostar 432 to dedykowany komputer szachowy. Dosyć wypasiony hardware bo CPU 6502 4MHz i 32kb rom. Jak na 1984 rok to siła gry nawet całkiem pokaźna - 1770 elo. W 1985 można już było kupić Mephisto Mondial za 298 DM czyli 150€ o sile gry 1745 elo.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Dec 2019
     
    Infinite Chess

    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Dec 2019 zmieniony
     
    A tę wersję na przenośną konsolkę PSP znacie?
    Tu bryluje Josh Waitzkin. :)
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Dec 2019
     
    Ja akurat nie znam. Zresztą wogóle tych bardziej współczesnych konsol za bardzo nie znam. Waitzkin natomiast miał bardzo fajny kurs szachowy w Chessmasterze 10. Co ciekawe po szachach zajął się sportami walki. W sumie fajne połączenie :)
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Dec 2019
     
    Znam, grałem, PSP posiadałem :)
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Dec 2019 zmieniony
     
    Jak zawsze warto obejrzeć jak gra mistrz świata ze śmiertelnikami :D

    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Dec 2019
     
    offtopic:
    A ja jak wspomniał pracuję w biurze odpraw załóg i zajmuję się przetwarzaniem planów lotu.


    A to przepraszamy za tę pomyłkę, w takim razie dopiszę sprostowanie pod filmikiem :). Widzisz, jako amatorzy nie zrozumieliśmy charakteru Twojej pracy, przetwarzanie planów lotów skojarzyło nam się zbyt jednoznacznie. Ale pozdrowienia i tak aktualne! :)
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    @Kaz nic nie szkodzi. Link z wywiadem porozsyłałem ludziom z pracy. Może ktoś się przy okazji zainteresuje retrokomputerami :)
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    a tymczasem nasz polski arcymistrz Jan Krzystof Duda wzorem wielkich mistrzów (Anderssen, Najdorf, Rubinstein) dorobił się swojej partii "Nieśmiertelnej", w której w pięknym i efektownym stylu ograł nie byle kogo bo samego Hikaru Nakamurę :)

    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    Na moje - nieśmiertelna partia błyskawiczna to oksymoron ;)

    Zwykłe przeoczenie w blitzu a później obrona złej pozycji gdzie ruchy Dudy narzucały się same.

    Komentator mocno przesadza. By znaleźć pierwszą ofiarę nie dał czasu a druga ofiara hetmana była tak oczywista, że te jego gadanie i zły ruch pionem tylko wkurzał.

    I chyba to jest partia z meczu gdzie Nakamura wygrał z Dudą 15.5 : 11.5.

    Nie podzielam opinii autora filmiku. Więcej pośpiesznie mówionych zachwytów niż meteorytyki ;)
    • 24: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    Oj tam oj tam! ;)
    Może i z tą nieśmiertelną i zachwytami trochę przesada. No i wiadomo że to szachy błyskawiczne, No ale takie szybkie zwycięstwo z efektownymi poświęceniami w szachach klasycznych obecnie już jest raczej nierealne. Mi amatorowi się przyjemnie oglądało, moim daniem warto partię zobaczyć.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    No dobra, może patrzę tylko i wyłącznie ze swojego punktu widzenia? Oczywiście są tam dwa motywy kombinacyjne warte zapamiętania :)

    Był taki wierszyk w latach 60-tych:

    "Lubię partie szybkie, lubię z prostych względów bo w nich nie widać tych arcymistrzowskich błędów" :D
    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    Wracając do turnieju szachowego Atari ST. Ostatnia partia 6 rundy. Białymi gra program Colossus Chess X na Atari ST a czarnymi Checkmate też na ST.

    Grany jest debiut gońca. W 7 posunięciu Colossus robi krótką roszadę, a kilka ruchów później Checkmate w wyniku wymiany figur lekkich burzy colossusowi murek z pionów osłaniających króla. Przez co pozycja białego króla staje się mało komfortowa. Lepsza pozycję w 28 posunięciu checkmate zamienia na piona przewagi. Po 45 posunięciach Checkmate powiększa przewagę do 2 pionów i dysponuje wieżą gońcem i 3 pionami przeciwko wieży, skoczkowi i pionowi. Po 50 posunięciu Colossus lepszą gra w końcówce zaczyna powoli odmieniać losy partii. Łapie przeciwnikowi gońca na związanie. Potem wymienia wieże i eliminuje pozostałe piony przeciwnika. Na koniec promuje ostatniego piona na hetmana i wygrywa partię po 87 posunięciach.
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    No i podsumowanie 6 rundy:
    Czyli wyniki partii, tabela i kojarzenia na runde 7.
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     

    urborg:

    Po 50 posunięciu Colossus lepszą gra w końcówce zaczyna powoli odmieniać losy partii.

    Ktoś powiedział, że znajomość końcówek wieżowych to jak oszukiwanie ;)

    Wbrew pozorom jeden z trudniejszych etapów gry w szachy gdzie popełnionego błędu nie da się często "naprawić". Mało popularny etap gry bo jak się nie jest w nim dobrym to może się wydawać nudnym a fajnie jest rozstrzygać partię w fazie gry środkowej.
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    W takim razie znajomość debiutów to dopiero jest oszustwo ;) Przecież zamiast grać samodzielnie odtwarza się jedynie z pamięci ruchy wymyślone przez kogoś innego :) Powinni za to dyskwalifikować :D

    A wracając do turnieju. Pierwsza partia 7 rundy. Białymi gra program Fidelity Ultimate Chess Challenge na konsolkę Atari Lynx a czarnymi komputer szachowy Mephisto Mondial II. Mondial II niespodziewanie w poprzedniej rundzie przegrał ze słabszym od siebie komputerem CXG Super Enterprise. Zobaczmy jak poradzi sobie z programem Fidelity.

    Grana jest Partia Francuska. W debiucie obie strony przeprowadzają roszady i partia dosyć wyrównana do 20 posunięcia. Wtedy przewagę zaczyna zdobywać Mephisto. Fidelity nie ewakuuje w porę gońca z zagrożonego pola, aż w końcu nie jest go w stanie obronić i Mephisto zyskuje na czysto przewagę figury i lepszą sporo pozycję. Partia wydaje się już prawie rozstrzygnięta, ale Mondial popełnia w 28 ruchu fatalny błąd. Podwisa mu osłabiona 8 linia, a on decyduje się na zbicie piona z szachem. Tyle że król po odejściu atakuje mu wieżę, a Mephisto musi teraz ratować własnego króla i ową wieżę traci. Fidelity dzięki temu ma w końcówce wieżę przeciwko gońcowi, co pozwala mu rozstrzygnąć ją na swoją korzyść. Partia kończy się zwycięstwem Fidelity po 61 posunięciach.

    Tak więc słaba końcówka turnieju w wykonaniu Mondiala II.
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    Powtórzę się po raz n-ty ;)

    Jak ktoś chce grać z tymi maszynami to niech da im przynajmniej minute na ruch.

    W turnieju te 30 sek jest ok, ale czasem boli patrzenie na coś takiego ;)

    Cała magia jak się gra z taka maszyną jest wtedy jak ma się przekonanie, że gra się z prawdziwych szachistą.

    Takie ruchy (najpierw białych a później czarnych) burzą tę "czwartą ścianę" i widać, że komputer nie wie co robi, tylko liczy. Niby to oczywiste ale cala przyjemność jest w złudzeniu.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2019 zmieniony
     
    Szukając innych rzeczy, znalazłem artek o szachach na ST w "Tylko o Atari":
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    @"Lubię partie szybkie, lubię z prostych względów bo w nich nie widać tych arcymistrzowskich błędów" :D

    Według mnie to właśnie w tych szybkich partiach widać arcybłędy :D (oczywiście przy analizie, a nie w czasie gry). Tutaj co prawda pretendujący do mistrzostwa Bukowski, a nie arcymistrz, ale właśnie widać, jak łatwo przegapić to i owo:



    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Krowin gra agresywnie a ten białymi to nie wiem co chciał osiągnąć.

    Mikke to pewnie za czasów internowania grał na jakimś dobrym poziomie ;) A to było 40 lat temu pewnie :D

    Z barwnych postaci tego kręgu to bardzo dobrym szachistą był Szpotański który napisał między innymi tow. Szmaciaka.
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Dec 2019 zmieniony
     
    @ Kaz
    Ciekawe znalezisko. 3 programy z tego artykułu są mi nie znane: Krabat, Hamlet i Deep Thought. Tych dwóch pierwszych nie ma na Atarimanii.

    A propo Checkmate - 2 partia 7 rundy rozgrywanego przeze mnie turnieju. Białymi gra GNU Chess 4.0 na Atari ST a czarnymi w/w program Checkmate.

    Grany jest debiut Reti, w którym Checkmate bardzo szybko zaczyna stać lepiej, choć na szachownicy powstaje pozycja zamknięta. Po kilkunastu posunięciach Checkmate ma piona przewagi, a po 24 już 2 piony przewagi. W 31 posunięciu GNU traci gońca na pocieszenie bijąc piona. Aczkolwiek jego pozycja jest już bardzo zła. Już od 33 posunięcia Stockfish widzi w analizach jakieś maty w 13, 10 czy 9 posunięch. Klęska GNU zbliża się nieuchronnie za sprawą przejściowych czarnych pionów na skrzydle hetmańskim. Checkmate kończy partię matem w ruchu 51.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2019
     
    @Kaz. Ciekawe znalezisko. 3 programy z tego artykułu są mi nie znane: Krabat, Hamlet i Deep Thought.


    Mnie również nie są znane, ale gdzieś w sieci muszą być. Krabat nawet ma filmik z rozgrywki:



    Chociaż dziwnie wygląda ta "wersja 0.0" :D

    ->link<-

    Obrazki z Hamleta:

    ->link<-

    Obrazki z Deep Thought:

    ->link<-
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Dec 2019 zmieniony
     
    Krabat znalazłem, dyskietka działa.

    Nie chce mi się narazie grać więc nie przetestuję.
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    Ten polski art to jest zerżnięty z niemieckieg ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Przecież autor o tym napisał:
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    Autor napisał, że "z pomocą" a ja że jest zerżnięty i dokładnie to mam na myśli. To jest plagiat, słabe tłumaczenie ze skrótami a nie własna praca w oparciu o coś.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    To fakt, że to streszczenie, łącznie z przykładami, ale co miał napisać autor: "przedruk" albo "tłumaczenie", skoro to nie jest ani przedruk, ani tłumaczenie? Może określenie "z pomocą" nieszczęśliwe, ale co byś proponował w zamian? Zdaje się, że "żerżnięte z" by nie przeszło :P
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    @Kaz no jeżeli poważnie pytasz to na miejscu autora nie pisał bym o rzeczach o których nie mam pojęcia a widać, że autor art. na szachach się nie zna nawet pobieżnie.

    Jak już chciał to mógł na podstawie niemieckiego źródła tylko zasygnalizować istnienie tych programów bez próby "omawiania" ich.
    • 42: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Czyli jednak zrzynka z niemieckiego artykułu. Sięgnąłem do artykułu źródłowego posiłkując się translatorem Google i porównałem to co napisano w obu tekstach. Fakt nie jest to tłumaczenie ani przedruk i w sumie szkoda :(. Odnoszę wrażenie że "autor" polskiego artykułu nie ma pojęcia o szachach i algorytmach szachowych, a programów o których pisze na oczy nie widział. Byc może tez jego znajomość Niemieckiego była nie wystarczająca aby w pełni zrozumieć niemiecki tekst. W efekcie artykuł momentami zamienia się w bełkot. Jak chociażby we fragmencie gdzie wyjaśnia (zaciemnia) czym jest metoda Brute Force. Ten opis "z pomocą" to ściema, powinno być "artykuł powstał na bazie artykułu..." i wszystko byłoby jasne.

    Fajnie Zbyti że znalazłeś program Krabat. Przetestuję w wolnej chwili. Program w wersji 0.0 ciekawe :). Intryguje mnie też nazwa programu. Kojarzy mi się z pewną książeczką z dzieciństwa:
    ->link<-
    ->link<-
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    Tymczasem kolejna partia turnieju rozstrzygnięta. Białymi gra komputer szachowy Saitek GK2000, a czarnymi Chessmaster 2100 na komputer Commodore C64.

    Grany jest debiut pionem hetmańskim. Obie strony grają dosyć agresywnie i bez roszad. Po 19 posunięciach materialnie Saitek zdobywa piona przewagi aczkolwiek nic to nie znaczy przy tak dynamicznej i wyrównanej pozycji. Po 25 posunięciu Chessmaster przypuszcza atak hetmanem i skoczkiem tworząc realną groźbę matową. Saitek odpowiada w ruchu 28 atakiem szachowym na wrogiego króla. Stockfish pokazuje że tym samym Saitek podstawia mata w 7 ruchach. Chessmaster jednak odchodzi królem nie tam gdzie powinien i szansa na mata przepada. Saitek zaś kontynuuje swój atak i wkrótce sam daje mata. Partia kończy się zwycięstwem GK2000 w 36 posunięciu.

    Trzeba przyznać że ładna gra komodorkowego Chessmastera, niewiele brakło do sensacyjnego i efektownego zwycięstwa nad duuużo silniejszym przeciwnikiem :)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Mnie również program skojarzył się z tą książeczką - dostałem ją jako nagrodę za wyniki w nauce w pierwszej klasie podstawówki :D

    Jeżeli chodzi o sprawę "z pomocą" to proponuję panowie zmniejszyć surowość oceny. Weźcie pod uwagę czasy i kontekst. Nie było wtedy takiego parcia na dokładne określenie stosunku utworu zależnego do utworu oryginalnego, to dopiero pojawiło się w czasach od 1994 wzwyż :). Łatwo się wypowiadać po latach tresury na temat praw autorskich, ale wówczas traktowano to jako temat mało istotny i nikt zapewne nie przykładał wagi do tego, jak określi się streszczenie artykułu w zachodniej prasie (to rok 1988).

    Po drugie kontekst - nie wiemy, czy to autor zrobił taki dopisek, czy ktoś z redakcji "Bajtka". Ja pamiętam, że nawet w 1993 roku redakcja "STEfana" zmieniła mi bez pytania tytuł artykułu "Formaty graficzne ST" na "Tif, gif... pif, paf" bo redaktor uznał to za fajniejszy tytuł, a tak się praktykowało, że redakcje mają prawo streszczać, przycinać, zmieniać tytuły, etc. I nie miało znaczenia, że w tekście nie było mowy ani o formacie TIF, ani GIF :D. Nie wiemy też, czy autor czasem nie dostał polecenia napisania czegoś na zasadzie:
    - tu masz niemiecką gazetę, jako jedyny znasz niemiecki to weź i zrób z tego artykuł
    - ale ja się nie znam na szachach
    - ale to ciekawy temat, zrób
    :)
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    @Kaz najprawdopodobniej tak było jak piszesz i generalnie to moje zarzuty wynikają nie z braku poszanowania praw autorskich tylko z pisania bez żadnej ambicji na zrobienie tego dobrze ;)

    To zapchajdziura na odwal a nie artykuł.
    • 46: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Dec 2019 zmieniony
     
    MAME 0.217

    CXG Systems / Newcrest Technology Sphinx 40 [hap, Berger]
    CXG Systems / Newcrest Technology Sphinx Dominator (v2.05) [hap, Berger]

    France Double R La Regence

    CXG Sphinx 40 ->link<-

    CXG Sphinx Dominator ->link<-
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Dec 2019 zmieniony
     
    Carlsen ponownie potrójnym mistrzem świata :] ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Dec 2019
     
    MAME 0.217

    CXG Systems / Newcrest Technology Sphinx 40 [hap, Berger]
    CXG Systems / Newcrest Technology Sphinx Dominator (v2.05) [hap, Berger]

    @zbyti:
    czyżbyś uaktualnił swoją bibliotekę/archiwum mejmowe? ;)
    • 49: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Dec 2019
     
    @Dracon tak, sukcesywnie dorzucam i aktualizuję swój zbiór.
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Dec 2019
     
    @zbyti: masz jakiś stały adres tego archiwum? Bo poprzedniego nie pamiętam.