atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jul 2019 zmieniony
     
    @urgorg - no w sumie można się śmiać ale wygrać z nimi nie zawsze jest prosto, co nie? ;)

    Kolejna fajna notka historyczna ->link<-
    • 2: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Jul 2019
     
    Wygrać nie łatwo, bo te programy nie popełniają błędów, nie zdarza im się źle przeliczyć wariantów, nie mają słabszego dnia, nie podstawiają, nie robią ruchów nie przemyślanych na intuicję i trudno je czymś zaskoczyć. Po prostu realizują algorytm. Więc chociaż można się pośmiać że robią takie nielogiczne ruchy, nawet jeśli w całej partii te programy są lepsze :).
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg - w tych programach które opisujemy to zdarzą im się nie doliczyć wariantów do odpowiedniej głębokości i popełniają masę pozycyjnych błędów. Co pokazałem w swoich partiach :) Ode mnie żaden program na Atari 800XL nie jest lepszy. Za to prawie wszystko po roku '90 mnie ogra a po '93 nie da mi szansy :D

    Właśnie przed chwilą zagrałem z CXG Chess 2001 ( ->link<- , ->link<- ) który jest tak naprawdę programem Cyrus II z ZX Spectrum ale z szachownicą. Tak jak ZX Spectrum ma CPU Z80 4Mhz i jest autorstwa pana Langa.

    Jest to de facto też CXG Chess 3000 bo to ten sam hardware. Chess 3000 ma po prostu ładniejszą szachownicę ->link<-

    Tutaj masz czysto kombinacyjną partię, bez pozycyjnych manewrów z programem o ELO 1540 (dane z roku '93). Na schach-computer.info ma 1660 i raczej ten jest adekwatny.

    Gram białymi, level H4 co okazało się jest średnio 30 sek na ruch, czasem trochę więcej czasem mniej.

    Ja już od 20 ruchu wiem o jaki mat mi chodzi i robię wszystko bo go dać, znaczy odciągam figury czarnych od interesujących mnie pól itd. Wręcz zakładam, że zrobi głupi 24 ruch Rxg2?? :D Cyrus nie jest w stanie tego ogarnąć widząc na te przysłowiowe 3 ruchy do przodu i ostatecznie następuje mat w 31 posunięciu.

    Jak widać po kolorach na liście ruchów, pobieżna analiza nie miała zastrzeżeń do mojej gry, za to spore do Cyrusa II aka Chess 2001.
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jul 2019
     
    Linkuję wątek jaki założyłem o Colossus 4.0 ->link<-
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jul 2019 zmieniony
     
    Mecz z 2 partii, rozgrywka Chess 2001 vs CC4 po minucie na ruch.

    Jak już pisałem CXG Chess 2001 to de facto Cyrus II ZX Spectrum.

    R1 - ładne zwycięstwo CC4
    R2 - ładne zwycięstwo Chess 2001

    Komentarz lakoniczny bo rozgrywka jest zamieszczona w załączniku jako zapis partii w plikach pgn do samozielnego obejrzenia.

    Po jednej wygranej zaliczył każdy z programów więc remis 1:1 bez wskazania ;)

    Jak dla mnie oba potwierdziły swój ranking 1600+
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Jul 2019
     
    Fajnie. No to czekam na relację. Obstawiam remis ze wskazaniem na CC4 ;)
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Jul 2019
     
    Rating list year-end leaders Year 	Program 	Hardware 	Rating

    1984 Novag Super Constellation 6502 4 MHz 1631
    1985 Mephisto Amsterdam 68000 12 MHz 1827
    1986 Mephisto Amsterdam 68000 12 MHz 1827
    1987 Mephisto Dallas 68020 14 MHz 1923
    1988 Mephisto MM 4 Turbo Kit 6502 16 MHz 1993
    1989 Mephisto Portorose 68020 12 MHz 2027
    1990 Mephisto Portorose 68030 36 MHz 2138
    1991 Mephisto Vancouver 68030 36 MHz 2127
    1992 Chess Machine Schröder 3.0 ARM2 30 MHz 2174
    1993 Mephisto Genius 2.0 486/50-66 MHz 2235
    1995 MChess Pro 5.0 Pentium 90 MHz 2306
    1996 Rebel 8.0 Pentium 90 MHz 2337
    1997 HIARCS 6.0 49MB P200 MMX 2418
    1998 Fritz 5.0 PB29% 67MB P200 MMX 2460
    1999 Chess Tiger 12.0 DOS 128MB K6-2 450 MHz 2594
    2000 Fritz 6.0 128MB K6-2 450 MHz 2607
    2001 Chess Tiger 14.0 CB 256MB Athlon 1200 2709
    2002 Deep Fritz 7.0 256MB Athlon 1200 MHz 2759
    2003 Shredder 7.04 UCI 256MB Athlon 1200 MHz 2791
    2004 Shredder 8.0 CB 256MB Athlon 1200 MHz 2800
    2005 Shredder 9.0 UCI 256MB Athlon 1200 MHz 2808
    2006 Rybka 1.2 256MB Athlon 1200 MHz 2902
    2007 Rybka 2.3.1 Arena 256MB Athlon 1200 MHz 2935
    2008 Deep Rybka 3 2GB Q6600 2.4 GHz 3238
    2009 Deep Rybka 3 2GB Q6600 2.4 GHz 3232
    2010 Deep Rybka 3 2GB Q6600 2.4 GHz 3227
    2011 Deep Rybka 4 2GB Q6600 2.4 GHz 3216
    2012 Deep Rybka 4 x64 2GB Q6600 2.4 GHz 3221
    2013 Komodo 5.1 MP x64 2GB Q6600 2.4 GHz 3241
    2014 Komodo 7.0 MP x64 2GB Q6600 2.4 GHz 3295
    2015 Stockfish 6 MP x64 2GB Q6600 2.4 GHz 3334
    2016 Komodo 9.1 MP x64 2GB Q6600 2.4 GHz 3366
    2017 Komodo 11.01 MP x64 16GB 1800X 3.6 GHz 3406
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Jul 2019
     
    W 2006 szachy komputerowe przekroczyły 2900 elo czyli poziom którego nigdy żaden ludzki gracz nie osiągnął.
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Sprawdziłem oryginalne wcielenie Chess 2001 czyli Cyrusa II na ZX 128.

    Program w wersji: Cyrus II - MK2 128k.

    Gram białymi, level 6 - minuta na ruch a czasem więcej dla programu, ja gram 3x szybciej jak zawsze "z głowy" itd.

    Można zobaczyć, że programy na tym poziomie (w sensie 8-bit komputerów domowych) nie wszystko widzą. Ja grając hetmanem d1-h5 z groźba mata widziałem kombinację z przejściową ofiarą skoczka na f7 i w zależności od reakcji Cyrusa odbijam na g6 lub c6. Jak można zobaczyć program dopuścił się kolejnego przeoczenia po czym musiał oddać którąś z wież za gońca. Ostatecznie ja oddaję piona by wykluczyć z gry czarnopolowego gońca czarnych lub go wymienić by Cyrus nie rozszalał się mając obie te figury. Po wymianie gońców to już technicznie prosta gra na zwycięstwo.

    Film w załączniku.

    ps. przy okazji (czekając na ruch gumiaka) doczytałem, czym inspirował się autor Cyrusa. Otóż książką wydaną przez panią Kasię, współautorkę Sargona ->link<- muszę ją zdobyć. Pan Lang książkę przeczytał, zrozumiał i stwierdził, że potrafi lepiej :D Na początek pobrałem tej samej autorki książkę ->link<-
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Kod MicroChess dla 6502 ->link<-

    A tutaj szachy na Pico-8 z tutorialem ->link<- a sama gra zrobiona super :D

    Hahaha a to jakie kozackie szachy! ->link<-
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Wrzucam filmik z partii Sargon III z Mephisto Europa który rozgrywałem w piątek. Dodaję też plik .pks czyli zapis partii w formacie LucasChess, gdyby ktoś chciał zrobić analizę. Przypominam zwyciężył Sargon grający białymi.
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg dzięki pgn nagrałem tę partię jako film z krótką (jest z grubsza poprawna, choć nie zawsze tak musi być) wizualną analizą analizą.
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    A teraz rewanż - czyli Mephisto Europa gra białymi a Sargon czarnymi. Jak zawsze 30 sekund na posunięcie, myślenie w czasie ruchu przeciwnika dozwolone.

    Partia zapowiadała się na zaciętą. Obaj zawodnicy dosyć sprawnie zabrali się za rozwój figur. Około 7-8 posunięcia wykonali krótkie roszady i dokończyli rozwój. Początkowo to Mephisto wydawał się mieć inicjatywę, próbował tworzyć jakieś zagrożenia, atakują centralnego piona czarnych. Generalnie jednak pozycja była remisowa. Około 25 posunięcia Mephisto zdecydował się na ryzykowną wymianę. Oddał hetmana za obie wieże. Ja bym się w tej sytuacji nie zdecydował na taką wymianę. Materialnie to niby ma sens, bo dwie wieże przyjmuje się, że są więcej warte niż hetman. Ale wieże walcząc przeciw hetmanowi dobrze jakby były sparowane. No i jednak wieże mają mniejsza ruchliwość. Poza tym za dużo jeszcze figur było w grze, no i pozycja niezbyt łatwa do obrony z izolowanymi pionami, co dawało przeciwnikowi pole do popisu i wykorzystania większej ruchliwości hetmana. No ale jak zagrał tak zagrał. Wkrótce mógł poznać konsekwencje takiej decyzji jak zaczął tracić piony, a potem musiał desperacko wymieniać wieżę na gońca, po czym już stało się jasne jak ta partia się zakończy. Sargon III dokończył rzezi w obozie Mephisto zbijając drugą wieżę za cenę utraty skoczka. Potem dorobił drugiego hetmana i nie przedłużając i tak dosyć długiej partii dał mata w 71 posunięciu.

    Tak więc Sargon III w meczu z Mephisto Europa odnosi dwa zwycięstwa.

    Edit dodałem tez pgn. Ten format nie jest domyślny przy zapisywaniu partii, trzeba trochę pogmerać w narzędziach aby znaleźć opcję umożliwiająca zapis w takim formacie.
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg zobacz jak można robić automatycną rozgrywkę, muszę kiedyś ogarnąć ten patent ;)



    Co do partii, faktycznie, białe się pogubiły. Ten ME musi być naprawdę słaby i jego ranking tylko z testu został zweryfikowany przez Sargona :D


    Skoro dysponujesz pgn, to może zamiast nagrywać kawałek obrazu z Lukas Chess to może nagrywaj odtworzenie tak jak ja z widoczną orientacyjną oceną ruchów za pomocą tej strony? ->link<-

    Zobacz załącznik, nagrałem dzięki pgn od Ciebie tę partię z analizą.
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    I oto kolejne potwierdzenie siły gry Colossus 4.0 z małego Atari :)

    Gra białymi z Sargonem 4 puszczonym na konfiguracji PC 386-33MHz. Oba programy mają ustawioną minutę na ruch (co w przypadku CC4 oznacza: zrobię ruch jak go wymyślę) i dumaniem na czasie przeciwnika.

    CC4 utrzymał piona, którego Sargonowi kazała poświęci książka debiutowa. CC4 grał logiczniej większość partii od Sargona i utrzymywał inicjatywę. Partia przeszła do remisowej końcówki z pionem więcej dla CC4. Na mój rozum CC4 w którymś momencie dopuszcza do tego, że Sargon oddając swojego wolnego piona bierze wszystkie pozostałe piony białych i przechodzimy do końcówki K+P na K dla Sargona. Sargon jednak postanawia dorobić hetmana tak jak CC4 co nastąpiło w partii. W tym momencie przerwałem rozgrywkę bo jest to kompletny remis i szkoda życia oglądać jak te programy to grają ;)

    Skoro Colosuss 4.0 bez kompleksów zagrał z Sargonem 4 na PC i to na procku 386 to ja nie mam pytań ;)

    Partia w załączniku.
    • 16: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Ładnie. Przewaga sprzętowa Sargona w tym wypadku miażdżąca. Przypomnę że Saitek chwalił się że procesor Hitachi H8 10MHz napędzający komputer GK2000 ma siłę obliczeniową porównywalną z 386 16MHz. Tutaj mamy dwa razy mocniejszy hardware. Remis dla CC4 to przy takim przeciwniku nie lada osiągnięcie :)

    Ja tym czasem postanowiłem przetestować co pokaże program Chess 7.0 Odesty w konfrontacji z Mephisto Europa. Mephisto grający białymi zaczął gambitem hetmańskim, który został przez przeciwnika przyjęty. Białe jednak już kilka ruchów później odzyskały podarowanego piona po czym przeprowadziły krótką roszadę. Czarnym zaś do roszady się nie spieszyło. Parę ruchów dalej już zresztą nie miał takiej możliwości. Niewprawny obserwator mógłby odnieść wrażenie że do 15 mniej więcej ruchu sytuacja była wyrównana. Materialnie bowiem była równowaga. W rzeczywistości w tym czasie Mephisto na skutek kilku słabych ruchów przeciwnika uzyskał już ogromną przewagę pozycyjną. W 16 posunięciu Chess 7.0 przegapił najwyraźniej że hetman szykuje się do druzgocącego ataku i zamiast zasłonić się pionem zdecydował się brać białego gońca. Dalej sprawy potoczyły się szybko Mephisto brał kolejne figury i piony powiększając przewagę. W 25 ruchu Lucas Chess w którym zapisywałem partię dopatrzył się mata w 6 posunięciach, którego Mephisto się jednak nie doliczył i wykonał inny ruch. W odpowiedzi na to Chess wykonał kompletnie bezsensowny ruch wieżą, po którym Lucas chess dopatrzył się mata w 4 posunięciach, który już także Mephisto zdołał dostrzec. w 31 posunięciu partia zakończyła się matem i zwycięstwem Maphisto Europa.

    Chess 7.0 zagrał tutaj w mojej ocenie słabiej od Superquerga. Nie wiem czy dobrze ustawiłem mu poziom trudności, grał na levelu 3. Czas myślenia by się chyba zgadzał (w okolicach 30 sekund), ale może to poziom z ułatwieniami? - taki dla amatorów, bo parę ruchów był ewidentnie słabych. Chess 7.0 ma tez poziomy A,B,C itd. Niestety nie udało mi się znaleźć instrukcji do tego programu.
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg w wywiadzie który zamieściłem pani Kasia (od Sargona) powiedziała, że różnica między Sargonem II a III jest taka, że by otrzymać "fine game of chess" Sargon II potrzebował 2 min na ruch a Sargon III oferuje taką grę już przy 10-15 sek. Nie wiem jakie w latach '80 panowały standardy ale Chess 7.0 to tamte czasy ;)

    Z Twoich rozgrywek mam taki wniosek. Te programy grają sensowniej z człowiekiem bo człowiek gra sensowniej nawet gdy słabo. Między sobą te programy ustawiają takie bezsensowne pozycje, że głowa mała. Bezsens się kumuluje i po jakimś czasie powstaje jakaś kompletnie przegrana pozycja dla którejś ze stron.

    Nie wiem czy się jasno wyraziłem ;)

    Co do ustawień Chess 7.0 też przeczesałem internet i ani widu ani słychu co te levele oznaczają w przełożeniu na rozgrywkę.

    ps. zamieszczam tą podaną przez Ciebie partię z autoanalizą jako film.
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019
     
    Może tak być. Aczkolwiek na tej stronie ->link<- zauważyłem że Chess 7.0 grał na levelu A przytoczoną partię z innym programem. Może to jest właściwe ustawienie. Wypróbuję.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Artykuły z epoki ;)

    ANTIC VOL. 4, NO. 3 / JULY 1985 ->link<- Computer CHESS Programming

    CREATIVE COMPUTING VOL. 9, NO. 9 / SEPTEMBER 1983 / PAGE 176
    ->link<- Chess 7.0. (evaluation) Frank Sommers
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019
     
    Wygląda na to że miałem rację i poziomy cyferkowe sa poziomami amatorskimi w których program celowo co jakiś czas robi głupie ruchy. Teraz ustawiłem go na poziom A i póki co gra silne i solidne szachy.
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg to fajnie! Ja grałem z nim na poziomie B i trochę byłem zdziwiony ilością błędów w pokazanej przez Ciebie rozgrywce bo mnie ten program pozytywnie zaskoczył :)

    W sumie sam Ci tę "3" sugerowałem - sorry ;)

    Z drugiej strony grałem z nim też gdy miał L4 ustawiony i grał bardzo dobrze, bez "celowych" błędów, ledwo po swoim błędzie wygrałem.
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019
     
    Wydaje mi się, że A jest poziomem ze średnim czasem na ruch 15 sekund. Kilka ruchów Chess 7 myślał w okolicach dwudziestu kilku sekund, ale większość ruchów wykonuje szybciej w 8-10 sekund. Może to B jest ustawieniem ze średnim czasem 30 sekund?
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Jul 2019 zmieniony
     
    Dzisiaj tej partii nie skończę, ale po 55 posunięciach Mephisto ma już raczej wygraną pewną, bo ma 3 piony wieżę i skoczka, przeciwko 2 pionom i wieży. Tylko być może tak jak mówiłem to poziom B jest tym na którym Chess 7.0 powinien grać przeciwko Mephisto Europa grającym średnio 30 sekund na posunięcie. Partia zacięta, na pewno nie jest to taki blamaż jak poprzednio.

    @zbyti
    Przeczytałem ten artykuł o Chess 7.0 który podlinkowałeś. Czyli jednak nie miałem racji. Poziomy cyferkowe to poziomy z zadanym czasem obliczeń, podczas gdy literowe to poziomy z zadaną głębokością obliczeń. W artykule pisze że początkującym zalecają poziomy 0-2. 6 to poziom 2 godziny na 40 ruchów. Czyli 30 sekund to zapewne 3 albo 4. Może złożoność pozycji go przerosła czy co? Bo w drugiej partii na poziomie A grał dobrze a wcale długo nie myślał.
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg

    118.   Mephisto Europa; CPU 6502 - 3 MHz; ELO 1.736


    Tak było w '93, więc te 1700+ Europa miała realnie.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jul 2019 zmieniony
     
    Mephisto III S Glasgow ->link<- ELO 1776

    Commercial World Champion 1984 at the 4th WMCCC in Glasgow

    Przetestowałem kolegę osobiście. Pod linuchem niestety nie mam stołów jak pod MESS na Windzie, więc nic nie mogłem ustawić i grałem na ustawieniach domyślnych co oznaczało średnio 30 sek na ruch.

    Partia poniżej, gram białymi. Nie będzie to dramatycznie za mocny przeciwnik dla CC4 skoro ja go pykłem ;) Mephisto III robi na ustawieniach domyślnych błędy ale nie takie oczywiste. Uczciwie przyznam, że powinienem był to przegrać.

    CC4 będzie miał nad czym się pochylić.
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jul 2019 zmieniony
     
    Czas na mecz Colossus 4.0 vs Mistrz Świata z roku 1984. Colossus 4.0 został wydany na C64 w 1985.

    Pierwsza partia CC4 z Mephisto III S Glasgow. CC4 gra białymi, ok 30 sek na ruch. Grana jest obrona rosyjska.

    Widać lepsze zrozumienie szachów po stronie Mephisto. CC4 nie wiedząc co grać popisuje się zdwojeniem wież na drugiej linii po czym oddaje ważnego piona jakby nie był świadomy istnienia bicia w przelocie. Chyba programy 1700+ to już za wysokie progi.

    Runda druga... CC4 gra czarnymi. Już w osiemnastym ruchu oddaje jakość. Mephisto gra ciekawie a CC4 jak amator.

    2:0 Dla Mephisto III S Glasgow.

    100 ELO więcej na korzyść Mephisto zrobiło różnicę.

    CC4 jest programem 1600+, 1700+ to już nie jego liga.

    Mephisto III S Glasgow gra bardzo "po ludzku" polecam do treningów :)
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jul 2019 zmieniony
     
    Zagrałem drugą partię w życiu z Mephisto III. Gram białymi na domyślnych ustawieniach stołu.

    Znów wygrałem i mogę tylko powiedzieć, że przeciwnik nie był przesadzony dla CC4 a skoro okazał się po za zasięgiem to uważam, że ELO CC4 jakie można znaleźć w internecie 1676 jest adekwatne ponad wszelką wątpliwość, więcej nie, no może 20 pkt na A8 w stosunku do C64.
    • 28: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime23 Jul 2019 zmieniony
     
    Mój wolny czas się skończył :( Chyba wyszedł prawie miesiąc zabawy?

    Wygląda na to, że się podciągnąłem i moja ocena programów na małe Atari również się zmieniała z moimi postępami.

    Na pożegnanie z testami rozegrałem jeszcze partyjkę z CC4 na A8 30 sek na ruch (oczywiście potrafi przy takim czasie wpaść i w 2 minutowe zadumy, ale to z korzyścią dla gry).

    Sposób na Colossus 4.0 jest stary jak świat ;) Jak starzy mistrzowie grali z młodymi adeptami na turniejach? W myśł zasady: z młodym do końcówki i wygrywamy doświadczeniem :D

    Tak też wygląda ta partia :) Oczywiście po odtworzeniu replay zawodnicy mają znów odwrócone kolory w zapisie partii, ale to chyba jasne, że gram białymi ;P

    Wiele razy już to pisałem ale teraz to już pewne, bo nie mam już wolnego czasu, pozostawiam wątek w rękach @urborg lub innego chętnego ;)
    • 29: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Jul 2019
     
    @zbyti

    Skąd jest ten wpis o Mephisto Europa? Bo hardware się nie zgadza. Może to jakaś wersja turniejowa? Bo normalnie Mephisto Europa działa na procesorze Hitachi 6301Y 2MHz.

    Dobrego przeciwnika znalazłeś, czyli potwierdza się Elo CC4 w okolicach 1670. Myślę że Chessmaster 2000 i Sargon III mogą mieć jakieś 50 elo mniej, a Mephisto Europa jeszcze chyba kolejne 50 mniej.

    Szkoda że kończysz zabawę z szachami komputerowymi. Wniosłeś bardzo dużo do tego wątku, przede wszystkim dzięki wiedzy i umiejętnościom których nikt tu na forum z tego co wiem to nie posiada - no chyba że się jeszcze nie ujawnił :) No i zainspirowałeś mnie żeby działać. Ja jeszcze planuję trochę się pobawić programami szachowymi. Przetestuje jeszcze słabsze programy. A na koniec może jakiś turniej systemem kołowym (bo chyba szwajcarskim nie ma sensu przy tak małej liczbie graczy?) dla 3-4 najlepszych programów na małe Atari? Mam nadzieję że chociaż rzucisz czasem okiem i skomentujesz.

    Przy okazji może coś doradzisz jak podnieść swoją siłę gry żeby móc ogrywać takie 8-bitowe programy szachowe? Bądź żeby osiągnąć realnie siłę gry 3 kategorii?
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg dzięki za miłe słowa. ELO ME wziąłem z załączanego przeze mnie rankingu za rok '93 (de facto to grudzień '92, załączę jeszcze raz tutaj). Ktoś przepisał z niemieckiego czasopisma. Czasem ten przepisywacz myli CPU itp. więc może i tym razem tak było.

    Oczywiście będę śledził rozwój tego wątku i skomentuję Twoje wpisy :)

    Jeżeli chcesz progressować to załóż konto na lichess.org - masz tam bardzo dobrą sekcję do nauki :)
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Jul 2019
     
    Rozpocząłem partię pomiędzy Chess 7.0 na levelu 4 przeciwko Mephisto Europa. Grając na poziomie 4 program atarowski po 18 ruchach prowadził w partii z Mephisto Europa przewagą piona i wyglądało na to że pewnie wygra, bo robił bardzo mocne posunięcia. Tyle ze nad ruchami myślał najczęściej w okolicach 1 minuty, a nad jednym z ruchów nawet około minuty i 50 sekund. Dlatego partię przerwałem i rozegram jeszcze rewanż z Mephisto Europa na poziomie 3. zobaczymy czy faktycznie na tym ustawieniu ten program gra tak słabo jak zaprezentował to w poprzedniej partii. Może tez być tak ze Chess 7.0 nie ma typowego ustawienia 30 sekund na ruch. Tylko np 15 sekund (level 3) a potem od razu minuta (level 4). Niemniej jednak na 3 zagrał tragicznie na poziomie A zagrał już całkiem poprawnie, aczkolwiek przegrał z Mephisto Europa. Na poziomie 4 zagrał wyraźnie lepiej, ale też myślał wyraźnie dłużej.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg chyba, żaden program na A8 z epoki nie pilnował czasu bo inaczej grały by bardzo słabo. Zobacz casus Colossusa 4.0 nawet jak ma 30 sek na ruch w 2 trybie rozgrywki to jak uzna, że pozycja jest krytyczna to potrafi dojść nawet do 2 minut.

    To raczej jest taki adaptacyjny czas gry ;) Niektóre programy nawet mają taki tryb. Nie zwracaj na to uwagi, daj Chess 7.0 albo "B" albo "4" a ME minutę na ruch i pozwól grać ;) Ja byłem z niego zadowolony na tym czasie.

    Wiem, że będzie Cię to wtedy nużyć, ale może odpal piwo i staraj się śledzić rozgrywkę, wymyślić najlepszy ruch lub zrozumieć podpowiedź Lucas Chess. Będziesz miał wtedy i test i trening :)

    Komputery szachowe (te co Ty posiadasz) lepiej pilnują ustalonego czasu, ale większość z nich też potrafi zachować się jak CC4.
    • 33: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Jul 2019 zmieniony
     
    Rewanż Chess 7.0 z Mephisto Europą okazał się być bardzo ciekawy. Chess 7.0 rozpoczał pionem na e4, potem rozwinął skoczka, gońca i coś mi zaświtało. Gdy program grał na trudności 4 i A leciał dokładnie tym samym wariantem. Co więcej leciał jak automat bodajże przez 8 posunięć. Wygląda więc na to że jak Chess 7.0 gra białymi to leci właśnie tym wariantem który ma bardzo głęboko opracowany. Może dlatego nie było blamażu jak w partii gdy Mephisto białymi zagrał gambit hetmański. Niemniej jednak w dalszych ruchach Mephisto zaczął zdobywać przewagę a po 13 posunięciach miał już piona więcej. Jednak w 16 posunięciu Mephisto wykonał niepoprawną wymianę gońca. Najwyraźniej nie doliczył wariantu dosyć głęboko i nie dostrzegł że w toku serii wymian przeciwnik da mu szacha z odsłoną po której straci hetmana. Tak też się stało. Jako rekompensatę za hetmana Mephisto jednak wziął wieżę i piona więc strata nie była tak bardzo dotkliwa. Kilka ruchów później program Odesty znowu zagrał niedokładnie i Mephisto materialnie wyrównał, a pozycyjnie miał lekką przewagę. W tym momencie Chess 7 dysponował hetmanem i 4 pionami w tym jednym izolowanym i jednym zdublowanym, przeciwko 5 pionom wieży i gońcowi. Wydawało się, że Mephisto powinien być w stanie rozstrzygnąć partię na swoją korzyść jeśli program Odesty dalej będzie grał niedokładnie. Niestey tak się nie stało, partia zakończyła się bowiem remisem na skutek 3 krotnego powtórzenia. Tak jak już wcześniej pisałem, Mephisto nie rozpoznaje w takiej sytuacji remisu, czyli niestety nie posiada implementacji pełnym zasad gry w szachy.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg grana była partia hiszpańska a tam są znane długie warianty. To było by dość niespotykane jakby w zależności od poziomu wybierał lepsze czy gorsze ruchy w debiucie. Chessmaster ma niby coś takiego styl "coffeehouse" nawiązujący do stylu gry praktykowanego w 19-wieku po kawiarniach ;)
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Jul 2019
     
    Bardziej mi chodzi o to że 3 razy zaczynał partię i 3 razy zaczął tym samym debiutem. Nawet jeśli trzy razy padło na początku e4e5 to dalej można kontynuować na wiele sposobów- partia włoska, hiszpańska, rosyjska, debiut czterech skoczków i jeszcze inne zapewne. Colossus gra różnymi wariantami z tego co pamiętam. Tryb coffehouse w chessmasterze to chyba miał być takim trochę ułatwieniem, urozmaiceniem i być może też symulacją bardziej ludzkiej gry, gdzie program losuje spośród kilku najlepszych posunięć które wybrać. A co to był za styl praktykowany w kawiarniach?
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg kawiarniany no taki bardziej rozrywkowy (kombinacyjny) niż turniejowy gdzie ciuła się punkty. Jest w szachach okres zwany romantyczny gdzie praktykowano gambit królewski itd. Okres ten definitywnie minął w latach '70 ubiegłego wieku. Bobby Fisher nawet napisał artykuł "u łoża śmiertelnie chorego gambitu królewskiego" ;) Chodzi to to, że znaleziono do tego czasu już obrony na wiele agresywnych otwarć debiutowych. Kiedyś sobie grano gambit Evansa itd. i w ogóle liczył się atak niż obrona :D

    Tutaj obszerniejsze wyjaśnienie stylu kawiarnianego ->link<-

    "..a move, player, or style of play characterized by risky, positionally dubious play that sets traps for the opponent. The name comes from the notion that one would expect to see such play in skittles games played in a coffeehouse or similar setting, particularly in games played for stakes and/or blitz chess.."
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    W połowie 19 wieku gambit królewski uznawano za najsilniejszą odpowiedź na debiut e4. Z kolei gambit ewansa jest całkiem fajny w grze amatorskiej jeśli przeciwnik go nie zna. Bo inaczej weźmie pionka po czym ucieknie gońcem na skraj szachownicy i rekompensata za piona będzie marna. Zresztą w ogóle bardzo lubię analizować te 19-to wieczne partie, jak nieśmiertelna czy operowa. Swoją drogą w 19 wieku odrzucenie gambitu uznawano za nietakt :)
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg gambit królewski jest otwarciem białych, więc nie może być odpowiedzią na e4 ;) chyba, że myślałeś o e5 ;)
    • 39: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019
     
    No racja, to był taki skrót myślowy. Oczywiście jest odpowiedzią na debiut zaczynający sie od ruchów e4e5.
    • 40: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Dziś potestuję My Chess II.

    Pamiętam że kiedyś dawno temu testowałem go w starciu z innymi programami i zapamiętałem że wypadł słabo, po czym uznałem ze to jakiś słaby program, który tylko profesjonalnie wygląda. Teraz przyjrzałem mu się znowu i widząc nazwisko Davida Kittingera - czołowego programisty Novaga stwierdziłem że trzeba koniecznie mu się przyjrzeć dokładniej. Zobaczymy co ten silnik z roku 1984 potrafi :)
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    A ja dziś nie mogłem spać, więc zapodałem jeden test ;) Czas partii po 1h na zawodnika. Dla Modeny to level B6. CC4 gra białymi.

    Mephisto Modena ->link<- ->link<-

    Partia pięknie pokazuje słabości Colossusa i niezrozumienie pozycji otrzymanej po debiucie. Powstała struktura znana z obrony francuskiej i CC4 zamiast grac kontrę na skrzydle królewskim to bronił piona, którego w tych strukturach broni się pośrednio a nie bezpośrednio.

    Modena to już mocny program I kat. z roku 1992. Programista to Frans Morsch. Platforma to 6502 4Mhz.

    @urborg My Chess II to jak wiele razy już tutaj zauważyliśmy podstawa do Chessmaster 2000 powinien więc grac od niego słabiej.
    • 42: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Modena to faktycznie mocny przeciwnik. Pewnie Psion, Colossus Chess X i inne programy z Atari ST nie dałyby mu rady. 1967 Elo to już sporo. Swoją drogą widać postęp w algorytmach, bo hardware jest właściwie ten sam co w Mephisto Super Mondial z 1986 roku,
    ->link<- programista ten sam, a Elo poszło w górę.

    Z kolei Mephisto Rebell 5 Eda Schrodera z 1986 roku ->link<-
    wyciągał 1872 Elo choć działał na procesorze 5MHz.
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Chess 7.0 is programmed at level 6 to play the standard tournament 40-move game in two hours. It advertises 17 levels of play and indeed has them. Levels 0-2 are for familiarization and beginners. Levels 3-6 are for standard game play. For positional analysis levels 7 and 8 will search ahead to a depth of 7 and 8 moves.

    The levels are divided into two categokries, 1-8 and A-F. The numerical option selects a specified time per move and a certain level of search, say 3 which will give you from 1-3 levels of search, but each move must be completed within 20-40 seconds.

    Will the A thru F settings you dictate the minimum ply search to be completed regardless of time. A C setting for example would search 3-5 levels and might take from 1 to 10 minutes, depending on the complexity of the board. Thus with the letter settings for a slightt increase in time you can select a stronger program.

    Two other settings, M and P allow the chess-by-mail fan to search 22 ply while waiting for his next postcard, and the problem solver can do mate-in-11 problems. Beginner's Paradise.

    ->link<-
    • 44: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Partia na 1h. Psion białymi, zdecydowanie wygrywa z Modeną :)
    • 45: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Pojedynek Mephisto Europa vs Mychess II. Mephisto gra z czasem 30 sekund na posunięcie, a Mychess II na levelu 3 który jak sprawdziłem odpowiada temu ustawieniu.

    Poczatek partii bardzo wyrównany. Grana jest partia Angielska. Przez długi czas żaden z programów nie może uzyskać przewagi. Dochodzi do wymian hetmanów i większości figur lekkich. Po 30 posunięciach sytuacja idealnie remisowa. Potem najwyraźniej Mychess ma kryzys. Trzy słabe ruchy pod rząd kosztują go stratę figury a jego pozycja rozsypuje się coraz bardziej z każdym kolejnym ruchem. Mephisto zdobywa kolejne piony. Po 40 posunięciu wydaj się że już wszystko rozstrzygnięte. Przewaga w pionach, do tego wieża przeciwko skoczkowi. Czarny król jest odcięty przez wieżę nie jest w stanie pomóc własnym pionom. Pozamiatane. Ale wtedy słabość dopada Mephisto, kilka słabych ruchów i krytyczny błąd w ruchu 46 i w obozie białych budzi się nadzieja. Jeden zaawansowany pion czarnych sprawia, że Mephisto musi oddać wieżę, inaczej nie jest już w stanie go zatrzymać. No i cała przewaga pryska, partia zaczyna się od nowa. Mephisto ma ma już tylko króla i trzy piony. Mychess II jednego piona i skoczka. Stockfish ocenia pozycję na 0.00, czyli obie strony mają równe szanse. W końcówce obie strony popełniają błędy, ale więcej robi ich jednak atarowski program. 70 posunięcie kończy się matem, wygrywa Mephisto.
    • 46: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019
     
    Czyli Psion górą, a patrząc po ELO Modena ma praktycznie tyle co GK2000, który Psiona ogrywał w moich testach.
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    @urbor bo to czasem kwestia debiutu, jak wielokrotnie pisałem, nie zawsze potrafią samemu pociągnąć. W tej partii Modena chyba nie doliczył się realności zagrożenia. Czasami bruteforce daje przewagę czasem "spryt" zależy od pozycji.

    Zamieszczę pgn w pości wyżej za chwilę.

    Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale kwestia poziomów w Chess 7.0 wydaje się być wyjaśniona.
    • 48: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019
     
    Tak dzięki, tez Ci o tym wyżej pisałem że już do tego doszedłem. więc uznałem że te dwie partie na levelu 3 sa wiążące. W pierwszej druzgocząca porażka Chess 7.0 w drugiej przyzwoita gra i szczęśliwy (dla Chess 7.0) remis.
    • 49: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    Z moich dotychczasowych testów oceniłbym że najsilniej gra Colossus Chess, nieco ustępują mu Chessmaster 2000 i Sargon III. Te 3 programy wydają się silniejsze od Mephisto Europy. Słabsze zaś są najwyraźniej SuperQuerg, Chess 7.0 i prawdopodobnie Mychess II. Aczkolwiek ten ostatni rozegrał tylko jedną partię więc dostanie jeszcze szanse rewanżu. W moim odczuciu gra lepiej niż Superquerg i Chess 7.0. Z Mephisto grął praktycznie jak z równym sobie.

    Teraz pomyślałem że dla odmiany jak zapowiadałem przetestuję słabsze programy.

    Na poczatek pojedynek Superquerg vs Novag Agate ->link<- . Ten komputerek Novaga jest sporo słabszym od Mephisto Europy, zobaczymy czy Superquerg jest dostatecznie silny na takiego przeciwnika.
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg O! To obejżę! :D Pod mame wiele tych wczesnych komputerków gra fajnie, mega agresywnie! :D

    Stanę w obronie Chess 7.0 - wato zagrać tylko, że od levelu 4/B w górę :)