atarionline.pl Atari Microsoft BASIC II - podręcznik - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    Atari Microsoft BASIC I i II (AMB) stał się obecnie jakby zapomniany, choć chyba nigdy nie nie był bardzo popularny. Przyczyną tego stanu rzeczy wydaje się uciążliwość tego języka, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do Atari BASIC-a czy Turbo BASIC-a. Pisząc programy w AMB trzeba przynajmniej część tych przyzwyczajeń zmienić. Dodatkowo wersja II jest na kartridżu, co kiedyś było zaletą, ale teraz raczej wadą. Mimo to szkoda skazywać go na zapomnienie, bo jest ciekawym interpreterem, więc przygotowałem stosowny podręcznik. Głównym źródłem informacji (poza własnymi doświadczeniami) i niemal jedynym stał się oryginalny podręcznik dołączony do kartridża.



    Pomocna, ale tylko częściowo, głównie w zakresie komunikatów błędów, okazała się książka autorstwa Wojciecha Zientary „Języki ATARI XL/XE cz.1”. Częściowo nie tylko dlatego, że opisuje tylko AMB 1, a nie „dwójkę”, ale przede wszystkim, że opis zawiera dużo błędów.

    Podręcznik, który przygotowałem, to dość obszerny materiał, w związku z tym może (pomimo starań) zawierać błędy lub przeczenia. Jeśli ktoś coś zauważy, to będę wdzięczny za uwagi i sugestie na które czekam do 5.05.2013. Później, na podstawie uwag – jeśli będą – przygotuję wersję finalną podręcznika. Ta na razie jest „wersją beta”.

    A może mgr_inz_rafal zechce przygotować kompilator, dzięki któremu będzie można uruchamiać skompilowane programy bez konieczności posiadania kartridża? Kto wie... :)

    Do prawidłowego wyświetlenia dokumentu potrzebna jest czcionka Envy Code R, którą można pobrać z tej strony: ->link<-
    Należy zainstalować Envy Code R, Italic i Bold. Te w folderze Visual Studio... można zignorować, nie będą potrzebne.

    - - - - - - - - - - - - - - - -
    Aktualizacja, 11.05.2013

    Linki do wersji finalnej podręcznika:

    ODT oraz PDF
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    Tę okładkę pamiętam z dawnych czasów, nie wiem czy nie była na pudełku do serii XL?

    Ale ten napis: "Atari Microsoft (...)" - no nieźle :P:):):)
    ... przynajmniej Atari jest pierwsze, a potem Microsoft, bo tak to jeszcze wtedy wygląło.
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime15 Apr 2013
     
    Tak... Gdyby tej język powstał 10 lat później, pewnie już by się nazywał Microsoft Atari BASIC :)
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2013
     
    He he;):):)
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Apr 2013
     
    ... co w tym śmiesznego ?
    ... ja na pudełku od ATARI mam napisane PC.
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2013 zmieniony
     
    Bo komputery Atari powstały przed pojawieniem się pecetów. "Pecet" to określenie przyjęte w Polsce, na komputery np. x86. Natomiast określenie komputer PC faktycznie ukuł Apple i to mniej więcej w tym samym momencie gdy na rynek komputerów wszedł Atari (lata 70.). Pecetów tych których dzisiaj używamy nie było jeszcze wtedy na świecie.
    • 7:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Apr 2013 zmieniony
     
    To prawda, ale tego typu maszynki raczej określano wówczas mianem "home computer".
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2013
     
    Nie mam teraz czasu aby czytać ten link, niemniej Apple lansowało swoje wynalazki jako PC, ale oczywiście nieco czasu upłynęło nim faktycznie zaczęły funkcjonować. Z moich obserwacji dość wcześnie w USA zaczęto używać tego określenia, choć może nie było to tak nagminne jak dziś (tego nie wiem bo żyłem w PL). Natomiast o ile się orientuję to PC przyjęło się w epoce komputerów 16 bitowych a nie 8.
    • 9:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime17 Apr 2013
     
    Generalnie zgadza się. :) No i w sumie mój powyższy post miał raczej służyć jako ciekawostka-uzupełnienie, a nie wytykać jakieś nieprawidłowości w twoim, więc wszystko jest w porządku.
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2013
     
    Jasne o to chodzi aby temat przybliżyć.
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime1 May 2013
     
    Pozwolę sobie przypomnieć, że na zgłaszanie uwag zostało już tylko 5 dni!
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 May 2013 zmieniony
     


    Ponieważ nie pojawiły się żadne uwagi, więc jeszcze raz przejrzałem tekst i... wprowadziłem w sumie kilkanaście mniejszych lub większych poprawek.
    Zainteresowanych tym językiem zapraszam do zaktualizowanego postu #1 po wersję finalną w formacie ODT i PDF. W przypadku ODT przypominam, że trzeba mieć zainstalowaną czcionkę Envy Code R, ponadto korzystając z Nawigatora można „skakać” po rozdziałach.
    Przyjemnej lektury :)
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jun 2013
     
    „Atari Microsoft BASIC II. Podręcznik języka programowania” jest już dostępny w Bibliotece Atarowca - Materiały książkowe.