atarionline.pl Układ dźwiękowy Philips SAA 1099 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Apr 2013 zmieniony
     
    6 kanalowy uklad dzwiekowy z SAM Coupe, chodzi po $2,5 ... moze kart z takim czipem? :D oprogramowanie do tworzenia muzy jest :)

    ->link<-

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Apr 2013
     
    A w pewnym polskim sklepie chodzi po 120 zł.
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime20 Apr 2013 zmieniony
     
    Po $2,5 można od razu dwa aby było stereo, a jak ktoś jest snobem to i kwadro:P
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Apr 2013
     
    @jhusak: reszta swiata okolice $2,5 :-) ->link<-

    @tdc: ten uklad juz jest stereo :p
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime20 Apr 2013
     
    Aha, no to albo dla kwadro albo dla zwiększenia ilości kanałów (tak jak na Atari w Stereo mamy kanałów 8 a nie 6).
    • 6: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    Well....,do spectrum dorobilem

    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    ... a 5.1 ?
    • 8:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    Ciekawy układ, na pewno odmiana po Pokey'u.
    Chociaż A8 bardziej przydałby się najprostszy/ najtańszy układ graficzny dający nieco lepsze możliwości od tych standardowych.

    @IRATA4: a może od razu THX ;)
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    Zaxon a Ty żyjesz jeszcze...?
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    Generalnie to nie, robota i nic poza tym.

    Co do SAA ,mozna zrobic zeby gral z pokeyem w duecie.
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    jak
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    no właśnie, 5.1 THX :-)(akurat taki zestaw posiadam:-)i podłączam pod A8 co daje ze względu na brak przeróbki[stereo] mono lewo prawo przód ,tył + woofer ) a tak to bym miał prawdziwe 5.1 pod A8
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    @TheFender: taki układ jest, nazywa się VBXE i daje nieco lepsze możliwości :) Co do układów graficznych w Atari, to standardowy zestaw nie jest najprostszy/najtańszy spośród spotykanych, Antic jest absolutnie genialny, a w mojej opinii kulą u nogi jest GTIA - które właśnie VBXE próbuje z powodzeniem zastąpić. Drogie nie jest - nic innego raczej tańsze nie będzie, bo to nie jest kwestia kosztu samych części a płytki montażu itp. Poza tym grafika to nie dźwięk, aby tu coś podłączyć do komputera to już trzeba się trochę z nim zintegrować, np. dogadać z Antic'iem itp. Ta praca została zrobiona i moim zdaniem - bardzo dobrze.

    Tylko jakoś mało kto z tego korzysta :)
    • 14: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013 zmieniony
     
    A co do dźwięku, to polecam przyjrzeć się temu:

    ->link<-

    To już prawie jest i będzie częścią nowego stereo od Candle'a i nie będzie droższe od zwykłego stereo - dzięki temu, że drugi POKEY został zbudowany na nowym chipie, ujawniły się nieco szersze możliwości, tzw. hardsynth - no i nie trzeba wybebeszać Atarek :)
    Jest już nawet tracker który aktualnie testuję, jak tylko mam czas - 6 modulowanych kanałów z panningiem, potęga :) Ta mp3 nie odzwierciedla pełnych możliwości.



    Bo w SAA poza ilością kanałów i stero in one chip, to ja w porównaniu z POKEYem nic ciekawego nowego nie słyszę :)
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    jest w postaci karta? pozwoli odtworzyc muzyke z sama coupe?
    • 16: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    A ja nie wiem czy jest w postaci karta. Raczej nie, bo to jest zwykłe stereo nakładane na pokeya, tylko zamiast drugiego pokeya jest chip o nieco większych możliwościach. Więc hardsynth to niejako bonus do stereo.

    Nie wiem w jakim formacie jest muzyka z Sama Coupe, ale znając możliwości chipa myślę że nie powinno być problemu. A w postaci carta to zawsze można coś takiego opracować ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    troszkę zalatuje Sid i jakby mniej czysty Pokey + kanały,zresztą jak dla mnie niewarta gra świeczki choć jeżeli ma nie zastąpić całkowicie Pokey/a a jedynie go rozbudować to jak najbardziej ,to samo tyczy się VBXE a swoją drogą GTIA lubię ponieważ generuję fajne efekty np "flagi w Henry's House i masę innych i nie zgodzę się iż jest kulą u nogi Atari.
    W swoim A8 miałem uszkodzone GTIA i naprawdę masa ciekawych gier z niego korzysta w sprytny sposób.
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013 zmieniony
     
    @IRATA4: GTIA generuje fajne efekty i w ogóle koncepcja rozdzielenia grafiki na te dwa chipy to był genialny pomysł (i umożliwił zbudowanie VBXE bez dogłębnej rewolucji w grafice) co do kuli u nogi miałem na myśli przestarzałe parametry tych efektów, typu, ograniczenie ilości kolorów w linii czy nieszczęsne sprite'y. Także chodzi o parametry nic więcej. Koncepcja jak najbardziej słuszna.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    A co do hardsyntha - zalatuje trochę SIDem bo to demo jest takie. Ale możliwości ma nieco większe - po pierwsze jest dowolny kształt fali dźwiękowej, nie tylko sinus, piła, prostokąt czy szum. Kształt fali definiuje 256-bajtowa tablica. Na to nakładana jest dopiero obwiednia, więc te 256-bajtów to nieduże ograniczenie - nie ma za zadanie całego dźwięku trzymać, ale można zrobić i skrzypce i pianino na przykład. Po drugie modulacja FM - można użyć jednego kanału żeby modulował drugi. No i samo stereo - każdy jeden kanał jest stereo z dowolnym umieszczeniem na panoramie, a nie na stałe zafiksowany w lewym czy prawym, tylko z pełnym paningiem. Z tych cech wynika, że właściwie może zagrać każdego popularnego chipa - AY, SIDa czy SAA - nie ma tylko filtrów.
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    ja bym jednak wolal SAA na karcie z racji tego ze nie trzeba rozpruwac atari a dwa, oprogramowania jest od cholery. to co proponujesz to qui pro quo bez oprogramowania a zeby zamontowac trzeba rozbebeszyc atari. w przypadku rozszerzenie mozliwosci dzwiekowych atari jest altenatywa a wiec obejdzie sie bez lutownicy.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    wieczor
    rozbudowanie rozbudowaniem ,ja miałem na myśli pełną kompatybilność wsteczną nie emulowaną/udawaną itp ,tzn gdy dopalę Atarynę i będę miał ochotę posłuchać czystego z Pokey/a jak i obejrzeć coś GTIA/owskiego to chciałbym mieć takową możliwość bez względu na to co wmontuję w Atarynę .
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013
     

    xxl:

    ja bym jednak wolal SAA na karcie z racji tego ze nie trzeba rozpruwac atari a dwa, oprogramowania jest od cholery


    Jakie oprogramowanie z SAMa chcesz odpalić na Atari? Player i tak trzeba napisać. A do instalacji stereo - czym to rozszerzenie jest - nie musisz rozpruwać Atari? Sporo osób (i prawie wszyscy na scenie) to robią, więc co za problem?

    xxl:

    w przypadku rozszerzenie mozliwosci dzwiekowych atari jest altenatywa a wiec obejdzie sie bez lutownicy.


    No oczywiście, że jest. Przypomnę tylko że SoundBoard też miał być w postaci carta, więc się da. Ja się skupiałem tylko na samym chipie - SAA jak dla mnie nie oferuje nic nowego/ciekawego, już bardziej SID. A jego podłączenie jako carta i tak trzeba by opracować i napisać soft więc równie dobrze można to zrobić z tym co opisałem - ta sama robota. Tym bardziej że istnieje już tracker na PC (a czym się pisze muzę pod SAA?) z importem z istniejącego softu. Wypowiadam się jako ktoś, kto pisze muzykę.

    IRATA4:

    ,tzn gdy dopalę Atarynę i będę miał ochotę posłuchać czystego z Pokey/a jak i obejrzeć coś GTIA/owskiego to chciałbym mieć takową możliwość bez względu na to co wmontuję w Atarynę


    A jeśli nie będziesz w stanie odróżnić? :) Poza tym jeden POKEY oryginalny zostaje, masz materiał do porównań. Ta emulacja to nie jest emulacja typu jak w emulatorach czy asapie tylko replikacja sprzętu.
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    > Jakie oprogramowanie z SAMa chcesz odpalić na Atari? Player i tak trzeba napisać.

    na atari player. programy? przeczytaj pierwszy post i kliknij w link.

    > A do instalacji stereo - czym to rozszerzenie jest - nie musisz rozpruwać Atari? Sporo osób (i prawie wszyscy na scenie) to robią, więc co za problem?

    ale co mnie to obchodzi? jesli ktos chce to moze sobie przylutowac co mu sie podoba. ja, jesli chce rozszerzyc mozliwosci dziekowe atari wolalbym wsadzic karta czy to z SID czy z SAA lub nawet AY bez modyfikowania atari :-)


    > Ja się skupiałem tylko na samym chipie - SAA jak dla mnie nie oferuje nic nowego/ciekawego

    ktos Cie zmusza do kupienia karta z SAA? :D

    > A jego podłączenie jako carta i tak trzeba by opracować i napisać soft więc równie dobrze można to zrobić z tym co opisałem - ta sama robota.

    na to co opisales nie ma softu, nie ma przykladow, nie ma niczego :-) przeczytaj pierwszy post i kliknij w link :-)
    • 24: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Apr 2013
     

    xxl:

    ktos Cie zmusza do kupienia karta z SAA? :D


    Oczywiście, że nie , tym bardziej że go nie ma :D Trzeba go dopiero zbudować, a ja dywaguję nad sensem zbudowania carta z tym chipem, skoro jest już oprogramowany znacznie lepszy. I nie widzę problemów aby również zabudować go na karcie - taka sama robota.

    xxl:

    na to co opisales nie ma softu, nie ma przykladow, nie ma niczego :-) przeczytaj pierwszy post i kliknij w link :-)


    Na to co opisałem jest soft do pisania muzy i jest sporo przykładów. Wszystko zostało upublicznione.

    Dodatkowo tracker importuje CMC, muzę z adliba i zaraz będzie importował RMT - wystarczy wówczas dobrać instrumenty. Prosty player na Atarkę też już jest.
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    skoro jest dokumentacja to zdradz czy moze odtwarzac muzyke z SAA1099
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2013
     
    ... a co to wniesie ,po prostu chciałbym by gry niewykorzystujące "przystawki"brzmiały dokładnie tak samo zarówno słyszalnie jak i w wykresach .Jak tak to spox,czasami się martwię iż z A8 powstanie mutant który prócz ponawiercanej oryginalnej obudowy(o ile zostanie)nie będzie miał z nim nic wspólnego, nic wspólnego z oryginalnym A8,za rozbudowaniem jestem za ,jednakże jak wymienimy w końcu wszystkie bebechy to będzie emulator potrzebny by odpalić stare produkcje ...(to tylko taka nieistotna uwago/obawa[własna]).
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime24 Apr 2013
     
    XXL, da sie , ale cytujac stary dowcip o papiezu i panu bogu w raju ,"dla dwoch mi sie nie chce gotowac" :)
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Apr 2013
     
    nie chcesz miec tej satysfakcji ze tylko my bedziemy miec to cudo na karcie?

    :D
    • 29:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Oct 2022
     
    Czy ktoś miałby może 2 sztuki SAA-1099P na sprzedaż?
    • 30: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Tu mają 3 sztuki: ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Tylko drożyzna, bo 27 PLN za sztukę ;-)
    • 32: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    To bierz od Chińczyków: 5 szt za 14,57 + 8,50 przesyłka:
    ->link<-

    Może kiedyś dojdzie :)
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Same skrajności :D
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    A ja tam widzę 3 sztuki za 27 pln. Np. numer modelu "SAA1099P*3"
    A na obrazku bez *3.
    Tytuł też "3 sztuki"
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Faktycznie to chyba 1 sztuka 3 sztuk w tej cenie :-)