atarionline.pl Kto wie ile volt potrzeba Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 May 2013 zmieniony
     
    Właśnie coś tam testowałem i wyszło, że Atari chodzi na:
    w górę 5.5V, wyżej nie sprawdzałem.

    W dół 65 XE chodzi na 3.7V, jest to graniczny voltaż. Obraz ciemniejszy i muzyka ciszej gra, ale działa. Sporadycznie się wiesza, bo źle odczytuje pamięć.

    Dla mnie to jest nieoczekiwane zachowanie. 4.2 V bym dawał, ale 3.7? Z jednego li-iona to można odpalić :)

    Czy ktoś ma jakieś dane "w górę", tzn, na ile volt na pewno się spali?
    • 2:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime13 May 2013
     
    Specyfikacja mówi: 5V +-5% - czyli 4,75 do 5,25. Wszystko poza tymi granicami jest ryzykowne i może ale wcale nie musi działać.

    Do Li-ion wypadało by zastosować przetwornicę żeby nic nie zepsuć.
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 May 2013
     
    To już lepiej taki od notebooka :)
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 May 2013
     
    Standardowe układy cyfrowe, czyli takie jak w Atari, muszą prawidłowo pracować w zakresie napięć 4,75 – 5,25 wolta. Natomiast maksymalne bezpieczne napięcie zasilania, czyli takie przy którym nie może dojść do uszkodzenia, choć układ nie musi już prawidłowo pracować, to 5,5V.
    W praktyce Atari prawidłowo (bez żadnych zakłóceń) może pracować od 4,4V, jednak zależy to od konkretnego egzemplarza. Miałem takie, które już przy 4,6V odmawiały współpracy. Warto zauważyć że na filtrze przeciwzakłóceniowym na płycie komputera spadek napięcia wynosi ok 0,05 – 0,1V.
    Najbardziej na przepięcie wrażliwa jest pamięć RAM i FREDDIE. Inne układy czasami znoszą nawet 10 woltów przez kilka minut bez uszkodzenia – podkreślam jednak – czasami. W miarę bezpieczne powinno być 7V, co nie znaczy, że sprzęt będzie działał i oczywiście nie dla RAM-u.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2013
     
    5,25V jeżeli mowa o zailaczu ,pamiętaj o pinach .
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 May 2013
     
    Do li-jona wystarczy stabilizator low-drop, gdzie dropout to 1.2V. Taka atarynka (goła) pobiera 0.6 A, będzie działać na jednych li-jonach 2 Ah 3 godziny :)
    • 7:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime14 May 2013 zmieniony
     
    Rozumiem że chcesz użyć 2 pakietów lion połączonych szeregowo.
    Będzie to jakieś 7,4V, spadek napięcia na stabilizatorze powiedzmy 2,2V x 0,6A czyli 1,3W strat. Gdzie samo Atari pobierze jakieś 3,1W (5,2x0,6)... sprawność wyjdzie na poziomie jakieś 70%.
    Używając jakiejś przetwornicy step down, można zwiększyć sprawność do jakichś pewnie nie więcej niż 90%. Da to przedłużenie czasu pracy o jakieś 30% - Chyba warto.

    Większość układów Atari wykonane są w technologii N-MOS wg. mnie najbardziej niezniszczalna i wybaczająca technologia. Niezbyt jednak niestety energooszczędna.

    Edit:
    Ostatnio kupiłem niemal gotowe moduły przetwornic StepDown, właśnie do zastosowania jako przetwornice do Atari żeby zasilać wszystko z zasilacza laptopowego.