atarionline.pl Heartlight PC - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorblanketman
    • CommentTime10 Jun 2013
     
    Za zachętą Kaza zamieszczam pakiet moich plansz do tej najlepszej gry ever :P.

    Temat jest trochę związany z Atari, jak powszechnie wiadomo pierwszą wersję gry można przepisać sobie z nr 1 Tajemnic Atari. Pecetowy komercyjny wariant także tworzył Janusz Pelc. Do tej blaszakowej edycji część komnat została przeniesiona z atarowskiego oryginału.

    Na peceteta gra generalnie została wydana w dwóch wariantach. W Polsce w 1992 przez firmę XLand i składała się z 64 komnat. Natomiast poza granicami naszego kraju przez firmę Epic MegaGames gdzie dorzucono 6 kiepskich plansz i zrobiono kilka kosmetycznych zmian.

    Zachodnie wydania używają pliku z komnatami pod nazwą levels.hl lub chambers.hl, polska edycja posługuje się plikiem komnaty.hl i taki plik tu załączam.

    Pliki hl można otworzyć i edytować za pomocą notepada.

    Epicowa wersja jest do pobrania pod tym linkiem:

    ->link<-

    Co do moich plansz. Tworzyłem je długo, zacząłem gdy miałem 14 lat, a skończyłem 10 lat później. Podczas "prac" odkryłem dużo ciekawych rzeczy w grze, związanych z rządzącymi w niej prawami fizyki. Nie wiem czy wszystko poznałem, może coś jeszcze da się z gry wycisnąć. Ogólnie rzecz biorąc w późniejszych komnatach starałem się uzyskać efekt kompletnej dezorientacji u gracza (stąd kilka ludzików, kilka wyjść, a wszystko poparte jakimś niespodziewanym trikiem). Jako ciekawostkę powiem, że instrukcja do gry kłamie (autorzy sami do końca nie wiedzieli co stworzyli).

    W trakcie przechodzenia proponuję korzystać z notpada i edytować swoje postępy (częste ginięcie może być frustrujące i szybko zniechęcić do grania). Moje zagadki nie są oczywiste, dlatego najlepiej robić kilka wariantów roboczych z próby znalezienia rozwiązania. Czasami brak jakiegoś balonika, trawy, kamienia, itd. może uniemożliwić wygraną.

    Wążne informacje:

    Plansze są naprawdę cholernie trudne (trzeba grę znać na wylot i jeszcze bardziej), więc raczej jest propozycja tylko dla fanatyków tej wspaniałej gry. Rekordziści przeszli jedynie kilkanaście komnat.

    Wszystkie komnaty da się przejść posiadam solucje w postaci filmów.
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Jun 2013 zmieniony
     
    PC DOS:



    PSP:



    remake:

    • 3: CommentAuthorseban
    • CommentTime10 Jun 2013 zmieniony
     
    Cześć,

    Z pewną taką nieśmiałością przypomnę iż jest również projekt Heart-Light, w wersji na VBXE z grafiką pochodzącą z PC:

    screen-shot:


    plik do ściągnięcia: ->link<-

    Na chwilę obecną gra nie jest jeszcze ukończona, można bez problemu przejść 15 poziomów, nie wszystko działa jak trzeba do końca, ale to wszystko chyba przez brak zainteresowania tą konwersją. Candle na chwilę obecną spowolnił pracę nad rozwojem wersji dla VBXE, czeka na muzykę, i być może jakaś mała motywacja z waszej strony pozwoliłaby mu na odzyskanie woli walki i szybsze dokończenie projektu? ;)

    i na końcu film na YT pokazujący jak gra wygląda "w akcji":
    • 4: CommentAuthormicky
    • CommentTime11 Dec 2015
     
    Niesamowita gra - pamiętam jak wspólnie z wujkiem tworzyliśmy plansze, które następnie trzeba było przejść :)

    Z ciekawostek - znalazłem uniwersalny map editor, który zmusiłem do współpracy przy pomocy swojego malutkiego programiku w C :)

    ->link<-


    po rozpakowaniu programu mapeditor, należy załączone pliki (*.map oraz heartl.png) skopiować do jednego folderu (który najlepiej wcześniej założyc).
    Następnie otworzyć z mapeditor'a plik z rozszerzeniem .map i kliknąć na 'Map' po lewej stronie - obrazek w paczce zip.

    Następnie należy rysować mapkę.

    Po jej zapisaniu należy uruchomić załączony .exe jak niżej:

    heartmap inputfile.map outputfile

    W wyniku działania programu otrzymuje się plik wynikowy, którego zawartość można wkleić do pliku levels.hl / chambers.hl

    Grafika wykorzystana do rysowania map została zaczerpnięta z XNADash autorstwa Pana Wiktora Zychla
    ->link<-

    Jak by ktoś chciał uruchomić wersję Pana Wiktora, to potrzebny jest również framework:
    ->link<-

    p.s. zalaczam screenshot mapeditora i wersje papierowa 'designera' w pdf :)
    • 5: CommentAuthorblanketman
    • CommentTime11 Dec 2015
     
    Zachecam do przechodzenia moich komnat.
    • 6: CommentAuthorbolo
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    Gra jest typowo logiczna, i ma malo wspolnego z Boulder Dash jak pisano kiedys, tu nie ma przeszkadzajek czy czasu odmierzajacego kazda komnate.
    • 7: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime13 Dec 2015
     
    Wersja ST: ->link<-
    • 8: CommentAuthormicky
    • CommentTime13 Dec 2015
     
    Niestety link do sciagniecia pliku na ST nie dziala. Rowniez z pigwy -
    :(
    • 9: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime13 Dec 2015
     
    Na pigwie jest ok: ->link<-
    Z demozoo do Lotka maila już wysłałem.