atarionline.pl Gumki do klawiatury Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Możemy przyjąć, że klawiatury Atari stanowiły zaczątek tzw klawiatur foliowych. To, co dziś jest do perfekcji doprowadzone (skok, feeling klawiszy) niegdyś z trudem przecierało sobie drogę, właśnie ze względu na feeling, skok, sprężystość klawiszy. Dlatego tak lubimy klawiatury Atari ze sprężynkami, a nie lubimy z silikonowymi gumkami.

    Ostatnio Pin podsunął mi myśl chcąc wymieniać gumki - wyjąć je z klawiatury ST i wsadzić do Atari. Otóż ja proponuję podejście bardziej uniwersalne - rozbierajmy swoje klawiatury grzybowe (wystarczy wyjąć jeden przycisk i gumowy grzybek spod niego). Niektórzy mają drogie (te nas nie interesują) a niektórzy tanie. Jeśli taki grzybek pasuje do klawiatury Atari to zadajemy tutaj model i zdjęcie, oraz cenę kupna.

    Do rzeczy.
    Zakupiłem klawiaturę SHARK USB za 14 zł w Chauchan. Feeling ok, grzybki gumowe oddzielne dla każdego klawisza; jednak grzybki mają kołnierz wprowadzający dodatkową grubość, ok. 0.8 mm po ściśnięciu. Można ten kołnierz:
    - obciąć (dużo roboty)
    - zignorować (zwiększa się grubość klawiatury)

    Po modyfikacji (wymianie grzybków) klawiatura na pewno będzie miała lepszy feeling, niż oryginalna, jednak trzeba się albo narobić, albo zastosować nie-do-końca-idealne rozwiązanie.

    Jeśli ktoś z Was ma bardziej pasujący model, to proszę o zdjęcia grzybka, klawiatury i opakowania, aby łatwo można było znaleźć.




    Po lewej stronie zdjęcie grzybka z klawiatury SHARK, po prawej z Atari 65 XE.



    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Najtańsze klawiatury jakie spotkałem i kupiłem to Titanum za 8zł. To jest takie minimum, że nie potrzeba wiele siły my połamać obudowę co mi się zdarzyło. Mam 2 egzemplarze - po pewnym czasie coraz gorzej działa w nich USB, aż w końcu nie działa wcale, więc zdaje się być dobrym dawcą gumek.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Chodzi, aby te gumki pasowały 1:1, zrób zdjęcie i zamieść. Gumka Atari z klawiatury ma średnicę 11 mm, a wysokość 5mm. Nie wiem, czy tak jest w każdej klawiaturze Atari.
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime12 Jun 2013
     
    Gumka jest taka sama jak na foto, wygląda na to że Chińczycy korzystają z jednej formy lub Shark to przemalowane Titanum.
    • 5:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime12 Jun 2013 zmieniony
     
    Ej, a nie lepiej po prostu AKI użyć i pracować na takiej klawiaturze, jak się lubi ?
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    Otóż temat nie dotyczy AKI, tylko "tuningu" oryginalnej klawiatury.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    To moze, w celu przyspieszenia takich badan, wziac gumke od Atari i przejsc sie po supermarketach w celu przymierzenia do wiekszej ilosci tanich klawiatur? Dadza w sklepie sciagnac klawisz z wielu klawiatur? :)

    jhusak:

    Można ten kołnierz:
    - obciąć (dużo roboty)


    A gdyby wykorzystac takie cążki do robienia otworow to nie byloby duzo mniej roboty?

    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    Ale to chyba raczej chodzi o obcięcie kołnierza a nie robienie otworu - te cążki mają małą średnicę. Ja bym użył czegoś takiego:



    Niestety wygląda na to że wycinaki do skóry (bo to to jest właśnie są dostępne w rozmiarach np. 7,8,9, 10 .... 12 mm (11 brakuje :) )
    • 9: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    Te cążki wydają się dobre do robienia otworów w dyskietkach.
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    Moment, znalazła się jedenastka:

    ->link<-

    Znanej i lubianej firmy Topex :) Z tym powinno pójść szybciej, deseczka, młoteczek i jedziemy :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2013
     
    wieczor - tak, chodzi o obciecie kolnierza, a da sie to zrobic rowniez przez "otworowanie" o odpowiedniej srednicy. Nigdy takich cazek nie uzywalem i nawet nie widzialem na oczy poza internetem, ale taki mi sie nasunal pomysl i widze, ze znalezles odpowiedni sprzet, dzieki :).
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2013 zmieniony
     
    Taki wycinak nr 11 musi być przyłożony do płyty hdf lub mdf i puknięty młoteczkiem.
    • 13:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    Szybciej będzie dospawać do zwykłych nożyczek (lub obcęg) blaszkę z otworem fi-11 o ostrych krawędziach, a z drugiej strony kulke fi-12. Nakładasz na otwór gumkę, układa się sama, wystarczy docisnąć kulkę - nadmiar materiału odchodzi.
    W podobny* sposób wycinałem sobie nóżki do podstawek, jak mi się samoprzylepne potraciły. (* nie bawiłem się w spawanie, tylko wciskałem ręcznie kulkę z łożyska w pasek prasowanej pianki poliuretanowej nałożony na przewierconą blachę).
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jun 2013
     
    Bardzo ciekawy pomysł, jak ktoś ma wiertło fi 11 i kawałek blachy, oraz kulkę z myszy obdartą z gumki.
    • 15:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime14 Jun 2013 zmieniony
     
    ->link<- kulek kilka się znajdzie (w tym dwie z łożyska chyba 18mm, nie takie byleco jak z myszki :P ) - ktoś chce?

    Zamiast blachy nacisnąć np. na taką podkładkę ->link<- - lub o mniejszym oczku i wyostrzyć krawędzie środka/rozwiercić do fi 11/.

    Nie widzę problemu, żeby "nastukać" trochę więcej niż 4 sztuki nóżek.