atarionline.pl C64 - BFP 2013 party - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorajcek
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Rozwiązanie takich problemów wydaj się być oczywiste, wystarczy by organizatorzy zlotów wykreślili z regulaminów zapisy mówiące o możliwości użycia takich bądź innych rozszerzeń.
    To powinno skutecznie zablokować wszystkich zainteresowanych „patosceną” i lubujących się w podejściu „PIN READY” :-)
    • 2: CommentAuthorseban
    • CommentTime6 Aug 2013 zmieniony
     

    at0m:

    Znam. wielki szacun, ale dziś w demkach potrzebny jest dużo większy "flow" a to bez możliwości używania dodatkowych banków pamięci jest raczej nie do osiągnięcia.

    @at0m: co do tego iż potrzebny jest większy flow to w pełni się z Tobą zgadzam, edytowałem w między czasie swój post gdy Ty napisałeś swoją odpowiedź, a dopisałem dokładnie to:

    Seban:

    I dodać należy iż demo nie ma jakiegoś "całościowego scenariusza", ani wyszukanego deisgnu. To po prostu lecące po sobie kolejne efekty, ale w 1995 roku wydawało się nam iż tak jest fajnie i nic lepszego nie udało się zrealizować, chociaż plany były wielkie, powstało sporo grafiki, oraz efektów które nie znalazły miejsca w ostatecznej wersji overmind.


    I dodam jeszcze że powód tej sytuacji był prozaiczny dość, chodziło o czas. Za każdym razem gdy dokładaliśmy nową część to linkowaliśmy ją do dyskietki z demem, po czym oglądaliśmy wszystko od początku. W Overmind jest parę porąbanych pomysłów, typu trzymanie muzyki do nowej części w części poprzedniej, itp. debug, doszlifowanie i zgranie tego było koszmarem. Wszystko jest spakowane, jakiekolwiek zmiany które musieliśmy wprowadzić skutkowały "zgrzytaniem zębów" i próbą popełnienia rytualnego samobójstwa :) ale to był poligon, testowaliśmy wszystko na żywym organizmie i większość rzeczy robiliśmy po raz pierwszy i to męcząc się niemiłosiernie nawet z kompilacją, przy pomocy Quick Assemblera który okazał się strasznie "zabugowany" jeżeli trzeba było kompilować rozbudowane projekty :) I zapewniam Cię iż Quick Assembler nie był wcale taki "Quick" :D

    Dziś nie podjął bym się próby takiego tworzenia, tylko i wyłącznie PC i cross-development. Tak właśnie powstawał Numen. Inne podejście nie ma racji bytu w dzisiejszych czasach :)
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2013 zmieniony
     
    @ajcek: "mozliwosc uzycia" jest zawsze dobra, nie widze powodu dla ktorego nalezy komus odbierac mozliwosc prezentacji pracy na dowolna rozbudowana konfiguracje. z regulaminow kompo nalezaloby raczej wykreslic zapis o niemozliwosci uzywania standardowego atari :-)

    @at0m: calodyskowe tracka na atari sa jak najbardziej mozliwe, nie potrzeba do tego dodatkowej pamieci.
    • 4: CommentAuthorat0m
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    @xxl. Spoko w takim razie czekam - zrób! Pokaz innym koderom jak powinno się robić demka, zamiast ciągle krytykować.

    Ja zawsze będę bardziej cenił demko które chodzi na 64KB Atarce jeśli jest tak samo dobre jak produkcja wymagająca wiecej ramu.
    • 5: CommentAuthordhor
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Wymagania 'więcej ramu' wynikły tylko i wyłącznie z wygody koderów (nie trzeba się bawić w efektowne lub dyskretne doczytywania kolejnych części dema). No i takie rozszerzenia były już niemal standardem.

    Poza tym, dyskusja o działaniu dema na 'standardowej' atarce powinna być utrzymana w tonie świadomości, że mamy przecież taki standard jak 130XE - zatem, dema na 128KB nie powinny nikogo gorszyć.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    @at0m: koderzy z c64 juz pokazali ->link<- :D
    natomiast ja nie moge, nie umiem robic trackma, zamiast z sektorow bawie sie w I/O z plikow:
    albo


    @dhor, na c128 tez sa fajne demka
    • 7: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    1. nikt nie neguje, że na c128 nie ma fajnych dem.
    bardziej chodzi o to, że u nas mało kto dopuszcza, że standard to (również!) 128k, a nie 64.
    2. co do samego używania dodatkowego ramu - unshaped w 64k sobie nie wyobrażam - nawet z zestawem z c64 (256 znaków).
    3. a jeśli chodzi o poziom prac (design) - to myślę, że problem polega głównie na tym, że prace u nas powstają w zrywach przed party, a nie systematycznie cały czas. wtedy można coś przemyśleć, zrobić 5ty raz (ale w końcu poprawnie), itd... unshaped było składane tak naprawdę 2 razy i w sumie zajęło to ponad pół roku (samo składanie, bez dłubania w efektach). unplugged - składane było 3 miesiące. średnio po godzinie-dwie dziennie.
    • 8: CommentAuthorat0m
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    @xxl Znam produkcję Oxyronów bardzo dobrze, ale to nawet koło trackma nie leżało ... to jest "zwykła" plikówka bez pełnoekranowych grafik, samplowanej muzyki itd.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    w poscie 4 piszesz o demie:

    "@xxl. Spoko w takim razie czekam - zrób! Pokaz innym koderom jak powinno się robić demka, zamiast ciągle krytykować.
    Ja zawsze będę bardziej cenił demko które chodzi na 64KB Atarce jeśli jest tak samo dobre jak produkcja wymagająca wiecej ramu."

    w poscie 6 dostajesz odpowiedz z linkiem do dema

    teraz znowu krytykujesz, ze to nie tracmo, ze nie ma pelnoekranowych grafik i samplowanej muzy.
    • 10: CommentAuthorat0m
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    xxl@ Jeśli Ty nie widzisz różnicy miedzy produkcją Oxyronów (18 KB plikówka) a demkami z BFP 2013 (500 KB trackma), o których toczy się ta cała dyskusja, to nie mamy o czym rozmawiać.
    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Panowie nie ma się co spierać, jak pisałem wcześniej - na Atari cieszy każda produkcja :)
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Zabawni jesteście - a mnie będzie cieszyć demko na Atari, które będzie dobre - i naprawdę mi wisi jakie rozszerzenia wykorzysta. RAM jest zamiast machania dyskietkami nie wpływa na jakość demka. VBXE w demkach zostało użyte dwa razy i to w zasadzie w intrach. Stereo w większości da się wyłączyć i też gra. Tak jak mówię: używanie rozszerzeń nie wpływa jakoś na jakość produkcji, tylko może na wygodę ich tworzenia i odtwarzania. Szukacie źródła problemu w złym miejscu.

    Oczywiście warto docenić, jeśli ktoś zrobi jakiś niemożliwy efekt w jednej ramce na standardowym ramie. Ok, fajnie, to zrób na niestandardowym i chociażby w 4. ALE ZRÓB!

    @xxl: mówiąc o ściganiu się koderów, kto dany efekt zrobi lepiej, miałem na myśli to, że powielają w kółko te same efekty na Atari :) Gdyby choć ktoś podjął próbę skopiowania któregoś z tych efektów z komdzia, to by się mu udało - może, bo nie wiem czy się dowiemy. Jakoś nikt nie próbuje ;)
    • 13: CommentAuthorat0m
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    @TheFender No właśnie odnoszę wrażenie, że co poniektórych nie każda cieszy ;)
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    HARD-zi muszą wrócić, oni przenoszenie kodu z C64 opanowali do perfekcji
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    A może by zamiast przenosić, zacząć samemu machać mózgiem, a? :)
    • 16: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    no, teraz to pojechałeś ;).
    krytykować, marudzić - a i owszem, ale żeby samemu coś zrobić - no jak tak można...
    ;)
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Ja zwykle mówię co myślę. Nie żebym się miał za jakiegoś mistrza. I - oczywiście, aby nikt nie poczuł się urażony - mówiąc o machaniu mózgiem, nie miałem na myśli umiejętności koderskich itp, a po prostu wymyślanie co by można zrobić. Na 8-bitach wiele rzeczy z konieczności musi opierać się na cwanych trickach i commodorowcy widzę opanowali tą sztukę - czyli jakby tu zrobić coś, co się nie da :) A to jest kwestia główkowania. To nie są jacyś czarodzieje, im się po prostu chce. Więc pora, żeby i nam (w sensie Atarowcom) się zachciało ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    wieczor kurde, w taki upał ? ;)
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime6 Aug 2013 zmieniony
     
    A co, komodziarze siedzą w chłodni? :) To powiedz im, niech się posuną trochę, bo musimy tam naszych koderów umieścić ;)
    • 20:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Aug 2013
     
    Może w chłodni nie, ale w krajach skandynawskich :)

    Oj tak teraz czytam jeszcze raz, z tą chłodnią to nieco mafijnie zabrzmiało ;) (gdzie jest miejsce komodorowca? odp: ... ).
    • 21: CommentAuthorseban
    • CommentTime6 Aug 2013 zmieniony
     

    Wieczór:

    A co, komodziarze siedzą w chłodni? :)


    hhahahahaha :) dużo się nie pomyliłeś :) no nie mogę :) ale się uśmiałem z tą chłodnią :P zapytacie pewnie dlaczego?

    About The Fridge:

    Just think about the millions of lines of code that have been written for the 64: code for doing everything imaginable. And yet, most of it is lost forever. Therefore most programmers have to continually rewrite things from scratch -- instead of blazing forwards in a really nice car the community is caught up in a wasteful excercise of continually reinventing the wheel.

    Hence The Fridge. Entropy does not favor low temeratures. The goal is to have a large base of source code and technical resources such as C=Hacking which programmers may draw upon for their own projects.

    If you have some source code you think would be of interest to the C= programming community, please send it on over (in ASCII format!). The Fridge is maintined by the C= community, for the C= community, so make the most of it!


    The Fridge: ->link<-

    a szczególnie polecam C=Hacking , sporo wiedzy, fenomenalnych informacji o kodowaniu na 65xx. W tym również opisy efektów z C=64, dużo pomysłów da się zaadaptować również na Atari :P

    C=Hacking: ->link<-

    C=Hacking to naprawdę dużo fajnej wiedzy, dziś już mało jest miejsc gdzie można to znaleźć takie informacje :) ja to zaliczam do kategorii "wiedza ginąca bezpowrotnie".
    • 22:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime9 Aug 2013 zmieniony
     
    unshaped było składane tak naprawdę 2 razy i w sumie zajęło to ponad pół roku (samo składanie, bez dłubania w efektach). unplugged - składane było 3 miesiące. średnio po godzinie-dwie dziennie.


    I z tego miejsca chylę czoła. WIdać jak wymagające jest nasze hobby i jak ciężko jest uzasadnić je żonom ;)
    Ogromna praca....
    • 23: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime9 Aug 2013
     
    @Seban
    fajnie się czyta takie wspomnienia :) , poza tym nie wyobrażam sobie złożenia "taakiego" dema bez użycia PC :)
    kłaniam się nisko przed Slightami.

    Seban to który hiresowy scroll z Wonderlanda XII, jest w miarę prosty do zrobienia ;)

    @Wieczór
    w zasadzie na design w ostatnich produkcjach demoscenowych
    na Atari nie ma co narzekać bo wg.mnie jest dobrze, bardziej
    brakuje mi innowacji.

    co do flow dema, na to niestety wpływają ograniczenia (pamięć) , tak było w C-Drugu gdzie trzeba było "przemieszać" kolejność scen.

    ogólnie to grafika w C-Drug'u powstawała bardzo długo,
    tak samo jak i efekty zrobione w DLI+ przez Tebe,
    ale całość była składana (kod+muzyka) w ostatnich dniach, a nawet w godzinach przed democompo, niestety prObe nie miał siły już na złożenie finalnej wersji takiej jakiej chcieliśmy.

    marzy mi się zrobienie kolejnego dużego dema, mam nadzieję ,że już w przyszłym roku.
    • 24: CommentAuthorseban
    • CommentTime10 Aug 2013 zmieniony
     
    @powrooz: chyba nastąpiło małe nieporozumienie z tym scrollem :) bo to była odpowiedź do kolegi Fender-a który napisał:

    TheFender:

    Nieśmiało pragnę ponownie zwrócić uwagę na sample w doskonałej jakości (16kHz) z dema Censorów (a na ekranie dodatkowo płynie sobie lista płac w hiresie).


    Ja tylko stwierdziłem że 16KHz to dla Atari żaden problem, bo POKEY ładnie potrafi odtwarzać sample, a częstotliwość zależy tylko i wyłącznie od tego ile da rady wyrzucić z siebie 6502.

    A to że "scroll nic nie kosztuje" to chodziło mi o ten o którym wspomniał Fender (lista płac w hi-res), dokładnie o ten:

    ->link<-

    ---< Offtopic Mode ON a.k.a. Overmind Story >--- ;-)

    Dziękuję za słowa uznania, miło nam miło. Ale nie wiem czy to było coś wyjątkowego (nie opowiadam tego aby zyskać jakiś poklask czy coś, po prostu chciałem się podzielić moimi wspomnieniami z tamtych czasów przy okazji dyskusji o demach wszelakich), i nie chcę wychodzić na jakiegoś buca, ale wtedy naprawdę to była dla nas fajna zabawa, tyle że potem zrobiło się pod górkę :) i przychodziły chwile zwątpienia, i wiem że ludzie niezłe "fucki" nam słali za to ze czekali potem na final release Overmind-a, ale nie raz wspominałem już że gdyby to wyszło w takiej wersji w jakiej zostało pokazane na party, to demo nigdy prawdopodobnie nie zostałoby dokończone i zostałoby w fatalnej "niedorobionej" wersji. Chłopaki byli na tyle zmęczeni kodowaniem/muzykowaniem/rysowaniem że po Overmind i Barymag2, każdy poszedł w swoją stronę, musieliśmy od siebie odpocząć. Koniec końców wyszło tak że zostałem z tym praktycznie sam (nie mam do nikogo pretensji :) to nie jest wylewanie żalów, etc.), musicie mi uwierzyć że przez długie miesiące nie mogłem patrzeć na Atari i zebrać się aby to wszystko dokończyć i zlinkować. Przełomowym momentem była część ze stickman-em, pisałem ją zupełnie "obok", i jakoś wtedy zaskoczyłem i udało się wszystko szybko dopisać/dokończyć brakujące części i poskładać w całość, Prawdę mówiąc nie wiem do dziś jak mi się to udało poskładać w całość ;) Najprościej było z częściami TLB :) żadnych IRQ loaderów i porąbanych pomysłów ;) ot prosty i prymitywny sector-loader :)

    co ciekawe po wszystkim zostały mi jeszcze ze 3 dyskietki niewykorzystanych efektów, łącznie z pierwotną wersją napisów końcowych :) ale w dzisiejszych czasach jedynie można by się chyba z tego jedynie śmiać ;)
    • 25:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime10 Aug 2013
     
    No to trzymaj te effy. Jeszcze by się coś zrobiło, nawet dla hecy, nie? :)
    • 26:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime10 Aug 2013
     
    @seban: a najlepiej nie trzymaj a zrób z nich użytek =)
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime10 Aug 2013
     
    3 dyski? Zgadzam się z przedpiszcami;)
    • 28: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime11 Aug 2013
     
    Tak przy okazji różnych opowieści - dla fanów brudnych dźwięków.
    Czy zwrócił ktoś uwagę na muzykę w unrealised? Tam już zapowiedź takiego dźwięku była :).