atarionline.pl Prawidłowo zrobiony screenshot - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime5 Aug 2013
     
    halo,
    jak już pisałem wieki temu, dłubię sobie serwis www, oczywiście rodzi się to w bólach i powoli, ale do rzeczy - jak według Was powinien wyglądać prawidłowo wykonany screenshot dla potomnych?

    aktualnie doszedłem do:
    - biorę Altirrę
    - paletę ustawiam na laoo.act
    - shoty robię w PAL :)
    - żadnego frame blending, czy podobnyvh
    - oversan mode: Normal
    - wyłączam Extend PAL Height

    powstaje z tego obrazek 672x288, robię dalej resize w pionie x2 - nearest neighborhood oczywiście żeby mieć proporcję i to jest mój screen 672x576.

    jakie macie uwagi i dlaczego? :)

    ps: jeżeli chodzi o dema, które używają overscan'u i się tym szczycą, tryb rybaka i inne "ekstrema" to oczywiście, że można innych ustawień użyć, żeby pokazać to co ma być pokazane, ale chodzi mi o tzw. masówkę, czyli zrzut z większości dostępnego softu.
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Aug 2013
     
    żadnego frame blending - bez tego screeny z niektórych trybów będą wyglądały kiepsko. Frame blending dość dobrze oddaje rozmycie z CRT.

    "powstaje z tego obrazek 672x288" - masz chyba jakąś starą wersję Altirry, gdzie był błąd "spłaszczania" zapisywanych obrazków.
    • 3: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime5 Aug 2013 zmieniony
     
    A widzisz, niby prosta rzecz, a mi już dupa odpada :)

    (będzie tutaj brak terminologii fachowej, proszę o poprawę) sygnał PAL składa się z 25 klatek na sekundę, a dokładnie 50 półobrazów, każdy z nich ma połowę wysokości PAL - to daje nam przeplot. Atari normalnie wypełnia oba półobrazy tą samą zawartością. Więc według mnie prawidłowo wykonany screenshot ma 672x240 (wyłączony Extend PAL Height) i skalujemy w pionie x2 (bez zachowania aspect ratio) i to jest prawidłowo wykonany shot :) daje nam 672x480. Ściągnąłem właśnie Altirra 2.40-test-12, żeby mieć pewność.

    Altirra niestety (siłą rzeczy) nie jest wstanie wykryć, czy używamy trybu migającego, czy nie, tak więc domyślnie Frame blending musi być wyłączony - rzeczy używające flickera, traktujemy jak wyjątki, czyli scroll na overscan'ie, rybags, itp...

    Możemy włączyć ewentualnie System->Video->Interlace i od razu dostaniemy 672x480 = dwa półobrazy, jeżeli nie używamy rybagsa to będą identyczne jak z tą opcją wyłączoną i ze skalowaniem wysokości x2 bez zachowania aspect ratio.

    Wycofuję się z laoo.act, używam Default (PAL) z Altirra - dobra czerń.

    włączony frame blending


    wyłączony frame blending


    PS: używam Twojego skryptu AutoIt, po lekkich mod'ach, do zrzucenia shotów, z Kaz'oewgo archiwum - genialnie to działa, dzięki :)
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime5 Aug 2013
     

    calypso2k:

    ...a dokładnie 50 półobrazów, każdy z nich ma połowę wysokości PAL - to daje nam przeplot.

    Tak naprawdę, to PAL określa standard kodowania koloru. Sposób przesyłania obrazu określa standard telewizji monochromatycznej. Np. w Polsce obowiązywał "D" i "K", w Niemczech "B" i "G".
    Kolejno przesyłane są dwa półobrazy, pierwszy zawiera linie nieparzyste, a drugi parzyste, czyli oba półobrazy mają praktycznie taką samą wysokość, ale są przesunięte w pionie względem siebie o jedną linię. Po "złożeniu" dwóch półobrazów uzyskujemy dwukrotnie większą rozdzielczość pionową, ale rozdzielczość pozioma nie ulega zmianie.
    To tyle na temat standardu :)
    • 5: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime5 Aug 2013
     
    dziękuję :)
    • 6: CommentAuthorat0m
    • CommentTime5 Aug 2013
     
    U mnie jest tak, że to Altirra robi screenshoty 672x288 px tylko w wypadku ustawianie VBXE. Przy wyłączonym VBXE robi w normalnych proporcjach 336x288 px
    • 7: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime5 Aug 2013 zmieniony
     
    aaaaa!! i właśnie dlatego lubię na forum coś wrzucić zanim pójdę dalej :) wygenerowanie szotów dla samej literki A to kilka godzin na moim sprzęcie. Dlatego chciałbym dojść do odpowiednich ustawień zanim przerobię całe archiwum, bo to potrwa kilka dni.

    Oczywiście też miałem VBXE włączone - dzięki at0m.

    Cały czas mi coś nie pasiło... teraz widzę, że jest OK - 336x240.

    • 8: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Aug 2013
     
    Rzeczywiście, nie pomyślałem, że przy frame-blendingu dynamiczna grafika się rozmyje. Statycznych obrazków, gdzie to blending pomoże jest jednak znacznie mniej.