atarionline.pl Bob Pape (ten od R-TYPE) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Sep 2013
     
    opublikowal ksiazke - do sciagniecia za friko:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime11 Sep 2013
     
    Zapowiada się fascynująca lektura, dzięki.
    • 3: CommentAuthorsecon
    • CommentTime12 Sep 2013
     
    A jaki ma być format do wydruku czy 15.59 x 23.38 cm ma mieć strona czy drukować na takim formacie zeby po złożeniu powstały kartki ?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2013
     
    Sciagniete, w podrozy poczytam. Dzieki za linkę.
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Sep 2013
     
    Ściągnięte... ale chyba za mało podróżuję ;) kiedy ja to przeczytam...
    • 6:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime13 Sep 2013 zmieniony
     
    Nie jest źle - dziś poświęciłem na to zaledwie półtorej godzinki, a już jestem na 70 stronie. W sumie to bardzo lekka broszurka, którą śmiało można połknąć na raz w jeden wieczór - wystarczy tylko wygospodarować do maks 3 godzin czasu.
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Sep 2013
     
    A no to faktycznie - i jak się podoba ta lektura?
    • 8:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime13 Sep 2013
     
    Mi się bardzo podoba, przede wszystkim ze względu na fakt, że autor nie traktuje czytelnika jak totalnego lamera nie wiedzącego nawet co to RAM, ROM, sprite, Basic czy Forth. Jednocześnie bardziej zaawansowane wstawki programistyczne nie dość iż są w mniejszości, to jeszcze tak poopisywane, że całość nie zmienia się w jakiś totalny bełkot niemożliwy do zrozumienia dla osoby niezorientowanej. Opowieść jest snuta lekko i ze swadą, okraszona mnóstwem anegdotek i ciekawych opisów sytuacji, przez co czyta się ją niczym dobry kryminał lub komedię. Zawsze byłem ciekaw jakiego typu ograniczenia i przeszkody napotykali koderzy portujący gry z bardziej zaawansowanych platform na te "słabsze" i tutaj mam to wszystko podane na tacy. A lekturka tym bardziej fascynująca, że R-Type'a kocham i znam na wylot, więc natychmiast łapię o jakiej sytuacji jest w danej chwili mowa. Jak dla mnie książka miesiąca - PDF-a na pewno sobie zostawię i może nawet kiedyś wydrukuję, aby móc do niej powrócić w nieco bardziej godziwych warunkach, (znaczy pod kołderką w łóżeczku - nienawidzę czytać dłuższych rzeczy z ekranu).
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Sep 2013
     
    No to mnie zachęciłeś;)
    • 10:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime13 Sep 2013 zmieniony
     
    A tak zupełnie przy okazji, sam Bob zdaje się być bardzo sympatycznym człowiekiem. Wczoraj napisałem do niego (poprzez stronę) z podziękowaniami za taką ilość wspaniałej darmowej wiedzy i, o dziwo, dziś mi odpisał (dosłownie przed momentem - przytomnie podałem swojego maila w formularzu). Podobnie jak ja, sam jest bardzo ciekawy "jak oni to zrobili" w przypadku wielu, wielu gier i chciałby poczytać tego typu wynurzenia autorstwa innych koderów. Że zacytuję fragment jego maila:
    "Think of all those thousands and thousands of games and each one has a different story behind it.".
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Sep 2013
     
    Popieram to mnóstwo gier i wielu fajnych ludzi którzy je tworzyli.
    Zapytaj się czy nie zechciałby napisać kilka słów dla czytelników Atarionline;)
    • 12:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Sep 2013
     
    Zapytać żaden problem, ale czy na jakiś konkretny temat?
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Sep 2013
     
    np. czy mialby cos przeciwko jakby powstala wersja jego gry na atari ;-)
    • 14:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Sep 2013
     
    Nnno, nie wiem czy to tak do końca poważne pytanie - czemu niby miałby mieć coś przeciwko? Chyba że masz na myśli bezpośrednie korzystanie z kawałków jego kodu albo grafiki (choć uważam, że na Atari gra ma szansę wyglądać lepiej).
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Sep 2013
     
    @xxl o bardzo dobre pytanie

    @ Tenchi, no właśnie pewnie xxl chciałby wykorzystać jego kod i dane;)

    Co do konkretnego tematu to ja mam bardzo prostą zasadę niech mówi co chce powiedzieć. Jeśli nie chce to możemy zrobić mały wywiad, jak zaczynał, dlaczego Spectrum, jak mu się robiło gry kiedyś, jak to kiedyś wyglądało, co go skłoniło do napisania książki, dlaczego właśnie tak sobie to wymyślił i zrealizował, no i czy wie co to Atari ;):):)
    • 16:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime17 Sep 2013 zmieniony
     
    Jak zaczynał i dlaczego Spectrum oraz co było przed nim, a także jak to kiedyś wyglądało - to wszystko znajdziesz w jego książce, nie wiem czy jest sens ponownie pytać o te rzeczy. Ale pytanie o możliwość wykorzystania kodu prześlę jutro wraz z prośbą, aby opowiedział cokolwiek ciekawego mu do głowy przyjdzie, oczywiście wyjaśniając do czego mi to potrzebne - nie ma najmniejszego problemu.
    • 17:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Sep 2013
     
    Super dzięki. Sens jest dlatego że w wywiadzie zwykle ludzie mówią co innego niż w książce, książka jest zwykle bardziej oficjalna, a gdy mówią do takich szaleńców retro jak my to zwykle to inaczej wychodzi;)
    • 18:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime17 Sep 2013
     
    Oj, ty chyba wciąż jeszcze nawet nie zacząłeś jej czytać... :) Ale spoko - poproszę, aby na jeszcze większym luzie niż w niej i z większymi detalami opowiedział o swojej pracy kodera.
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Sep 2013 zmieniony
     
    No jeszcze nie zacząłem :( Co gorsze jutro mam delegację czyli stratę czasu a do tego jeszcze nie będę miał możliwości czytać w drodze:(

    Nie chodzi o to aby mówił z większym luzem ale aby mówił z innego punktu widzenia, wtedy zwykle przypominają się różne rzeczy, albo też inaczej się coś opisuje niż w książce itp. A z resztą niech pisze co chce i jak chce;)
    • 20:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime17 Sep 2013
     
    Poszło. Zobaczymy co Bob nam odpisze i czy w ogóle da się pociągnąć za język. Ech, w sumie od początku wiedziałem, iż to się tak skończy gdy tylko pisnę tutaj słówkiem, że sobie luźno korespondujemy. :) Ale w sumie nigdy jeszcze nie przeprowadzałem z nikim wywiadu (nie licząc studiów) i koniec końców takie ćwiczenie dobrze mi zrobi. Jeśli tylko dostanę jakieś ciekawe materiały, to natychmiast je opracuję/skompiluję i wyślę Kazowi do opublikowania w odpowiednim miejscu. Na razie pozostaje nam tylko czekać.
    • 21:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime18 Sep 2013
     
    Fajnie dzięki, jakby miał opory to powiedź że na naszej stronie jest już kilkadziesiąt wywiadów, więc to powinno go zmobilizować;)

    Co do wywiadu to trzymamy za Ciebie kciuki;) Ja oczywiście myślę że należy tematykę znacznie poszerzyć w stosunku do tego co wcześniej pisałem jest wiele fajnych pytań, na które ludzie chętnie odpowiadają np. jaką była pierwsza gra i na jakim sprzęcie, jaka ulubiona, kiedy i jak zaczął programować, dlaczego, w jakim języku, czy zamierza wracać do programowania retro dzisiaj itp. itd.
    Przeczytałeś książkę więc jeszcze pewnie kilka fajnych pytań Tobie do głowy przyjdzie w razie czego dzwoń do mnie coś zawsze wymyślę;)

    Co do wywiadu to z Kazem jest różnie więc lepiej ślij do Xeena lub do mnie. Do wywiadu też się przydadzą jakieś ilustracje, może screeny itp. w najgorszym wypadku te z książki, ale może znajdzie coś ciekawego z dawnych lat.
    • 22:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime18 Sep 2013
     
    Sam pomysł na artek i trochę materiałów graficznych już w sumie mam, to akurat najmniejszy problem. Tyle że na razie cisza... Poczekam kilka dni i napiszę ponownie - jeżeli dalej nie odpowie, to nie będę mu się narzucał.
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime19 Sep 2013
     
    Oczywiście luzik i bez naciskania.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Sep 2013
     
    T: Czy miałbyś coś przeciwko użyciu fragmentów twojego kodu w atarowskiej konwersji R-Type'a?

    B: Absolutnie nie. Przekazałem nawet źródła grupie Easter Egg, aby mogła skorzystać z nich podczas pisania swojej ulepszonej wersji gry dla Amstrada CPC. Wydaje mi się, że wykorzystali jedynie wzory sprite'ów, zaś cała reszta to ich własny kod. Zapowiadana jest także wersja dla SAM-a Coupé (cały czas wiecie, co - dopisek tłumacza), z autorami której także podzieliłem się kodem - oby tylko byli w stanie cokolwiek odcyfrować z tej sieczki...

    ---
    cpt. Misumaru Tenchi: mozesz skontaktowac sie z Bobem i poprosic o udostepnienie mi tej "sieczki"?
    mozesz mu pokazac, ze jakis tam doswiadczenie w przeniesieniu gry z ZX mam, moze go przekona...




    xxl@atari.pl
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Sep 2013
     
    O o... R-Type na Atari... zrób, zrób! :) Ale niechże będzie bardziej kolorowe niż hires ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime25 Sep 2013 zmieniony
     
    Sam się podpaliłem na ten pomysł, tym bardziej że mam w zanadrzu coś, dzięki czemu wersja na Atari 8-bit mogłaby być najkompletniejszą ze wszystkich wydanych na komputery... ;)
    • 27: CommentAuthorsecon
    • CommentTime25 Sep 2013
     
    Ale była by bajka r-type i to jakieś najwypasieńsze :P Ciekawe jak by zareagował Bob gdyby w nią na A8 zagrał ?
    • 28:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime25 Sep 2013
     
    Jeśli powstanie gra, to żaden problem poprosić go o opinię. Z tego co mi pisał prywatnie nie ma nic przeciwko emulatorom i czasem się nimi bawi. Zresztą w tym drugim wywiadzie, który podlinkowałem, jawnie przyznaje się do emulowania PC Engine'a.
    • 29:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime27 Sep 2013
     
    No i mamy kod źródłowy! xxl, odbierz proszę pocztę - w tej chwili powinieneś już go mieć wraz z kilkoma wskazówkami od Boba.
    • 30:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Sep 2013
     
    No piękna sprawa! Podziękuj od nas Bobowi;)
    • 31:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Oct 2013 zmieniony
     
    Wydaje mi się, że takie kolory pasują raczej do Amstrada CPC, zwłaszcza, że niedawno ukazała się znacznie poprawiona wersja tej gry na ten komputer.
    • 33:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    Natknąłem się na to w sieci przypadkiem. Dla mnie seria ST ma sens w kolorze grey, ale czarne też nie brzydkie. Wszak i Commodore ma serię Black.
    • 34:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Oct 2013
     
    C= i czarny? Tylko i wyłącznie CDTV :D

    ... albo Black Box do C=64 ;)
    • 35:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime9 Oct 2013
     
    • 36: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Oct 2013
     
    To grafitowe jest nie czarne :)
    • 37:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Oct 2013 zmieniony
     
    Dokładnie, grafitowe było również to:


    A tutaj jedyna czarnula wśród C=:


    Przy okazji, to oczywiście chyba każdy widział? ;)



    Ponadto pragnę podkreślić, że Atari ST ma na tyle śliczny, delikatny design, że nie należy go zmieniać w żaden sposób. Jest niepowtarzalny.
    • 38:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime9 Oct 2013 zmieniony
     
    Commodore Black to rodzina komputerów Commodore: c116 , c+4 oraz c16 wraz z akcesoriami. Zobacz zaraz pod Amigą:

    ->link<-

    Ja również wolę ST i XE w takim kolorze, jak występuje w przyrodzie, co z resztą napisałem wczoraj.
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Oct 2013
     
    czarna obudowa kojarzy sie jednoznacznie:



    poza tym ldw 2000 jest czarna :p
    • 40:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Oct 2013
     
    nie no, oczywiście :) Kultowy sprzęt
    Jest jeszcze to:




    ale myślałem, że piszemy o C=.
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Oct 2013 zmieniony
     
    Przy okazji, żeby nieco wrócić z offtopa do R type, oraz niepopuszczając :D czarnego wątku - znalazłem takie coś: