atarionline.pl Pomoc dla nowicjusza. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime14 Nov 2013
     
    Cześć wszystkim. Po 20 latach spotkałem się na strychu z moim przyjacielem z dzieciństwa: 130XE. Bidulek sprzętowo ostał się jak był. Chciałbym, żeby się trochę uwspółcześnił, ale nie wiem co wybrać, bo tego sprzętu teraz jest bardzo dużo.

    Generalnie chciałbym szybką pamięć masową i tu rozkłada mnie niewiedza. Jaki interfejs wybrać? SIDE2 SIO2IDE KMK? Jakie są różnice, który lepszy? Który szybszy? Lepiej wewnątrz czy na zewnątrz? Czemu jedne są na kartach SD a inne na CF-ach?

    Szukałem jakiegoś kompendium, ale nikt niczego takiego nie spłodził.

    Poradźcie.
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Nov 2013
     
    może na początek taki artykuł - oczywiście to ułamek rozpoznania :)

    ->link<-
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime14 Nov 2013
     
    Czytałem, ale to nie wyjaśnia, czy lepsze są urządzenia typu SIO czy HDD i które są szybsze. Ma ktoś jakieś doświadczenia własne tym temacie?
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Nov 2013 zmieniony
     
    Najważniejszy jest moim zdaniem cywilizowany nośnik, a to można mieć bez przeróbek - chyba najprościej, najtaniej i najwygodniej SIO2SD - udaje stację dysków na kartach SD.

    A jeśli chodzi o przeróbki wewnętrzne to przydatne są głównie przy nowych demach i w zasadzie wystarczy: rozszerzenie pamięci (polecam Ultimate1MB - rozwiązuje wszystko raz i na zawsze), stereo (drugi Pokey) i to w zasadzie wszystko...

    Rozszerzenia drugiego rzutu to ew. VBXE (rzadko jeszcze wykorzystywane, ale daje wyjście RGB co jest miłe) a potem ew. twarde dyski - KMK, bardzo wygodne jest też SIDE - to już jest dla użytkowników używających maszyny intensywnie i użytkowo.

    EDIT: urządzenia HDD zawsze będą szybsze bo stosują transmisję równoległą, a SIDE dodatkowo ma bardzo wygodny loader. Ale nie jest to jakieś "must have" jeśli chcesz po prostu wczytać parę programów.
    • 5: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime14 Nov 2013
     
    Dzięki @wieczor, powoli do mnie dociera. Moje początkowe potrzeby to odzyskanie ile się da danych z walizy pełnej dyskietek, myślałem o szybkim urządzeniu na zgromadzenie tych danych i pierwotnie padło na rozwiązanie typu SIDE2. Ale może jest coś lepszego/szybszego?
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Nov 2013
     
    SIDE2 jest bardzo szybki i wygodny, ale tu się nie rozwinę, bo jeszcze nie posiadam - wiem że do części funkcjonalności w nim zawartej potrzebne jest zainstalowane Ultimate - nie wiem czy jest to BARDZO istotne czy tylko pomocne :) Niech użytkownicy albo specjaliści podpowiedzą.
    • 7: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Nov 2013 zmieniony
     
    Tu znajdziesz kilka ciekawych rzeczy wraz z opisami, np. MyIDE-II: ->link<-
    • 8: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Niestety testów porównawczych nie znalazłem, odnoszę wrażenie, że każdy lubi to co ma, nie ustaliły się żadne standardy. Kto co kupił to ma i reszta go nie interesuje.

    Na sucho skłaniam się ku SIDE2, ale nie ostatecznie.

    Dziękuję za pod/odpowiedzi :-)
    • 9: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime21 Nov 2013 zmieniony
     
    @Valdghir: Teoretycznie (w praktyce nie wiem, bo nie używam z U1MB) driver do Side1/2 dla SDX pozwala montować obrazy dyskietek (pisałeś że będziesz używał obrazów swoich dyskietek):

    ->link<-

    Żeby taki obraz zbootować - a ja się uparłem na gry LK Avalon, w które w zasadzie nie gram odkąd wiem że się da :) - potrzebny jest bios PBI, który jest w Ultimate1MB. Wtedy do montowania i bootowania atr nie jest już potrzebny żaden driver dla SDX.

    Czyli wszystko zależy od tego czy są to dyskietki z danymi, binarkami luzem, czy bootowalne. Jeśli to ostatnie, potrzebujesz U1MB + Side.